Najlepsze nurkowania

Orca Dive Club - Mauritius

Mauritius


Baza oferuje usługi na wysokim poziomie i jest to godne polecenia centrum nurkowe na Mauritiusie, umożliwiające nurkowanie w najbardziej wysuniętych na północ miejscach nurkowych Mauritiusa - przy zatoce Grand Baie.


Opis

Baza Orca Dive Club mieści się w hotelu Merville na Mauritiusie i otwarta jest przez cały rok, codziennie od 8.00 do 18.00. Baza oferuje także nurkowania nocne - na Mauritiusie ściemnia się między 18.00 a 19.00, w zależności od pory roku.

 

Centrum nurkowe dysponuje 10 nowymi kompletami sprzętu do wypożyczenia - marek Mares i Aqualung. Dostępne są także komputery, latarki i bojki powierzchniowe oraz 8, 10, 12 i 15-litrowe butle z zaworami DIN/ INT.

 

Baza korzysta z kompresowa Bauer Compressor KAP 500. Znajduje się tu także miejsce, w którym można suszyć sprzęt. Za dnia, sprzęt schnie na świeżym powietrzu, w cieniu, w nocy zaś chowany jest do środka. Część mokra podzielona jest na 2 przestrzenie - jedna na aparaty, kamery, komputery i automaty, druga zaś na pozostałe elementy sprzętu.

 

W bazie znajduje się apteczka pierwszej pomocy. Lekarstwa, bandaże itp. można znaleźć także w pobliskiej aptece. W nagłych przypadkach dostępny jest szpital w Grande Baie (5 km), a w pobliżu rezyduje kilku anglojęzycznych lekarzy. Najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Vacoas - około godziny drogi od centrum nurkowego.

 

W bazie dostępny jest nitrox - dla certyfikowanych nurków nitroxowych gratis.

 

Baza zapewnia darmowy transfer na nurkowania z hoteli i kwater położonych w promieniu 15 km od Grand Baie.


Nurkowanie

Baza dysponuje przestronną i wygodną łodzią, z miejscem dla 16 nurków i sprzęt. Na łodzi znajdują się ławeczki, daszek chroniący przed słońcem oraz platforma nurkowa z drabinką. Na pokładzie znajduje się tlen i apteczka pierwszej pomocy. Łódź wypływa 2 razy dziennie - o 9 rano i o 13.30. Przepłynięcie na miejsca nurkowe trwa zazwyczaj od 10 do 45 minut.


Miejsca nurkowe

W zasięgu bazy Orca Dive Club znajdują się następujące miejsca nurkowe: Lion Reef, Poison Reef, Coral Garden (Pereybere Aquarium), Marengo, The Wall, Jabeda (Wreck), Confetti Bay, Grand Baie Aquarium, Merville Patches, Turtle Point, Silver Star (Wreck), Whale Rock, Holt Rock, Lost Anchor, Stenopus, Chili Drop, Corsair Corner, Stella Maru (Wreck), Water Lily + Emily (Wrecks), Trou aux Biches Aquarium, Kingfish Kingdom, Tuna Wall, Chapelle, Caravelle, Mimi´s Arch, Jolie Corail, Three Anchors.


Naszym zdaniem

Baza oferuje usługi na wysokim poziomie i jest to godne polecenia centrum nurkowe na Mauritiusie, umożliwiające nurkowanie w najbardziej wysuniętych na północ miejscach nurkowych Mauritiusa - przy zatoce Grand Baie.


