Najlepsze nurkowania

Amira


Amira is a comfortable dive and cruise ship with very good service and friendly crew. For lovers of colorful and diverse Indonesian landscapes, the Amira cruise is an excellent choice.


Opis

Amira is a 52-meter schooner with lots of space for guests. The ship was built on the Indonesian island of Sulawesi, has an electronic rescue system and ENOS location system. The ship is managed by the German - Swiss management.


Wyposażenie

Ten statek wycieczkowo-nurkowy oferuje w sumie 10 kabin dla 18 nurków. Każda kabina wyposażona jest w regulowaną indywidualnie klimatyzację, łazienkę oraz toaletę. Kabiny rozmieszczone są zarówno na górnym jak i dolnym pokładzie. Na górnym pokładzie dostępne są w sumie 3 kabiny DBL z oknami, z których każda wyposażona jest w jedno podwójne lub dwa pojedyncze łóżka. Na dolnym pokładzie znajduje się pozostałe 5 DBL kabin z iluminatorami, podwójnymi lub pojedynczymi łóżkami lub dwie kabiny SGL dla podróżujących indywidualnie.

 

Na głównym pokładzie znajduje się wygodny i przestronny salon ze sprzętem telewizyjnymi stanowisko komputerowe z nagrywarką DVD/CD, by można było zapisać zdjęcia i filmy z codziennych podwodnych ekspedycji. Restauracja znajduje się  wewnątrz, ale obiady serwowane są również na głównym pokładzie. Na otwartym pokładzie dostępnych jest mnóstwo leżaków, serwowane są także śniadania, podwieczorki oraz przekąski. Na dolnym pokładzie znajdują się nie tylko kabiny, ale także stanowiska do ładowania kamer oraz zamknięty pokład nurkowy. Pomieszczenie dla fotografów jest przestronne i łatwo dostępne.

 

During the planning and construction of the boat, great importance was attached to safety. There are safety outputs, fire alarms and a large number of fire extinguishers on the deck with cabins. The boat is equipped with the right number of vests and lifebuoys.


Miejsca nurkowe

Amira offers diving cruises to the most beautiful corners of Indonesia. From November to April, cruises take place around Raja Ampat. From May to October, trips to Komodo, Flores, Alor and Wetar are offered.


Naszym zdaniem

Amira is a comfortable dive and cruise ship with very good service and friendly crew. For lovers of colorful and diverse Indonesian landscapes, the Amira cruise is an excellent choice.


Cena od: 10751 PLN

(7 nocy w kabinie DBL (Komodo), wyżywienie FB, nurkowania)



Cena od osoby w terminie 07.09.2015-31.12.2016
1 noc w kabinie dwuosobowej Komodo1630 PLN
1 noc w kabinie dwuosobowej1843 PLN

Cena od osoby w terminie 01.01.2018-31.12.2018
1 noc w kabinie dwuosobowej Komodo1559 PLN
1 noc w kabinie dwuosobowej1886 PLN

Cena zawiera: zakwaterowanie w kabinie DBL, wyżywienie FB, transfer z/na lotnisko, nurkowania z butlą i balastem

Dodatkowe opłaty (aktual. 01.2016)
Nitroks 1 dzień (15 EUR)71 PLN
trasa Komodo (od 6 nocy, 130 EUR)614 PLN
trasa Komodo (od 11 nocy, 130 EUR)180 PLN
trasa Raja Ampat/ Banda (365 EUR)1725 PLN
trasa Forgotten Islands / Jewels of Indonesia (Klejnoty Indonezji, 560 EUR)2646 PLN
trasa Jewels of Indonesia (Klejnoty Indonezji)2410 PLN
trasa Triton Bay & East Banda, Misool & Triton Bay (495 EUR)2339 PLN
trasa Cenderawasih Bay (670 EUR)3166 PLN
trasa Maluku Sea Adventure (570 EUR)2694 PLN

Dopłaty zawierają opłaty parkowe i portowe, lokalne podatki i dopłatę paliwową
Nurkowanie

Sulawesi to wspaniały koktajl wszelkiego rodzaju nurkowań. Znajdziemy tu usiane koralami strome ściany w rejonie Bunaken i Bangka, po makronurkowanie w czarnym piachu na Lembeh, ławice dużych ryb w silnych prądach opływających Siau, czy wraki Makassar. Znajdziemy tu także nieskażone turystyką atole Tukangbesi (Wakatobi), czy stosunkowo łatwe nurkowania na rafach w rejonie Donggala.

 

Polecane miejsca nurkowe: Na Sulawesi, należy nastawić się na strome ściany z nieprawdopodobną ilością korali i innych stworzeń. Widoczność jest zwykle bardzo dobra – 20-30 m, często nawet większa, choć bywają okresy, kiedy plankton sprawia, że zmniejsza się do 10-15 m. Nurkuje się tu w kilku głównych obszarach – północ Sulawesi to Park Narodowy Bunaken, w którego skład wchodzi najbardziej znana wyspa Bunaken i okoliczne – Manado Tua, Siladen, Montehage i Nain.

 

Bunaken

Podwodny Park Narodowy Bunaken zaliczany jest do najlepszych miejsc nurkowych w całej Indonezji.Korale występują tu do głębokości 40-50m, a w głębszych partiach można zobaczyć rekiny, raje i napoleony. Zachodnia strona wyspy to rozciągająca się na 2 km ściana – uwaga na pływy – przy odpływie mogą tu występować silne prądy, jednak przypływ oferuje wspaniałe nurkowania w prądach. Występują tu żółwie, węże morskie, orlenie, napoleony, tuńczyki i rekiny rafowe, a także wiele gatunków makro. Do najciekawszych miejsc należą:

 

Bunaken Timur - osłonięty od sztormów, a więc oferujący wspaniałe ogrody koralowe.

Sachiko’s Point – oferujący wspaniałe korale miękkie oraz rekiny i inne pelagiczne gatunki.

Fukui - jest miejscem zdecydowanie różniącym się od pozostałych – delikatny spadek oferujący nurkowanie z różnymi stworzeniami, od makro po pelagiczne. Występuje tu także kolonia małż Tridacna. Jest to popularne miejsce na zdjęcia.

 

Lembeh Strait

Cieśnina Lembeh to miejsce naprawdę wyjątkowe, mekka fotografów podwodnych i biologów, oferujące niezapomniane nurkowania makro, gdzie przy każdym nurkowaniu można odkryć nowe, nieznane do tej pory gatunki. Lembeh słynie przede wszystkim z miejsc nurkowych z ciemnym piaskiem, tzw. muck diving i różnorodnych nurkowań – łagodne zbocza, bogactwo korali twardych i miękkich, wychodnie, ściany, szczyty i rumowiska, wraki, a także mix tego wszystkiego sprawia, że słowo „nuda” tu nie istnieje. Żabnice, ślimaki nagoskrzelne, kraby, krewetki, mątwy, ghost pipe fish, skorpenowate, a czasem wszystkie te gatunki naraz są niemalże gwarantowane podczas każdego nurkowania.

 

Sangihe Islands

Wyspy Sangihe położone na północy Sulawesi, dostępne są tylko z łodzi safari. W tym rejonie na nurków czekają wspaniała widoczność, piękne i zdrowe ogrody koralowe, jak i ławice dużych ryb, rekiny młoty, wieloryby czy przy odrobinie szczęścia nawet diugonie. Na miłośników makrofotografii czekają ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby oraz płazińce. Atrakcją regionu jest również aktywny, podwodny wulkan.

 

Togian Islands

Wyspy Togian dostępne są tylko z łodzi safari. Regiony Togian uraczą nas pięknymi rafami, różnorodnością gatunków ryb rafowych oraz wyjątkowymi ogrodami koralowymi, wśród których znajdziemy wszystko to, co miłośnicy makrofotografii lubią najbardziej, wiele gatunków ślimaków, ghost pipefish, żabnice, krewetki, żagiewki i kraby.

