Najlepsze nurkowania

Selayar Dive Resort - Pulau Selayar

Indonezja - Sulawesi


Niemiecki ośrodek prowadzony przez Jeanette i Joachima położony w idyllicznej scenerii plaży i lasu równikowego. Wspaniałe miejsce do wypoczynku, wylegiwania się na słońcu.


Niemiecki ośrodek prowadzony przez Jeanette i Joachima położony w idyllicznej scenerii plaży i lasu równikowego. Wspaniałe miejsce do wypoczynku, wylegiwania się na słońcu.


Położenie

Na południowym krańcu wyspy Selayar (południowe Sulawesi) Jeanette i Johana w 2000 roku otworzyli swój nurkowy resort . Resort składa się z 6 przestronnych bungalowów, jadalni, centrum nurkowego. Resort położony jest wręcz idyllicznie przy szerokiej jasno żółtej piaszczystej plaży. Z drugiej strony resort otoczony jest przez dżunglę z dala od wiosek. Idealne miejsce dla kogoś kto chce naprawdę odpocząć w spokoju i ciszy.


Wyposażenie

Każdy bungalow wyposażony jest w ogromne łóżko, szafę, stół, minibarek, taras z fotelami i możliwością rozbicia hamaka. Od wody dzieli go 15 metrów. Łazienka posiada prysznic, umywalkę i ustęp, całość wykończona jest estetycznie kafelkami. Dostępna jest ciepła i zimna woda. Bungalowy wyposażone są w klimatyzator, wiatrak oraz moskitierę która jest zaciągnięta na łóżko. Prąd dostępny jest przez 24 godziny, gniazdka w standardzie europejskim, prąd 220Volt. Jadalnia to mały barek i kilka stolików. W skład opcji FB wchodzi śniadanie, lunch i obiad. Do posiłków podawana jest woda. Napoje są dodatkowo płatne w cenie 1,5 USD, piwo 3 USD. Brak szwedzkiego stołu posiłki są serwowane indywidualnie. Przeważa kuchnia indonezyjska jak również serwowane są potrawy niemieckie. Każdy obiad kończy się deserem typu pudding, tiramisu. Ze względu na położenie wyspa jest raczej sucha, opady nawet podczas pory deszczowej są tutaj sporadyczne. Nie znajdziemy tu typowego lasu deszczowego, ale wędrówka do lasu na pewno uszczęśliwi amatorów przyrody. Właściciele przygotowali dla gości wycieczki do jaskiń, do wioski , łódką na zachód słońca oraz tradycyjny połów ryb. Samemu bądź z przewodnikiem warto się wybrać do lasu korytem wyschniętej rzeki.

 

Nurkowanie

Centrum nurkowe posiada 2 łodzie na maksymalnie 10 osób wyposażone odpowiednio w jeden i dwa 200KM silniki. Zejście i wejście na łódź odbywa się z pomostu. W zależności od pływów, przy niskim poziomie wody należy dojść kawałek z pomostu do łódki, co jest pewnym utrudnieniem dla fotografów podwodnych. Sprzęt przygotowywany jest przez obsługę i czeka na nas na łodzi. Naszym zadaniem jest wskoczyć do wody i nurkować. Po zakończeniu nurkowania sprzęt nurkowy jest pakowany i znoszony z łodzi przez obsługę. W cenie pakietu nurkowego wchodzą 2 nurkowania z łodzi i nieograniczona liczba z brzegu. Nurkowania organizowane są tak by odbywały się podczas najniższego i najwyższego poziomu wody, co zapewnia nurkującym obserwowanie większej liczby ryb. Przewodnikiem jest Johan oraz … Przy pełnej obsadzie nurkowie dzieleni są na 2 grupy. Nie ma sztywnych ograniczeń co do głębokości nurkowań. Pasjonaci głębszych zejść poniżej 30 metrów będą zadowoleni. Wschodnie wybrzeże wyspy Selayar to ściany opadające na 40 do 2000 metrów. Ściany porośnięte są gorgoniami, ukwiałami, miękkimi i twardymi koralami, przeszkadza jedynie piasek który przy dużej fali opada z rafy wzdłuż ściany zmniejszając znacznie widoczność. Miejsca nurkowe nie są oddalone od ośrodka i leżą one bezpośrednio przy wybrzeżu. Może uderzać mała ilość miejsc nurkowych ok. 17.

