Wycieczki po jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, umożliwiająca poznanie codziennego życia mieszkańców Nowej Gwinei.
Nowa Gwinea to 2 druga co do wielkości wyspa na ziemi, po Grenlandii. Zachodnia część należy do indonezyjskiej prowincji Zachodniej Papui, wschodnia to niezależne państwo Papua Nowa- Gwinea. Nowa Gwinea posiada największe tereny lasów tropikalnych w części australio- azjatyckiej, najwspanialsze rafy koralowe na ziemi i największą różnorodność gatunków, poza Amazonią. Ta niedostępna wyspa stanowi ojczyznę niezliczonej ilości plemion i kultur. Od ośnieżonych zbocz gór do pełnych kwitnących roślin dolin miejsce to oferuje wszystko, co odwiedzający mogą sobie wymarzyć.
Wycieczki po jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, umożliwiająca poznanie codziennego życia mieszkańców Nowej Gwinei.
Rano godzinna podróż do Jiwika w środkowej części doliny Baliem. Zaczyna się tu godzinna wspinaczka pod górę (na ok. 300 metrów) przez wspaniały górski las deszczowy do tradycyjnej solanki plemienia Dani. Tubylki w tradycyjnych strojach oprowadzają nas po okolicy. Pokażą nam między innymi tradycyjne metody wydobywania soli. Po zejściu zjemy przygotowany wcześniej lunch u stóp góry. Później ruszymy do pobliskiej wioski Kurulu, gdzie zobaczyć można bardzo stare mumie, słynnego klanu Dugum. Na koniec, kobiety zademonstrują nam, jak przyniesiona sól jest dalej obrabiana. W sąsiedztwie obejrzeć można stare malownicze osady plemiona Dani. Wszędzie przyjaźni tubylcy sprzedają tradycyjne artystyczne wyroby, broń i różne ciekawostki. Po południu powrót do ośrodka.
Całodniowy tradycyjny “festiwal świń” w wiosce plemienia Dani na terenie ośrodka lub w rejonie Jiwika. Udział w nim bierze wiele osób z plemienia Dani w tradycyjnych makijażach i odpowiednich strojach. Ten festiwal to punkt obowiązkowy każdej wycieczki po Papui. Filmowcy i fotografowie będą z pewnością zachwyceni. Trudno w słowach opisać wyjątkowość tego przeżycia, należy to zobaczyć na własne oczy. Obiad w formie lunchu spożywany jest w festiwalowej wiosce. Oczywiście każdy gość może spróbować przygotowanych w kotle dań. Świeżo pieczone mięso ze świni i słodkie ziemniaki smakują wprost cudownie. Późnym popołudniem powracamy do ośrodka.
Poranny przejazd przez Wamena do południowego wąwozu Baliem. Przy osadzie Sogogmo, ok. 3 km od Kurima kończy się droga. Tutaj właśnie zaczyna się nasza wędrówka wzdłuż olbrzymiej rzeki. Potem przekroczymy wiszący most nad silnie rwącą rzeką. Droga dalej prowadzi przez romantyczne osiedla Dani z polami położonymi tarasowo i dziką trzciną cukrową. Cały czas będziemy mieć wspaniały widok na rzeką i dolinę. Koło południa zatrzymamy się na placu kościelnym w Seinma gdzie podczas lunchu będziemy mogli się delektować wspaniałym krajobrazem. Z Kurimy przejdziemy jeszcze raz wiszącym mostem i dotrzemy do naszego pojazdu. Warto zabrać ze sobą na tą wycieczkę aparat fotograficzny, gdyż zobaczymy wiele wspaniałych widoków. Późnym popołudniem dotrzemy z powrotem do hotelu.
Po śniadaniu ruszymy przez Jiwika i Kurulu do północnej części doliny Baliem. Kilka kilometrów za Kurulu odwiedzimy znaną jaskinię Kotilola z ogromnymi stalagmitami i stalaktytami. Cała jaskinia porośnięta jest wspaniałą roślinnością. Później przejedziemy na północ na rynek do Uwosilomo, gdzie będzie kolejna okazja do zrobienia zdjęć. Stamtąd ruszamy w góry do przesmyku. We wspaniałym otoczeniu zrobimy sobie przerwę na lunch. W drodze powrotnej odwiedzimy Meagaima, gdzie w małej wiosce, tuż przy rzece zobaczymy kolejną mimie. Żeby dotrzeć do tej wioski konieczny jest około 30-minutowy spacer. Do ośrodka wrócimy późnym popołudniem.