 

Selayar

Region wyspy Selayar wyróżnia się sporą ilością jaskiń i przewieszeń. Rafy pokryte są pięknymi koralami miękkimi, gorgoniami, kolorowymi gąbkami wśród których liczyć możemy na spotkania z różnorodnymi gatunkami ryb rafowych. Pozostałych 15 nurkowisk to głównie pięknie pokryte koralami strome ściany. Możemy liczyć na spotkania z rekinami rafowymi, orleniami, granikami, ławicami barakud, murenami, jak i przedstawicielami różnorodnych, mniejszych gatunków.

 

Wakatobi

Niesamowite bogactwo i różnorodność raf  Tukang Besi Islands przyciąga w te rejony wielu nurków poszukujących dziewiczych raf, których jest tu pod dostatkiem. Rafy tu, to głównie strome ściany, ale również podwodne góry i jaskinie oraz niewielki wrak. Główną atrakcją Wakaktobi jest rafa przydomowa, na którą składa się aż sześć nurkowisk. Rafa wokół wyspy uważana jest za najpiękniejszą rafę przydomową w całej Indonezji, a miłośnicy makrofotografii jak i fotografowie „wide angle” z pewnością nie będą znudzeni tym podwodnym rajem, nurkując nawet kilka razy dziennie.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon nurkowy na Sulawesi trwa cały rok, ze szczytowym okresem przypadającym na lipiec i sierpień. Południe Sulawesi warto odwiedzić w miesiącach od października do kwietnia. Rekomendowane miesiące na wyjazd na Bunaken to okres od marca do listopada. Na Lembeh Strait piękne nurkowania będziemy mieć przez cały rok.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca.

 

Komory dekompresyjne znajdują się w Manado i Makassar.

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.



Kraj i ludzie

Sulawesi (Celebes) leży po obu stronach równika między Kalimantanem a Molukami. Sulawesi jest wyspą interesującą z kilku powodów – ciekawy jest jej kształt i krajobrazy, a także mieszkańcy i ich zwyczaje, jak również niezwykłe i niespotykane nigdzie indziej zwierzęta. W krajobrazie dominują strome góry i głębokie wąwozy, wartkie rzeki i strumienie, górskie jeziora, bujne lasy deszczowe, a także sawanny z palmami i białymi piaszczystymi plażami, a przy brzegu rafy koralowe. Występują tu endemiczne zwierzęta – makaki czarne, babirusy, bawołki anoa, nogale hełmiaste (maleo), tarsiery (wyraki upiory) i wiele gatunków kolorowych motyli. Warto zwrócić uwagę na rytuały śmierci plemiona Toradża w centralnej części Sulawesi i znane rafy północnego Sulawesi.

 

Tana Toraja, to region w południowej części wyspy Sulawesi. Zamieszkały jest on przez chrześcijańska grupę etniczną Toradżów. Region ten przyciąga odwiedzających niepowtarzalną architekturą w postaci drewnianych domów z dachami w kształcie łodzi, barwnymi, hucznymi i trwającymi nawet po kilka dni obrzędami pogrzebowymi oraz niecodziennymi metodami pochówków.



Rejsy nurkowe

Wybór rejsów nurkowych wokół rejonów Bunaken i Lembeh jest spory. Trasy rejsów dość często zawierają również wyprawy do Bangka Island jak również Sangihe Islands. Możliwe są rejsy łodzi wokół Wakatobi oraz Halmahery.



Wycieczki lądowe

Wyspa Sulawesi oferuje niezliczone możliwości wycieczek. Od jednodniowych wycieczek do wielodniowych, kulturowych wypraw. Wycieczka Toraja prowadzi gości do świata mitów i rytuałów śmierci. W Parku Narodowym Tangkoko można zobaczyć najmniejszą małpę południowo-wschodniej Azji - Tarsius.



Galeria

Nurkowanie

Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Raja Ampat

Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.

 

Halmahera

Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.

 

Ambon

Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.

 

Banda

Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.

 

Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.



Kraj i ludzie

Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.

 

Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.



Rejsy nurkowe

Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, Batanta



Wycieczki lądowe

W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.



Galeria

Nurkowanie

Myśląc o Lombok, myślimy przede wszystkim o bialutkich, piaszczystych plażach, doskonałych falach do uprawiania surfingu, oraz o pięknych miejscach do nurkowania. Na Lombok znajdziemy również drugi co do wielkości wulkan Gunung Rinjani.

 

 

Polecane miejsca nurkowe: Lombok ma do zaoferowania wiele ciekawych nurkowisk zarówno dla początkujących jak i doświadczonych nurków. Nurkowania odbywają się głównie w pobliżu Senggigi, wokół wysp Gili, położonych na północny zachód od Lomboku, pomiędzy wyspami Lombok i Bali– a także na południu w zatoce Blongas Bay oraz w pobliżu półwyspu Sekotong.

 

Gili Trawangan

Miejsca na północnym zachodzie wyspy (w pobliżu Senggigi) skupiają się wokół trzech niewielkich wysepek – Gili Trawangan, Gili Meno oraz Gili Air:

 

Shark Point – na wschodnim krańcu Gili Trawangan, miejsce doskonałe na nurkowania poranne. Miejsce to zaczyna się spadkiem z trzema różnymi piaszczystymi łatami z niewielkimi blokami koralowymi. Występują tu korale twarde i miękkie, żółwie zielone i szylkretowe, a także ławice karanksów, napoleonów, a bliżej piaszczystego dna żarłacze rafowe white tip i raje, a także mureny wstążkowe, leaf fish a nawet manty.

 

Air Wall – na zachodzie Gili Air znajduje się wspaniała ściana, połyskująca w słońcu dzięki miękkim koralom na żółto-pomarańczowo. Atrakcją tego miejsca są korale na głębokości 22m, pośród których skorpeny znalazły „dom” w otoczeniu krewetek, pipefish i tysięcy glass fish. Warto spojrzeć w błękit w poszukiwaniu white tip reef shark.

 

Belongas Bay

Zatoka Belongas Bay kusi miejscami The Magnet oraz The Cathedral. Nie są to jednak miejsca dla poczatkujących nurków, wymagany tu jest min. certyfikat AOWD lub równoważny, a także przynajmniej 50 (przy nurkowaniu od listopada do końca kwietnia) lub 100 (od maja do końca października) zalogowanych nurkowań:

 

The Magnet (Batu Kapal) – Należy do najbardziej popularnych nurkowisk, oraz jest często głównym powodem wypraw nurkowych w te rejony świata. Na otwartym morzu znajduje się podwodny szczyt wznoszący się z głębokości 80m, warunki są wymagające, jednak jest wielkie prawdopodobieństwo spotkań z wielkimi rybami – tuńczykami, barakudami, white i black tip reef shark oraz rekinami młotami – Scalloped Hammerhead i Great Hammerhead. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie, gdzie zobaczyć można oba te gatunki rekinów (pozostałe to Filipiny i Kostaryka).

 

The Cathedral (Gili Anak Ewok) – tutaj także znajduje się podwodny szczyt z dwoma wierzchołkami, wznoszący się z głębokości 50m. Miejsce to słynie z ławic orleni, a także tuńczyków, makreli i barakud. Podczas jednego nurkowania można tu spotkać nawet tuzin węży morskich.

 

Sekotong

Miejsca nurkowe w rejonie Sekotong odpowiednie są dla wszystkich nurków i oferują kolorowe i relaksujące nurkowania na rafach pokrytych pięknymi ogrodami koralowymi oraz ogromną ilość stworzeń makro, jak też i spotkania z rajami, ostrobokami, żółwiami, murenami i rekinami rafowymi.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon nurkowy trwa cały rok. Najlepszy okres na nurkowanie to miesiące od kwietnia do listopada.

