Najlepsze nurkowania

3WILL Marsa Alam

Egipt - Marsa Alam


Dobry wybór dla osób, które cenią sobie obsługę w naszym ojczystym języku. Jest to sprawdzona baza z solidną obsługą.


Opis

Baza 3Will położona jest 21 km na północ od Marsa Alam, przy hotelu Blue Reef. Prowadzona jest przez profesjonalną załogę pochodzenia polskiego, czeskiego i słowackiego. Instruktorzy oraz divemasterzy są obeznani z lokalnymi rafami i roztaczają kompleksową opiekę nad gośćmi, doradzą nie tylko w zakresie nurkowania ale również spędzenia wolnego czasu po nurkowaniu.

 

Osobom nienurkującym proponowane są wycieczki w ciekawe miejsca (np. do starożytnego kanionu Wadi Gimal), a także różnego rodzaju aktywności – kitesurfing, windsurfing, przejażdżki quadami, bilard. Organizowane są również wieczorne imprezy, takie jak barbecue przy muzyce i piwie.

 

Na wyposażeniu bazy znajdują się kompresory, membranę na nitrox, panel do mieszania trimixu, butle, twiny, stage i pomieszczenie do przechowywania sprzętu nurkowego. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu nurkowego. Dla kursantów przeznaczono specjalną salę w któej odbywają się zajęcia teoretyczne. W odległości 200 metrów od bazy znajduje się komora dekompresyjna.

 

Baza oferuje klientom darmowe transfery z wielu hoteli w Marsa Alam, istnieje także możliwość zorganizowania transferów z lotniska.

 

Darmowe transfery oferowane są z hoteli: Abo Nawas Resort, Brayka Bay Resort, Calimera Habiba Beach, Kahramana Beach Resort, Sol Y Mar Solitaire, Oriental Resort, Elphinestone Hotel, Equinox Resort, Sol Y Mar Abu Dabbab, Hilton Marsa Alam Nubian Resort, Happy Life, Shoni Bay Resort , Badawia Resort, Nada Resort, Tulip Resort, Fayrouz Plaza Beach Resort, Marina Lodge Port Ghalib, Resta Grand Resort, Resta Reef Resort, Iberotel Coraya /Lamaya/Samaya, Sol Y Mar Solaya, Triton Sea Beach (były Holiday Beach).

 

Przy grupie min. 6 osób dostępne są również bez dopłat transfery z: Shams Alam, Dreams Beach Resort, Pensee Azur Resort, Sentido Oriental Dream, Cinderella Beach Resort.

 

Jeżeli nie znalazłeś na liście swojego hotelu prosimy o kontakt.


Nurkowanie

Podstawowe pakiety nurkowe w bazie 3Will obejmują nurkowania z brzegu. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość nurkowań z łodzi. 


Miejsca nurkowe

Baza organizuje codzienne nurkowania z brzegu w najbardziej znanych miejscach nurkowych w rejonie Marsa Alam, z których większość nadaje się idealnie dla osób z uprawnieniami OWD i wyższymi. Wśród najpopularniejszych są Zatoka Abu Dabab, która swoją sławę zawdzięczna zamieszkującym ją diugoniom oraz żółwiom. Nurkowie techniczni będą zadowoleni z nurkowań w Marsa Asalaya. Jest to bardzo ładna laguna, która tworzą dwie rafy. Jedna z nich opada na dno na głębokość 28m zaś druga na maksymalnie 50m. Dosyć często spotykane są tu żółwie żywiące się morską trawą. Nurkując w Marsa Egla ponownie jest możliwość spotkania diugonia a także ogończy, kalmarów i muren. Jest to ciekawe miejsce ze względu na różnorodne formacje a nawet małe jaskinie. Kolejnym miejscem, w którym ze względu na niską widoczność nurkuje się dosyć rzadko jest Marsa Gebel Rosas. Tutaj spotykać można rekina, żółwie, orlenie a także koniki morskie. 

 

Nurkowania z łodzi dostępne są na najbardziej znanych nurkowiskach w pobliżu Marsa Alam. Delfiny spotkać można na Ras Samadai (Dolphin House), maksymalna głębokość w tym miejscu to 80m.  Ta tętniąca życiem rafa w kształcie podkowy oferuje ogrom atrakcji w postaci systemu tuneli, jaskiń oraz dziur w rafie.  Poza typowym życiem morskim spotyka się tu mureny, grupery oraz ogończe. 

