Najlepsze nurkowania

Kilimanjaro: trekking 6 dni - trasa Rongai

Tanzania i Kenia


Trasa pozwala ujrzeć górę z zupełnie innej perspektywy.


Opis

Trasa Rongai prowadzi na Kilimanjaro północno-wschodnim zboczem góry, wzdłuż granicy Tanzanii z Kenią. Szlak wiedzie przez dzikie, nie zdegradowane tereny i oferuje odkrywanie góry z zupełnie innej perspektywy.


Naszym zdaniem

Trasa pozwala ujrzeć górę z zupełnie innej perspektywy.


Program

Dzień 1:

Rongai Gate (1950m)– 1st Cave camp (2600m) Czas przejścia: 5 godzin Długość trasy: około 8 km Krajobraz: las górski

Rejestracja przy bramie Marangu, skąd uczestników wyprawy czeka 2,5-godzinny przejazd do początku trasy Rongai. Wspinacze spotkają się z przewodnikiem i tragarzami przed rozpoczęciem wędrówki z wioski Nale Moru. Wąska, kręta droga biegnie przez pola kukurydziane zanim dotrze do lasu sosnowego, następnie łagodnie biegnie w górę. Trasa nie jest zbyt stroma, to raczej lekka wędrówka przez malowniczy wiejski krajobraz. Pierwszy nocleg odbywa się w First Cave, na wysokości 2600 m. Znajduje się tu toaleta i drewniany stół z ławami, ale nie ma tu chaty. Źródło wody znajduje się przy szlaku kilka metrów poniżej First Cave.

 

Dzień 2:

First Cave (2600m) – Kikelewa Cave (3600m) Czas przejścia: 6 – 7 godzin Krajobraz: wrzosowiska Trasa wiedzie w górę, w kierunku Kibo, mijając po drodze Second Cave (3450m) aż do Kikelewa Cave na wysokości ok. 3600 metrów. Na tej wysokości zaczynają się pokazywać otwarte przestrzenie, co pozwala podziwiać przepiękne widoki. Woda znajduje się poniżej jaskini w strumieniu. Nocleg na kempingu Third Cave (Kikelewa Cave).

 

Dzień 3:

Kikelewa Cave (3600m) – Mawenzi Tarn camp (4330m) Czas przejścia: 3-4 godziny Krajobraz: wrzosowiska

Krótki, ale dość stromy odcinek biegnący trawiastym zboczem, skąd rozciąga się niesamowita panorama dzikich wzgórz. Ta strefa roślinna kończy się tuż przed dotarciem do kolejnego obozu Mawenzi Tarn malowniczo usytuowanego pod wzgórzem Mawenzi. Popołudniem, czas na aklimatyzację i eksplorowanie obszaru.

 

Dzień 4:

Mawenzi Tarn camp (4330m) – Kibo Hut (4700m) Czas przejścia: 4 – 5 godzin Krajobraz: pustynia alpejska

Kontynuacja wspinaczki wschodnią ścianą Kibo przekraczając siodło pomiędzy Mawenzi i Kibo. Dotarcie do Kibo Hut zajmie ok. 4 – 5 godzin. Pozostała część dnia jest przeznaczona na odpoczynek i przygotowanie do wspinaczki na ostatnim odcinku, która rozpoczyna się o północy. Nocleg na kempingu Kibo.

 

Dzień 5:

Zdobywanie szczytu – Kibo Hut (4700m) – Uhuru Peak (5895m) – Horombo Hut (3720m) Czas przejścia: 8 godzin do Uhuru, 6 godzin do Horombo Krajobraz: rumowiska skalne / oblodzony wierzchołek Długość trasy: ok. 6 km podejścia, 21 km zejścia