 

Do najlepszych należy Shark Point. Rafa otaczająca resort nie jest użytkowana przez rybaków – znajduje się pod ochroną, nie były prowadzone na niej połowy przy użyciu dynamitu. Zaskakuje duża ilość dużych ryb: jackfish, snapery, barakudy, rekiny, płaszczki, orlenie są tutaj obecne przy każdym nurkowaniu, zwłaszcza kiedy prąd jest mocniejszy. Na 20 do 2 metrów rafa kipi wręcz życiem niezliczone gatunki mniejszych ryb rafowych zwłaszcza blue triger Fish unoszą się i otaczają nurków. Żółwie, węże morskie nie należą do rzadkości. Ilość żółwi może być porównywana z Sipadanem. Coraz trudniej w Indonezji spotkać miejsce tak obfitujące w ryby. Wielbiciele makro też znajdą coś dla siebie, pigmy sea horse, ślimaki, krewetki, korale, oraz całe mnóstwo rybek od 1 do 3 cm. Niestety większość małych obiektów należy wyszukiwać samemu. Butle są w standardzie INT, napełniane tylko powietrzem, baza wyposażona jest w tlen i zestaw ratunkowy. Nurkowanie w bazie Selayar Dive Center.


Cena od: 425 PLN

(1 noc w pokoju dwuosobowym z wentylatorem i pełnym wyzywieniem)Cema w terminie 15.10.2019 - 30.04.2020 za osobę:
7 nocy w pokoju DBL z wentylatorem, wyżywienie FB2977 PLN
Dodatkowa noc w pokoju DBL z wentylatorem, wyżywienie FB425 PLN
7 nocy w pokoju DBL Beach Villa, wyżywienie FB4631 PLN
Dodatkowa noc w pokoju DBL Beach Villa, wyżywienie FB662 PLN

Można wykupić 1 miejsce w pokoju dwuosobowym bez dodatkowej opłaty
Dopłata do pokoju SGL, za noc w pokoju z wentylatorem236 PLN
Dopłata do pokoju SGL, za noc w pokoju Beach Villa662 PLN

TRANSFERY (ceny dotyczą przyjazdów i odjazdów w piątki)
Z/do Ujung Padang, przy minimum 2 osobach1181 PLN
Nurkowanie

Sulawesi to wspaniały koktajl wszelkiego rodzaju nurkowań. Znajdziemy tu usiane koralami strome ściany w rejonie Bunaken i Bangka, po makronurkowanie w czarnym piachu na Lembeh, ławice dużych ryb w silnych prądach opływających Siau, czy wraki Makassar. Znajdziemy tu także nieskażone turystyką atole Tukangbesi (Wakatobi), czy stosunkowo łatwe nurkowania na rafach w rejonie Donggala.

 

Polecane miejsca nurkowe: Na Sulawesi, należy nastawić się na strome ściany z nieprawdopodobną ilością korali i innych stworzeń. Widoczność jest zwykle bardzo dobra – 20-30 m, często nawet większa, choć bywają okresy, kiedy plankton sprawia, że zmniejsza się do 10-15 m. Nurkuje się tu w kilku głównych obszarach – północ Sulawesi to Park Narodowy Bunaken, w którego skład wchodzi najbardziej znana wyspa Bunaken i okoliczne – Manado Tua, Siladen, Montehage i Nain.

