Najlepsze nurkowania

ZŁOTY TRÓJKĄT SULAWESI - Bastianos


Skakanie po wyspach to idealny program dla osób, które chcą podczas wakacji zmaksymalizować liczbę odwiedzanych miejsc nurkowych. W ramach pakietu Złoty Trójkąt Sulawesi możesz połączyć nurkowania na Bunakenie, Bangka oraz w cieśninie Lembeh. 


Opis

JEDEN PAKIET = 2 lub 3 WYSPY

BUNAKEN, BANGKA, LEMBEH

noclegi, transfery, wyżywienie nurkowanie

 

Skakanie po wyspach to idealny program dla osób, które chcą podczas wakacji zmaksymalizować liczbę odwiedzanych miejsc nurkowych. W ramach pakietu Złoty Trójkąt Sulawesi możesz połączyć nurkowania na Bunakenie, Bangka oraz w cieśninie Lembeh.

Bastianos to indonezyjska firma pod szwajcarskim zarządem, która jest obecna we wszystkich trzech lokalizacjach północnej Sulawesi. Posiadają oni przytulne ośrodki nurkowe z wygodnymi pokojami oraz wszystkimi wygodami o jakich może pomyśleć nurek. Znajdziesz tu basen na terenie ośrodka, plażę, klimatyzacje w pokojach, restauracje z pyszną kuchnią lokalną oraz międzynarodową oraz bardzo dobrze zarządzane centra nurkowe.

W ramach jednego pakietu trwającego 16 lub 17 nocy możesz odwiedzić wszystkie trzy ośrodki na Bunaken, Lembeh praz Bangkce. W ramach krótszych programów na 12 i 13 nocy możesz odwiedzić wyspy Bbangka i Lembeh lub Bangka i Bunaken.  W tych kombinacjach transfery między hotelami wykonywane są podczas wycieczek nurkowych, kiedy wykonujesz 2 nurkowania.

Twój sprzęt nurkowy przez cały czas podróży pozostaje w jednej kuwecie, nie musisz go suszyć ani przepakowywać przemieszczając się pomiędzy wyspami. Kiedy zmieniasz hotel po prostu wystaw swoją walizkę rano przed drzwi pokoju a następnie udaj się na nurkowanie. Wracając z nurkowania Twój bagaż będzie na Ciebie czekał już w nowym pokoju w nowym hotelu.

 

  

Jakie pakiety możesz wybrać?

Jeśli wybierzesz pakiet na 12 nocy z 20 nurkowaniami wtedy możesz zdecydować się na pobyt przez 6 nocy na Bunakenie lub Bangka lub na Bangka i Lembeh. 

Jeśli zdecydujesz się na pakiet 13 nocy z 22 nurkowaniami wtedy zaczynasz od 7 nocy na Lembehu a kończysz na Bangka. 

Program obejmujący 16 nocy z 28 nurkowania zaczynasz od 7 nocy na Lembehu, następnie 5 nocy na Bangka a na koniec 4 nocami na Bunakenie. 

Pakiet z 17 nocami i 30 nurkowaniami rozpoczynasz od 6 nocy na Bunakenie, następnie 5 nocy na Bangka i kończy się 6 nocami na Lembeh.


Nurkowanie

NARODOWY PARK MORSKI BUNAKEN

Nurkowanie w tym parku jest jednym z najbardziej znanych w całej Indonezji. nurkuje się tu na stromych ścianach z bardzo dobrą widocznością, z rekinami rafowymi, żółwiami, barakudami. Nurkowanie wśród dużych ławic ryb tropikalnych jest tu powszechne. Krawędź rafy rozpoczyna się średnio na głębokości 2m.

Hotel Bastianos Bunaken był ich pierwszym w tej części Indonezji. Dziś posiada własne centrum nurkowe, 28 wygodnych pokoi z widokiem na morze, basenem, prywatnym barem oraz restauracją. Czytaj więcej o Bastianos Bunaken. 