 

Porady: Temperatura wody wynosi od 26º C do 30º C. Pianka o grubości 3-5 mm powinna być wystarczająca.

 

Komora dekompresyjna znajduje się na Bali

 

Według nas jest to wspaniałe miejsce na wypoczynek i nurkowanie pełne niezapomnianych wrażeń



Kraj i ludzie

Lombok oddzielony jest od Bali małą morską cieśniną; otwiera jednak przed zwiedzającymi całkiem inny obszar kulturowy. Większość ludności zamieszkującej Lombok wyznaje islam, dlatego znajdziemy tu wiele meczetów z wysokimi minaretami, otoczonych palmami i tropikalną roślinnością. Krajobraz wyspy zdominowany jest przez górskie szczyty, a najwyższy z nich to wulkan Gunung Rinjani (3726 m n.p.m.). Na Lombok można łatwo dostać się z Bali promem lub samolotem. Odmienność mieszkańców Lombok, wielokilometrowe zatoczki i białe, porośnięte palmami plaże stanowią wspaniały kontrast do znanej sąsiedniej wyspy. Na północnym-zachodzie wyspy znajdują się 3 niewielkie wysepki - Gili Air, najbliższa wybrzeżu wyspa ze wspaniałymi plażami. Gili Trawangan to z kolei największa z nich. Uważana jest za najbardziej imprezową, pełną młodych turystów, tzw. backpackerów. Gili Meno to najmniejsza i najspokojniejsza ze wszystkich trzech wysp.



Rejsy nurkowe

Na Lombok organizowane są dzienne wypłynięcia łodziami do różnorodnych miejsc nurkowych w rejonie, jest też możliwość nurkowania na rafach przydomowych.



Wycieczki lądowe

Park Narodowy Mount Rinjani

położony w północnej części Lomboku Park Narodowy Mount Rinjani, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ma za zadanie chronić drugi najwyższy wulkan Indonezji. Na szczycie wulkanu, mierzącego 3 726 m, znajduje się bardzo duża Kaldera z jeziorem i małą górą wewnątrz. Widok jest naprawdę przepiękny, jednak temperatury mogą tu być niskie, nawet około 4°C, warto więc zabrać ze sobą ciepłe ubranie lub wykąpać się w gorącym źródle nieopodal!

 

Pusuk Forest

- las Pusuk położony w regionie Rinjani, słynie przede wszystkim z dziko żyjących małp które żyją tu setkami. Wybierając się tutaj nie zapomnij zabrać ze sobą bananów, ponieważ małpy będą czekać na każdego zmotoryzowanego gościa, upominając się o poczęstunek.

 

Mataram

– największe miasto Lomboku, podzielone na kilka stref, m.in. portową, rządową oraz handlową. Warto tu odwiedzić Taman Mayura (Mayura Garden) - pałac na wodzie wybudowany w 1744 r., który stał się miejscem ostrych potyczek między Balijczykami a Holendrami pod koniec XIX w. Znajduje się tu także zamek Puri Ukir Kawi oraz wspaniałe ogrody – połączenie parków, stawów i świątyń. Innym ciekawym kompleksem jest Taman Narmada (Narmada Park),  który służył za miejsce wypoczynku rodzinie królewskiej w czasach królestwa Mataram. Znajdują się tu stawy i hinduistyczna świątynia, a także “fontanna młodości”, której woda zapewniać miała wieczną młodość.

 

Tanjung A’an

wspaniały teren w pobliżu Kuta Beach. Piasek jest tu wyjątkowy, ponieważ wygląda jak pieprz. Podczas relaksu na plaży można także napić się świeżego mleczka prosto z otwartego przed chwilą kokosa.

 

Rękodzieło – tradycyjne wioski

na wyspie porozrzucanych jest kilkanaście prostych wiosek Sasaków, w których produkuje się tradycyjne rękodzieło. Unikatowewyroby garncarskie znajdziecie w wioskach Banyumulek (Lombok Zachodni), Penujak (Lombok Centralny) i Masbagik (Lombok Wschodni). Po materiały i tekstylia warto wybrać się do wiosek Sukarare (Lombok Zachodni), Puyung (Lombok Centralny) i Pringgasela (Lombok Wschodni). Kobiety ubrane w tradycyjne stroje tkają tu wzorzyste tkaniny, z których później robi się sarongi i inne ubrania. Ceny wyrobów powinny być tu niższe niż w Senggigi. Dobrym pomysłem jest także wycieczka do wspaniałych tradycyjnych wiosek, np. Dusun Desa Beleq, nieopodal znajduje się także wodospad.


Nurkowanie

Komodo, podobnie jak Bali, należy do archipelagu Nusa Tenggara. Pozostałymi miejscami należącymi do archipelagu są m.in. Lombok, Flores, Alor i Timor. Komodo to jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych w Indonezji, głównie ze względu na bogactwo raf pod względem zarówno ogrodów koralowych jak i wielu gatunków ryb. Komodo światową sławę zyskało między innymi dzięki żyjącemu tu waranowi z Komodo, największemu i najbardziej niebezpiecznemu jaszczurowi na ziemi. Utworzono tu także Narodowy Park Morski i wpisano wyspę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Najciekawsze miejsca nurkowe

 

Cannibal Rock – bardzo urozmaicone miejsce z mini-ścianami, wielkimi głazami i dolinami, a także ogromnymi tarasami na głębokości 30m. Warto tu przyjrzeć się wielkim ponad dwumetrowym czerwonym gorgoniom, jako że, szczególnie podczas zimnego przypływu, kryją się na nich, również czerwone, pygmy seahorses i ghost pipefish. The Rock pokryta jest rzadkimi i jaskrawymi sea apples w odcieniach fioletu, zieleni, błękitu, czerwieni i żółci. Spotyka się tu także trzy gatunki jadowitych jeżowców. Kiedy szaleją tu prądy, widuje się duże ławice ryb, a także manty, duże żarłacze oraz płetwale karłowate.

 

Current City (Batu Bolong) – jedno z topowych miejsc nurkowych w tym rejonie. Ściany rafy pokryte są niemal całkowicie koralami i kolorowymi gąbkami, pośród których znaleźć można mnóstwo podwodnych gatunków w stylu makro, jednak prawdziwym rarytasem jest to, co dzieje się w błękicie: od ogromnych ławic ryb czekających w prądzie na pożywienie, po ścigające się i polujące w toni rekiny rafowe, przepływające niby przypadkiem żółwie, ryby toczące walki ze sobą, składające i strzegące jaj, ławice tuńczyków czy snapperów… na Batu Bolong zawsze coś się dzieje.

 

Yellow Wall – to właściwie 2 ściany, jedna nad drugą, niższa z nich jest nawisem opadającym 50 metrów do dna. Miejsce to pokryte jest żółtymi koralami miękkimi i bogate w podwodne organizmy – żółte pygmy seahorses, niebieskie osłonice żyjące w koloniach, tysiące ślimaków nagoskrzelnych i ośmiornic blue-ringed.

 

Karang Makassar (Manta Point) – jak sama nazwa wskazuje jest to wspaniałe miejsce do obserwowania mant. Jest to raczej podłużne dno niż rafa, usiane połamanymi koralami i niewielkimi blokami koralowymi. Nurkowanie najczęściej odbywa się dryfując z prądem obserwując manty, które zatrzymują się przy blokach koralowych aby dać się wyczyścić rybkom czyścicielom z rodziny wargaczowatych, lub szukają pożywienia pływając tuż pod powierzchnią wody. Oprócz mant zobaczyć tu możemy również orlenie, płaszczki oraz rekiny rafowe.