 

Bunaken

Podwodny Park Narodowy Bunaken zaliczany jest do najlepszych miejsc nurkowych w całej Indonezji.Korale występują tu do głębokości 40-50m, a w głębszych partiach można zobaczyć rekiny, raje i napoleony. Zachodnia strona wyspy to rozciągająca się na 2 km ściana – uwaga na pływy – przy odpływie mogą tu występować silne prądy, jednak przypływ oferuje wspaniałe nurkowania w prądach. Występują tu żółwie, węże morskie, orlenie, napoleony, tuńczyki i rekiny rafowe, a także wiele gatunków makro. Do najciekawszych miejsc należą:

 

Bunaken Timur - osłonięty od sztormów, a więc oferujący wspaniałe ogrody koralowe.

Sachiko’s Point – oferujący wspaniałe korale miękkie oraz rekiny i inne pelagiczne gatunki.

Fukui - jest miejscem zdecydowanie różniącym się od pozostałych – delikatny spadek oferujący nurkowanie z różnymi stworzeniami, od makro po pelagiczne. Występuje tu także kolonia małż Tridacna. Jest to popularne miejsce na zdjęcia.

 

Lembeh Strait

Cieśnina Lembeh to miejsce naprawdę wyjątkowe, mekka fotografów podwodnych i biologów, oferujące niezapomniane nurkowania makro, gdzie przy każdym nurkowaniu można odkryć nowe, nieznane do tej pory gatunki. Lembeh słynie przede wszystkim z miejsc nurkowych z ciemnym piaskiem, tzw. muck diving i różnorodnych nurkowań – łagodne zbocza, bogactwo korali twardych i miękkich, wychodnie, ściany, szczyty i rumowiska, wraki, a także mix tego wszystkiego sprawia, że słowo „nuda” tu nie istnieje. Żabnice, ślimaki nagoskrzelne, kraby, krewetki, mątwy, ghost pipe fish, skorpenowate, a czasem wszystkie te gatunki naraz są niemalże gwarantowane podczas każdego nurkowania.

 

Sangihe Islands

Wyspy Sangihe położone na północy Sulawesi, dostępne są tylko z łodzi safari. W tym rejonie na nurków czekają wspaniała widoczność, piękne i zdrowe ogrody koralowe, jak i ławice dużych ryb, rekiny młoty, wieloryby czy przy odrobinie szczęścia nawet diugonie. Na miłośników makrofotografii czekają ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby oraz płazińce. Atrakcją regionu jest również aktywny, podwodny wulkan.

 

Togian Islands

Wyspy Togian dostępne są tylko z łodzi safari. Regiony Togian uraczą nas pięknymi rafami, różnorodnością gatunków ryb rafowych oraz wyjątkowymi ogrodami koralowymi, wśród których znajdziemy wszystko to, co miłośnicy makrofotografii lubią najbardziej, wiele gatunków ślimaków, ghost pipefish, żabnice, krewetki, żagiewki i kraby.

 

Selayar

Region wyspy Selayar wyróżnia się sporą ilością jaskiń i przewieszeń. Rafy pokryte są pięknymi koralami miękkimi, gorgoniami, kolorowymi gąbkami wśród których liczyć możemy na spotkania z różnorodnymi gatunkami ryb rafowych. Pozostałych 15 nurkowisk to głównie pięknie pokryte koralami strome ściany. Możemy liczyć na spotkania z rekinami rafowymi, orleniami, granikami, ławicami barakud, murenami, jak i przedstawicielami różnorodnych, mniejszych gatunków.

