Najlepsze nurkowania

Manta Diving Center - Vis

Europa - Chorwacja


Świetna baza z profesjonalną i przemiłą obsługą, dobrze przygotowana na przyjęcie nurków rekreacyjnych i technicznych! Na wygodne katamarany nurkowie wchodzą z pomostu.


Opis

Baza nurkowa Manta Diving Center pozostaje pod profesjonalnym kierownictwem. Usytuowana jest ona w bezpośredniej bliskości hotelu Bisevo przy plaży i dostosowana jest zarówno do potrzeb nurków rekreacyjnych, jak i technicznych. Baza jest świetnie wyposażona, dysponuje kompletami sprzętu marki Mares, butlami z zaworami DIN, adapterami INT oraz wyposażeniem dla nurków technicznych. Posiada także własne kompresory, dzięki którym dostarcza powietrze oraz mieszanki gazów technicznych.

Na nurkowania pływa się szybkimi katamaranami, wyposażonymi w plazmowe ekrany, pomocne w briefingach. Na łodzi znajduje się także komora dekompresyjna! Największą zaletą Manta Diving Center jest możliwość pozostawienia sprzętu nurkowego na łodzi oraz wchodzenie na łódź z pomostu.

Świetna i służąca wszelką pomocą obsługa porozumiewa się w językach angielskim, niemieckim oraz chorwackim.


Nurkowanie

Do odległych o około 10 minut drogi łodzią miejsc nurkowych płynie się trzema szybkimi katamaranami. Codziennie organizowanych jest kilka wypłynięć na nurkowanie na wrakach oraz okolicznych miejscach nurkowych o zróżnicowanym ukształtowaniu dna (jaskinie, labirynty i korytarze).


Miejsca nurkowe

Okolice wysp Vis i Biševo oferują blisko 25 wspaniałych lokalizacji nurkowych w krystalicznie czystej wodzie dla początkujących i doświadczonych nurków.


Co można podziwiać:
Flora i fauna kolorowych raf (ryby, gorgonie, korale, ośmiornice, mątwy, gąbki, krewetki, algi)
wraki statków i samolotów. Do najsłynniejszych należy wrak Boeinga B-17G, amerykańskiego bombowca oraz greckiego transportowca Vassilios T, na którym wciąż znajduje się wyposażenie i przedmioty codziennego użytku. Co więcej, jest on dostępny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Pozostałe dostępne dla nurków rekreacyjnych wraki to Teti, Fortunal i Lovac.
Host - stanowisko archeologiczne z zatopionymi wielkimi amforami i odłamkami naczyń datowanymi na II w. p.n.e.
Groty wysp Biševo oraz Ravnik – prawdopodobnie największa atrakcja tego regionu, dostępna także dla osób nie-nurkujących.
Niebieska Grota – do tej uformowanej przez morskie fale jaskini wpływa się przez niewielki otwór, który ledwie mieści małą łódkę. W środku panuje całkowita ciemność, ale około południa przez otwór znajdujący się pod powierzchnią wody wpada ogromna ilość światła. Wypełnia ono grotę różnymi odcieniami błękitu, zapewniając magiczne i naprawdę niezapomniane wrażenia.
Zielona Grota – do tej wspaniałej jaskini wpłynąć można każdą małą łódką, a nawet pontonem. Promienie słoneczne wpadające przez otwór w suficie tworzą wspaniałe efekty świetlne w postaci zielonych i srebrnych błysków.
Grota MONK SEAL'S


Naszym zdaniem

Świetna baza z profesjonalną i przemiłą obsługą, dobrze przygotowana na przyjęcie nurków rekreacyjnych i technicznych! Na wygodne katamarany nurkowie wchodzą z pomostu.


Cena od: 71 PLN

(1 nurkowanie z brzegu)Ceny od osoby sezon 2020
Pakiet 10 nurkowań z łodzi (butla, balast)1181 PLN
Pakiet 6 nurkowań z łodzi (butla, balast)756 PLN
Pojedyncze nurkowanie (rekreacyjne lub techniczne wokół Komizy lub wyspy)142 PLN
Pojedyncze nurkowanie z brzegu przy bazie71 PLN
Nurkowanie nocne142 PLN
Pojedyncze nurkowanie z łodzi poniżej 5 NM142 PLN
Pojedyncze nurkowanie z łodzi powyżej 5 NM236 PLN
nitrox (do 32%)24 PLN
Kurs SSI Open Water Diver1559 PLN
Kurs SSI Advanced Open Water Diver1654 PLN

Ceny zawierają podatek VAT.

