Najlepszy wybór dla nurków decydujących się na wakacje nurkowe z bazą Manta Diving Center.
Najlepszy wybór dla nurków decydujących się na wakacje nurkowe z bazą Manta Diving Center.
Inne udogodnienia: pizzeria, bar, salon TV, parking, sklepik z pamiątkami, aquapark, siatkówka plażowa, mini golf, klimatyzowana sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audio
(7 nocy w pokoju DBL, wyżywienie HB, ubezpieczenie)
osoba nurkująca | 3105 PLN |
osoba nienurkująca | 1923 PLN |
osoba nurkująca | 2708 PLN |
osoba nienurkująca | 1526 PLN |
osoba nurkująca | 3048 PLN |
osoba nienurkująca | 1867 PLN |
Balcony za osobę | 80 PLN |
Balcony, Seaview za osobę | 161 PLN |
Podatek lokalny (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień 2020) za tydzień | 45 PLN |
Turystyka nurkowa w Chorwacji z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Zjawisku temu towarzyszy proporcjonalny wzrost liczby centrów nurkowych oferujących profesjonalne zaplecze nurkowe. Obecnie liczba zarejestrowanych i licencjonowanych centrów przewyższa 100, z czego najwięcej zlokalizowanych jest w Istrii i Kvarner oraz centralnej części Dalmacji.
Aby móc nurkować w Chorwacji od turysty wymagane jest posiadanie pozwolenia wydane przez Chorwacki Związek Nurkowy na podstawie okazanego dokumentu poświadczającego uprawnienia nurkowe, wydanego przez międzynarodowa organizację. Legitymacja ta wydawana jest w kapitanatach portów lub w chorwackich klubach nurkowych. Jej koszt to 100 Kn (ok 60 zł) a okres ważności to rok.
Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnymi miejscami nurkowymi na Adriatyku są podwodne klify oraz rafy, jaskinie i wraki statków i samolotów. Chorwackie krajobrazy uznawane są za jedne z najbardziej specyficznych: np. Dalmacja leży na krasie, pełnym rys, jaskiń oraz kanałów. Bazując na odkrytych do tej pory jaskiniach, szacuje się ich liczbę na co najmniej 1500 nadal nie odkrytych podwodnych jaskiń i pieczar. Dodatkowo występuje tu różnorodność roślinności oraz endemicznych gatunków zwierząt Adriatyku, będących bardzo poszukiwanymi celami safari fotograficznych.
Pasjonaci historii mogą odwiedzić skrywające ślad czasu lokalizacje stanowisk archeologicznych oraz podwodnych wraków. Część miejsc archeologicznych obejmuje wraki z czasów antycznych. Rozmieszczone są wzdłuż starożytnych szlaków handlowych prowadzących z Grecji na północ Włoch.
W średniowieczu połączenia handlowe z Włochami zyskały na znaczeniu, dlatego też miasta Chorwackie wzdłuż wybrzeża przeżyły intensywny rozkwit w tym okresie. Od czasów II Wojny Światowej z dna zostało wyciągniętych wiele wraków, jednak wzdłuż wybrzeża (głównie Istrii) nadal pozostało wiele wraków dostępnych dla fanów nurkowania. Część z tych znajdujących się na większych głębokościach nadal czeka na odkrycie.
ISTRIA
Malownicze oraz tajemnicze piękno półwyspu Istrii wcale nie kończy się tam, gdzie zaczyna się morze. W rzeczy samej podwodny świat Istry oferuje jeszcze więcej wrażeń. Pod wodą czekają na nurków niezliczone wraki – statków pasażerskich, handlowych i towarowych, torpedowców oraz łodzi podwodnych. Większość z nich zatonęła podczas II Wojny Światowej i znajdują się na granicy rekreacyjnego nurkowania tj. na głębokości do 40 m. Schodząc pod wodę początkowo nurek dostrzega jedynie wielki błękit i zarysowującą się sylwetkę wraku, otoczonego ławicami ryb. Dopiero po zbliżeniu się do statku, jasnym staje się, iż podczas lat spoczynku na dnie, zatopiony statek stał się kolorową sztuczną rafą tętniącą podwodnym życiem, swoistą oazą na dnie wielkiego błękitu. Niektóre części poszczególnych statków dają możliwość wpłynięcia do środka i zwiedzenia wnętrza. Wśród najbardziej znanych wraków są: Baron Gautsch, Coriolanus, U-81, John Gilmore, Josephine, Flamingo, Giuseppe Dezza, Varesse, Hans Schmidt.
Republika Chorwacka leży w południowo- wschodniej części Europy. Od strony północnej graniczy ze Słowenią i Węgrami od wschodu z Jugosławią oraz Bośnią i Hercegowiną, zaś od północnego- wschodu z Serbią. Południowo zachodnia część kraju ograniczona jest Morzem Adriatyckim. Północna Chorwacja jest niziną z rzadko występującymi niskimi górami. Tutaj też zlokalizowany jest w większości przemysł oraz rolnictwo. Południe Chorwacji charakteryzują tereny górzyste. Wybrzeże zdominowane jest przez turystykę, z której utrzymuje się cały region. Ze względu na dosyć dużą rozpiętość geograficznej, Chorwacja podzielona jest na dwie części pod względem kulturowym. Północna część kraju wyraźnie nawiązuje do kultury północnych sąsiadów, zaś południowa, nadmorska część Chorwacji wykazuje silne wpływy kultury śródziemnomorskiej, stąd popołudniowa sjesta i tętniące nocne życie. Chorwaci są bardzo spontaniczni i otwarci. W stosunku do Polaków są bardzo gościnni i życzliwi. Tolerancja jest na porządku dziennym, jednak nie należy przesadzać i liczyć na pobłażliwą cierpliwość. Mimo, iż wykazują wiele wspólnych cech z ludźmi południa (otwartość, hałaśliwość) to niestety nie są oni skłonni do targowania się, tak jak Egipcjanie bądź Turcy.
Klimat Chorwacji należy do umiarkowanych. W części kontynentalnej jest zbliżony do klimatu panującego w Polsce. W górach występuje klimat górski, charakteryzujący się dużymi opadami śniegu w zimie. Wybrzeże Chorwacji to już klimat śródziemnomorski, ciepły jednak łagodny. W lecie średnia temperatura dochodzi do 30 stopni, zimą raczej nie spada poniżej 0 stopni. Występujące okresowo opady są krótkie ale obfite. Zmiany pogody są dosyć raptowne.
Obywatele Polscy mogą wjeżdżać oraz przebywać na terenie Republiki Chorwackiej bez wizy, jednak nie dłużej niż przez okres 90 dni. Ważność paszportu nie może być krótsza niż dozwolony okres pobytu. Osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców powinny posiadać oświadczenie sformułowane w języku angielskim z podpisem opiekuna prawnego z podanym adresem oraz numerem telefonu. Aby móc wjechać na teren Chorwacji należy posiadać ważny paszport i/lub dowód osobisty (dla obywateli krajów EOG). Kierowcy W Chorwacji uznawane jest Polskie prawo jazdy. Zaleca się wykupienie polisy autocasco. Autostrady są płatne.
Chorwacki Niemiecki
Kuna – HRK 1 HRK = 100 lip ~ 1PLN = 2HRK ~ 1EUR = 7,40HRK
Wskazane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), a w przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC)
Turyści z Polski są objęci w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającego pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.
Świetna baza z profesjonalną i przemiłą obsługą, dobrze przygotowana na przyjęcie nurków rekreacyjnych i technicznych! Na wygodne katamarany nurkowie wchodzą z pomostu.