 

Wakatobi

Niesamowite bogactwo i różnorodność raf  Tukang Besi Islands przyciąga w te rejony wielu nurków poszukujących dziewiczych raf, których jest tu pod dostatkiem. Rafy tu, to głównie strome ściany, ale również podwodne góry i jaskinie oraz niewielki wrak. Główną atrakcją Wakaktobi jest rafa przydomowa, na którą składa się aż sześć nurkowisk. Rafa wokół wyspy uważana jest za najpiękniejszą rafę przydomową w całej Indonezji, a miłośnicy makrofotografii jak i fotografowie „wide angle” z pewnością nie będą znudzeni tym podwodnym rajem, nurkując nawet kilka razy dziennie.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon nurkowy na Sulawesi trwa cały rok, ze szczytowym okresem przypadającym na lipiec i sierpień. Południe Sulawesi warto odwiedzić w miesiącach od października do kwietnia. Rekomendowane miesiące na wyjazd na Bunaken to okres od marca do listopada. Na Lembeh Strait piękne nurkowania będziemy mieć przez cały rok.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca.

 

Komory dekompresyjne znajdują się w Manado i Makassar.

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.Kraj i ludzie

Sulawesi (Celebes) leży po obu stronach równika między Kalimantanem a Molukami. Sulawesi jest wyspą interesującą z kilku powodów – ciekawy jest jej kształt i krajobrazy, a także mieszkańcy i ich zwyczaje, jak również niezwykłe i niespotykane nigdzie indziej zwierzęta. W krajobrazie dominują strome góry i głębokie wąwozy, wartkie rzeki i strumienie, górskie jeziora, bujne lasy deszczowe, a także sawanny z palmami i białymi piaszczystymi plażami, a przy brzegu rafy koralowe. Występują tu endemiczne zwierzęta – makaki czarne, babirusy, bawołki anoa, nogale hełmiaste (maleo), tarsiery (wyraki upiory) i wiele gatunków kolorowych motyli. Warto zwrócić uwagę na rytuały śmierci plemiona Toradża w centralnej części Sulawesi i znane rafy północnego Sulawesi.

 

Tana Toraja, to region w południowej części wyspy Sulawesi. Zamieszkały jest on przez chrześcijańska grupę etniczną Toradżów. Region ten przyciąga odwiedzających niepowtarzalną architekturą w postaci drewnianych domów z dachami w kształcie łodzi, barwnymi, hucznymi i trwającymi nawet po kilka dni obrzędami pogrzebowymi oraz niecodziennymi metodami pochówków.Łodzie

Wybór rejsów nurkowych wokół rejonów Bunaken i Lembeh jest spory. Trasy rejsów dość często zawierają również wyprawy do Bangka Island jak również Sangihe Islands. Możliwe są rejsy łodzi wokół Wakatobi oraz Halmahery.Programy

Wyspa Sulawesi oferuje niezliczone możliwości wycieczek. Od jednodniowych wycieczek do wielodniowych, kulturowych wypraw. Wycieczka Toraja prowadzi gości do świata mitów i rytuałów śmierci. W Parku Narodowym Tangkoko można zobaczyć najmniejszą małpę południowo-wschodniej Azji - Tarsius.


Galeria

Pogoda i klimat

Tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Sucha pora z ograniczoną ilością opadów trwa od kwietnia do października, większość opadów przypada na grudzień i styczeń.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

 

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.

Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220 V


Powiązane ofertyBazy nurkowe

Selayar Dive Center - Pulau Selayar

Indonezja - Sulawesi

Wspaniale prowadzona baza organizująca nurkowania do najlepszych miejsc nurkowych rejonu


Wycieczki

Indonezja: Tana Toraja Tour + rafting

Indonezja - Sulawesi

6-dniowa wycieczka w region Tan Toraja z naciskiem na podziwianie uroków górzystych krajobrazów + rafting

Indonezja: Tana Toraja Tour + Mamasa

Indonezja - Sulawesi

Tygodniowa wycieczka po obszarze górzystym Tana Toraja.

Indonezja: Tana Toraja Tour

Indonezja - Sulawesi

4 dniowa wycieczka po bardzo ciekawym górskim regionie Tana Toraja słynącym z ciekawej formy pochówku, niespotykanej nigdzie indziej architekturze oraz przepięknych górskich widokach

22 213 18 31
od 425 PLN