Najlepsze nurkowania

Sinai Divers - Marsa Alam

Egipt - Marsa Alam


Profesjonalnie prowadzona baza nurkowa, oferująca różnorodne nurkowania w rejonie Marsa Alam.


Opis

Oasis Diving Center jest, podobnie jak hotel The Oasis, wspólnym przedsięwzięciem Sinai Divers i Werner Lau. Ta współpraca umożliwia zaoferowanie maksymalnej ilości usług, profesjonalizmu i radości z nurkowania. Centrum, prowadzone przez Ilonę Tischer i Rolanda Lewina położone jest 20 km na północ od Marsa Alam.

 

Baza oferuje kursy na wszystkich poziomach zaawansowania wg standardów SSI, Barakuda (CMAS) oraz PADI. Prowadzone są one przez Instruktorów i Dive Masterów mówiących wieloma językami.
 

Baza jest przestronna i składa się z recepcji ze sklepem, pomieszczenia ze sprzętem, biura, sali wykładowej, zamykanej suszarni i kompresorowni. Doskonale wyposażony warsztat służy pomocą tym gościom, którzy mają problemy ze sprzętem.

 

Sprzęt gości przechowywany jest w centrum i każdego dnia transportowany na molo, do łodzi lub samochodów przez załogę bazy.

 

Istnieje także możliwość wynajęcia sprzętu nurkowego, do dyspozycji gości jest 30 jacketów Scubapro, 30 automatów z octopusem, inflatorem i barometrem, 30 zestawów ABC, 50 pianek 5 mm, 10 komputerów nurkowych oraz 10 latarek. Baza dysponuje także 100 aluminiowymi butlami o pojemności 12 l z zaworami DIN oraz INT, a także dwoma kompresorami.

 

NITROX 32 dla certyfikowanych nurków nitroxowych dostępny jest bezpłatnie!


Nurkowanie

Większość wypraw nurkowych odbywa się samochodami, dojazd na miejsce trwa od 5 minut do 1 godziny. Codziennie odbywają się wyprawy na nurkowanie poranne oraz popołudniowe. Na bardziej odległych rafach odbywają się dwa nurkowania dziennie. Istnieje także możliwość odwiedzenia spektakularnych raf, takich jak Elphinstone, Abu Dabbab i Samadai Reef.


Wszystkie łodzie nurkowe oraz samochody wyposażone są w tlen i apteczkę pierwszej pomocy, jak również w radio i telefon. Najbliższe usługi medyczne świadczone są w Marsa Alam, a w poważnych przypadkach leczenie zapewniane jest w Hurghadzie. Komora dekompresyjna znajduje się w odległości zaledwie 10 km, w Marsa Shagra.


Miejsca nurkowe
Baza oferuje nurkowania w 30 różnych miejscach nurkowych, zapewniających wielką różnorodność podwodnej flory i fauny.
Tereny wokół Marsa Alam oceniane są jako jedne z najlepszych destynacji nurkowych na świecie i są jednymi z niewielu obszarów Morza Czerwonego, które nie są zatłoczone i pozostają wciąż całkiem nietknięte. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, delikatnie opadające nurkowania z plaży, wyprawy jeepami do bardziej opuszczonych zatok lub wycieczki łodzią do legendarnych raf, takich jak Elphinstone (gdzie spotyka się white-tip sharks), Abu Dabbab (z przesmykami i jaskiniami) and Samadai Reef (Dolphin House, jak sama nazwa wskazuje - dom delfinów). Wszystko to w otoczeniu bujnych korali miękkich, kolorowych gąbek, ogromnych wachlarzy gorgoniowych.
Wielką zaletą bazy jest zachwycająca rafa przybrzeżna, tuż przy centrum nurkowym. Zapewnia ona doskonałe warunki do nurkowania z brzegu, na nurkowania nocne oraz dla pierwszych nurkowań podczas kursów.
Nurkowania wykonywane są z molo wybudowanego bezpośrednio nad skrajem rafy, morze ma tu około 12 m głębokości. Rafa opada delikatnie w dół, po czym urywa się stromo prosto w wielki błękit. Na rafie można nurkować na północ lub na południe. Prawdziwą atrakcją są duże pelagiczne wędrujące na północ i południe. Są tu manty, żółwie, a nawet delfiny i rekiny.W cenie Standardowego pakietu nurkowego wliczone jest jedno nurkowanie dziennie na rafie przybrzeżnej (może to być także nurkowanie wczesnym rankiem lub nocne)

Naszym zdaniem

Profesjonalnie prowadzona baza nurkowa, oferująca różnorodne nurkowania w rejonie Marsa Alam.


Cena od: 1259 PLN

(Pakiet 5 dni nurkowych z brzegu (2 nury dzienie), trzecie nurkowanie na rafie przybrzeżnej)Ceny od osoby sezon 2017

Pakiety nurkowe:
3 dni nurkowe (6 nurkowań) z brzegu (butla, balast)825 PLN
5 dni nurkowych (10 nurkowań) z brzegu (butla, balast)1259 PLN
5 dni nurkowych (10 nurkowań) z brzegu (butla, balast) + kurs Nitrox1584 PLN
10 dni nurkowych (20 nurkowań) z brzegu (butla, balast)2257 PLN

Każdego dnia nurkowego istnieje możliwość odbycia nurkowania na rafie przybrzeżnej (także nurkowania nocnego), pierwsze odbywa się z przewodnikiem, kolejne są samodzielne.

