Baza nurkowa o dobrym standardzie, umożliwi wygodny dostęp do najlepszych miejsc nurkowych w rejonie.
Celebes Divers to baza nurkowa należąca do PADI, usytuowana w ośrodku Mapia. Nurkują tutaj goście ośrodków Mapia oraz Onong, usytuowanego na wyspie Siladen.
Baza Celebes oferuje wszystkie kursy PADI, począwszy od rekreacyjnych, a skończywszy na stopniu Asystenta Instruktora. Instruktorzy posługują się językami angielskim, niemieckim, włoskim, holenderskim oraz indonezyjskim.
To baza z dostępem do sprężarki Nitroxu, wypożyczalnią sprzętu oraz warsztatem. Dla certyfikowanych nurków nitroksowych Nitrox jest bezpłatny.
Dziennie możliwe jest wykonanie od 4 do 5 nurkowań, w małych grupach, po 4-5 osób na przewodnika. Doświadczeni nurkowie mogą nurkować bez przewodnika, w systemie buddy. Dostępne są 12-litrowe aluminiowe butle z zaworem typu INT (w razie potrzeby należy zabrać własny adapter). W obu ośrodkach w porze przedpołudniowej oferowane są dwa nurkowania. Powrót do hotelu w porze obiadowej. W godzinach popołudniowych w zależności od preferencji można wykonać dodatkowe nurkowanie z łodzi lub na HouseReef i podziwiać wiele gatunków podmorskich stworzeń, m.in. tęczowe kolory Mandarinfish (Synchiropus splendidus). Jedną z dodatkowych atrakcji jest nocne nurkowanie.
W Ononag z powodu możliwych prądów na HouseReef nurkuje się ze statku.
Baza Celebes ma 4 tradycyjne drewniane łodzie, każda ma od 2 do 3 silników zaburtowych, mogą pomieścić do 40 nurków. Łodzie wyposażone są w tlen i apteczkę pierwszej pomocy, toaleta jest dostępna na większych łodziach. Pomiędzy nurkowaniami serwowane są świeże owoce oraz przekąski, kawa, herbata. Łódź oferuje pełen dostęp do wody pitnej.
Jeśli jest wystarczająca liczba chętnych za dodatkową opłatą dostępne są również dodatkowe jednodniowe wycieczki do cieśniny Lambeh.
Z Mapii większość nurkowań odbywa się wzdłuż wybrzeża Sulawesi. Można tu spotkać wiele gatunków różnorodnych stworzeń, ślimaków wspaniale widocznych na tle ciemnego dna a także bujne ogrody korali. Godne polecenia są też małe podwodne klify. Dwa razy w tygodniu odbywają się rejsy na wyspy Bunaken i Manado. Jeśli nie ma kompletu gości w ośrodku, można połączyć się z grupą z ośrodka Onong.
Z ośrodka w Onong większośc nurkowań odbywa się w Parku Narodowym Bunaken. Usytuowane tu rafy należą do najlepiej chronionych w całej Indonezji. Środowisko podwodne jest tu niemal nietknięte, a imponujące wrażenie robią podwodne klify, schodzące niemal do 300 metrów. Z reguły można natrafić tu na niewielkie prądy.
Baza jest bardzo przyjazna gościom. Specjalne prośby i życzenia turystów są tu w miarę możliwości spełniane.
Baza nurkowa o dobrym standardzie, umożliwi wygodny dostęp do najlepszych miejsc nurkowych w rejonie.
(5 dni nurkowych (do 11 nurkowań), butla, balast)
5 dni nurkowych do 11 nurkowań | 2079 PLN |
5 dni nurkowych do 16 nurkowań | 2694 PLN |
Park Narodowy Bunaken (10 EURO) | 47 PLN |
5 dni nurkowych do 11 nurkowań | 2349 PLN |
5 dni nurkowych do 16 nurkowań | 3024 PLN |
Sulawesi to wspaniały koktajl wszelkiego rodzaju nurkowań. Znajdziemy tu usiane koralami strome ściany w rejonie Bunaken i Bangka, po makronurkowanie w czarnym piachu na Lembeh, ławice dużych ryb w silnych prądach opływających Siau, czy wraki Makassar. Znajdziemy tu także nieskażone turystyką atole Tukangbesi (Wakatobi), czy stosunkowo łatwe nurkowania na rafach w rejonie Donggala.