Cena od: 1229 PLN

(pakiet 5 dni nurkowych (2 nury dziennie) z łodzi)Cena w terminie 01.11.2015 - 31.10.201 od osoby:

nurkowania z łodzi:
3 dni nurkowe: 6 nurkowań (butla, balast, transfery)763 PLN
5 dni nurkowych: 10 nurkowań (butla, balast, transfery)1229 PLN

NITROX 32%

kursy PADI/SSI
kurs OWD: 4 dni, w cenie wypożyczenie sprzętu nurkowego1440 PLN
kurs AOWD: w cenie 5 nurkowań, bez sprzętu nurkowego1101 PLN

Dodatkowe opłaty:
Certyfikat i materiały edukacyjne: opłata na miejscu (60EUR)282 PLN
Dopłata do nurkowania nocnego z łodzi, bez wypożyczenia latarki (10 EUR)47 PLN
Dopłata do nurkowania nocnego z łodzi, z wypożyczeniem latarki (10 EUR)56 PLN
Nurkowanie
Mauritius jest wymarzonym miejscem na wakacyjne nurkowanie dla zaawansowanych nurków, jak i dla początkujących. Podwodny świat oferuje piękne, bogate w życie rafy, wraki, kratery, jaskinie.
Nurkowanie w tych niezwykle przejrzystych, tropikalnych wodach jest prawdziwą przyjemnością.
 

Najlepsze miejsca nurkowe wokół Mauritiusa

 

Północne wybrzeże 

W tej części Mauritiusa znajduje się kilka małych wysepek, między innymi Coin de Mire i Flat Island, których ściany spadają stromo setki stóp w dół i można tu zobaczyć wiele ciekawych przedstawicieli oceanicznej fauny i flory. Wyspy te często odwiedzają szkółki barakud, wielkie parrot fish, kilka gatunków rekinów i dogtooth tuna. Wokół Flat Island można spotkać dużą koncentrację rekinów, ale można się tam dostać tylko kiedy morze jest spokojne. Na zachód od Gunner's Coin Island znajduje się miejsce nurkowe zwane Gunner's Coin. Znajdziemy tu żółwie, płaszczki i piękne ściany gorgonii.
 
Wrak Stella Maru
Japoński statek rybacki Stella Maru został celowo zatopiony w 1987 roku, żeby stworzyć sztuczną rafę. Spoczął dokładnie naprzeciwko miasta Trou aux Biches, na piaszczystym dnie. Żyją tu blue triggerfish, które stanowią pokarm dla kilku gigantycznych węgorzy moray. Wypatrujcie też stonefish, scorpionfish, ośmiornic, ślimaków nagoskrzelnych i innych mięczaków oraz innych drobnych lokalnych zwierząt morskich. Podczas nocnego nurkowania znikają prawie wszystkie inne gatunki i pojawia się kolonia crayfish, których skorupa nabiera żółtego koloru pod światłem latarek.
Głębokość: 25 m
Widoczność: doskonała
Prąd: lekki
Wymagany certyfikat: Open Water
Najlepsza pora roku: cały rok
 
Wrak Silverstar
Imponujący wrak leżący na głębokości 39 m. Jako główni gospodarze przywitają cię tutaj bannerfish i anglefish, krążące wokół kadłuba. Towarzysza im batfish, barakudy i trevallies. Nie przegap zakamuflowanych i nieuchwytnych frogfish.
Głębokość: 40 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Wymagany certyfikat: Advanced – z doświadczeniem w nurkowaniu na głębokich wodach
 
Emily i Water Lily
Dwa wraki spoczywające na głębokości 25 m. Można tu łatwo dostrzec węgorze moray, stonefish, szkółki snapper fish, catfish, ślimaki nagoskrzelne i czerwone lionfish.
Głębokość: 25 m
Widoczność: różna
Prąd: słaby
Wymagany certyfikat: Level 2
 

 

Zachodnie Wybrzeże 

Po zachodniej stronie Mauritiusa najlepsze miejsca nurkowe znajdują się wokół miejscowości Flic en Flac. Najbardziej znanym i uważanym za jedno z najlepszych jest Cathedral. Zaczyna się na głębokości 18 m i potem spada stromo na głębokość 27 m, tworząc rodzaj komory kształtem przypominającej katedrę. Żyje tu pełno squirrelfish, wrasse i globe fish.
 