DODATKOWE OPŁATY (na miejscu)

Sofnoline 797 za kg (dla rebreatherów) 7 euro

Hel za litr (dla technicznych nurkowań) 0,04 euro

Tlen za litr (dla technicznych nurkowań) 0.008 euro
Nurkowanie

Turystyka nurkowa w Chorwacji z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Zjawisku temu towarzyszy proporcjonalny wzrost liczby centrów nurkowych oferujących profesjonalne zaplecze nurkowe. Obecnie liczba zarejestrowanych i licencjonowanych centrów przewyższa 100, z czego najwięcej zlokalizowanych jest w Istrii i Kvarner oraz centralnej części Dalmacji.

Aby móc nurkować w Chorwacji od turysty wymagane jest posiadanie pozwolenia wydane przez Chorwacki Związek Nurkowy na podstawie okazanego dokumentu poświadczającego uprawnienia nurkowe, wydanego przez międzynarodowa organizację. Legitymacja ta wydawana jest w kapitanatach portów lub w chorwackich klubach nurkowych. Jej koszt to 100 Kn (ok 60 zł) a okres ważności to rok.

 

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnymi miejscami nurkowymi na Adriatyku są podwodne klify oraz rafy, jaskinie i wraki statków i samolotów. Chorwackie krajobrazy uznawane są za jedne z najbardziej specyficznych: np. Dalmacja leży na krasie, pełnym rys, jaskiń oraz kanałów. Bazując na odkrytych do tej pory jaskiniach, szacuje się ich liczbę na co najmniej 1500 nadal nie odkrytych podwodnych jaskiń i pieczar. Dodatkowo występuje tu różnorodność roślinności oraz endemicznych gatunków zwierząt Adriatyku, będących bardzo poszukiwanymi celami safari fotograficznych.

Pasjonaci historii mogą odwiedzić skrywające ślad czasu lokalizacje stanowisk archeologicznych oraz podwodnych wraków. Część miejsc archeologicznych obejmuje wraki z czasów antycznych. Rozmieszczone są wzdłuż starożytnych szlaków handlowych prowadzących z Grecji na północ Włoch.

W średniowieczu połączenia handlowe z Włochami zyskały na znaczeniu, dlatego też miasta Chorwackie wzdłuż wybrzeża przeżyły intensywny rozkwit w tym okresie. Od czasów II Wojny Światowej z dna zostało wyciągniętych wiele wraków, jednak wzdłuż wybrzeża (głównie Istrii) nadal pozostało wiele wraków dostępnych dla fanów nurkowania. Część z tych znajdujących się na większych głębokościach nadal czeka na odkrycie.

 

ISTRIA

Malownicze oraz tajemnicze piękno półwyspu Istrii wcale nie kończy się tam, gdzie zaczyna się morze. W rzeczy samej podwodny świat Istry oferuje jeszcze więcej wrażeń. Pod wodą czekają na nurków niezliczone wraki – statków pasażerskich, handlowych i towarowych, torpedowców oraz łodzi podwodnych. Większość z nich zatonęła podczas II Wojny Światowej i znajdują się na granicy rekreacyjnego nurkowania tj. na głębokości do 40 m. Schodząc pod wodę początkowo nurek dostrzega jedynie wielki błękit i zarysowującą się sylwetkę wraku, otoczonego ławicami ryb. Dopiero po zbliżeniu się do statku, jasnym staje się, iż podczas lat spoczynku na dnie, zatopiony statek stał się kolorową sztuczną rafą tętniącą podwodnym życiem, swoistą oazą na dnie wielkiego błękitu. Niektóre części poszczególnych statków dają możliwość wpłynięcia do środka i zwiedzenia wnętrza. Wśród najbardziej znanych wraków są: Baron Gautsch, Coriolanus, U-81, John Gilmore, Josephine, Flamingo, Giuseppe Dezza, Varesse, Hans Schmidt.

 

 

VIS
Vis to najbardziej wysunięta w morze chorwacka wyspa. Od włoskiego wybrzeża dzieli ją zaledwie 60 mil morskich. Wzdłuż wyspy rozciągają się trzy niewysokie łańcuchy górskie (najwyższe wzniesienie ma 585 m n.p.m.), między nimi zaś znajdują się skaliste pola.
 
Mieszkańcy wyspy od wieków zajmują się rolnictwem i rybołówstwem. Wyspa słynie przede wszystkim z przepięknej przyrody, zachowanej w nienaruszonej formie, ekologicznego rolnictwa oraz tradycyjnego budownictwa. Do zdecydowanych walorów zaliczyć należy także morze o krystalicznie czystej wodzie, przecudne ustronne plaże, sympatycznych i gościnnych mieszkańców. Wszystko to sprawia, że Vis jest ulubionym wakacyjnym miejscem dla każdego, kto pragnie doświadczyć niepowtarzalnego i niespotykanego nigdzie indziej śródziemnomorskiego sposobu życia.
 
