Najlepsze nurkowania

Indonezja: Papua dolina Baliem - kraina papuasów

Indonezja - Papua i Moluki


Wycieczki po jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, umożliwiająca poznanie codziennego życia mieszkańców Nowej Gwinei.


Opis

Nowa Gwinea to 2 druga co do wielkości wyspa na ziemi, po Grenlandii. Zachodnia część należy do indonezyjskiej prowincji Zachodniej Papui, wschodnia to niezależne państwo Papua Nowa- Gwinea. Nowa Gwinea posiada największe tereny lasów tropikalnych w części australio- azjatyckiej, najwspanialsze rafy koralowe na ziemi i największą różnorodność gatunków, poza Amazonią. Ta niedostępna wyspa stanowi ojczyznę niezliczonej ilości plemion i kultur. Od ośnieżonych zbocz gór do pełnych kwitnących roślin dolin miejsce to oferuje wszystko, co odwiedzający mogą sobie wymarzyć.


Naszym zdaniem

Wycieczki po jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, umożliwiająca poznanie codziennego życia mieszkańców Nowej Gwinei.


Program

Wycieczka 1: Solanki, Kurulu- Mumie, tradycyjne wioski Dani.

Rano godzinna podróż do Jiwika w środkowej części doliny Baliem. Zaczyna się tu godzinna wspinaczka pod górę (na ok. 300 metrów) przez wspaniały górski las deszczowy do tradycyjnej solanki plemienia Dani. Tubylki w tradycyjnych strojach oprowadzają nas po okolicy. Pokażą nam między innymi tradycyjne metody wydobywania soli. Po zejściu zjemy przygotowany wcześniej lunch u stóp góry. Później ruszymy do pobliskiej wioski Kurulu, gdzie zobaczyć można bardzo stare mumie, słynnego klanu Dugum. Na koniec, kobiety zademonstrują nam, jak przyniesiona sól jest dalej obrabiana. W sąsiedztwie obejrzeć można stare malownicze osady plemiona Dani. Wszędzie przyjaźni tubylcy sprzedają tradycyjne artystyczne wyroby, broń i różne ciekawostki. Po południu powrót do ośrodka.

 

Wycieczka 2: tradycyjny festiwal pieczenie świń

Całodniowy tradycyjny “festiwal świń” w wiosce plemienia Dani na terenie ośrodka lub w rejonie Jiwika. Udział w nim bierze wiele osób z plemienia Dani w tradycyjnych makijażach i odpowiednich strojach. Ten festiwal to punkt obowiązkowy każdej wycieczki po Papui. Filmowcy i fotografowie będą z pewnością zachwyceni. Trudno w słowach opisać wyjątkowość tego przeżycia, należy to zobaczyć na własne oczy. Obiad w formie lunchu spożywany jest w festiwalowej wiosce. Oczywiście każdy gość może spróbować przygotowanych w kotle dań. Świeżo pieczone mięso ze świni i słodkie ziemniaki smakują wprost cudownie. Późnym popołudniem powracamy do ośrodka.

 

Wycieczka 3: Trekking w południowym wąwozie Baliem

Poranny przejazd przez Wamena do południowego wąwozu Baliem. Przy osadzie Sogogmo, ok. 3 km od Kurima kończy się droga. Tutaj właśnie zaczyna się nasza wędrówka wzdłuż olbrzymiej rzeki. Potem przekroczymy wiszący most nad silnie rwącą rzeką. Droga dalej prowadzi przez romantyczne osiedla Dani z polami położonymi tarasowo i dziką trzciną cukrową. Cały czas będziemy mieć wspaniały widok na rzeką i dolinę. Koło południa zatrzymamy się na placu kościelnym w Seinma gdzie podczas lunchu będziemy mogli się delektować wspaniałym krajobrazem. Z Kurimy przejdziemy jeszcze raz wiszącym mostem i dotrzemy do naszego pojazdu. Warto zabrać ze sobą na tą wycieczkę aparat fotograficzny, gdyż zobaczymy wiele wspaniałych widoków. Późnym popołudniem dotrzemy z powrotem do hotelu.

 

Wycieczka 4: przejazd do PassValley, Jaskini Kotilola, mumie Meagaima

Po śniadaniu ruszymy przez Jiwika i Kurulu do północnej części doliny Baliem. Kilka kilometrów za Kurulu odwiedzimy znaną jaskinię Kotilola z ogromnymi stalagmitami i stalaktytami. Cała jaskinia porośnięta jest wspaniałą roślinnością. Później przejedziemy na północ na rynek do Uwosilomo, gdzie będzie kolejna okazja do zrobienia zdjęć. Stamtąd ruszamy w góry do przesmyku. We wspaniałym otoczeniu zrobimy sobie przerwę na lunch. W drodze powrotnej odwiedzimy Meagaima, gdzie w małej wiosce, tuż przy rzece zobaczymy kolejną mimie. Żeby dotrzeć do tej wioski konieczny jest około 30-minutowy spacer. Do ośrodka wrócimy późnym popołudniem.

 

Wycieczka 5:

Rano wyruszymy na rynek do Wamena. Krajobraz zachodniej części doliny bardzo różni się od wschodniej części. Tutaj dominują trawiaste sawanny, często zobaczyć można wysokie akacje wzdłuż rzeki. Chwilę spędzimy na rynku w Elagaima i Kimbim. W tym rejonie, w zależności od pogody i stanu dróg możliwy jest wjazd na górę Magi, skąd rozciąga się wspaniały widok na rzekę. W okolicy zjemy też lunch. W północnej części doliny znajduje się pierwsza misja na Zachodniej Papui. Powrót do ośrodka

Wycieczka 6: Łodzią po rzece   

Poranny wyjazd przez Wamena w kierunku północnym. Dotrzemy do brzegu rzeki skąd ruszymy naszą pontonową łodzią aż do wiszącego mostu przy Wesaput. Po drodze podziwiać będziemy dzikie trzciny cukrowe, palmy, wioski plemienia Dani wśród akacji. Koło południa zatrzymamy się na brzegu rzeki na lunch. Zobaczymy jak kobiety z plemienia Dani przygotowują posiłki. Do ośrodka wrócimy samochodem po południu.