Catherdale
Jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych. To wielka podwodna jaskinia z mnóstwem prześwitów w ścianie, co nadaje jej wygląd katedry. Świetna widoczność oraz obfitość ryb i koralowców sprawia, że jest to miejsce szczególnie lubiane przez podwodnych fotografów.
Głębokość: 30 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Podróż łodzią: tylko wycieczki całodzienne
 
Rempart Serpent
Rempart Serpent albo Snake Reef to interesujące miejsce nurkowe w Flic en Flac. Swoją nazwę zawdzięcza formacji skał, położonej ok 25 m pod wodą, która kształtem przypomina węża. Na tutejszej rafie żyją liczne scorpion fish, stonefish i lion fish. Miejsce tylko dla doświadczonych nurków.
Głębokość: 25 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Podróż łodzią: 15 minut
 

 

Południowe i wschodnie wybrzeże 

Ta mniej uczęszczany przez nurków część wyspy jest wietrzna i znana z trudnych warunków, jednak przy dobrych warunkach pogodowych oferuje wspaniałe nurkowanie dryftowe. Kilka nurkowań zaczyna się po wewnętrznej stronie rafy i prowadzi przez przesmyk ku otwartym wodom. La Passe du Puits Belle-Mare na wschodnim wybrzeżu rozciąga się na szerokości 2 km. Znajdziemy tu orlenie, kingfish, barakudy, wahoo i czasem żarłacze tępogłowe.
 
La Passe du Puits Belle-Mare
Zejdź pod wodę w lagunie i dryfuj przez przesmyk mijając black-jacks, wielkookie trevallies, orlenie, rekiny rafowe i inne duże drapieżniki... Wiele jest tu do zobaczenia i odkrycia, kiedy dosłownie lecisz z prądem! Prawdziwa przygoda z nurkowaniem dryftowym pierwszej klasy.
Głębokość: Max. 20 m
Widoczność: dobra
Prąd: silny
Wymagany certyfikat: Advanced – CMAS 2
Podróż łodzią: 1 godzina
 
Passe St.Jacques
Na południowym wybrzeżu znajduje się Park Morski Blue Bay. Jest to obszar chroniony z mnóstwem ciekawych gatunków ryb. Passe St. Jacques to miejsce do nurkowań dryftowych, przechodzące przez wąski przesmyk. Daje duże szanse na zobaczenie wielkich zwierząt oceanicznych. Jest też Roches Zozo – pinakla zaczynająca się na głębokości 40m i wrak Siriusa, XIX-wiecznej brytyjskiej fregaty. Jest tutaj mnóstwo morskiej fauny i flory, niestety czasem panuje słaba widoczność.
Głębokość: Max. 30 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Podróż łodzią: 15 minut


Kraj i ludzie
Wyspa Mauritius jest położona ok. 800 km na wschód od Madagaskaru, w towarzystwie dwóch mniejszych wysp: Rodrigues i Agalega. Dzięki wulkanicznemu pochodzeniu, ta żyzna wyspa oferuje niezwkłe bogactwo fałny i flory. Mauritius zachwyca przede wszystkim wspaniałymi widokami: magiczna „Terra des Couleurs” (Kolorowa ziemia), mieniąca się wieloma tęczowymi kolorami, zachwycające wodospady Chamarel, czy też szczyt de Morne- najbardziej rozpoznawalny widok z wyspy. 
 
Zmienność kolonialnej przeszłości Mauritiusa spowodowała niezwykłe zróżnicowanie kulturowe, obyczajowe oraz religijne. Jednak pomimo różnic, mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do siebie,  a także do turystów, co sprawia, że zwiedzanie wyspy jest jeszcze większą przyjemnością. Piaszczyste plaże i krystaliczna, lazurowa woda czynią Mauritius rajem, który trudno opuścić.


Programy
Na Mauritiusie na nurków czekają piękne rafy, jednak osoby nienurkujące też nie będą się nudzić.  Na pragnących zrelaksować się czekają piękne, piaszczyste plaże i rejsy katamaranem, a dla lubiących spędzać czas aktywnie istnieje możliwość poznania innych sportów wodnych: surfingu, windsurfingu, nart wodnych, czy żeglarstwa. Ponad to Mauritius oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania i na piesze, górskie wycieczki.
 
