Najlepsze nurkowaniaChorwacja: opis miejsc nurkowych


Najlepsze miejsca nurkowe na Chorwacji

 

FRASKERIC

Odległość od centrum nurkowego: 0,2 mili morskiej Max. głębokość: 24 m Min. głębokość: 5 m Miejsce zlokalizowane w północnej części wyspy Fraškerić. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych zachodniego wybrzeża ze względu na podwodne jaskinie. Miejsce jest dobre dla każdego nurka bez względu na doświadczenie. Pod wodą występują różnorodne wielokolorowe gąbki, muszle, ślimaki.

 

JARBOL

Odległość od centrum nurkowego: 0,5 mili morskiej Max. głębokość: 24 m Min. głębokość: 5 m Miejsce dobre dla wszystkich rodzajów nurkowania a w szczególności dla ćwiczeń dla zaawansowanych i technicznych kursów. Rafa opada charakterystycznie od głębokości 10-14 m na głębokość 28 m. Na 25 m znajduje się maszt w skale, pod nim zaś widoczna jest reszta statku. Cała ściana pełna jest od dziur i jaskiń każdego rozmiaru. Można je obejrzeć bez wpływania w nie. W drodze powrotnej można wpłynąć do jaskini znajdującej się na głębokości 9 m.

 

FRASKER

Odległość od centrum nurkowego: 0,5 mili morskiej Max. głębokość: 25 m Min. głębokość: 10-12 m Miejsce znajduje się po zachodniej stronie wyspy Frašker. Gównie nurkuje się z prądem, jednak nie są one zbyt silne. Podczas nurkowania łódź podąża za nurkującymi. Lokalizacja ta jest bardzo interesująca ze względu na ściany i rafy, tworzące 3 poziomy, 15 m, 18-20m i ponad 20m. Każda ze ścian jest jedyna w swoim rodzaju, poprzecinane dziurami i niszami będącymi domem dla ryb oraz krabów.

 

BUMBISTE

Odległość od centrum nurkowego: 0,5 mili morskiej Max. głębokość: 25 m Min. głębokość: 10-12 m Piękne miejsce z długą i zróżnicowaną ścianą rozciągającą się na ponad 200 m. Podczas nurkowania, na głębokości 20m lub więcej, przepłyniemy wokół kilku podwodnych przylądków z zagłębieniami i klifami. Każdy z nich jest bogaty w kolory i różnorodne gatunki życia morskiego. Miejsce jest dostępne dla nurków każdego poziomu zaawansowania. Charakterystycznym jest to, iż nurkowanie zaczynamy kilka metrów od brzegu zapewniając większe bezpieczeństwo. Każdy z przylądków jest inny, ma różne warunki i widoczność pod wodą.

 

RT RAKOVICA - AMFORE

Odległość od centrum nurkowego: 0,7 mili morskiej Max. głębokość: 33 m Min. głębokość: 10m Charakterystycznym dla tego miejsca jest napotykanie kawałków amfor porozrzucanych po całym dnie na głębokości 29-32 m. Amfory te są pozostałościami po starożytnych romańskich zatopionych łodziach. Amfory, które nie uległy potłuczeniu zostały wydobyte w latach 70-tych I przekazane do Muzeum Archeologicznego w Puli. Poza amforami, więcej czasu spędza się na bardzo interesującej ścianie rozpościerającej się na głębokości 30 i więcej metrów. Są tu ciekawe jaskinie i bogate życie morskie. Wiosną często spotykane są tu ośmiornice, poszukujące miejsca na złożenie jaj.

 

CRVENE STIJENE

Odległość od centrum nurkowego: 1,2 mili morskiej Max. głębokość: 20-22 m Min. głębokość: 10m W miejscu tym najczęściej wykonuje się końcowe nurkowania podczas kursów dla początkujących. Miejsce to nadaje się do wykonywania ćwiczeń orientacyjnych przy użyciu kompasu. Nurkujemy wzdłuż łagodnego skalistego stoku, kończącego się w piasku na głębokości 20m. Nurkowanie tutaj jest przyjemne i łatwe gdyż głębokość nie jest zbyt duża a orientacja jest stosunkowo łatwa. Spotkać tu można duże okazy ryb takich jak dentex, seabass, pompano w zależności od pory roku.

