Najlepsze nurkowania

Werner Lau Diving Center - Alam Anda

Indonezja - Bali


W bazie można zrobić kurs nurkowy z polskim instruktorem. Profesjonalna baza z długoletnim doświadczeniem organizująca nurkowania w południowo- wschodniej części Bali oraz wypłynięcia na inne miejsca


Opis

Baza w Alam Anda pozostaje od 1 kwietnia 2006 roku pod kierownictwem centrum nurkowego Wernera Lau. Świeżo wyremontowana baza oddalona jest o 50 metrów od plaży i jest, tak jak inne jego bazy nastawiona na zapotrzebowania i życzenia nurków. Żeby spełnić te wymagania jest tu dużo materiałów i sprzętu do wypożyczenia. Baza ma jedną 10- metrową łódkę i trzy małe busy. 32% nitroks dla certyfikowanych nurków nitroksowych jest bezpłatny.


Nurkowanie

Oferowane są dzienne wycieczki do najbardziej znanych miejsc Bali. Do wyboru poza nurkowaniami na miejscu są miejsca do których można się dostać łódką lub autem w ciągu 20 do 60 minut. Normalnie przeprowadzane są dwa nurkowania. Pomiędzy nurkowaniami serwowane są kanapki, świeże owoce i napoje. Poza kursami dla początkujących organizowane są kursy na divemasterów i specjalistyczne.


Miejsca nurkowe

Tuż przy hotelu znajduje się przybrzeżna rafa. Można tu nurkować z plaży, także nocą. Dobre miejsce do nauki nurkowania. Nawet doświadczeni nurkowie odkryją tu coś nowego. Raj dla podwodnych fotografów.


Naszym zdaniem

W bazie można zrobić kurs nurkowy z polskim instruktorem. Profesjonalna baza z długoletnim doświadczeniem organizująca nurkowania w południowo- wschodniej części Bali oraz wypłynięcia na inne miejsca


Cena od: 1607 PLN

(5 dni nurkowych (10 nurów z łodzi lub brzegu))



Cena od osoby w terminie 01.01.2018 - 31.10.2020:
5 dni nurkowych, 10 nurkowań1607 PLN
10 dni nurkowych, 20 nurkowań3072 PLN
5 dni nurkowania non-limit na rafie przybrzeżnej1181 PLN

Cena zawiera:
nurkowania z przejazdem busem lub łodzią do Angels Canyon, Coral Stairs, Batu Kurang, Oasis, Out of Eden, Les Paradise, Tembok Reef, Benben Garden, Kubu Drop Off i Coral Garden, Tulamben Wreck (SS Liberty), Coral Garden lub Drop Off, Seraya.

W cenie pakietu zawarty jest 30-minutowy masaż (po uzgodnieniu terminu między 10:00 a 14:00)

Pakiet non-limit na rafie przybrzeżnej obejmuje nurkowanie dzienne i nocne bez przewodnika.

Dodatkowe opłaty, płatne na miejscu:
Dopłata do wyjazdów z Tulamben do Batu Kelebit (16,50 EUR)80 PLN
Dopłata do nurkowania nocnego na SS Liberty (22 EUR)104 PLN
opłata serwisowa, za nurkowanie (0.66 EUR)5 PLN
Nurkowanie

Indonezja jest bardzo rozległym krajem, oferującym taką różnorodność atrakcji nad i podwodnych, że z pewnością można do niej powracać przez wiele lat i zawsze zobaczyć coś zupełnie nowego i niesamowitego. Jest to raj dla wszystkich nurków, doświadczonych, początkujących, każdy znajdzie coś dla siebie. Fotografowie podwodni będą zachwyceni różnorodnością życia podwodnego zarówno makro jak i dużymi gatunkami ryb, a spragnieni większej aktywności będą mogli się wykazać podczas nurkowań w prądzie, w pogoni za dużą rybą.

 

 

Polecane miejsca nurkowe: Pozostająca pod ochroną wyspa Menjangan ze swoją piękną rafą na północno-zachodnim krańcu wyspy oferuje najlepsze miejsce makro na Bali. Pozostałe znane miejsca to wrak “Liberty” w Tulamben i strome skały w Amend w zachodniej części Bali. Południowe wyspy Nusa Penida i Nusa Lembongan oferują nurkowania w prądach na stromych skałach z możliwością spotkania dużych ryb. Występuje tu też rzadka mola mola.

 

Tulamben i wrak Liberty

Najsłynniejsze chyba miejsce nurkowe Bali. Wielki, 120 metrowy i imponujący, wrak spoczywa zaledwie 30m od plaży na łagodnie opadającym dnie pokrytym czarnym, wulkanicznym piachem. Jest to stosunkowo łatwy wrak do nurkowania, w najgłębszym miejscu sięga 30m., najpłytsze zaś znajduje się ok. 5m. pod powierzchnią, co czyni ten wrak dostępnym również dla osób snorklujących po powierzchni. W 1942 r. uderzony został przez japońskie torpedy i początkowo spoczywał na plaży, jednak wybuch Agung zepchnął go w obecne miejsce. Kadłub pokryty jest koralami twardymi i miękkimi – fioletowymi, czerwonymi i żółtymi, i podzielony jest na kilka części. Przez dziury w kadłubie zaglądać można do środka, nie powinno się jednak wpływać do wraku. Spotyka się tu setki gatunków ryb, a także ślimaki nagoskrzelne, kraby oraz mątwy.