Pobudka przewidziana na godzinę 23:30. Po przekąsce w postaci ciastek i herbaty, rozpoczyna się podejście na szczyt, które będzie stosunkowo ciężkie. Pierwszy odcinek szlaku biegnie skalną drogą do jaskini Hansa Meyera (5150m), będącej doskonałym miejscem na odpoczynek. Trasa potem prowadzi zygzakiem do Gillman’s Point (5681m), zlokalizowanego na krawędzi krateru wulkanicznego. Odcinek jest bardzo stromy z licznymi rumowiskami skalnymi i wymaga od wspinaczy dużego wysiłku fizycznego i psychicznego. To najprawdopodobniej najbardziej wymagający odcinek trasy, zalecane jest pokonanie go w wolnym tempie. Od Gillman’s Point będzie towarzyszył wspinaczom śnieg prawdopodobnie aż do samego Uhuru Peak (5895m), najwyższego punktu Afryki. Od warunków pogodowych na szczycie będzie zależało, jak dużo czasu uczestnicy wyprawy tam spędzą m.in. robiąc zdjęcia, przed 3-godzinnym zejściem do Kibo Hut. Po krótkim odpoczynku i zebraniu pozostawionego przed wejściem, kolejne 3-godzinne przejście do Horombo Hut na nocleg. Powrót do Hormobo Hut z pewnością wyda się bardzo krótki w porównaniu z przejściem w druga stronę. Łącznie czas przejścia tego dnia wyniesie około 14 godzin, więc należy się przygotować na trudny dzień. Wieczorem tego dnia uczestnicy zjedzą ostatnią kolację i udadzą się na zasłużony sen przepełniony fascynującymi wspomnieniami.

 

Dzień 6:

Horombo Hut (3720m) – Marangu Gate (1980m) Czas przejścia: 6 godzin Długość trasy: ok. 27 km

Po śniadaniu, 6-godzinne zejście do Marangu Gate, podczas którego wspinacze miną Mandara hut. Zaleca się, aby nie dawać tragarzom napiwków dopóki bagaże nie dotrą bezpiecznie do bramy. Przy Marangu Gate należy podać swoje dane w celu rejestracji. Tutaj wspinacze uzyskują swoje certyfikaty. Osoby, które dotarły do Gillman’s Point (5685m) otrzymują zielone certyfikaty, natomiast Ci, którzy dotarli na sam szczyt Uhuru (5895m) zostają wyróżnieni złotym certyfikatem. Następnie, powrót do Moshi na długi prysznic, kolacje i świętowanie. Nocleg w Springlands hotel.


Cena od: 7466 PLN
Cena za osobę (w 2 osobowej grupie)8061 PLN

Cena zawiera:
-transfery do/z hotelu/lotniska, wstęp do parku narodowego i do rezerwatów, transfery do/od bram wejściowych do parku, posiłki i safari według programu, wyposażenie na kempingu, usługi kucharza i naczynia/sztućce podczas posiłków, przewodnik i tragarze, woda pitna, opłaty za kemping, podatki.

Cena nie zawiera:
- napojów alkoholowych i bezalkoholowych, soków i innych napojów do lunchu lub kolacji, wizyt we wioskach afrykańskich, np: wizyta w wiosce Masajów, innych aktywności nieuwzględnionych w programie, prania, napiwków, opłat lotniskowych, lokalnych/międzynarodowych przelotów, wizy, ubezpieczenia.
Nurkowanie

Zanzibar Najlepszym okresem do nurkowania na Zanzibarze jest zima, kiedy temperatura wody dochodzi do 27°C – 28°C a morze jest spokojne. W zależności od pory dnia widoczność utrzymuje się w granicach 25m. Zdecydowanie najciekawszymi miejscami do nurkowania są ogrody koralowe na północy, ściana na Leven Bank oraz atol Mnemba. W Zatoce Delfinów gwarantowane są spotkania z delfinami. Dla bardziej wymagających i zaawansowanych nurków interesującą propozycją okaże się wyspa Pemba. Do znanych i polecanych miejsc nurkowych należą: Hunga Reef (koralowce, żółwie morskie, barakudy), Chakatuni, Haji i Katchafi (łagodnie opadające ściany na głębokość ok. 20 m).Kraj i ludzie

Tanzania Tanzania to republika federacyjna powstała z połączenia kolonii niemieckiej – Tanganiki oraz kolonii brytyjskiej – Zanzibaru. Nazwa kraju pochodzi z połączenia pierwszych sylab nazw tych koloni -„Tan” i „Zan”. Pomimo posiadania złóż diamentów, szafirów, złota, uranu oraz gazu ziemnego to kraj ten należy do najbiedniejszych krajów Afryki oraz świata. Ludność głównie utrzymuje się tutaj z turystyki oraz rolnictwa. Tanzania, położona we wschodniej części Afryki, jest chyba najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo krajem tego kontynentu. Zarówno wielbiciele wspinaczek wysokogórskich jak i safari, znajdą coś dla siebie. W Tanzanii znajduje się wiele ciekawych parków narodowych. Kenia Republika Kenii leży na zachodzie Afryki nad Oceanem Indyjskim. Występuje tu różnorodność etniczna i wyznaniowa.Region ten ma duże znaczenie rolnicze dla Afryki. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, iż występują tu liczne gatunki zwierząt.Programy