Nurkowanie na rafie przybrzeżnej:
1 nurkowanie bez przewodnika (butla, balast)108 PLN
1 nurkowanie z przewodnikiem (butla, balast), min. 2 nurków174 PLN
5 dni nurkowych (1 nurkowanie z przewodnikiem, 14 nurkowań bez przewodnika, w godzinach 5.00-20.00)694 PLN

Nurkowanie z łodzi płatne dodatkowo na miejscu

Kursy nurkowania:
Kurs OWD, bez certyfikatu i książki1302 PLN
Kurs AOWD, bez certyfikatu i książki955 PLN
opłata certyfikacyjna, płatna na miejscu (35 EUR)152 PLN

Dodatkowe opłaty płatne na miejscu:
W niektórych miejscach nurkowych obowiązuje opłata za wstęp w wysokości 5 EUR22 PLN
Opłata na rzecz ochrony środowiska za osobę za dzień (3 EUR)13 PLN
Elphinstone, dopłata za wypłynięcie (41.80 EUR)182 PLN
Dolphin House Reef, dopłata za wypłynięcie (60.50 EUR)265 PLN
Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie. 

 

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el SheikhHurghadzieEl Gouna i Marsa Alam.

 

NURKOWANIE W MARSA ALAM

 

Marsa Abu Dabbab

To fantastyczne miejsce nurkowe dostępne z brzegu. Niemal gwarantowane są bliskie spotkania z ogromnymi zielonymi żółwiami, często można stracić rachubę jeśli próbuje się je policzyć. Równie często spotykane są guitar sharks, płaszczki ogończowate. Wielbiciele zdjęć makro będą zachwyceni, uważne oko dostrzeże tu pygmy pipehorses, igliczniowate (ghost pipefish), a nawet Hippocampus histrix. Znajdziesz też miękkie korale, wygładzone iglice, ławice barwenowatych, skorpenowatych i rai w każdym rozmiarze. Wszystko to na głębokości od 4 do 18 metrów.

 

Elphinstone

Słynna na całym świecie rafa Elphinstone jest klejnotem w koronie. Strome ściany i występujący prąd czynią to miejsce odpowiednim tylko dla doświadczonych nurków. Na wschodniej ścianie zanurkuj o poranku, a na zachodniej po południu, by słońce oświetlało korale. Wielkie wachlarze gorgonii i czarne korale skrywają tu przeróżne stworzenia, np. okryte złą sławą Oxycirrhites typus (longnose hawkfish). Nietrudno wypatrzyć tu także lucjanowate, duże barakudy i ogromne napoleony. Na północy i południu, w opadającej do 40 m głębi spotkać można manty, żarłacze srebrnopłetwe, młotowate, Carcharhinus amblyrhynchos.

 

Shaab Abu Dabab

Miejsca te charakteryzują się doskonałą widocznością, wspaniałym życiem podwodnym (z ukwiałami, napoleonami, żółwiami i rajami pośród barwnych korali), iglicami, a nawet małym wrakiem, Heaven One.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Marsa Alam

To jedno z najbardziej dziewiczych miejsc do nurkowania w Egipcie znajduje się 260 km na południe od Hurghady. Baza noclegowa w postaci ekskluzywnych hoteli i prywatnych apartamentów jest dosyć uboga, jednak ze względu na fakt, iż tutejsze rafy są jednymi z najlepiej zachowanych w Egipcie, jest to ulubiony kierunek polskich wypraw na nurkowanie na rafach egipskich.Łodzie

W Marsa Alam nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Wypływają stąd liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:

 

Trasa Simply the Best

Trasa oferuje nurkowania w 3 najlepszych miejscach rejonu: Elphinstone, gdzie spotkać można white tip sharks, Brothers, które zachwycają bogactwem spotkań z morskimi stworzeniami oraz wrakami (Aida II i  Numidia) oraz Deadalus Reef z młotowatymi i żarłaczami rafowymi.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Południowa i St. Johns (South & St. Johns)

Podróż do najbardziej wysuniętych na południe raf, Fury Shoals i St. John. Kusi wspaniałymi ogrodami koralowymi i spotkaniami z mieszkańcami podwodnej krainy (ukwiały, gorgonie, czarne korale, Triaenodon obesus, błazenki - clownfish, żółwie, ustnikowate, tuńczyki, młotowate, żarłacze srebrnopłetwe, lucjanowate, barakudy, manty). Znajduje się tak także wrak prywatnej żaglówki, można zanurkować na stromych ścianach oraz w tunelach, idealnych dla początkujących nurków jaskiniowych.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 40 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Marsa Alam Mini Cruise

Niezależnie, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym nurkiem, i tak znajdziesz tu coś dla siebie. Podczas tego rejsu odwiedzisz takie miejsca jak Abu Dabab Reef, Shaab Sharm, Shaab Marsa Alam.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Simply Magnificent

Trasa oferuje nurkowania na dziewiczych terenach, wśród stromych skał, spektakularnych nawisów i gór, w otoczeniu formacji twardych korali. Jest tu również duża szansa spotkania ławic młotowatych i szarych żarłaczy.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z El Gouny:

 

LUKSOR – DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

TAMA W ASUANIE

Ta długa na ponad 3 km Wysoka Tama (Wysoka Tama Asuańska, Wielka Tama Asuańska) jest jedną z 2 wybudowanych na Nilu zapór. Jej budowa trwała od 1960 roku przez blisko 11 lat. Przy jednym z końców Tamy znajduje się pomnik w kształcie kwiatu lotosu, upamiętniający pomoc finansową i wsparcie konstrukcyjne, jakie przy budowie zapory Egipt otrzymał od ZSRR. Tama Asuańska zapewniła możliwość regulacji poziomu wody na Nilu i zapanowania nad wylewami rzeki. Z materiału, jaki został użyty do jej budowy możliwe byłoby zbudowanie 17 piramid Cheopsa, a gdyby pękła, woda z jeziora Nasera zalałaby cały Egipt.


Galeria

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 1259 PLN