 

Gps Point – uważane przez wielu za najlepsze miejsce nurkowe północnego Nusa Tenggara, miejsce to leży przy wyspie Banta. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie regularnie widywane są rekiny i podczas jednego nurkowania zobaczyć można 5 ich gatunków. Ze względu na występowanie silnych prądów można tu spotkać ostroboki, tuńczyki, barakudy i pokolce. Z pewnością warto poświęcić chwilę na poszukiwania pygmy seahorses ukrytych na gorgoniowych wachlarzach oraz w głębi wypatrywać orleni i mant.

 

Najlepszy czas na wyjazd: istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:

Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 20 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 25 do 30°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 25 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Zalecamy zabranie cieplejszej pianki nurkowej, 5 lub 7mm., rękawic, haków rafowych, bojek, warto rozważyć również rezerwację butli 15L.

 

Komora dekompresyjna znajduje się na Bali

 

Według nas Komodo to doskonałe miejsce na safari nurkowe, ze wspaniałymi miejscami nurkowymi pełnymi zdrowych korali, dużych ławic ryb oraz licznymi gatunkami makro.

 

dj

 

Komodo - Indonesia - wide angle

dj

 

 

 



Kraj i ludzie

Nusa Tenggara (Małe Wyspy Sundajskie) to wspólna nazwa dla wysp, które rozciągają się na wschód od Bali. Poza dużymi wyspami takimi jak Sumbawa, Flores, Komodo, Alor i Sumba są tu też małe i bardzo małe wyspy. Jest to jeden z najbiedniejszych i najmniej urodzajnych terenów Indonezji.

Komodo jest najbardziej suchą z nich i w ogóle jednym z najbardziej suchych rejonów w Indonezji, rosną tu nawet palmy odporne na brak wody. Największą atrakcją wyspy, poza nurkowaniem, są długie na 3 metry warany. Te największe jaszczurki na świecie zostały ponownie odkryte w 1912 roku. Aby chronić tego wielkiego gada ustanowiono tu Park Narodowy. Komodo ma niewielu mieszkańców, w jedynej wiosce żyje około 1000 osób, zajmujących się głównie rybołówstwem i rzeźbieniem figurek waranów, które są później sprzedawane turystom.



Rejsy nurkowe

Rejsy nurkowe na Komodo pozwalają najpełniej korzystać z uroków Parku Narodowego. Park wpisany został w 1991 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i odznacza się nieprawdopodobną różnorodnością – ponad 260 gatunków korali, 70 gatunków gąbek, mięczaków, szkarłupni i skorupiaków, ponad 1000 gatunków ryb, morskich gadów i ssaków. Wody roją się od rekinów rafowych, mant, kałamarnic, a także koników morskich pygmy seahorses, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, graniki, karanksy i żabnice. Nurkowanie tu jest różne – od płytkich nurkowań muck, opadających raf i ciemnego piasku wulkanicznego, podwodnych szczytów i stromych ścian. Prądy mogą być tu silne, ale zarazem przynoszą to, co najbardziej zachwycające.



Wycieczki lądowe

Park Narodowy Komodo oferuje liczne wycieczki, w ramach których można wybrać się na spotkanie z waranem z Komodo. Do wyboru są różne rodzaje tras w głąb wyspy, którą zamieszkują nie tylko warany, ale i węże, nietoperze i różne gatunki ptaków. W ramach safari nurkowego można zwiedzać również liczne inne wyspy rejonu, na których znajdziemy rajskie plaże czy tarasy widokowe. Organizowane są również trekkingi w głąb poszczególnych wysp.


Nurkowanie

Kalimantan to jeden z mniej znanych regionów Indonezji, jednak nurkowiska w tym rejonie są bardzo atrakcyjne. Niezliczone, odkryte już rafy zachwycają nurków przede wszystkim ogromną różnorodnością gatunków stworzeń morskich jak i przepięknymi, zdrowymi ogrodami koralowymi. Do głównych miejsc nurkowych należą rejony wysp Maratua, Kakaban, Sangalaki i Tarawan.

 

Polecane miejsca nurkowe: Nurkowanie na Kalimantanie sprowadza się głównie do nurkowania wokół wysepek Maratua, Kakaban oraz Sangalaki i Derawan. Wokół Maratua nurkuje się w prądach, które przyciągają wiele dużych ryb, w tym kosogony. Kakaban słynie zaś z ławic barakud i makrel, a na Sangalaki nurkuje się, by spotkać manty.

 

Kakaban

Najczęściej odwiedzanym miejscem nurkowym na Kakabanie jest Barracuda Point - ściana na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Występują tu silne prądy, z którymi przypływa wielka różnorodność ryb w imponujących ławicach. Można tu spotkać barakudy, ostroboki, żarłacze rafowe, lucjany, pokolce i karanksy. Występują tu także spektakularne korale ze wspaniałymi wachlarzami gorgonii, a także koralami miękkimi i gąbkami.

 

Jezioro Kakaban (tylko pływanie po powierzchni) - Jezioro Kakaban jest jednym z trzech miejsc na świecie, gdzie znaleźć można nieparzące meduzy. Mieszkają tu cztery gatunki meduz: Aurelia aurita (moon jellyfish), Mastigias papua (spotted jellyfish), Tripedalia cystophora (box jellyfish), i niezwykła Cassiopea ornata (upside-down jellyfish). W tym izolowanym środowisku, bez naturalnych drapieżników, wszystkie meduzy utraciły zdolność do parzenia, dlatego można tu bezpiecznie pływać wśród nich i czuć ich pulsujące ciała wokół siebie. Poza meduzami można tu także zaobserwować ciekawe gatunki ryb, takie jak serinding (Ambassis interrupta), belonowate, rzadkie glony i białe anemony. Otaczająca wyspę rafa pełna jest kolorowych korali i gąbek, ślimaków nagoskrzelnych, ośmiornic, koników morskich i muren, występuje tu także kilka gatunków rekinów, manty, ostroboki, tuńczyki, lucjany i barakudy.

 

Maratua

Jest to duża wyspa, pośrodku której znajduje się ogromna laguna. Wyspa ma kilka wspaniałych stromych ścianek, przy których odbywają się nurkowania. Warto zanurkować tu na Mid Reef, gdzie częstymi gośćmi są kosogony. Możliwe są także spotkania z papugorybami, żagiewkami, płaszczkami (np. black-spotted stingray) i orleniami, sailfin snapper (Symphorichthys spilurus), granikami, jak również rekinami wąsatymi i ostrobokami. Pośród gąbek i wielkich wachlarzy gorgonii odnaleźć tu można również fascynujące pygmy seahorse.

 

Sangalaki

To wyspa słynna ze spotkań z mantami. Jest tu kilka miejsc, gdzie można spotkać te wspaniałe zwierzęta. Są to głównie miejsca położone dość płytko, często ze słabą widocznością, szczególnie w porze deszczowej (od listopada do marca).W miejscu zwanym Manta Run (Manta Parade, Manta Avenue) spotyka się grupy od 20 do nawet 50 tych majestatycznych stworzeń. Poza mantami podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, Plectropomus leopardus (coral trout), rogatnice kolczaste i barramundi. Na Manta Cleaning Station, jak sama nazwa wskazuje, manty czekają w kolejce do stacji czyszczenia, gdzie rybki i małe wargacze wybierają z ich skrzeli i płetw pasożyty i inne szczątki. Jest to naprawdę niezapomniany widok. Sama wyspa Sangalaki jest również miejscem składania jaj przez żółwie zielone, a widok malutkich żółwików „pędzących” plażą w kierunku morza nie należy do rzadkości.