Zanzibar

Wyspa położona na Oceanie Indyjskim jest największą wyspą Tanzanii. Słynący przede wszystkim ze wspaniałych miejsc turystycznych były sułtanat, bogaty w uprawy palmy kokosowej i goździkowca, a także wspaniałych przypraw. Kurorty i miejsca nurkowe usytuowane są w większości w północnej części wyspy. Wartym zwiedzenia jest niewątpliwie Stone Town - kamienne miasto będące jednocześnie częścią starówki stolicy wyspy i wpisane jest na listę UNESCO. Z pozostałych atrakcji lądowych warto odwiedzić park narodowy Jozani Chwaka Bay słynący z dziko żyjących małp. Dla amatorów mocnych wrażeń polecamy wyprawy kitem lub na quadach.

 

Kilimandżaro

Na północy kraju znajduje się Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), pokryty śniegiem, najwyższy szczyt Afryki będący pozostałością po wulkanie, znany również jako Biały Dach Czarnego Lądu. Wśród mieszkających u podnóża plemion góra budziła grozę, niektóre plemiona (np. Masajów) oddawały jej boską cześć jako Górze Światłości. Na wysokości powyżej 2700 m n.p.m. utworzono Rejon Parku Narodowego Kilimandżaro, który zamieszkują lamparty, słonie, bawoły oraz elandy. Wejście na górę jest typową turystyczną wycieczką, na którą rocznie wyrusza ok. 13 tys. osób. Chociaż nie jest to trudne technicznie podejście to nie wszyscy docierają na szczyt. Trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to długa i wymagająca aklimatyzacji wyprawa.

 

Serengeti

Zlokalizowany w północno-zachodniej części kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to największy i najbardziej znany obszar chroniony na świecie, zajmujący powierzchnię prawie 15 tys. km2. W języku Masajów nazwa „Serengti” oznacza „nieskończona równinę” i tak w rzeczywistości jest. W porze suchej rozpościera się tu widok na bezkresną, pożółkłą od słońca sawannę z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych, zaś w porze deszczowej porośniętą soczyście zieloną roślinnością. Serengeti słynie z migrujących sezonowo (w porze suchej od października do maja) wielomilionowych stad głośnych gnu, zebr, gazeli, eland „wspieranych” przez wygłodniałe, wypatrujące łatwej zdobyczy hieny, sępy, lwy oraz szakale. Nawet poza porą suchą spotkać tu można wielkie stada bawołów, mniejsze grupy słoni i żyraf, eland, Topi, kongoni, impali oraz gazeli Granta.

 

Jezioro Wiktorii

Największe jezioro Afryki i drugie największe na świecie, zajmujące powierzchnię 68,8 tys. km2 położone jest na granicy trzech państw Kenii, Ugandy i Tanzanii. Głębokość jeziora nie przekracza 80m i zamieszkuje je ok. 200 bajecznie kolorowych gatunków ryb. Obfitość tę, prawdopodobnie można wytłumaczyć jako skutek wyschnięcia jeziora i podzielenia się go na kilka mniejszych zbiorników, w których ewolucja poszczególnych ryb przebiegała odrębnie.

 

Park Narodowy Jeziora Manyara

Uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Obszar parku rozpościera się na powierzchni ponad 330 km2 północnej Tanzanii i obejmuje jezioro Manyara (230 km2) wraz z terenami przyległymi. Teren parku poprzecinany jest licznymi strumieniami, porośnięty sawannami oraz wieloma gatunkami palm. Spotkać tu można guźce, pawiany, żyrafy, słonie, liczne gatunki ptaków, hipopotamy oraz lwy. Na suchych stokach Manyara żyje jadowita Czarna Mamba oraz liczne kolorowe jaszczurki. 