 

Poza wrakiem zanurkować tu można na koralowych ścianach, gdzie występują kolonie twardych i miękkich korali, a także bogactwo ryb - papugoryby, ryby motyle, lucjany, wargacze, jak również węgorze, żabnice i skorpeny jak i wszelkiego gatunku makro.

 

Menjangan

Wyspa znajdująca się po północno-zachodniej stronie Bali, dzięki swemu położeniu, chroniona jest przed prądami i falami. Tutejsze rafy oferują więc łatwe i relaksujące nurkowania, dobre również dla początkujących nurków. Długa na 1,5 km. i szeroka na 500 m. wyspa jest częścią rozległego Parku Narodowego Bali Barat. Koralowe ściany wokół Menjangan opadają stromo przez 30-60m do piaszczystego podłoża. Powierzchnia rafy jest poszarpana, a w ścianach znajdują się jaskinie, groty, szczeliny i lejkowate kominy. Gorgoniowe wachlarze osiągają tu wspaniałe rozmiary, występuje tu także wiele gąbek w kształcie baryłek. Wielkie ławice ryb towarzyszą nurkom w odkrywaniu uroków tych miejsc, spotyka się tu barakudy i karanksy, a czasem żarłacze rafowe.

 

Nusa Penida i Lembongan

Znajdują się na południowo-wschodniej części Bali i należą do trudniejszych miejsc nurkowych. Z pewnością nie są to miejsca dla początkujących nurków, ponieważ warunki wokół tych wysp bywają trudne, z zimną wodą (temperatura wody może, w zależności od prądów, miejscami spadać nawet do 18-20C) i nieprzewidywalnymi prądami osiągającymi prędkość 4 lub więcej węzłów. Ze względu na prądy, widoczność w tych miejscach często bywa bardzo dobra. Większość miejsc nurkowych znajduje się wokół kanału między Nusa Penida, a Nusa Ceningan. Rafa posiada tu taras na głębokości 8-12m, następnie opada ścianą lub stromym spadkiem do głębokości 25-30m, gdzie już łagodnie opada do głębokości 600m. Częstymi formacjami są tu jaskinie i szczyty. Głównymi atrakcjami są tu gatunki pelagiczne, ostroboki, makrele i tuńczyki, a także manty. Najdziwniejszym stworzeniem przypływającym w te strony jest mola mola, którą można spotkać w miesiącach letnich.

 

Najlepszy czas na wyjazd: Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Jednak najlepszy okres do nurkowania to miesiące od kwietnia do listopada.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka 3 do 5 mm powinna być wystarczająca. Wokół Nusa Lembongan i Nusa Penida może być wyraźniej chłodniej, ze spadkiem temperatury nawet o kilka stopni. Warto zabrać ze sobą również haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna: znajduje się w Denpasar.

 

Według nas: jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.



Kraj i ludzie

Bali to najbardziej znana z indonezyjskich wysp i jedna z najpiękniejszych wysp na Ziemi. Oferuje odwiedzającym wspaniałe krajobrazy, piękne plaże i wyjątkową kulturę. Zachwycają w szczególności tarasy ryżowe i wulkan Agung. Duży wpływ na życie codzienne Balijczyków ma ich hinduska wiara. Trudno znaleźć dzień, kiedy nie odbywałaby się jakaś procesja lub święto w świątyni, podczas których goście są mile widziani. Mimo rozbudowanej turystki mieszkańcy tej wyspy zachowali swoje tradycje i wiarę.

 

Mała wioska rybacka Kuta stała się głównym centrum turystycznym Bali. Znajduje się tutaj niezliczona ilość restauracji i hoteli, kwitnie nocne życie i jest możliwość zrobienia poważniejszych zakupów. Dla tych, którzy szukają zgiełku i sklepów, a także nie dają się zniechęcić natrętnym sprzedawcom, jest to odpowiednie miejsce. Jednakże turyści lubiący spokój również znajdą tu zakątek dla siebie.

 

Hotele na wyspie są na międzynarodowym poziomie i oferują znakomity stosunek jakości do ceny. Goście, którzy po wizycie na Bali podróżują po innych wyspach, często bywają zawiedzeni jakością hoteli w innych miejscach.



Łodzie

Dzienne nurkowania z łodzi organizowane z resortów, znajdujących się po północno-wschodniej i wschodniej części Bali zabiorą nas do najbardziej interesujących miejsc nurkowych w tym regionie. Wokół wyspy Bali nie ma safari nurkowego, ale możliwe są rejsy np. na Komodo wypływające z Bali.