 

Wycieczka 7: Wamena, Sinakma, Wesaput i okolice 

Rano ruszymy na duży rynek. Będziemy mogli obserwować tubylców jak sprzedają swoje produkty rolne. Również tradycyjne wyroby. Następny rynek znajduje się w Wamena. Przemieścimy się w okolice rzeki, gdzie zjemy nasz lunch. Następny punkt to wiszący most w okolicy Wesaput. Zwiedzimy też wioskę plemienia Dani. Podczas drogi powrotnej do ośrodka zatrzymać się można w Wamena na drobne zakupy.


Cena od: 6162 PLN

Oferta specjalna
7 dni (6 nocy)6162 PLN
12 dni (11 nocy)8983 PLN

Cena zawiera:
- 5/10 noclegów w Baliem Valley Resort
- 1 noc w prostym hotelu Sentani Indah w Jayapura
- wycieczki zgodnie z programem
- przewodnika angielskojęzycznego
- wszystkie transfery
- wszystkie wejściówki
- pozwolenie policyjne
- przelot Jayapura- Wamena- Jayapura
- wyżywienie FB

Ceny od osoby

5 dni/4 noce w pokoju DBL
Od 2 uczestników4702 PLN
Od 4 do 6 uczestników4418 PLN
Dopłata do pokoju SGL945 PLN

6 dni/5 nocy w pokoju DBL
Od 2 uczestników5647 PLN
Od 4 do 6 uczestników5553 PLN
Dopłata do pokoju SGL992 PLN

7 dni/6 nocy w pokoju DBL
Od 2 uczestników7136 PLN
Od 4 do 6 uczestników6427 PLN
Dopłata do pokoju SGL1300 PLN

8 dni/7 nocy w pokoju DBL
Od 2 uczestników7490 PLN
Od 4 do 6 uczestników6947 PLN
Dopłata do pokoju SGL1418 PLN

ceny dla grup na zapytanie

Cena zawiera:
ostatnia noc w hotelu Sentani Indah w Jayapura, pozostałe noce w Honey Villa w Baliem Valley Resort, wyżywienie FB, przelot na trasie Jayapura- Wamena- Jayapura, pozwolenie policyjne, angielskojęzycznego przewodnika, transfery, wejściówki, pierwszego dnia wizyta na targu w Wamena, przedostatniego dnia zwiedzanie Jayapura. Wycieczki w zależności od ilości dni:
5 dni/4 noce: wycieczka 1 i 2
6 dni/5 nocy: wycieczka 1,2 i 3
7 dni/6 nocy: wycieczka 1,2,3 i 4
8 dni/7 nocy: wycieczka 1,2,5,6 i 7
Dodatkowa noc w Baliem Valley Resort w pokoju DBL, wyżywienie FB, bez wycieczki402 PLN
Dodatkowa noc w Baliem Valley Resort w pokoju SGL, wyżywienie FB, bez wycieczki614 PLN

Przelot Sorong- Jayapura- Denpasar

Przelot Denpasar- Jayapura- Denpasar

Przeloty na trasie Denpasar, Jayapura, Wamena możliwe są codziennie, w drodze powrotnej konieczny jest nocleg w Jayapura. Z Sorongu przeloty do Jayapura są w środy, piątki i niedziele, lecz tego dnia nie można już lecieć do Wameny. W te same dni odbywają się przeloty z Jayapura do Sorong
Nurkowanie

Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Raja Ampat

Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.

 

Halmahera

Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.

 

Ambon

Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.

 

Banda

Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.

 

Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.Kraj i ludzie

Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.

 

Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.Łodzie

Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, BatantaProgramy

W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.


Galeria

Pogoda i klimat

W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.

Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.

Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220 V


Powiązane ofertyHotele

Baliem Valley Resort

Indonezja - Papua i Moluki

Świetna baza wypadowa do poznania kultury Papuasów i piękna krajobrazu


Rejsy

Temu Kira

Dzięki zabiegom wielu osób rejsy Grand Komodo od kilku lat oferują wspaniałe wycieczki. Nie znamy innych statków, które za tak niską cenę proponują tak wspaniałe wycieczki nurkowe. Cieszą się one dużym zadowoleniem wśród klientów i wielu nurkujących pojawia się na statku ponownie. Lekko ograniczony komfort został zastąpiony wspaniałą atmosferą tych rejsów.

Raja Ampat Explorer

Łódź z bardzo doświadczoną załogą oferująca rejsy do najlepszych miejsc nurkowych Indonezji

Putri Papua

Przedsiębiorstwo oferujące rejsy na Komodo osiąga od kilku lat znaczne sukcesy. Nie znamy innego statku, który za tak małe pieniądze oferuje tak wspaniałe nurkowanie. Nasi klienci są bardzo z tego statku zadowoleni, wielu z nich było na nim kilkakrotnie. Lekko ograniczony komfort został zastąpiony wspaniałą atmosferą tych rejsów.

Pindito

Wysoki standard pozostającej pod szwajcarskim kierownictwem łodzi, przyjazna załoga, doskonałe jedzenie, pierwszorzędne miejsca nurkowe gwarantują niezapomniany urlop. Rejsy na Pindito to od lat nasza ulubiona oferta.

22 213 18 31
od 6162 PLN