PULAU BANGKA

Obszar nurkowy wokół wyspy Bangka oferuje ogromną różnorodność gatunków morskich, rafy są tu raczej płytkie i są pokryte miękkimi koralowcami. Nurkowie znajdują tu nietylko piękne rozłożyste rafy z dużymi ławicami lucjanusów i innych gatunków tropikalnych. Spotyka się tu również mandaryny ale także wspaniały obszar makro.

Hotel Bastianos Bangka to najnowszy kurort tej firmy, został on otwarty jesienią 2018. Oprócz własnego centrum nurkowego posiada 26 wygodnych pokoi gościnnych, piękny basen infinity, restaurację oraz bar. W pierwszej połowie 2019 planowane jest otwarcie SPA. Czytaj więcej o Bastianos Bangka.

CIEŚNINA LEMBEH

cieśnina Lembeh jest uważana przez wielu podwodnych fotografów za najlepsze na świecie miejsce nurkowe do makrofotografii. Znajdziesz tu niebywałą ilość rzadkich i dziwacznych stworzeń makro czekających tylko na odkrycie. Niezależnie od tego, czy chodzi o koniki morskie, żabnice, ośmiornice, krewetki czy ślimaki nagoskrzelne - każdy z tych gatunków znajduje się tu w obfitej liczbie w każdym kolorze i kształcie. Ciemne piaszczyste dno wspaniale wybija kolory tych stworzeń na fotografiach.

Hotel Bastianos Lembeh jest pięknie położony na zboczu wzgórza z pięknymi widokami. Resort posiada własne centrum nurkowania, 23 pokoje gościnne z prywatnymi tarasami, basen, bar oraz restaurację. Czytaj więcej o Bastianos Lembeh.

  


Naszym zdaniem

Skakanie po wyspach to idealny program dla osób, które chcą podczas wakacji zmaksymalizować liczbę odwiedzanych miejsc nurkowych. W ramach pakietu Złoty Trójkąt Sulawesi możesz połączyć nurkowania na Bunakenie, Bangka oraz w cieśninie Lembeh. 


Cena od: 6507 PLN

(12 nocy / 20 nurkowań, pełne wyżywienie, transfery)



Cena za osobę w sezonie 01.01.2019 - 31.12.2019
12 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / 20 nurkowań6507 PLN
12 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / bez nurkowania*3284 PLN
13 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / 22 nurkowania7069 PLN
13 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / bez nurkowania*3596 PLN
16 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / 28 nurkowań9026 PLN
16 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / bez nurkowania*4759 PLN
17 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / 30 nurkowań9527 PLN
17 nocy / Złoty Trójkąt Sulawesi / bez nurkowania*5009 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego, za noc95 PLN

*Osoba nienurkująca musi być zakwaterowana z osobą nurkującą.

Cena zawiera: zakwaterowanie w pokojach Superior dwuosobowych, pełne wyżywienie, transfery, nurkowanie.

Minimalna liczba uczestników 6 nurków. Przy mniejszej liczbie uczestników obowiązuje ta sama cena, ale transfer między ośrodkami odbywa się na lądzie. Za dodatkową opłatą można zarezerwować transfer na miejscu.

Dodatkowe opłaty (aktualne na Gru 2018)
Pozwolenie nurkowe Morskiego Parku Bunaken (150 000 IDR / rok)383 PLN
Nitrox 1-9 napełnień, za 1 butlę24 PLN
Nitrox 10 -19 napełnień, za 1 butlę19 PLN
Nitrox >20 napełnień, za 1 butlę14 PLN
Nurkowanie

Sulawesi to wspaniały koktajl wszelkiego rodzaju nurkowań. Znajdziemy tu usiane koralami strome ściany w rejonie Bunaken i Bangka, po makronurkowanie w czarnym piachu na Lembeh, ławice dużych ryb w silnych prądach opływających Siau, czy wraki Makassar. Znajdziemy tu także nieskażone turystyką atole Tukangbesi (Wakatobi), czy stosunkowo łatwe nurkowania na rafach w rejonie Donggala.