Programy

Każdemu turyście na Bali polecamy wycieczkę wokół wyspy. W czasie wyprawy zobaczyć można piękno wyspy, prawdziwe życie mieszkańców i różne świątynie. Można też wziąć udział w jednym z balijskich świąt. Podczas pobytu warto odwiedzić najważniejsze na wyspie świątynie:


Południe Bali

 

Pura Luhur Uluwatu – jedna z ważniejszych morskich świątyń, znajdująca się na południu Bali na skraju cypla Bukit Badung i położona malowniczo na klifie 70 m nad poziomem morza. Podziwiać tu można rzeźbione skrzydła bramy oraz posągi boga Ganeszy o głowie słonia. Warto też wybrać się na spacer ścieżką, z której rozciąga się piękny widok na ocean i samą świątynię.

 

Pura Tanah Lot – jest to najsławniejsza i najczęściej fotografowana świątynia na Bali, wzniesiona na ogromnej skale nieopodal brzegu. „Tanah lot” oznacza „ziemia w morzu” – nazwa oddaje więc doskonale klimat i położenie świątyni. Oddaje się tu cześć duchom morza. Do środka wstęp mają jedynie wierni, turyści zaś mogą podziwiać świątynię z brzegu. Szczególnie pięknie wygląda ona o zachodzie słońca!

 

Północ Bali

 

Pura Ulun Danu Batur – świątynia ta leży przy największym na Bali jeziorze w kraterze wulkanu i jest najważniejszą po Pura Besakih świątynią. Jest to miejsce poświęcone bogini jeziora, Dewi Danu, gdyż woda z jeziora nawadnia pobliskie pola uprawne, na których rosną orzeszki ziemne, jamsy, kawa, goździki, wanilia i cytrusy.

 

Ubud i okolice – choć narażone na komercjalizację, Ubud zachowało wiele ze swych walorów, dla których przybyli tu pierwsi Europejczycy – szukający inspiracji i natchnienia artyści. Miasto z pewnością śmiało można nazwać centrum kultury. W mieście (a także w okolicy) znajdują się, często położone pięknie wśród pięknych ogrodów i sadzawek, galerie sztuki i muzea (np. Muzeum Puri Lukisan, w którym zgromadzono dzieła tradycyjnej i nowoczesnej sztuki balijskiej), a także kioski, kafejki i kramiki, na których można kupić ręcznie wykonaną odzież lub biżuterię, a także inne rękodzieła. Zakupy można także zrobić na lokalnym tętniącym życiem targu. Warto wybrać się na spacer do Małpiego Lasu (Monkey Forest), w którym znajduje się świątynia ku czci bogini śmierci. Uwaga na małpy, potrafią być bezczelne i wyrywać różne przedmioty!

 

Park Ptaków (Bali Bird Park) – park ma za zadanie chronić rzadkie gatunki z Indonezji oraz innych rejonów świata. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków. Park podzielony jest na obszary, które odpowiadają obszarom geograficznym, by zapewnić ptakom maksymalnie naturalne środowisko. Można tu zobaczyć m.in. najrzadszego ptaka na świecie – szpaka balijskiego, a także wojownika jawajskiego, wężojada czubatego oraz ptaki występujące w Papui, na Sumatrze oraz w Ameryce Południowej (np. ara żółtoskrzydła, tukan) i Afryce np. żako. Można tu też podziwiać kazuary, pelikany, żurawie i bociany.

 

Wschód Bali

 

Wschodnia część wyspy zdecydowanie różni się od południowej, jest bardziej naznaczona aktywnością wulkanu i mniej rozwinięta, jednak również niezwykle ciekawa. Szczególnie warto odwiedzić miasto Klungkung, ważny ośrodek historyczny i kulturalny, siedzibę królów. Znajduje się tu Bale Kerta Gosa, Pawilon Pokoju i Dobrobytu ze wspaniałym malarstwem i architekturą, który służył jako sala narad. Pura Besakih (Besakih Mother Temple) – największa i najważniejsza świątynia (a właściwie kompleks świątyń) na wyspie. Świątynia została zbudowana najpóźniej w VIII w. i przez kolejne stulecia była rozbudowywana. Po drodze z Klungkung warto zatrzymać się w Bukit Jambul, by podziwiać wspaniały widok na wciąż czynny wulkan Gunung Agung (3142 m n.p.m.). W tym rejonie ciekawa jest także jaskinia nietoperzy (Pura Goa Lawah), w której mieszkają tysiące tych ssaków, a także Tirtagangga – królewski park z basenami zasilanymi wodą źródlaną wypływającą z posągów i fontann.


Wideo


Pogoda i klimat

Na Bali temperatury wahają się między 21ºC a 32ºC, średnio 27 ºC. W górach jest oczywiście chłodniej, szczególnie w porze suchej (maj-wrzesień). Lipiec jest miesiącem najzimniejszym, a od listopada do marca trwa pora deszczowa, podczas której jest upalnie i wilgotno oraz występują burze. Wilgotność przez cały rok wynosi około 75%.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220 V

To warto przeczytać



Powiązane oferty



Hotele

Alam Anda Bali - Sambirenteng

Indonezja - Bali

Ten kompleks jest małym rajem i specjalną okazją dla tych wszystkich którzy szukają spokoju i relaksu nie chcąc jednocześnie rezygnować z nurkowania. Panuje tu nieformalna cicha i miła atmosfera.

22 213 18 31
od 1607 PLN