 

Krater Ngorongoro

Ngorongoro to wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdujący się w północnej Tanzanii krater wygasłego wulkanu o średnicy 18 –22 km, powierzchni 8,3 tys. km2 i wysokości 1,8 tys. m n.p.m. Dno krateru znajdujące się 600 m poniżej są pastwiskami dla żyjących tam zwierząt. Jest to idealne miejsce do obserwacji szakali, serwali, czarnych nosorożców (!populacja ok. 20 osobników!), flamingów, słoni oraz hipopotamów. Zamieszkujące krater zwierzęta często nie opuszczają go natrafiwszy na obfitość pastwisk oraz licznych słodkowodnych jeziorek i strumyków. Rośnie tam również malowniczy las akacjowy zwany Lorelai. Częściowo zbocza krateru porasta zielony bujny las górski, który zamieszkują antylopy, jeżozwierze oraz lamparty. Park

 

Narodowy Tarangire

Położony na północy Tanzanii park o powierzchni 2,6 tys. km2. Nazwa parku pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez niego. Park ten różni się zdecydowanie od Ngorongoro czy Manyara. Występuje tu mniej zwierząt i są bardziej płochliwe, nie mniej jednak spotkamy tu żyrafy, zebry, bawoły, pantery i ptaki. To, co wyróżnia ten rezerwat to baobaby afrykańskie oraz kigelie. Baobaby afrykańskie to dożywające nawet 1000 lat drzewa zwane drzewami rosnący do góry nogami z powodu ich charakterystycznej korony. Owoce baobabu są przysmakiem pawianów, stąd ich nazwa małp chleb. Kigelia znana jako drzewo kiełbasiane swą nazwę zawdzięcza kształtowi owoców, wykorzystywanych w celach leczniczych jako wzmacniające żyły i tętnice oraz posiadające właściwości przeciwnowotworowe.

Pogoda i klimat

Tanzania

Klimat Tanzanii należy do strefy klimatu podrównikowego, zaliczana jest do krajów w klimacie gorącym i suchym. Najcieplej jest na wybrzeżu gdzie temperatury wahają się od 24°C do 28°C. W nocy temperatury spadają do 15°C - 18°C. Na Zanzibarze temperatury sięgają 30°C. Dosyć częstym zjawiskiem są tu występujące w środku części kraju burze.

 

Kenia

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego. Na wybrzeżu, w pasie 40 km oraz w górach, jest to klimat wilgotny, na pozostałym obszarze – suchy. Na nizinach na wschodzie kraju występuje jedna pora deszczowa od kwietnia do czerwca, w pozostałej części kraju występują dwie pory deszczowe od marca do maja, oraz od listopada do grudnia. Średnia temperatura miesięczna waha się w granicach 25°C – 28°C na wybrzeżu oraz 15°C-19°C w górach.


Wjazd

Tanzania

Wizę pobytową można nabyć w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (dla Polski w Berlinie) oraz na głównych przejściach granicznych (na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Paszport musi być ważny przez 3 miesiące od planowanego zakończenia pobytu. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub przedstawienie środków wystarczających na jego zakup lub pobyt

 

Kenia

Obywatele polscy zobowiązani są do nabycia wizy pobytowej po przylocie do kraju na lotnisku w Nairobi lub Mombasie, porcie w Mombasie lub każdym innym lądowym przejściu granicznym. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu. Nie ma konieczności ponownego wykupywania wizy po wizycie w Tanzanii lub Ugandzie.


Język

Angielski, Suahili


Waluta

Szyling Kenijski – KES, Szyling Tanzański - TZS. Wymiana dolarów (USD), euro oraz innych walut wymienialnych nie stanowi problemu. Wymiany można dokonać w bankach oraz zalegalizowanych kantorach. W niektórych kantorach istnieje możliwość wymiany czeków podróżnych. Honorowane są płatności kartami kredytowymi, chociaż bankomatów nie ma zbyt wiele i tak w Tanzanii znajdują się one przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).


Ubezpieczenie

Nie są honorowane zagraniczne polisy ubezpieczeniowe. W szpitalach wymagane jest pokrycie kosztów leczenia przez chorego lub rodzinę chorego. Wykupienie polisy jest jednak istotne w przypadku, gdy będziemy chcieli dochodzić zwrotu wydatków za leczenie.


Zdrowie

W Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze i żółtaczce zakaźnej, durowi brzusznemu i cholerze. Tego wymogu nie ma w Kenii w przypadku turystów z Europy. Na zachodzie Afryki istnieje zagrożenie malarią, AIDS i cholerą.


Prąd

220V W Tanzanii i Kenii gniazdka występują w standardzie brytyjskim.

22 213 18 31
od 7466 PLN