Nieco bardziej ambitnym miejscem nurkowym jest bardzo znana Elphinstone. Ze względu na występujące tu prądy, miejsce to polecane jest dla bardziej doświadczonych nurków. Miejsce warte grzechu na występujące tu manty oraz rekiny. Pozostałe dostępne z łodzi miejsca nurkowe to znany wrak Salem Express, Sha'ab Marsa Alam oraz Sha'ab Sharm.


Naszym zdaniem

Dobry wybór dla osób, które cenią sobie obsługę w naszym ojczystym języku. Jest to sprawdzona baza z solidną obsługą.


Cena od: 945 PLN

(Pakiet 5 dni nurkowych z brzegu (2 nury dziennie))Cena od osoby w sezonie 2019:
Intro (1 nurkowanie dla osób bez certyfikatu)189 PLN
Intro 1 dzień (2 nurkowania dla osób bez certyfikatu)331 PLN
Pakiet 20 nurkowań (10 dni) z brzegu (butla, balast)1678 PLN
Pakiet 14 nurkowań (7 dni) z brzegu (butla, balast)1276 PLN
Pakiet 10 nurkowań (5 dni) z brzegu (butla, balast)945 PLN
Pakiet 6 nurkowań (3 dni) z brzegu (butla, balast)685 PLN
Pakiet 2 nurkowań (1 dzień) z brzegu (butla, balast)236 PLN

Dopłaty do pakietu podstawowego
Abu Dabab (nurkowanie z brzegu)47 PLN
Elphinstone (nurkowanie z łodzi)189 PLN
Elphinstone 2 nurkowania (nurkowanie Zodiac, min. 3 osoby)213 PLN
Samadai (Dolphin House, nurkowanie z łodzi)236 PLN
Salem Express (nurkowanie z łodzi, min. 7 os.)236 PLN

Dopłaty do pakietu podstawowego zawierają bilet wstępu do parku narodowego, lunch oraz napoje

Kursy nurkowania (w cenie sprzęt, podręczniki, nurkowania z brzegu)
Kurs Open Water Diver1441 PLN
Kurs Advanced Open Water Diver1087 PLN
+ certyfikat (50 EUR)236 PLN
Refresh dive - nurkowanie sprawdzające165 PLN
Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie. 

 

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el SheikhHurghadzieEl Gouna i Marsa Alam.

 

NURKOWANIE W MARSA ALAM

 

Marsa Abu Dabbab

To fantastyczne miejsce nurkowe dostępne z brzegu. Niemal gwarantowane są bliskie spotkania z ogromnymi zielonymi żółwiami, często można stracić rachubę jeśli próbuje się je policzyć. Równie często spotykane są guitar sharks, płaszczki ogończowate. Wielbiciele zdjęć makro będą zachwyceni, uważne oko dostrzeże tu pygmy pipehorses, igliczniowate (ghost pipefish), a nawet Hippocampus histrix. Znajdziesz też miękkie korale, wygładzone iglice, ławice barwenowatych, skorpenowatych i rai w każdym rozmiarze. Wszystko to na głębokości od 4 do 18 metrów.

 

Elphinstone

Słynna na całym świecie rafa Elphinstone jest klejnotem w koronie. Strome ściany i występujący prąd czynią to miejsce odpowiednim tylko dla doświadczonych nurków. Na wschodniej ścianie zanurkuj o poranku, a na zachodniej po południu, by słońce oświetlało korale. Wielkie wachlarze gorgonii i czarne korale skrywają tu przeróżne stworzenia, np. okryte złą sławą Oxycirrhites typus (longnose hawkfish). Nietrudno wypatrzyć tu także lucjanowate, duże barakudy i ogromne napoleony. Na północy i południu, w opadającej do 40 m głębi spotkać można manty, żarłacze srebrnopłetwe, młotowate, Carcharhinus amblyrhynchos.