 

Derawan

Derawan to niewielka wyspa, położona blisko Kalimantanu. W tym rejonie najbardziej popularne jest nurkowanie w stylu muck diving, gdzie znajdziemy niezliczone ilości ślimaków nagoskrzelnych, żabnic, krewetek, krabów, liczne gatunki muren czy ośmiornic. W okolicy znajdziemy również wspaniałe nurkowiska przy stromych ścianach jak i nurkowania w grotach. Wyspa słynie również z żółwi zielonych, które przypływają tu, by złożyć jaja na jej białych, piaszczystych plażach.

 

Najlepszy czas na wyjazd trwa od kwietnia do grudnia

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 26ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. 

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia



Kraj i ludzie

Kalimantan to indonezyjska część wyspy Borneo, trzeciej co do wielkości wyspy na świecie. Północna część Borneo należy do Malezji i Brunei, południowa zaś, czyli Kalimantan, do Indonezji. Wyspa stanowi prawie 30% powierzchni Indonezji, mieszka tu jednak zaledwie 3% ludności tego kraju.

 

Środek wyspy to góry. I choć nie są one szczególnie wysokie (niewiele ponad 1500 m), na ich zboczach początek biorą wielkie rzeki żeglowne. Żegluga stanowi na Kalimantanie podstawę komunikacji między wybrzeżami, a środkiem wyspy. Wybrzeże Borneo to głównie bagna, namorzynowe lasy i niewysoka roślinność. Dalej w głębi lądu dominuje dżungla, w której mieszkają orangutany inosacze sundajskie, dla których przybywa tu wielu turystów. Innymi ciekawymi zwierzętami są pantery mgliste, langury, makaki jawajskie, pangoliny i wyraki, a z ptaków dzioborożce.

 

Ludzie żyją tu z tego, co zapewnia ziemia. Wydobywa się tu ropę naftową i gaz ziemny, a także diamenty, kamienie szlachetne oraz złoto (indywidualni poszukiwacze wciąż ręcznie przepłukują rzeczny piasek/ żwirek).

 

Kalimantan to jedna z najbardziej tajemniczych wysp na świecie. Tylko tutaj można spotkać w rzece Mahakam słodkowodne delfiny i niezwykłe małpy. Pierwotni mieszkańcy wyspy znani są z tego, że jeszcze do niedawna byli łowcami głów. Wiele starożytnych rzemiosł plemienia Dayak uprawianych jest nadal. Na targowiskach znaleźć można koszyki, maty i biżuterię z pereł. Inne godne obejrzenia rzeczy to kopalnia diamentów w Cempka, pływający targ w Banjarmasin i bardzo rzadka fauna i flora Parku Narodowego Kutai.



Rejsy nurkowe

W rejonie Kalimantanu organizowane są dzienne wypłynięcia łodzią na poszczególne nurkowiska, oraz nurkowania z plaży. Oferta łodzi nurkowych jest dość ograniczona.



Wycieczki lądowe

Rzeka Mahakam + Kraina Dajaków

Warto popłynąć w górę rzeki Mahakam, najdłuższej (920 km) rzeki Wschodniego Kalimantanu mijając po drodze liczne tartaki i barki załadowane węglem, a także żyjące w swoim spokojnym tempie nadrzeczne wioski. Na Pulau Kumala - wysepce na rzece, znajduje się wieża widokowa z windą i miasteczko turystyczne z różnymi atrakcjami. Po drodze można odwiedzić wioskę Dajaków – Tanjung Isuy, gdzie miejscowi lubią witać turystów tańcami i rytuałami. Dalej w górę rzeki znajduje się wioska Melak, z której można dostać się do rezerwatu storczyków Kersik Luwai (obejrzeć tu można ponad 100 gatunków, w tym odmianę „czarną”). W górnym biegu rzeki na obejrzenie zasługują interesujące rzeźby (Long Uro), a także kamienne zabytki (Long Lindung Payau).

 

Pływający targ

Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Borneo, w mieście Banjarmasin. Samo miasto podczas przypływu znajduje się pod wodą, na wodzie zaś unoszą się pływające domy, wodne taksówki, a proste łódki stają się pływającymi straganami. Najbardziej popularny jest targ Pasar Terapung, istniejący od ponad 400 lat. Wcześnie rano z okolicznych wiosek przybywają na targ wieśniacy i sprzedają swoje towary handlarkom, które z kolei dostarczają je łódkami prosto pod drzwi gospodyń.

 

Kopalnia diamentów w Cempaka

Kamieni i szlachetnego kruszca szukają tu nierzadko całe rodziny. Mężczyźni stoją najczęściej na rusztowaniach w 10-15 m szybach i wybierają glebę, glinę i żwir, pośród których, już na powierzchni, kobiety poszukują kamieni szlachetnych. W pobliskim mieście, Martapura, kamienie są cięte i szlifowane.

 

Orangutany

Warto wybrać się do Parku Narodowego Tanjung Puting, by obejrzeć orangutany podczas karmienia. Orangutany są zwierzętami nieśmiałymi i niełatwo jest je wypatrzeć w dżungli. Tutaj jednak, przyzwyczajone do dokarmiania, wychodzą ze swych kryjówek po mleko i banany. W Parku istnieją 3 placówki, w których orangutany są karmione, wszystkie mają też za zadanie chronić te wspaniałe rude małpy przed kłusownikami, którzy polują na nie, by sprzedać je jako maskotki. To niechlubne zadanie ułatwia im wycinka drzew, która daje dostęp do mateczników, w których do tej pory orangutany żyły bezpiecznie i z dala od ludzi.


Nurkowanie

Indonezja jest bardzo rozległym krajem, oferującym taką różnorodność atrakcji nad i podwodnych, że z pewnością można do niej powracać przez wiele lat i zawsze zobaczyć coś zupełnie nowego i niesamowitego. Jest to raj dla wszystkich nurków, doświadczonych, początkujących, każdy znajdzie coś dla siebie. Fotografowie podwodni będą zachwyceni różnorodnością życia podwodnego zarówno makro jak i dużymi gatunkami ryb, a spragnieni większej aktywności będą mogli się wykazać podczas nurkowań w prądzie, w pogoni za dużą rybą.

 

 

Polecane miejsca nurkowe: Pozostająca pod ochroną wyspa Menjangan ze swoją piękną rafą na północno-zachodnim krańcu wyspy oferuje najlepsze miejsce makro na Bali. Pozostałe znane miejsca to wrak “Liberty” w Tulamben i strome skały w Amend w zachodniej części Bali. Południowe wyspy Nusa Penida i Nusa Lembongan oferują nurkowania w prądach na stromych skałach z możliwością spotkania dużych ryb. Występuje tu też rzadka mola mola.

 

Tulamben i wrak Liberty

Najsłynniejsze chyba miejsce nurkowe Bali. Wielki, 120 metrowy i imponujący, wrak spoczywa zaledwie 30m od plaży na łagodnie opadającym dnie pokrytym czarnym, wulkanicznym piachem. Jest to stosunkowo łatwy wrak do nurkowania, w najgłębszym miejscu sięga 30m., najpłytsze zaś znajduje się ok. 5m. pod powierzchnią, co czyni ten wrak dostępnym również dla osób snorklujących po powierzchni. W 1942 r. uderzony został przez japońskie torpedy i początkowo spoczywał na plaży, jednak wybuch Agung zepchnął go w obecne miejsce. Kadłub pokryty jest koralami twardymi i miękkimi – fioletowymi, czerwonymi i żółtymi, i podzielony jest na kilka części. Przez dziury w kadłubie zaglądać można do środka, nie powinno się jednak wpływać do wraku. Spotyka się tu setki gatunków ryb, a także ślimaki nagoskrzelne, kraby oraz mątwy.

 

Poza wrakiem zanurkować tu można na koralowych ścianach, gdzie występują kolonie twardych i miękkich korali, a także bogactwo ryb - papugoryby, ryby motyle, lucjany, wargacze, jak również węgorze, żabnice i skorpeny jak i wszelkiego gatunku makro.

