Najlepsze nurkowania

Misool Eco Resort Dive Centre - Batbitim Island

Indonezja - Papua i Moluki


Najlepszą rekomendacją jest fakt, że w Misool Eco Resort nakręcono film IMAX "Journey to The South Pacific". Nurkowanie w prądach, z rekinami i mantami a także w rozległych ogrodach koralowych, z nawisami i kanałami, słowem cały wachlarz możliwych nurkowań. Wygoda, elastyczność i bezpieczeństow to najważniejsze cechy w tej bazie.


Opis

Baza znajduje się bezpośrednio przy ośrodku Misool Eco Resort na wyspie Batbitim w Północnej Lagunie. Budynek zbudowany jest na palach nad wodą, posiada bardzo dobrą cyrkulacje powietrza.

 

W budynku o powierzchni 50m2 znajduje wiele kuwet do płukania sprzętu, prysznice, pomieszczenia do przechowywania sprzętu, stoły na sprzęt fotograficzny a także stanowiska do naładowania sprzętu w aparatach, latarkach i laptopach. W przylegającym suchym pomieszczeniu przygotowano strefę odpoczynku  z wygodnymi fotelami, małą biblioteczką oraz monitor do wyświetlania fotografii. Na zewnątrz znajduje sie przestronna 120m2, bardzo słoneczna weranda posiadająca bezpośrednie wydgone zejście po schodach do wody. Przy kei zwykle cumują 4 łodzie nurkowe należące do centrum Misool Eco Resort.

 

W bazie można też wypożyczyć dobrej jakości sprzęt. Butle posiadają zawory typu INT. Dostępny jest także bezpłatny nitroks dla certyfikowanych nurków.


Nurkowanie

Angielski właściciel Andrew Miners mieszka już od 9 lat w Indonezji i pracuje jako instruktor nurkowy. Andrew świetnie zna okoliczne miejsca, również w związku ze swoim doświadczeniem zdobytym podczas pracy na łodzi Shakti pływającej w rejonie Raja Ampat. Przy nurkowaniu w tej bazie kładzie się duży nacisk na nurkowanie w małych grupach a jednocześnie na ochronę przyrody. Dziennie przeprowadzane są zwykle 3 nurkowania z łodzi oraz nurkowanie o świcie oraz nocne nurkowania. Ze względu na blisko położone miejsca nurkowe zwykle do bazy wraca się po każdym nurkowaniu. Na rafie przybrzeżnej między godziną 7 a 21 można nurkować na własną odpowiedzialność. Przy wypłynięciach do dalszych miejsc nurkowych pobierana będzie dodatkowa wypłata.


Miejsca nurkowe

Raja Ampat w Indonezji jest obszarem z najbardziej bogatymi rafami i miejscami nurkowymi na świecie. Stanowi dom dla ponad 700 gatunków moluków oraz ponad 1400 gatunków ryb. Misool Eco Resort położony na wyspie Btgitim otoczony jest przez 1220km2 Morskiego Obszaru Chronionego, który został ustanowiony w 2005r. i poszerzony w 2010r. Wyspa jest chroniona przez strefę NTZ (No Take Zone) o powierzchni 828km2 wewnątrz której surowo zakazane są łowienie ryb, łowienie cyjankiem sodu, łowenie dynamitem, łowienie rekinów, zbieranie jaj żółwi i muszli.

 

Nurkując z bazą w Misool Eco Resort można się spodziewać spotkań z mantami na stacjach czyszczących, ścian pokrytych koralowami, rozległych ogrodów rafowych z kanałami, łagodnych stoków i gór podwodnych, nurkowań w dryfie, a także pinakli otoczonych prądami. Srednia widzialność osiąga ponad 25m z temperaturą wody pomiędzy 26 - 28'C.

 

Najbardziej znane miejsca nurkowe to:

Nudi Rock: mała wysepka w łańcuchu Fiabacetu, która z daleka przypomina ślimaka nagoskrzelnego. Do miejsca można dotrzeć łodzią w 5 minut i jest to najlepsze miejsce dla entuzjastów critterów i makro fotografów. Znajduje się tu takie gatunki jak flamboyant żerujące na miękkich koralach, wachlarze gorgonii, które zamieszkują pigmejskie koniki morskie (pygmy sea horse) a także cowries. Przy dobrych warunkach prądów, miejsce to jest dobre na nury na pinakli z gatunkami pelagicznymi jak barakudy, karanksy i ostroboki. Przy odrobinie szczęścia pojawi się szary żarłacz rafowy. Miejsce to jest idealne do kadrów o szerokim kącie. 

