Najlepsze nurkowania

MauritiusNurkowanie
Mauritius jest wymarzonym miejscem na wakacyjne nurkowanie dla zaawansowanych nurków, jak i dla początkujących. Podwodny świat oferuje piękne, bogate w życie rafy, wraki, kratery, jaskinie.
Nurkowanie w tych niezwykle przejrzystych, tropikalnych wodach jest prawdziwą przyjemnością.
 

Najlepsze miejsca nurkowe wokół Mauritiusa

 

Północne wybrzeże 

W tej części Mauritiusa znajduje się kilka małych wysepek, między innymi Coin de Mire i Flat Island, których ściany spadają stromo setki stóp w dół i można tu zobaczyć wiele ciekawych przedstawicieli oceanicznej fauny i flory. Wyspy te często odwiedzają szkółki barakud, wielkie parrot fish, kilka gatunków rekinów i dogtooth tuna. Wokół Flat Island można spotkać dużą koncentrację rekinów, ale można się tam dostać tylko kiedy morze jest spokojne. Na zachód od Gunner's Coin Island znajduje się miejsce nurkowe zwane Gunner's Coin. Znajdziemy tu żółwie, płaszczki i piękne ściany gorgonii.
 
Wrak Stella Maru
Japoński statek rybacki Stella Maru został celowo zatopiony w 1987 roku, żeby stworzyć sztuczną rafę. Spoczął dokładnie naprzeciwko miasta Trou aux Biches, na piaszczystym dnie. Żyją tu blue triggerfish, które stanowią pokarm dla kilku gigantycznych węgorzy moray. Wypatrujcie też stonefish, scorpionfish, ośmiornic, ślimaków nagoskrzelnych i innych mięczaków oraz innych drobnych lokalnych zwierząt morskich. Podczas nocnego nurkowania znikają prawie wszystkie inne gatunki i pojawia się kolonia crayfish, których skorupa nabiera żółtego koloru pod światłem latarek.
Głębokość: 25 m
Widoczność: doskonała
Prąd: lekki
Wymagany certyfikat: Open Water
Najlepsza pora roku: cały rok
 
Wrak Silverstar
Imponujący wrak leżący na głębokości 39 m. Jako główni gospodarze przywitają cię tutaj bannerfish i anglefish, krążące wokół kadłuba. Towarzysza im batfish, barakudy i trevallies. Nie przegap zakamuflowanych i nieuchwytnych frogfish.
Głębokość: 40 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Wymagany certyfikat: Advanced – z doświadczeniem w nurkowaniu na głębokich wodach
 
Emily i Water Lily
Dwa wraki spoczywające na głębokości 25 m. Można tu łatwo dostrzec węgorze moray, stonefish, szkółki snapper fish, catfish, ślimaki nagoskrzelne i czerwone lionfish.
Głębokość: 25 m
Widoczność: różna
Prąd: słaby
Wymagany certyfikat: Level 2
 

 

Zachodnie Wybrzeże 

Po zachodniej stronie Mauritiusa najlepsze miejsca nurkowe znajdują się wokół miejscowości Flic en Flac. Najbardziej znanym i uważanym za jedno z najlepszych jest Cathedral. Zaczyna się na głębokości 18 m i potem spada stromo na głębokość 27 m, tworząc rodzaj komory kształtem przypominającej katedrę. Żyje tu pełno squirrelfish, wrasse i globe fish.
 
Catherdale
Jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych. To wielka podwodna jaskinia z mnóstwem prześwitów w ścianie, co nadaje jej wygląd katedry. Świetna widoczność oraz obfitość ryb i koralowców sprawia, że jest to miejsce szczególnie lubiane przez podwodnych fotografów.
Głębokość: 30 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Podróż łodzią: tylko wycieczki całodzienne
 
Rempart Serpent
Rempart Serpent albo Snake Reef to interesujące miejsce nurkowe w Flic en Flac. Swoją nazwę zawdzięcza formacji skał, położonej ok 25 m pod wodą, która kształtem przypomina węża. Na tutejszej rafie żyją liczne scorpion fish, stonefish i lion fish. Miejsce tylko dla doświadczonych nurków.
Głębokość: 25 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Podróż łodzią: 15 minut
 

 

Południowe i wschodnie wybrzeże 

Ta mniej uczęszczany przez nurków część wyspy jest wietrzna i znana z trudnych warunków, jednak przy dobrych warunkach pogodowych oferuje wspaniałe nurkowanie dryftowe. Kilka nurkowań zaczyna się po wewnętrznej stronie rafy i prowadzi przez przesmyk ku otwartym wodom. La Passe du Puits Belle-Mare na wschodnim wybrzeżu rozciąga się na szerokości 2 km. Znajdziemy tu orlenie, kingfish, barakudy, wahoo i czasem żarłacze tępogłowe.
 