Rano wyruszymy na rynek do Wamena. Krajobraz zachodniej części doliny bardzo różni się od wschodniej części. Tutaj dominują trawiaste sawanny, często zobaczyć można wysokie akacje wzdłuż rzeki. Chwilę spędzimy na rynku w Elagaima i Kimbim. W tym rejonie, w zależności od pogody i stanu dróg możliwy jest wjazd na górę Magi, skąd rozciąga się wspaniały widok na rzekę. W okolicy zjemy też lunch. W północnej części doliny znajduje się pierwsza misja na Zachodniej Papui. Powrót do ośrodka
Poranny wyjazd przez Wamena w kierunku północnym. Dotrzemy do brzegu rzeki skąd ruszymy naszą pontonową łodzią aż do wiszącego mostu przy Wesaput. Po drodze podziwiać będziemy dzikie trzciny cukrowe, palmy, wioski plemienia Dani wśród akacji. Koło południa zatrzymamy się na brzegu rzeki na lunch. Zobaczymy jak kobiety z plemienia Dani przygotowują posiłki. Do ośrodka wrócimy samochodem po południu.
Rano ruszymy na duży rynek. Będziemy mogli obserwować tubylców jak sprzedają swoje produkty rolne. Również tradycyjne wyroby. Następny rynek znajduje się w Wamena. Przemieścimy się w okolice rzeki, gdzie zjemy nasz lunch. Następny punkt to wiszący most w okolicy Wesaput. Zwiedzimy też wioskę plemienia Dani. Podczas drogi powrotnej do ośrodka zatrzymać się można w Wamena na drobne zakupy.
7 dni (6 nocy) | 6162 PLN |
12 dni (11 nocy) | 8983 PLN |
Od 2 uczestników | 4702 PLN |
Od 4 do 6 uczestników | 4418 PLN |
Dopłata do pokoju SGL | 945 PLN |
Od 2 uczestników | 5647 PLN |
Od 4 do 6 uczestników | 5553 PLN |
Dopłata do pokoju SGL | 992 PLN |
Od 2 uczestników | 7136 PLN |
Od 4 do 6 uczestników | 6427 PLN |
Dopłata do pokoju SGL | 1300 PLN |
Od 2 uczestników | 7490 PLN |
Od 4 do 6 uczestników | 6947 PLN |
Dopłata do pokoju SGL | 1418 PLN |
Dodatkowa noc w Baliem Valley Resort w pokoju DBL, wyżywienie FB, bez wycieczki | 402 PLN |
Dodatkowa noc w Baliem Valley Resort w pokoju SGL, wyżywienie FB, bez wycieczki | 614 PLN |
Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.
Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.
Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.
Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.
Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.
Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.
Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.
Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.
Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai
Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.
Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.
Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.
Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, Batanta
W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.
W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.
Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.
220 V
Świetna baza wypadowa do poznania kultury Papuasów i piękna krajobrazu
Dzięki zabiegom wielu osób rejsy Grand Komodo od kilku lat oferują wspaniałe wycieczki. Nie znamy innych statków, które za tak niską cenę proponują tak wspaniałe wycieczki nurkowe. Cieszą się one dużym zadowoleniem wśród klientów i wielu nurkujących pojawia się na statku ponownie. Lekko ograniczony komfort został zastąpiony wspaniałą atmosferą tych rejsów.
Łódź z bardzo doświadczoną załogą oferująca rejsy do najlepszych miejsc nurkowych Indonezji
Przedsiębiorstwo oferujące rejsy na Komodo osiąga od kilku lat znaczne sukcesy. Nie znamy innego statku, który za tak małe pieniądze oferuje tak wspaniałe nurkowanie. Nasi klienci są bardzo z tego statku zadowoleni, wielu z nich było na nim kilkakrotnie. Lekko ograniczony komfort został zastąpiony wspaniałą atmosferą tych rejsów.
Wysoki standard pozostającej pod szwajcarskim kierownictwem łodzi, przyjazna załoga, doskonałe jedzenie, pierwszorzędne miejsca nurkowe gwarantują niezapomniany urlop. Rejsy na Pindito to od lat nasza ulubiona oferta.