 

Magic Mountain: Ta morska góra położa jest w odległości 20 minut od ośrodka i jest typową stacją czyszczącą mant (cleaning station). Zanurzona pinakla sięga na głebokość 7m oferuje spotkania z dwoma gatunkami mant - ogromnej oceanicznej briostris oraz mniejszej rafowej alfredi. Magic Mount jest również żłobkiem dla młodych żarłaczy rafowych z gatunku White Tip Reef Shark oraz domem dla Napoleonów Wargaczy. Miejsce to jest całkowicie wyeksponowane do prądów dlatego można spodziewać się widoków ogromnych ławic gatunków pelagicznych w błękitnej toni.

 

Yillet: Jest to spora wyspa rozciągająca się ze wschodu na zachód w odległości około 15minut łodzią na północ od Misool Eco Resort. Miejsce to dawniej było wykorzystywane przez wędrowne obozowiska łowiące rekiny i teraz jesteśmy dumni, że wraca do życia gdzie rekiny są chronione a rafy są domem dla licznych gatunków ryb. Jedna z satelitarnych wysepek Yilletu jest bardzo intrygująca, posiada niezwykłą topografię dzieki czemu nurkowanie potrafi być bardzo ciekawe. W wyniku działalności fal liczne wyspa została miejscami wymyta tworząc upiorne nawisy i groty ścielące cień nad rozległymi płaskowyrzami podwodnymi. Jedno jest pewne nurkowanie z latarką jest obowiązkowe jeśli chcemy odnaleźć czające się w zaułkach stworzenia.  Często spotykane są tu baramundi oraz żółwie szylkretowe a także duże ławice wirujących w toni barakud.

 

Boo Windows: Jedno z ulubionych miejsc, które zawdzięcza nazwę ciekawej topografii. Miejsce tworzy niewielka wysepka oddalona o 15minut łodzią od Misool Eco Resort, posiada dwa kanały wyżłobione przez wodą na wskroś tworząc swojego rodzaju okna przepuszczające promienie słońca. Tworzą one niepowtarzalny klimat tego miejsca. Południowo zachodnia strona tego miejsca jest całkiem stroma i odsłonięta dla prądów więc całkiem prawdopodobne są tu spotkania z patrulącymi ten obszar rekinami a także nieuchwytnym wobbegongiem ( Wobbegong Shark ), dlatego warto sprawdzać pod każdym stołowym koralowcem. Jeśli prądy zaczynają być coraz silniejsze to przenosimy się na tutejszą pinaklę, która otoczona jest zwykle pulsującymi ławicamim fusilierów i chmarami batfishy wielkości talerza. Warto obserwować beczkowate gąbki, w których często czają się Hairy Squat Lobster.


Naszym zdaniem

Najlepszą rekomendacją jest fakt, że w Misool Eco Resort nakręcono film IMAX "Journey to The South Pacific". Nurkowanie w prądach, z rekinami i mantami a także w rozległych ogrodach koralowych, z nawisami i kanałami, słowem cały wachlarz możliwych nurkowań. Wygoda, elastyczność i bezpieczeństow to najważniejsze cechy w tej bazie.


Cena od: 2523 PLN

(10 nurkowań z butlą i balastem)Cena w terminie 01.10.2015-31.12.2017 od osoby (wysoki sezon):
1 nurkowanie z butlą i balastem279 PLN
5 nurkowań z butlą i balastem1404 PLN
10 nurkowań z butlą i balastem2523 PLN
7 nocy z nurkowaniem non-limit4589 PLN
12 nocy z nurkowaniem non-limit7580 PLN

W terminie 01.05.-01.06.2017 / 23.09.-11.10.2017 od osoby (średni sezon):

zniżka 15 %

W terminie 01.06.-22.09.2017 od osoby (niski sezon):

zniżka 25%

DODATKOWE OPŁATY:
Opłata za wstęp do Parku Narodowego Raja Ampat, płatne na miejscu (IDR 1.000.000, ok. 80 EUR)378 PLN

Dla certyfikowanych nurków nitroks BEZPŁATNY.
Nurkowanie

Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Raja Ampat

Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.

 

Halmahera

Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.

 

Ambon

Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.

 

Banda

Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.

 

Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.Kraj i ludzie

Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.

 

Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.Łodzie

Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, BatantaProgramy

W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.


Galeria

Pogoda i klimat

W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.

Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.

Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220 V


Powiązane ofertyHotele

Misool Eco Resort - Raja Ampat

Indonezja - Papua i Moluki

Pięknie położony, ekskluzywny ośrodek, w którym dużą wagę przykłada się do ochrony środowiska. Dla gości przygotowano wille zapewniające maksimum prywatności.

22 213 18 31
od 2523 PLN