 

Polecane miejsca nurkowe: Na Sulawesi, należy nastawić się na strome ściany z nieprawdopodobną ilością korali i innych stworzeń. Widoczność jest zwykle bardzo dobra – 20-30 m, często nawet większa, choć bywają okresy, kiedy plankton sprawia, że zmniejsza się do 10-15 m. Nurkuje się tu w kilku głównych obszarach – północ Sulawesi to Park Narodowy Bunaken, w którego skład wchodzi najbardziej znana wyspa Bunaken i okoliczne – Manado Tua, Siladen, Montehage i Nain.

 

Bunaken

Podwodny Park Narodowy Bunaken zaliczany jest do najlepszych miejsc nurkowych w całej Indonezji.Korale występują tu do głębokości 40-50m, a w głębszych partiach można zobaczyć rekiny, raje i napoleony. Zachodnia strona wyspy to rozciągająca się na 2 km ściana – uwaga na pływy – przy odpływie mogą tu występować silne prądy, jednak przypływ oferuje wspaniałe nurkowania w prądach. Występują tu żółwie, węże morskie, orlenie, napoleony, tuńczyki i rekiny rafowe, a także wiele gatunków makro. Do najciekawszych miejsc należą:

 

Bunaken Timur - osłonięty od sztormów, a więc oferujący wspaniałe ogrody koralowe.

Sachiko’s Point – oferujący wspaniałe korale miękkie oraz rekiny i inne pelagiczne gatunki.

Fukui - jest miejscem zdecydowanie różniącym się od pozostałych – delikatny spadek oferujący nurkowanie z różnymi stworzeniami, od makro po pelagiczne. Występuje tu także kolonia małż Tridacna. Jest to popularne miejsce na zdjęcia.

 

Lembeh Strait

Cieśnina Lembeh to miejsce naprawdę wyjątkowe, mekka fotografów podwodnych i biologów, oferujące niezapomniane nurkowania makro, gdzie przy każdym nurkowaniu można odkryć nowe, nieznane do tej pory gatunki. Lembeh słynie przede wszystkim z miejsc nurkowych z ciemnym piaskiem, tzw. muck diving i różnorodnych nurkowań – łagodne zbocza, bogactwo korali twardych i miękkich, wychodnie, ściany, szczyty i rumowiska, wraki, a także mix tego wszystkiego sprawia, że słowo „nuda” tu nie istnieje. Żabnice, ślimaki nagoskrzelne, kraby, krewetki, mątwy, ghost pipe fish, skorpenowate, a czasem wszystkie te gatunki naraz są niemalże gwarantowane podczas każdego nurkowania.

 

Sangihe Islands

Wyspy Sangihe położone na północy Sulawesi, dostępne są tylko z łodzi safari. W tym rejonie na nurków czekają wspaniała widoczność, piękne i zdrowe ogrody koralowe, jak i ławice dużych ryb, rekiny młoty, wieloryby czy przy odrobinie szczęścia nawet diugonie. Na miłośników makrofotografii czekają ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby oraz płazińce. Atrakcją regionu jest również aktywny, podwodny wulkan.

 

Togian Islands

Wyspy Togian dostępne są tylko z łodzi safari. Regiony Togian uraczą nas pięknymi rafami, różnorodnością gatunków ryb rafowych oraz wyjątkowymi ogrodami koralowymi, wśród których znajdziemy wszystko to, co miłośnicy makrofotografii lubią najbardziej, wiele gatunków ślimaków, ghost pipefish, żabnice, krewetki, żagiewki i kraby.