Port Louis
Urokliwa stolica Mauritiusa, w której nadal możemy odnaleźć ślady kolonialnej przeszłości. Pierwsza osada została założona w 1735 r przez Francuzów. Warty odwiedzenia jest Fort Adelaide, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta, a także kompleks budynków Aapravasi Ghat, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
 
Park Narodowy Black River Gorges
Zwiedzając Park Nardowy, można zatrzymywać się przy wielu punktach widokowych, skąd możemy podziwiać piękno wyspy. Aby zobaczyć Park w całej okazałości należy się udać na Gorges Viewpoint, skąd możemy podziwiać widok na góry, porośnięte soczystą zielenią. Nie można ominąć także „Terra des Couleurs”- unikatowe miejsce, gdzie ziemia mieni się kolorami tęczy. Największą atrakcją są 83-metrowe wodospady Chamarel, które można podziwiać z dwóch tarasów widokowych. 
 
Ogrody Pamplemousse 
Niesamowity ogród botaniczny założony blisko 300 lat temu przez francuskiego gubernatora Mauritiusa mogący się pochwalić imponującą kolekcją roślin z całego świata. Możemy tu znaleźć ponad 85 gatunków palm oraz ponad 650 gatunkami baobabów, czy niesamowitych lilii wodnych Wiktorii (Victoria Amazonica), które są w stanie utrzymać kilkuletnie dziecko a także ogród przypraw.

Galeria

Pogoda i klimat

Mauritius posiada swój tropikalny mikroklimat, opady występują tu przez cały rok z mniejszym lub większym natężeniem. Najprzyjemniejszym okresem na wakacje na wyspie wypadają pomiędzy kwietniem a czerwcem oraz wrześniem a grudniem. 

Na centralnym plaetaus, które znajduje się około 600m ponad poziomem morza zwykle temperatura powietrza waha się od 20'C w sierpniu do 26'C w lutym. Na wybrzeżu temperatury są zwykle wyższe o około 3-5'C. Na północy i na zachodzie jest cieplej i bardziej sucho niż na południowej i wschodniej stronie.

 

Lato - Listopad / Kwiecień

Pogoda jest bardzo ciepła i wilgotna i osiąga maksymalne temperatury w grudniu, styczniu i lutym. Opady w tym okresie są obfite, w szczególności w centralnej części wyspy. Największe opady występuja od lutego do marca. Jasno jest od 05:30 do 19:00.

Okres ten jest jednocześnie najbardziej atrakcyjny dla nurków - w szczególności od grudnia do marca. Wtedy ciepła woda zwabia mnogość ryb i życia morskiego.

Sezon cyklonów rozciąga się  od listopada do kwietnia, przez większość czasu cyklony omijają Mauritius ze względu na jego niewielki rozmiar, jednak przechodzą na tyle blisko, że mogą wpływać na wegetację oraz drewniane zabudowania na wyspie. Rezerwując pobyt w hotelu upewnij się, że budynek został zbudowany w taki sposób aby oprzeć się silnym podmuchom wiatrów i cyklonów.

 

Zima - Maj / Październik

W tym okresie temperatura jest niższa i przeważają wiatry, które wieją ze wschodu na południowy wschód. Najniższe temperatury odczuwalne są w sierpniu (około 20'C na wybrzeżu). Jasno jest od 06:45 do 17:45. Jest to jednocześnie najlepszy okres na surfowanie (czerwiec do sierpnia).


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu.  Wizy nie są konieczne, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni. 


Język

Urzędowym językiem jest angielski, ale w wielu miejscach można się porozumieć również po francusku. Lokalna ludność na co dzień głównie posługuje się językiem kreolskim. 


Waluta

Lokalną walutą jest rupia maurytyjska. Polecamy wziąć gotówkę w postaci EURO, lub dolarów amerykańskich. Często można również płacić kartą kredytową.


Zdrowie

Dla osób z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi i polio. 


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek (gniazdka typu angielskiego)

To warto przeczytać


22 213 18 31
od 1229 PLN