 

Menjangan

Wyspa znajdująca się po północno-zachodniej stronie Bali, dzięki swemu położeniu, chroniona jest przed prądami i falami. Tutejsze rafy oferują więc łatwe i relaksujące nurkowania, dobre również dla początkujących nurków. Długa na 1,5 km. i szeroka na 500 m. wyspa jest częścią rozległego Parku Narodowego Bali Barat. Koralowe ściany wokół Menjangan opadają stromo przez 30-60m do piaszczystego podłoża. Powierzchnia rafy jest poszarpana, a w ścianach znajdują się jaskinie, groty, szczeliny i lejkowate kominy. Gorgoniowe wachlarze osiągają tu wspaniałe rozmiary, występuje tu także wiele gąbek w kształcie baryłek. Wielkie ławice ryb towarzyszą nurkom w odkrywaniu uroków tych miejsc, spotyka się tu barakudy i karanksy, a czasem żarłacze rafowe.

 

Nusa Penida i Lembongan

Znajdują się na południowo-wschodniej części Bali i należą do trudniejszych miejsc nurkowych. Z pewnością nie są to miejsca dla początkujących nurków, ponieważ warunki wokół tych wysp bywają trudne, z zimną wodą (temperatura wody może, w zależności od prądów, miejscami spadać nawet do 18-20C) i nieprzewidywalnymi prądami osiągającymi prędkość 4 lub więcej węzłów. Ze względu na prądy, widoczność w tych miejscach często bywa bardzo dobra. Większość miejsc nurkowych znajduje się wokół kanału między Nusa Penida, a Nusa Ceningan. Rafa posiada tu taras na głębokości 8-12m, następnie opada ścianą lub stromym spadkiem do głębokości 25-30m, gdzie już łagodnie opada do głębokości 600m. Częstymi formacjami są tu jaskinie i szczyty. Głównymi atrakcjami są tu gatunki pelagiczne, ostroboki, makrele i tuńczyki, a także manty. Najdziwniejszym stworzeniem przypływającym w te strony jest mola mola, którą można spotkać w miesiącach letnich.

 

Najlepszy czas na wyjazd: Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Jednak najlepszy okres do nurkowania to miesiące od kwietnia do listopada.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka 3 do 5 mm powinna być wystarczająca. Wokół Nusa Lembongan i Nusa Penida może być wyraźniej chłodniej, ze spadkiem temperatury nawet o kilka stopni. Warto zabrać ze sobą również haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna: znajduje się w Denpasar.

 

Według nas: jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.



Kraj i ludzie

Bali to najbardziej znana z indonezyjskich wysp i jedna z najpiękniejszych wysp na Ziemi. Oferuje odwiedzającym wspaniałe krajobrazy, piękne plaże i wyjątkową kulturę. Zachwycają w szczególności tarasy ryżowe i wulkan Agung. Duży wpływ na życie codzienne Balijczyków ma ich hinduska wiara. Trudno znaleźć dzień, kiedy nie odbywałaby się jakaś procesja lub święto w świątyni, podczas których goście są mile widziani. Mimo rozbudowanej turystki mieszkańcy tej wyspy zachowali swoje tradycje i wiarę.

 

Mała wioska rybacka Kuta stała się głównym centrum turystycznym Bali. Znajduje się tutaj niezliczona ilość restauracji i hoteli, kwitnie nocne życie i jest możliwość zrobienia poważniejszych zakupów. Dla tych, którzy szukają zgiełku i sklepów, a także nie dają się zniechęcić natrętnym sprzedawcom, jest to odpowiednie miejsce. Jednakże turyści lubiący spokój również znajdą tu zakątek dla siebie.

 

Hotele na wyspie są na międzynarodowym poziomie i oferują znakomity stosunek jakości do ceny. Goście, którzy po wizycie na Bali podróżują po innych wyspach, często bywają zawiedzeni jakością hoteli w innych miejscach.



Rejsy nurkowe

Dzienne nurkowania z łodzi organizowane z resortów, znajdujących się po północno-wschodniej i wschodniej części Bali zabiorą nas do najbardziej interesujących miejsc nurkowych w tym regionie. Wokół wyspy Bali nie ma safari nurkowego, ale możliwe są rejsy np. na Komodo wypływające z Bali.



Wycieczki lądowe

Każdemu turyście na Bali polecamy wycieczkę wokół wyspy. W czasie wyprawy zobaczyć można piękno wyspy, prawdziwe życie mieszkańców i różne świątynie. Można też wziąć udział w jednym z balijskich świąt. Podczas pobytu warto odwiedzić najważniejsze na wyspie świątynie:


Południe Bali

 

Pura Luhur Uluwatu – jedna z ważniejszych morskich świątyń, znajdująca się na południu Bali na skraju cypla Bukit Badung i położona malowniczo na klifie 70 m nad poziomem morza. Podziwiać tu można rzeźbione skrzydła bramy oraz posągi boga Ganeszy o głowie słonia. Warto też wybrać się na spacer ścieżką, z której rozciąga się piękny widok na ocean i samą świątynię.

 

Pura Tanah Lot – jest to najsławniejsza i najczęściej fotografowana świątynia na Bali, wzniesiona na ogromnej skale nieopodal brzegu. „Tanah lot” oznacza „ziemia w morzu” – nazwa oddaje więc doskonale klimat i położenie świątyni. Oddaje się tu cześć duchom morza. Do środka wstęp mają jedynie wierni, turyści zaś mogą podziwiać świątynię z brzegu. Szczególnie pięknie wygląda ona o zachodzie słońca!

 

Północ Bali

 

Pura Ulun Danu Batur – świątynia ta leży przy największym na Bali jeziorze w kraterze wulkanu i jest najważniejszą po Pura Besakih świątynią. Jest to miejsce poświęcone bogini jeziora, Dewi Danu, gdyż woda z jeziora nawadnia pobliskie pola uprawne, na których rosną orzeszki ziemne, jamsy, kawa, goździki, wanilia i cytrusy.

 

Ubud i okolice – choć narażone na komercjalizację, Ubud zachowało wiele ze swych walorów, dla których przybyli tu pierwsi Europejczycy – szukający inspiracji i natchnienia artyści. Miasto z pewnością śmiało można nazwać centrum kultury. W mieście (a także w okolicy) znajdują się, często położone pięknie wśród pięknych ogrodów i sadzawek, galerie sztuki i muzea (np. Muzeum Puri Lukisan, w którym zgromadzono dzieła tradycyjnej i nowoczesnej sztuki balijskiej), a także kioski, kafejki i kramiki, na których można kupić ręcznie wykonaną odzież lub biżuterię, a także inne rękodzieła. Zakupy można także zrobić na lokalnym tętniącym życiem targu. Warto wybrać się na spacer do Małpiego Lasu (Monkey Forest), w którym znajduje się świątynia ku czci bogini śmierci. Uwaga na małpy, potrafią być bezczelne i wyrywać różne przedmioty!

 

Park Ptaków (Bali Bird Park) – park ma za zadanie chronić rzadkie gatunki z Indonezji oraz innych rejonów świata. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków. Park podzielony jest na obszary, które odpowiadają obszarom geograficznym, by zapewnić ptakom maksymalnie naturalne środowisko. Można tu zobaczyć m.in. najrzadszego ptaka na świecie – szpaka balijskiego, a także wojownika jawajskiego, wężojada czubatego oraz ptaki występujące w Papui, na Sumatrze oraz w Ameryce Południowej (np. ara żółtoskrzydła, tukan) i Afryce np. żako. Można tu też podziwiać kazuary, pelikany, żurawie i bociany.