La Passe du Puits Belle-Mare
Zejdź pod wodę w lagunie i dryfuj przez przesmyk mijając black-jacks, wielkookie trevallies, orlenie, rekiny rafowe i inne duże drapieżniki... Wiele jest tu do zobaczenia i odkrycia, kiedy dosłownie lecisz z prądem! Prawdziwa przygoda z nurkowaniem dryftowym pierwszej klasy.
Głębokość: Max. 20 m
Widoczność: dobra
Prąd: silny
Wymagany certyfikat: Advanced – CMAS 2
Podróż łodzią: 1 godzina
 
Passe St.Jacques
Na południowym wybrzeżu znajduje się Park Morski Blue Bay. Jest to obszar chroniony z mnóstwem ciekawych gatunków ryb. Passe St. Jacques to miejsce do nurkowań dryftowych, przechodzące przez wąski przesmyk. Daje duże szanse na zobaczenie wielkich zwierząt oceanicznych. Jest też Roches Zozo – pinakla zaczynająca się na głębokości 40m i wrak Siriusa, XIX-wiecznej brytyjskiej fregaty. Jest tutaj mnóstwo morskiej fauny i flory, niestety czasem panuje słaba widoczność.
Głębokość: Max. 30 m
Widoczność: dobra
Prąd: lekki
Podróż łodzią: 15 minut

Kraj i ludzie
Wyspa Mauritius jest położona ok. 800 km na wschód od Madagaskaru, w towarzystwie dwóch mniejszych wysp: Rodrigues i Agalega. Dzięki wulkanicznemu pochodzeniu, ta żyzna wyspa oferuje niezwkłe bogactwo fałny i flory. Mauritius zachwyca przede wszystkim wspaniałymi widokami: magiczna „Terra des Couleurs” (Kolorowa ziemia), mieniąca się wieloma tęczowymi kolorami, zachwycające wodospady Chamarel, czy też szczyt de Morne- najbardziej rozpoznawalny widok z wyspy. 
 
Zmienność kolonialnej przeszłości Mauritiusa spowodowała niezwykłe zróżnicowanie kulturowe, obyczajowe oraz religijne. Jednak pomimo różnic, mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do siebie,  a także do turystów, co sprawia, że zwiedzanie wyspy jest jeszcze większą przyjemnością. Piaszczyste plaże i krystaliczna, lazurowa woda czynią Mauritius rajem, który trudno opuścić.

Programy
Na Mauritiusie na nurków czekają piękne rafy, jednak osoby nienurkujące też nie będą się nudzić.  Na pragnących zrelaksować się czekają piękne, piaszczyste plaże i rejsy katamaranem, a dla lubiących spędzać czas aktywnie istnieje możliwość poznania innych sportów wodnych: surfingu, windsurfingu, nart wodnych, czy żeglarstwa. Ponad to Mauritius oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania i na piesze, górskie wycieczki.
 
Port Louis
Urokliwa stolica Mauritiusa, w której nadal możemy odnaleźć ślady kolonialnej przeszłości. Pierwsza osada została założona w 1735 r przez Francuzów. Warty odwiedzenia jest Fort Adelaide, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta, a także kompleks budynków Aapravasi Ghat, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
 
Park Narodowy Black River Gorges
Zwiedzając Park Nardowy, można zatrzymywać się przy wielu punktach widokowych, skąd możemy podziwiać piękno wyspy. Aby zobaczyć Park w całej okazałości należy się udać na Gorges Viewpoint, skąd możemy podziwiać widok na góry, porośnięte soczystą zielenią. Nie można ominąć także „Terra des Couleurs”- unikatowe miejsce, gdzie ziemia mieni się kolorami tęczy. Największą atrakcją są 83-metrowe wodospady Chamarel, które można podziwiać z dwóch tarasów widokowych. 
 
Ogrody Pamplemousse 
Niesamowity ogród botaniczny założony blisko 300 lat temu przez francuskiego gubernatora Mauritiusa mogący się pochwalić imponującą kolekcją roślin z całego świata. Możemy tu znaleźć ponad 85 gatunków palm oraz ponad 650 gatunkami baobabów, czy niesamowitych lilii wodnych Wiktorii (Victoria Amazonica), które są w stanie utrzymać kilkuletnie dziecko a także ogród przypraw.

Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu.  Wizy nie są konieczne, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni. 


Język

Urzędowym językiem jest angielski, ale w wielu miejscach można się porozumieć również po francusku. Lokalna ludność na co dzień głównie posługuje się językiem kreolskim. 


Waluta

Lokalną walutą jest rupia maurytyjska. Polecamy wziąć gotówkę w postaci EURO, lub dolarów amerykańskich. Często można również płacić kartą kredytową.


Zdrowie

Dla osób z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi i polio. 


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek (gniazdka typu angielskiego)Odznaki

IATA - lotnicza kasa biletowa
doswiadczenie w branzy podróżniczo-nurkowej od 1999r.
gwarancja najnizszej ceny
honorujemy płatności kartami