Komiža
To małe urokliwe rybackie miasteczko jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych pereł Adriatyku. Na wybrzeżu Adriatyku znajdziecie z pewnością wiele miast i miasteczek, które oferują więcej zabytków i do których pływa więcej promów, jednak to właśnie Komiža należy do tych najbardziej romantycznych, zmysłowych, sielankowych i klimatycznych, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia.
 
To właśnie tu, na południowo-zachodnim krańcu wyspy, kończy się Ziemia. Dalej nie ma nic, tylko morze i wysepki rozrzucone w oddali. Żeglarze pływali stąd aż do końca chorwackiej części Adriatyku, do samotnej kamiennej wyspy Jabuka, nie wiedząc, czy wrócą żywi. O ich umiejętnościach szepczą fale i powstają legendy, które można usłyszeć na całym świecie.
Komiža zadba jednak nie tylko o zmysł wzroku, zjeść tu można bowiem pysznie! Specjalnością wyspy są owoce morza i ryby. Można tu spróbować ośmiornicy i homara. Siedząc w zacienionej knajpce, spoglądając na krystalicznie czystą wodę i wsłuchując się w szum fal, czując sól na ustach i smakując przysmaków dalmackiej kuchni poczujesz starą i opiewaną przez wielu duszę Dalmacji. 
 
Spragnieni zabytków odnajdą tu XIII-wieczny klasztor Benedyktynów, cytadelę z 1585 r. Oraz trójnawowy kościół Matki Boskiej Pirackiej budowany między XVI a XVIII wiekiem, położony malowniczo tuż nad morzem, na północno-zachodnim krańcu miasteczka.
 


Kraj i ludzie

Republika Chorwacka leży w południowo- wschodniej części Europy. Od strony północnej graniczy ze Słowenią i Węgrami od wschodu z Jugosławią oraz Bośnią i Hercegowiną, zaś od północnego- wschodu z Serbią. Południowo zachodnia część kraju ograniczona jest Morzem Adriatyckim. Północna Chorwacja jest niziną z rzadko występującymi niskimi górami. Tutaj też zlokalizowany jest w większości przemysł oraz rolnictwo. Południe Chorwacji charakteryzują tereny górzyste. Wybrzeże zdominowane jest przez turystykę, z której utrzymuje się cały region. Ze względu na dosyć dużą rozpiętość geograficznej, Chorwacja podzielona jest na dwie części pod względem kulturowym. Północna część kraju wyraźnie nawiązuje do kultury północnych sąsiadów, zaś południowa, nadmorska część Chorwacji wykazuje silne wpływy kultury śródziemnomorskiej, stąd popołudniowa sjesta i tętniące nocne życie. Chorwaci są bardzo spontaniczni i otwarci. W stosunku do Polaków są bardzo gościnni i życzliwi. Tolerancja jest na porządku dziennym, jednak nie należy przesadzać i liczyć na pobłażliwą cierpliwość. Mimo, iż wykazują wiele wspólnych cech z ludźmi południa (otwartość, hałaśliwość) to niestety nie są oni skłonni do targowania się, tak jak Egipcjanie bądź Turcy.


Pogoda i klimat

Klimat Chorwacji należy do umiarkowanych. W części kontynentalnej jest zbliżony do klimatu panującego w Polsce. W górach występuje klimat górski, charakteryzujący się dużymi opadami śniegu w zimie. Wybrzeże Chorwacji to już klimat śródziemnomorski, ciepły jednak łagodny. W lecie średnia temperatura dochodzi do 30 stopni, zimą raczej nie spada poniżej 0 stopni. Występujące okresowo opady są krótkie ale obfite. Zmiany pogody są dosyć raptowne.


Wjazd

Obywatele Polscy mogą wjeżdżać oraz przebywać na terenie Republiki Chorwackiej bez wizy, jednak nie dłużej niż przez okres 90 dni. Ważność paszportu nie może być krótsza niż dozwolony okres pobytu. Osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców powinny posiadać oświadczenie sformułowane w języku angielskim z podpisem opiekuna prawnego z podanym adresem oraz numerem telefonu. Aby móc wjechać na teren Chorwacji należy posiadać ważny paszport i/lub dowód osobisty (dla obywateli krajów EOG). Kierowcy W Chorwacji uznawane jest Polskie prawo jazdy. Zaleca się wykupienie polisy autocasco. Autostrady są płatne.


Język

Chorwacki Niemiecki


Waluta

Kuna – HRK 1 HRK = 100 lip ~ 1PLN = 2HRK ~ 1EUR = 7,40HRK


Ubezpieczenie

Wskazane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), a w przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC)


Zdrowie

Turyści z Polski są objęci w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającego pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.


Powiązane ofertyHotele

Hotel Bisevo - Vis

Europa - Chorwacja

Najlepszy wybór dla nurków decydujących się na wakacje nurkowe z bazą Manta Diving Center.

22 213 18 31
od 71 PLN