Najlepsze nurkowania

Ecolodge Wadi Lahami Village

Egipt - Hamata


Obiekt oferujacy nieograniczone nurkowania na miejscach położonych w południowej części Egiptu


Obiekt oferujacy nieograniczone nurkowania na miejscach położonych w południowej części Egiptu


Położenie

Ecolodge Wadi Lahami Village położone jest w osłoniętej zatoczce ponad Ras Banas, naprzeciwko dużej ilości raf znanych jako Fury Shoals. Jest to najbardziej wysunięty na południe ośrodek Ecolodge należący do Red Sea Diving Safari. Baza ta położona jest 393 km (5 godzin) na południe od lotniska w Hurghadzie, 180 km (2 godziny) na południe od lotniska w Marsa Alam i 120 km na południe od Marsa Alam. Wioska ma 16 chatek i 30 namiotów.


Wyposażenie

Namioty

Namioty usytuowane są w pobliżu plaży. W środku każdego z tych bawełnianych domków (3,5 na 3,5 metra) znajdują się dwa łóżka z pościelą, kocami (niepotrzebnymi latem) i poduszki. Gospodarze domu są bardzo uczynni, więc jeżeli będzie przydatny dodatkowy koc czy pościel chętnie przyniosą. Po przybyciu do Ecolodge zostaną Państwo poinstruowani jak obsługiwać klapy do namiotów, by zapobiec dostawaniu się do nich piasku. Namioty mają prąd, by zaopatrzyć Państwa w światło, możliwość naładowania baterii czy używania komputerów. Do dyspozycji są wspólne prysznice i toalety, nowocześnie urządzone z bieżącą gorącą i zimną wodą. Żeby nie zatkać toalet, papier należy wyrzucać do osobnego pojemnika. Goście powinni przywieźć własne ręczniki. Dodatkowo przywieźć należy kosmetyki takie jak szampon, płyn pod prysznic, pastę do zębów itd. Powłoczki na pościeli zmieniane są regularnie.

Panorama 360 w namiotu

Panorama 360 królewskiego namiotu

 

Bungalow

Nazwa Mayafah pochodzi ze starożytności a określa większy pokój w egipskim domu. Madyafah mają 24m² powierzchni, są wybudowane w kamieniu i mają okrągłe dachy. Ta pustynna architektura zapewnia wystarczającą ilość chłodnego powietrza przy stosowanej klimatyzacji. Dodatkowo są dwa tarasy o wielkości 8m² z bambusowymi krzesłami. Jeden z tarasów ma widok na góry, zaś drugi na morze. Szałasy mają własne łazienki i toalety i wyposażone są w dwa łóżka, szafę, stolik, toaletkę z lustrem i wentylator. Goście powinni przywieźć własne ręczniki plażowe. Ręczniki kąpielowe znajdują się w łazience. Dodatkowo przywieźć należy kosmetyki takie jak szampon, płyn pod prysznic, pastę do zębów itd. Powłoczki na pościeli zmieniane są regularnie. Nurkowanie w bazie Ecolodge Wadi Lahami Dive Center.

Panorama 360 bungalowu

Panorama 360 chaletu


Cena od: 1678 PLN

(7 nocy w namiocie dwuosobowym, wyżywienie FB, transfer z/ do Marsa Alam)Ceny od osoby:

Sezon niski (grudzień - luty, czerwiec- sierpień)
1 noc w Tent DBL189 PLN
1 noc w Tent SGL236 PLN
1 noc w Royal Tent DBL213 PLN
1 noc w Royal Tent SGL260 PLN
1 noc w Chalet DBL260 PLN
1 noc w Chalet SGL331 PLN

Sezon wysoki (marzec - maj, wrzesień - listopad)
1 noc w Tent DBL213 PLN
1 noc w Tent SGL284 PLN
1 noc w Royal Tent DBL236 PLN
1 noc w Royal Tent SGL307 PLN
1 noc w Chalet DBL284 PLN
1 noc w Chalet SGL378 PLN

Cena zawiera:
zakwaterowanie, wyżywienie FB z napojami bezalkoholowymi, wodą, kawą i herbatą.