 

Selayar

Region wyspy Selayar wyróżnia się sporą ilością jaskiń i przewieszeń. Rafy pokryte są pięknymi koralami miękkimi, gorgoniami, kolorowymi gąbkami wśród których liczyć możemy na spotkania z różnorodnymi gatunkami ryb rafowych. Pozostałych 15 nurkowisk to głównie pięknie pokryte koralami strome ściany. Możemy liczyć na spotkania z rekinami rafowymi, orleniami, granikami, ławicami barakud, murenami, jak i przedstawicielami różnorodnych, mniejszych gatunków.

 

Wakatobi

Niesamowite bogactwo i różnorodność raf  Tukang Besi Islands przyciąga w te rejony wielu nurków poszukujących dziewiczych raf, których jest tu pod dostatkiem. Rafy tu, to głównie strome ściany, ale również podwodne góry i jaskinie oraz niewielki wrak. Główną atrakcją Wakaktobi jest rafa przydomowa, na którą składa się aż sześć nurkowisk. Rafa wokół wyspy uważana jest za najpiękniejszą rafę przydomową w całej Indonezji, a miłośnicy makrofotografii jak i fotografowie „wide angle” z pewnością nie będą znudzeni tym podwodnym rajem, nurkując nawet kilka razy dziennie.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon nurkowy na Sulawesi trwa cały rok, ze szczytowym okresem przypadającym na lipiec i sierpień. Południe Sulawesi warto odwiedzić w miesiącach od października do kwietnia. Rekomendowane miesiące na wyjazd na Bunaken to okres od marca do listopada. Na Lembeh Strait piękne nurkowania będziemy mieć przez cały rok.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca.

 

Komory dekompresyjne znajdują się w Manado i Makassar.

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.



Kraj i ludzie

Sulawesi (Celebes) leży po obu stronach równika między Kalimantanem a Molukami. Sulawesi jest wyspą interesującą z kilku powodów – ciekawy jest jej kształt i krajobrazy, a także mieszkańcy i ich zwyczaje, jak również niezwykłe i niespotykane nigdzie indziej zwierzęta. W krajobrazie dominują strome góry i głębokie wąwozy, wartkie rzeki i strumienie, górskie jeziora, bujne lasy deszczowe, a także sawanny z palmami i białymi piaszczystymi plażami, a przy brzegu rafy koralowe. Występują tu endemiczne zwierzęta – makaki czarne, babirusy, bawołki anoa, nogale hełmiaste (maleo), tarsiery (wyraki upiory) i wiele gatunków kolorowych motyli. Warto zwrócić uwagę na rytuały śmierci plemiona Toradża w centralnej części Sulawesi i znane rafy północnego Sulawesi.

 

Tana Toraja, to region w południowej części wyspy Sulawesi. Zamieszkały jest on przez chrześcijańska grupę etniczną Toradżów. Region ten przyciąga odwiedzających niepowtarzalną architekturą w postaci drewnianych domów z dachami w kształcie łodzi, barwnymi, hucznymi i trwającymi nawet po kilka dni obrzędami pogrzebowymi oraz niecodziennymi metodami pochówków.



Rejsy nurkowe

Wybór rejsów nurkowych wokół rejonów Bunaken i Lembeh jest spory. Trasy rejsów dość często zawierają również wyprawy do Bangka Island jak również Sangihe Islands. Możliwe są rejsy łodzi wokół Wakatobi oraz Halmahery.



Wycieczki lądowe

Wyspa Sulawesi oferuje niezliczone możliwości wycieczek. Od jednodniowych wycieczek do wielodniowych, kulturowych wypraw. Wycieczka Toraja prowadzi gości do świata mitów i rytuałów śmierci. W Parku Narodowym Tangkoko można zobaczyć najmniejszą małpę południowo-wschodniej Azji - Tarsius.



Galeria

Pogoda i klimat

Tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Sucha pora z ograniczoną ilością opadów trwa od kwietnia do października, większość opadów przypada na grudzień i styczeń.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.



Język

 

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


22 213 18 31
od 6507 PLN