 

Shaab Abu Dabab

Miejsca te charakteryzują się doskonałą widocznością, wspaniałym życiem podwodnym (z ukwiałami, napoleonami, żółwiami i rajami pośród barwnych korali), iglicami, a nawet małym wrakiem, Heaven One.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Marsa Alam

To jedno z najbardziej dziewiczych miejsc do nurkowania w Egipcie znajduje się 260 km na południe od Hurghady. Baza noclegowa w postaci ekskluzywnych hoteli i prywatnych apartamentów jest dosyć uboga, jednak ze względu na fakt, iż tutejsze rafy są jednymi z najlepiej zachowanych w Egipcie, jest to ulubiony kierunek polskich wypraw na nurkowanie na rafach egipskich.Łodzie

W Marsa Alam nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Wypływają stąd liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:

 

Trasa Simply the Best

Trasa oferuje nurkowania w 3 najlepszych miejscach rejonu: Elphinstone, gdzie spotkać można white tip sharks, Brothers, które zachwycają bogactwem spotkań z morskimi stworzeniami oraz wrakami (Aida II i  Numidia) oraz Deadalus Reef z młotowatymi i żarłaczami rafowymi.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Południowa i St. Johns (South & St. Johns)

Podróż do najbardziej wysuniętych na południe raf, Fury Shoals i St. John. Kusi wspaniałymi ogrodami koralowymi i spotkaniami z mieszkańcami podwodnej krainy (ukwiały, gorgonie, czarne korale, Triaenodon obesus, błazenki - clownfish, żółwie, ustnikowate, tuńczyki, młotowate, żarłacze srebrnopłetwe, lucjanowate, barakudy, manty). Znajduje się tak także wrak prywatnej żaglówki, można zanurkować na stromych ścianach oraz w tunelach, idealnych dla początkujących nurków jaskiniowych.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 40 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Marsa Alam Mini Cruise

Niezależnie, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym nurkiem, i tak znajdziesz tu coś dla siebie. Podczas tego rejsu odwiedzisz takie miejsca jak Abu Dabab Reef, Shaab Sharm, Shaab Marsa Alam.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Simply Magnificent

Trasa oferuje nurkowania na dziewiczych terenach, wśród stromych skał, spektakularnych nawisów i gór, w otoczeniu formacji twardych korali. Jest tu również duża szansa spotkania ławic młotowatych i szarych żarłaczy.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z El Gouny:

 

LUKSOR – DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

TAMA W ASUANIE

Ta długa na ponad 3 km Wysoka Tama (Wysoka Tama Asuańska, Wielka Tama Asuańska) jest jedną z 2 wybudowanych na Nilu zapór. Jej budowa trwała od 1960 roku przez blisko 11 lat. Przy jednym z końców Tamy znajduje się pomnik w kształcie kwiatu lotosu, upamiętniający pomoc finansową i wsparcie konstrukcyjne, jakie przy budowie zapory Egipt otrzymał od ZSRR. Tama Asuańska zapewniła możliwość regulacji poziomu wody na Nilu i zapanowania nad wylewami rzeki. Z materiału, jaki został użyty do jej budowy możliwe byłoby zbudowanie 17 piramid Cheopsa, a gdyby pękła, woda z jeziora Nasera zalałaby cały Egipt.


Galeria

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

To warto przeczytaćPowiązane ofertyHotele

Concorde Moreen Beach Spa & Resort 5*

Egipt - Marsa Alam

Luksusowy 5-gwiazdkowy obiekt położony nad brzegiem Morza Czerwonego tuż obok bazy nurkowej Emperor Divers. Smaczne posiłki i miła obsługa, a także wiele aktywności sportowych.

Calimera Habiba 4* - Marsa Alam

Egipt - Marsa Alam

Bardzo dobry hotel 5-gwiazdkowy, polecany dla osób nurkujących, ze względu na bliskość atrakcyjnych miejsc nurkowych.

Brayka Bay 5* - Marsa Alam

Egipt - Marsa Alam

Ekskluzywny 5-gwiazdkowy obiekt wybudowany w typowo arabskim stylu, położony bezpośrednio przy plaży. Polecany dla osób nurkujących.

Blue Reef Resort 4*- Marsa Alam

Egipt - Marsa Alam

Hotel 4-gwiazdkowy położony bezpośrednio przy plaży, polecany dla osób nurkujących. W pobliżu znajduje się rafa koralowa.

22 213 18 31
od 945 PLN