Transfery w obie strony przy 1 osobie:
z/ do Hurghady756 PLN
z/ do Marsa Alam520 PLN
z/ do Luxoru1111 PLN

Transfery w obie strony przy 2 osobach:
z/ do Hurghady473 PLN
z/ do Marsa Alam331 PLN
z/ do Luxoru898 PLN

Transfery w obie strony przy 3 osobach:
z/ do Hurghady425 PLN
z/ do Marsa Alam307 PLN
z/ do Luxoru638 PLN

Transfery w obie strony przy 4-9 osobach:
z/ do Hurghady425 PLN
z/ do Marsa Alam260 PLN
z/ do Luxoru638 PLN
Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie.


Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el Sheikh, Hurghadzie, El Gouna i Marsa Alam.


NURKOWANIE W HAMACIE
Hamata posiada jedne z najpiękniejszym miejsc nurkowych dostępnych wprost z brzegu, w tym legendarne Fury Shoals i St. John’s. Rafy Hamaty zaliczane są do najpiękniejszych na świecie, porównywane z rafami Australii. Kwitnie na nich bujne koralowe życie - prawdziwa gratka dla podwodnych fotografów. W tej okolicy znajdziesz też niezwykłe formy: niezliczoną ilość tuneli, jaskiń, zagłębień i prześwitów.

 

Shaab Malahi – wraz z Shaab Claudio jest to jedna z najczęściej odwiedzanych raf w słynnym kompleksie Fury Shoals. Najbardziej atrakcyjna jest jej południowa część, stanowiąca raj dla odkrywców, jako że wśród stromych ścian koralowych, kanionów i labiryntów jaskinie wciąż czekają na odkrycie. Miejsce to obfituje w korale twarde i miękkie, a dodatkowo żyją tu prawie wszystkie gatunki ryb występujących w Morzu Czerwonym.


Shaab Claudio – ta niezwykła rafa ma kształt kwadratu, znajduje się tu cały system jaskiń, co sprawia, że fotografowie podwodni będą się tu czuli jak w raju. W jaskiniach jest wystarczająco dużo światła, ponieważ znajdują się na głębokości zaledwie 14 m. Przy wpływaniu do jaskini można stanąć oko w oko z mureną. Godne podziwu są także rozległe ogrody koralowe oraz wznoszące się z dna na wysokość 6 m szczyty. Żyje tu także wargacz garbogłowy.

 

Abu Galawa - najciekawszymi punktami tego miejsca nurkowego jest wrak amerykańskiego żaglowca o długości 17 m, który zatonął w roku 1980. Znajduje się on na głębokości 18 m. Kolejną atrakcją jest środek rafy – w kształcie kotła, z piaszczyste dnem i okazałym ogrodem z twardych korali zapewnia wspaniałe wrażenia. Maksymalna głębokość tutaj to 24 m. Spoczywa tu także chiński holownik, który zatonął w 1943. To miejsce daje także możliwość nurkowania wśród najpiękniejszych koralowców, jakie spotyka się w Morzu Czerwonym. Nieopodal leży zachwycająca jaskinia, gdzie migoczące przy wejściu światło tworzy świetlny spektakl. Nurkuje się tu z wargaczem garbogłowym, małymi rekinami rafowymi, oraz rybami z rodziny szpadelkowatych.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Hamata

 

Na głębokim południu Egiptu znajduje się raj pośród słońca i szumu fal Morza Czerwonego wciąż z dala od turystycznego zgiełku. Hamata to niewielka miejscowość leżąca ok. 150 km od Marsa Alam. Miasteczko wciąż się rozwija, lecz nadal można tu posmakować tradycyjnego stylu życia i przysiąść w lokalnej kafejce pijąc znakomitą herbatę. Hamata została niedawno rozsławiona dzięki znakomitym warunkom do uprawiania kitesurfingu.Łodzie

W Hamacie nurkuje się głównie z brzegu i łodzi. Nie ma tu liveaboard'ów, wypływają one np. z Sharm El Shaikh lub Hurghady.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z Hamaty:

 

LUKSOR I DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 1678 PLN