Polecane miejsca nurkowe: Na Sulawesi, należy nastawić się na strome ściany z nieprawdopodobną ilością korali i innych stworzeń. Widoczność jest zwykle bardzo dobra – 20-30 m, często nawet większa, choć bywają okresy, kiedy plankton sprawia, że zmniejsza się do 10-15 m. Nurkuje się tu w kilku głównych obszarach – północ Sulawesi to Park Narodowy Bunaken, w którego skład wchodzi najbardziej znana wyspa Bunaken i okoliczne – Manado Tua, Siladen, Montehage i Nain.
Podwodny Park Narodowy Bunaken zaliczany jest do najlepszych miejsc nurkowych w całej Indonezji.Korale występują tu do głębokości 40-50m, a w głębszych partiach można zobaczyć rekiny, raje i napoleony. Zachodnia strona wyspy to rozciągająca się na 2 km ściana – uwaga na pływy – przy odpływie mogą tu występować silne prądy, jednak przypływ oferuje wspaniałe nurkowania w prądach. Występują tu żółwie, węże morskie, orlenie, napoleony, tuńczyki i rekiny rafowe, a także wiele gatunków makro. Do najciekawszych miejsc należą:
Bunaken Timur - osłonięty od sztormów, a więc oferujący wspaniałe ogrody koralowe.
Sachiko’s Point – oferujący wspaniałe korale miękkie oraz rekiny i inne pelagiczne gatunki.
Fukui - jest miejscem zdecydowanie różniącym się od pozostałych – delikatny spadek oferujący nurkowanie z różnymi stworzeniami, od makro po pelagiczne. Występuje tu także kolonia małż Tridacna. Jest to popularne miejsce na zdjęcia.
Cieśnina Lembeh to miejsce naprawdę wyjątkowe, mekka fotografów podwodnych i biologów, oferujące niezapomniane nurkowania makro, gdzie przy każdym nurkowaniu można odkryć nowe, nieznane do tej pory gatunki. Lembeh słynie przede wszystkim z miejsc nurkowych z ciemnym piaskiem, tzw. muck diving i różnorodnych nurkowań – łagodne zbocza, bogactwo korali twardych i miękkich, wychodnie, ściany, szczyty i rumowiska, wraki, a także mix tego wszystkiego sprawia, że słowo „nuda” tu nie istnieje. Żabnice, ślimaki nagoskrzelne, kraby, krewetki, mątwy, ghost pipe fish, skorpenowate, a czasem wszystkie te gatunki naraz są niemalże gwarantowane podczas każdego nurkowania.
Wyspy Sangihe położone na północy Sulawesi, dostępne są tylko z łodzi safari. W tym rejonie na nurków czekają wspaniała widoczność, piękne i zdrowe ogrody koralowe, jak i ławice dużych ryb, rekiny młoty, wieloryby czy przy odrobinie szczęścia nawet diugonie. Na miłośników makrofotografii czekają ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby oraz płazińce. Atrakcją regionu jest również aktywny, podwodny wulkan.
Wyspy Togian dostępne są tylko z łodzi safari. Regiony Togian uraczą nas pięknymi rafami, różnorodnością gatunków ryb rafowych oraz wyjątkowymi ogrodami koralowymi, wśród których znajdziemy wszystko to, co miłośnicy makrofotografii lubią najbardziej, wiele gatunków ślimaków, ghost pipefish, żabnice, krewetki, żagiewki i kraby.
Region wyspy Selayar wyróżnia się sporą ilością jaskiń i przewieszeń. Rafy pokryte są pięknymi koralami miękkimi, gorgoniami, kolorowymi gąbkami wśród których liczyć możemy na spotkania z różnorodnymi gatunkami ryb rafowych. Pozostałych 15 nurkowisk to głównie pięknie pokryte koralami strome ściany. Możemy liczyć na spotkania z rekinami rafowymi, orleniami, granikami, ławicami barakud, murenami, jak i przedstawicielami różnorodnych, mniejszych gatunków.