 

Wschód Bali

 

Wschodnia część wyspy zdecydowanie różni się od południowej, jest bardziej naznaczona aktywnością wulkanu i mniej rozwinięta, jednak również niezwykle ciekawa. Szczególnie warto odwiedzić miasto Klungkung, ważny ośrodek historyczny i kulturalny, siedzibę królów. Znajduje się tu Bale Kerta Gosa, Pawilon Pokoju i Dobrobytu ze wspaniałym malarstwem i architekturą, który służył jako sala narad. Pura Besakih (Besakih Mother Temple) – największa i najważniejsza świątynia (a właściwie kompleks świątyń) na wyspie. Świątynia została zbudowana najpóźniej w VIII w. i przez kolejne stulecia była rozbudowywana. Po drodze z Klungkung warto zatrzymać się w Bukit Jambul, by podziwiać wspaniały widok na wciąż czynny wulkan Gunung Agung (3142 m n.p.m.). W tym rejonie ciekawa jest także jaskinia nietoperzy (Pura Goa Lawah), w której mieszkają tysiące tych ssaków, a także Tirtagangga – królewski park z basenami zasilanymi wodą źródlaną wypływającą z posągów i fontann.



Wideo


Nurkowanie

Indonezyjskie rafy należą do jednych z najlepszych miejsc nurkowych świata i zachwycają nurków przede wszystkim największą na świecie różnorodnością gatunków stworzeń morskich, są jednak nadal stosunkowo mało znane - dopiero od kilku lat można nurkować poza Bali.

 

Każdy region nurkowy ma do zaoferowania nieco inne atrakcje, a także charakteryzuje się innym klimatem, warto więc zastanowić się przed podróżą, co chciałoby się zobaczyć pod wodą i wziąć pod uwagę, kiedy najlepiej to zrobić.

 

Poza niesamowitą mnogością podwodnego życia na rafach koralowych ze wszystkimi maleńkimi stworzonkami, koralami i gąbkami Indonezja oferuje także wraki (Bali), spotkania z dużymi rybami (w tym mola mola – sunfish), rekinami, orleniami i barakudami, a także mantami, żółwiami oraz diugoniami. Istnieje także wiele miejsc, w których można zanurkować w prądach (także silnych) i przy stromych skałach, jak również w płytkich ogrodach koralowych. Wyjątkowym miejscem jest Kakaban, gdzie znajduje się jezioro pełne nieparzących meduzami oraz podwodny wulkan.

 

Jakość poszczególnych baz nurkowych w Indonezji bardzo się różni. Wybrane przez nas bazy stoją na dobrym lub bardzo dobrym poziomie jak na indonezyjskie warunki. Zasadą jest, że kto chce nurkować na Indonezji powinien umieć to robić samodzielnie.

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie w zupełności wystarczająca. Komora dekompresyjna znajduje się w Denpasar.

 

Naszym zdaniem: Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia. 

 

NURKOWANIE NA BALI

Nurkowanie jest oferowane na Bali w prawie każdym hotelu. Może się to jednak wiązać z bardzo długim czasem dotarcia do poszczególnych miejsc. Pozostająca pod ochroną wyspa Menjangan ze swoją piękną rafą na północno- zachodnim krańcu wyspy oferuje najlepsze miejsce makro na Bali. Pozostałe znane miejsca to wrak “Liberty” w Tulamben i strome skały w Amend w zachodniej części Bali. Południowe wyspy Nusa Penida i Nusa Lembongan oferują nurkowania w prądach na stromych skałach z możliwością spotkania dużych ryb. Wystepuje tu też rzadka moonfish.

Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Jednak najlepszy okres do nurkowania to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka 3 do 5 mm powinna być wystarczająca. Wokół Nusa Lemnongan i Nusa Penida może być wyraźniej chłodniej.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE NA KALIMANTANIE

Należąca do Maratua laguna połączona jest kanałem z otwartym morzem. Pływy powodują tu silne prądy i przyciągają rekiny, orlenie, ławice makrel i barakud, jak również żarłacze rafowe, a nawet rekiny młoty.
Na stromych skałach Kakaban często można spotkać stada barakud i makrel. W centrum wyspy znajduje się duże jezioro ze słoną wodą w którym pełno jest niegroźnych meduz. Podobne Jelly Fish Lake jest jeszcze tylko na Palau. Sangalaki znane jest ze swoich mant, spotkania z nimi są tu praktycznie zagwarantowane.

 

NURKOWANIE NA KOMODO

Miejsca nurkowe wokół Nusa Tenggara należą do najlepszych w Indonezji. Najłatwiej jest je odwiedzić w ramach safari nurkowego. Silne prądy dostarczają pożywienia i sprawiają że wody te są bardzo interesujące dla doświadczonych nurków. Miejsca nurkowe w Parku Narodowym Komodo przepełnione są życiem, praktycznie na każdym cm² roi się od miękkich korali, gąbek i innych zwierząt morskich. Bogactwo organizmów makro jest w tym miejscu ogromne. Właściwie podczas każdego nurkowania odkrywa się coś nowego. Miejsca przy Maumere we Flores należały do najlepszych w całej Indonezji. Niestety w 1992 roku większa część tej rafy została zniszczona przez morskie trzęsienia. Rafa wokół Alor jest równie piękna i bogata w różne gatunki jak rafa Komodo. Mogą tu jednak występować silne prądy uniemożliwiające nurkowania.

Panuje tu klimat tropikalny z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu. Najlepsza pora na rejsy to miesiące kiedy zmieniają się monsuny a mianowice kwiecień, maj i październik.

UWAGA!! istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:
Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 26 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;

 

NURKOWANIE NA LOMBOKU

Nurkuje się z reguły na wyspach Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air. Miejsca te są bardzo różnorodne od stromych skał do płytkich ogrodów koralowych. Można tu podziwiać całe bogactwo tropikalnych raf koralowych. Niestety w związku z połowami dynamitem i blaknięciem korali krajobraz został bardzo uszkodzony. Na południu wyspy sa wspaniałe miejsca gdzie można napotkać szkółki rekinów młotów i ławice barakud. Jednak ze względu na trudne warunki w miejscu tym powinni nurkować jedynie doświadczeni nurkowie.
Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Najlepszy okres na nurkowanie to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka o grubości 3-5 mm powinna być wystarczająca.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE – PAPUA I MOLUKI

Na odległym wschodzie Indonezji na amatorów nurkowania czekają rozległe obszary z wieloma nieodkrytymi jeszcze miejscami nurkowymi. W listopadzie 2010 cały region Raja Ampat należący do Papui został objęty ochroną rekinów na obszarze o powierzchni 46 000 km². Na terenie całego Raja Ampat łącznie z Misool, rekiny, manty, żółwie, diugonie ani rybki akwariowe nie powinny być wyławiane, połowy przy użyciu dynamitu, trucizny, sprzętu nurkowego itp. powinny być ściśle zabronione.

Podczas ekspedycji nurkowych w tej okolicy stale są eksplorowane nowe, nieodkryte miejsca nurkowe. Obszary nurkowe, jak: Triton Bay, Fakfak czy Canderawasih Bay w niedalekiej przyszłości z pewnością zyskają uznanie wielu nurków.

Nietknięte rafy koralowe, ściany skalne i niezwykle urozmaicony gatunkowo świat ryb oczaruje każdego nurkującego na terenach Papui i Molukki. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich, będących przedstawicielami tego niezwykłego świata. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, nurkowanie z prądem dla najbardziej doświadczonych, manty i cuda świata makro. W okolicy wyspy Manokwari znajduje się kilka interesujących wraków pochodzących z okresu II Wojny Światowej. W pobliżu Ambon odbywają się nurkowania na pięknej rafie, obfitującej w liczne gatunki ryb z miejscem nurkowym Twilight Zone, jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania makro.