 

 

KANJON 

Odległość od centrum nurkowego: 1 mila morska Max. głębokość: 22-25 m Min. głębokość: 3-5 m Lokalizacja to przylądek Verudela, którego charakterystyczną cechą jest piękny kanion sięgający 20 m ponad poziom morza. Głębokość w samym kanionie sięga 3-7 m. Wypływając z niego natrafiasz na kilka naturalnych tuneli na głębokości 5m, po czym dno opada na głębokość 25 m. Nurkując na tym stromym zboczu udajemy się do dwóch dużych jaskiń i tysięcy małych dziur i jaskiń na głębokości 16-19 m. W zależności od pogody, nurkowanie może być zaplanowane z dwóch początkowych pozycji. Miejsce to jest bogate w ośmiornice, pomakantowate (angelfish) w szczególności wiosną. Miejsce jest dobre dla nurków każdego poziomu oraz uczestników kursów. W drodze powrotnej, nurkowie mogą obserwować z łodzi skoczków wykonujących skoki z kanionu do morza.

 

SVIJETIONIK

Odległość od centrum nurkowego: 0,5 mili morskiej Max. głębokość: 20-25 m Min. głębokość: 3-5 m Jest to stosunkowo krótka -100 metrowa ściana, która jest bardzo interesującym miejscem ze względu na lokalizacje. Nurkuje się tu w jednym kierunku. Znajduje się tu duża różnorodność ryb, krabów. Często spotykane są tu węgorze iI homary, Ze względu na małą głębokość miejsce to jest w szczególności dobre dla początkujących nurków.

 

STOJA

Odległość od centrum nurkowego: 2 mile morskie Max. głębokość: 25-30 m Min. głębokość: 7-10 m Miejsce to zawdzięcza swoja nazwę zlokalizowanemu w pobliżu campingowi iI części miasta. Zaczynamy nurkowania na północnym przylądku na brzegu campingu. Charakterystyczna cechą miejsca są formacje skalne poprzecinane kanionami. Miejsce dobre dla nurków o różnym poziomie zaawansowania.

 

GALEBOVE STIJENE

Odległość od centrum nurkowego: 2,5 mili morskiej Max. głębokość: 10-12 m Nasi klienci uważają to miejsce za swego rodzaju pustynie.Jest dosyć płytkie miejsce, więc nurkować tutaj może praktycznie każdy. Często wykonujemy tutaj drugie nurkowania w ciągu dnia lub w przypadku gdy ktoś miał dłuższą przerwę od ostatniego nurkowania. Nurkowanie zaczynamy na przyległym klifie na głębokości 10 metrów, który prowadzi nas przez kilka tuneli i przejść. Na krawędzi klifu można przepłynąć przez 20 metrowy tunel, zakończony dużą jaskinią. W jaskini tej można wyjść na brzeg i spędzić trochę czasu na powierzchni. Jaskinia ta często odwiedzana jest przez pływaków ponieważ można tu dotrzeć wpław. Nurkowanie tutaj zajmuje więcej niż godzinę, ze względu na niskie zużycie powietrza na małych głębokościach.

 

Ewa Kozicka

 

Czytaj więcej:

> Chorwacja - opis regionu

> Rejsy nurkowe w Chorwacji

> Bazy nurkowe w Chorwacji

> Hotele nurkowe w Chorwacji


Powiązane ofertyHotele

Hotel Bisevo - Vis

Europa - Chorwacja

Najlepszy wybór dla nurków decydujących się na wakacje nurkowe z bazą Manta Diving Center.


Bazy nurkowe

Manta Diving Center - Vis

Europa - Chorwacja

Świetna baza z profesjonalną i przemiłą obsługą, dobrze przygotowana na przyjęcie nurków rekreacyjnych i technicznych! Na wygodne katamarany nurkowie wchodzą z pomostu.