Niesamowite bogactwo i różnorodność raf Tukang Besi Islands przyciąga w te rejony wielu nurków poszukujących dziewiczych raf, których jest tu pod dostatkiem. Rafy tu, to głównie strome ściany, ale również podwodne góry i jaskinie oraz niewielki wrak. Główną atrakcją Wakaktobi jest rafa przydomowa, na którą składa się aż sześć nurkowisk. Rafa wokół wyspy uważana jest za najpiękniejszą rafę przydomową w całej Indonezji, a miłośnicy makrofotografii jak i fotografowie „wide angle” z pewnością nie będą znudzeni tym podwodnym rajem, nurkując nawet kilka razy dziennie.
Najlepszy czas na wyjazd: sezon nurkowy na Sulawesi trwa cały rok, ze szczytowym okresem przypadającym na lipiec i sierpień. Południe Sulawesi warto odwiedzić w miesiącach od października do kwietnia. Rekomendowane miesiące na wyjazd na Bunaken to okres od marca do listopada. Na Lembeh Strait piękne nurkowania będziemy mieć przez cały rok.
Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca.
Komory dekompresyjne znajdują się w Manado i Makassar.
Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.
Sulawesi (Celebes) leży po obu stronach równika między Kalimantanem a Molukami. Sulawesi jest wyspą interesującą z kilku powodów – ciekawy jest jej kształt i krajobrazy, a także mieszkańcy i ich zwyczaje, jak również niezwykłe i niespotykane nigdzie indziej zwierzęta. W krajobrazie dominują strome góry i głębokie wąwozy, wartkie rzeki i strumienie, górskie jeziora, bujne lasy deszczowe, a także sawanny z palmami i białymi piaszczystymi plażami, a przy brzegu rafy koralowe. Występują tu endemiczne zwierzęta – makaki czarne, babirusy, bawołki anoa, nogale hełmiaste (maleo), tarsiery (wyraki upiory) i wiele gatunków kolorowych motyli. Warto zwrócić uwagę na rytuały śmierci plemiona Toradża w centralnej części Sulawesi i znane rafy północnego Sulawesi.
Tana Toraja, to region w południowej części wyspy Sulawesi. Zamieszkały jest on przez chrześcijańska grupę etniczną Toradżów. Region ten przyciąga odwiedzających niepowtarzalną architekturą w postaci drewnianych domów z dachami w kształcie łodzi, barwnymi, hucznymi i trwającymi nawet po kilka dni obrzędami pogrzebowymi oraz niecodziennymi metodami pochówków.
Wybór rejsów nurkowych wokół rejonów Bunaken i Lembeh jest spory. Trasy rejsów dość często zawierają również wyprawy do Bangka Island jak również Sangihe Islands. Możliwe są rejsy łodzi wokół Wakatobi oraz Halmahery.
Wyspa Sulawesi oferuje niezliczone możliwości wycieczek. Od jednodniowych wycieczek do wielodniowych, kulturowych wypraw. Wycieczka Toraja prowadzi gości do świata mitów i rytuałów śmierci. W Parku Narodowym Tangkoko można zobaczyć najmniejszą małpę południowo-wschodniej Azji - Tarsius.
Tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Sucha pora z ograniczoną ilością opadów trwa od kwietnia do października, większość opadów przypada na grudzień i styczeń.
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.
Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
220 V
Prosty ale bardzo przyjemny ośrodek oferujący nurkowanie oraz pobyt w bardzo atrakcyjnej cenie. Dobrym pomysłem jest kombinacja i połączenie pobytu w ośrodkach Mapia i Onong podczas jednego pobytu.
Przytulny ośrodek położony w pięknym ogrodzie. Panuje tu bardzo przyjazna atmosfera. Pobyt w Mapii można połączyć z pobytem w Onong na wyspie Siladen.