 

NURKOWANIE NA SULAWESI

Do Parku Narodowego Bunaken w północnym Sulawesi bardzo łatwo się dostać z Manado. Rafy te należą do najlepiej chronionych w Indonezji i są praktycznie niezniszczone. Nurkowania odbywają się z reguły na pięknie porośniętych stromych skałach i oferują dużą różnorodność gatunków. Miejsca wokół wyspy Sangihe, zwiedzane tylko podczas rejsu jedną łodzią nurkową z Manado oferują, poza wspaniałym nurkowaniem na rafie z częściowo silnymi prądami, także możliwość doświadczenia nurkowania na podwodnym wulkanie. Cieśnina Lembeh w pobliżu miasta portowego Bitung oferuje najlepsze nurkowania makro na świecie. Tu nurkowie odnajdą takie ilości morskich żyjątek jakie trudno odnaleźć gdziekolwiek indziej. Na południu i na południowym-wschodzie Sulawesi przy wyspie Selayar w atolu Take Bone Rate i Morskim Parku Narodowym Wyspy Tukang Besi nurkowie odnajdą jeszcze dziewicze miejsca nurkowe.
Generalnie rafy Sulawesi porośnięte są miękkimi i twardymi koralami, gorgoniami i gąbkami. Podczas każdego nurkowania napotyka się dużo gatunków ryb. Możliwe są spotkania z wężami morskimi, żółwiami, parrot fish, orleniami i żarłaczami rafowymi.

W północnej części Sulawesi leżą wyspy Sangihe. Tutaj nurkowie odnajdą dziewicze rafy na podwodnym wulkanie. Te wspaniałe miejsca mogę zostać odwiedzone jedynie w czasie rejsu łodzią.



Kraj i ludzie

Indonezja jest największym krajem wyspiarskim na ziemi. Fascynuje ona swych gości podzwrotnikowymi krajobrazami pochodzenia wulkanicznego i różnorodnością kulturową 360 grup etnicznych. Wyspy rozproszone są na długości 5000 kilometrów wzdłuż równika. Na wielu z nich rosną lasy tropikalne, pola ryżowe, a na przyjezdnych czekają wspaniałe, białe plaże, czynne wulkany i przyjaźni ludzie. W Indonezji przeszłość łączy się z przyszłością.

 

Stolica Dżakarta jest nowoczesną przemysłową metropolią zbudowaną na podobieństwo miast europejskich natomiast w dżunglach Kalimantan (na Borneo) i Irian Jaya (Nowa Gwinea) wciąż odkrywane są nowe prymitywne plemiona łowców głów.

 

Nikt nie jest w stanie stwierdzić ile wysp tak naprawdę należy do Indonezji. Zakłada się że jest ich w sumie 13677, z czego 6000 jest nazwanych, a 1000 zamieszkanych. Najbardziej znaną z nich jest Bali. Nie można się zrażać liczbą turystów, gdyż Bali jest jedną z najpiękniejszych wysp na ziemi i oprócz centrów turystycznych ma do zaoferowania wyjątkową kulturę i krajobraz. Hotele są na międzynarodowym poziomie i prezentują znakomity stosunek jakości do ceny. Goście, którzy podróżują później po innych wyspach są często zawiedzeni jakością hoteli w innych miejscach.

 

Wyspa Sulawesi w Toraya ze swymi wyjątkowymi rytuałami zmarłych jest kolejną atrakcją turystyczną. Główną wyspę Jawę najlepiej zwiedzić podczas rejsu dokoła niej. Wycieczka do Irian Jaya jest jak wyprawa w prehistorię.



Rejsy nurkowe

Oczywiście najlepszą metodą na zwiedzenie najciekawszych miejsc nurkowych są rejsy. Statki nurkowe to pływające hotele. Dzięki nim można wyeliminować ze swojego planu dnia uciążliwe codzienne podróże do miejsc nurkowych, a w przeciągu krótkiego czasu można zwiedzić ogromny teren i najlepsze miejsca.

 

Na dzień dzisiejszy rejsy, które oferujemy, wyruszają z Manado i odwiedzają wyspy Sangihe oraz z Bali na wyspy Sunda. Standardy statków bardzo się różnią: od bardzo prostych do niezwykle komfortowych.



Wycieczki lądowe

Każdemu turyście na Bali polecamy wycieczkę wokół wyspy. W czasie wyprawy zobaczyć można piękno wyspy, prawdziwe życie mieszkańców i różne świątynie. Można też wziąć udział w jednym z balijskich świąt.

Indonezja oferuje niesamowitą kulturę i niezwykłe krajobrazy. Wszystkie hotele mają w swojej ofercie interesujące całodzienne wycieczki. Szczególnie polecamy wycieczkę po Bali i Taraja. Chętnie zorganizujemy dla państwa wycieczkę po Jawie lub Bali albo wyprawę w prehistoryczny świat Irian Jaya do łowców głów na Wamenie.

 

Kalimantan to jedna z najbardziej tajemniczych wysp na świecie. Tylko tutaj można spotkać w rzece Mahakam słodkowodne delfiny i niezwykłe małpy. Pierwotni mieszkańcy wyspy znani są z tego, że jeszcze do niedawna byli łowcami głów. Wiele starożytnych rzemiosł plemiona Dayak wykorzystywanych jest nadal. Na targowiakch znaleźć można różne koszyki, maty, biżuteria z pereł. Inne godne obejrzenia rzeczy to kopalnia diamentów w Cempka, pływający targ w Banjarmasin i bardzo rzadka fauna i flora Parku Narodowego Kutai.

Na Komodo żyją długie na 3 metry warany. Te lądowe jaszczury zostały ponownie odkryte w 1912 roku i stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną.


Pogoda i klimat

Tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Sucha pora z ograniczoną ilością opadów trwa od kwietnia do października, większość opadów przypada na grudzień i styczeń.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.



Język

 

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

Klimat jest tu tropikalny, gorący i wilgotny, lecz jednak bardziej suchy niż na sąsiedniej Bali, co sprawia, że nawet pora deszczowa (od października do kwietnia) wygląda tu o wiele lepiej (deszcz rzadko pada dłużej niż przez godzinę lub dwie dziennie). Szczyt sezonu turystycznego przypada jednak na miesiące od maja do sierpnia.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

Panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.



Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

 

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

Klimat Borneo jest tropikalny. Przeciętne temperatury wahają się od 28ºC w maju do 26ºC w grudniu. Południowa część Borneo ma wyraźnie wydzieloną jedną porę suchą i deszczową. Północna część ma dwie pory suche i dwie pory deszczowe. Średnia opadów wynosi na Kalimantanie 300 mm rocznie, pora deszczowa trwa od marca do maja, bardziej intensywna pora deszczowa od listopada do stycznia.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.



Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88 PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że przy płaceniu kartą kredytową często naliczana jest dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

Na Bali temperatury wahają się między 21ºC a 32ºC, średnio 27 ºC. W górach jest oczywiście chłodniej, szczególnie w porze suchej (maj-wrzesień). Lipiec jest miesiącem najzimniejszym, a od listopada do marca trwa pora deszczowa, podczas której jest upalnie i wilgotno oraz występują burze. Wilgotność przez cały rok wynosi około 75%.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.



Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

Indonezja charakteryzuje się podzwrotnikowym klimatem o bardzo dużej wilgotności. Temperatura waha się pomiędzy 25ºC a 32ºC. W nocy temperatura spada tylko nieznacznie. Klimat Borneo jest bez wątpienia tropikalny. Przeciętne temperatury wahają się od 28ºC w maju do 26ºC w grudniu. Południowa część Borneo ma wyraźnie wydzielona jedną porę suchą i deszczową. Północna część dwie pory suche i dwie pory deszczowe.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.



Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.



Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


22 213 18 31
od 10751 PLN