Najlepsze nurkowania

Tarata


Dzięki zabiegom wielu osób rejsy Grand Komodo od kilku lat oferują wspaniałe wycieczki. Nie znamy innych statków, które za tak niską cenę oferują tak wspaniałe wycieczki nurkowe. Cieszą się one dużym zadowoleniem wśród klientów i wielu nurkujących pojawia się na statku ponownie. Lekko ograniczony komfort został zastąpiony wspaniałą atmosferą tych rejsów.


Opis

Tarata oferuje safari nurkowe u wybrzeży Indonezji. pływa z Bima w 7- dniowe rejsy do Parku Narodowego Komodo i 9- dniowe na Komodo i Sangeang. Podczas 11- dniowych rejsów odwiedzane są najlepsze miejsca nurkowe wokół Wakatobi.


Wyposażenie

24-metrowy statek Tarata jest tradycyjną indonezyjską drewnianą jednostką wyposażoną w 2 kabiny z podwójnym łóżkiem i 4 z łóżkami piętrowymi z prysznicem, WC oraz klimatyzacją. Przy pełnym obłożeniu dość ciasny, ale przy 10 osobach dużo miejsca. Na pokładzie znajdują się ponadto salon i pokład słoneczny oraz generator prądu (220 V). Jedzenie na statku jest dobre i urozmaicone, a goście są bardzo dobrze obsługiwani przez indonezyjską załogę. Życzliwość i gotowość niesienia pomocy pozwalają szybko zapomnieć o problemach z porozumiewaniem się. Statek ten ma bardzo dobre techniczne wyposażenie oraz 1 ponton.


Nurkowanie

Na statku znajduje się zawsze miejscowy przewodnik, który bardzo dobrze zna okoliczne wody. Organizacja jest dobra i nastawiona na życzenia klientów. Na statku oferuje się nielimitowane nurkowanie, które z reguły odbywają się ze statku, a później wszyscy zbierani są na ponton.


Miejsca nurkowe

Miejsca nurkowe wokoło Komodo i Alor należą do najlepszych w Indonezji. Silne prądy dbają o bogaty pokarm i czynią wody bardziej interesującymi. Jednakże wody te przeznaczone są w dużej części dla doświadczonych nurków.


Naszym zdaniem

Dzięki zabiegom wielu osób rejsy Grand Komodo od kilku lat oferują wspaniałe wycieczki. Nie znamy innych statków, które za tak niską cenę oferują tak wspaniałe wycieczki nurkowe. Cieszą się one dużym zadowoleniem wśród klientów i wielu nurkujących pojawia się na statku ponownie. Lekko ograniczony komfort został zastąpiony wspaniałą atmosferą tych rejsów.


Cena od: 6795 PLN

(rejs 7 nocy w kabinie DBL, transfer, wyżywienie FB, nurkowanie)



Cena za osobę w terminie 01.01.2018-31.12.2018
4 noce w kabinie DBL3889 PLN
Dodatkowa noc969 PLN
Dopłata do kabiny SGL, za noc482 PLN

Cena za osobę w terminie 01.01.2019-31.12.2019
4 noce w kabinie DBL4040 PLN
Dodatkowa noc1196 PLN
Dopłata do kabiny SGL, za noc619 PLN

Cena zawiera:
transfer z/na statek, zakwaterowanie w kabinie, wyżywienie FB, nurkowanie z butlą i balastem

DODATKOWE OPŁATY
Contribution Fee Banda (25 USD)112 PLN
Opłaty parkowe Komodo (108 USD)458 PLN
Opłata parkowa Alor (25 USD)112 PLN
Opłaty parkowe Raja Ampat (110 USD)493 PLN
Opłaty parkowe Triton Bay (60 USD)269 PLN
Opłaty parkowe Cendrawasi (152 USD)681 PLN
Nurkowanie

Sulawesi to wspaniały koktajl wszelkiego rodzaju nurkowań. Znajdziemy tu usiane koralami strome ściany w rejonie Bunaken i Bangka, po makronurkowanie w czarnym piachu na Lembeh, ławice dużych ryb w silnych prądach opływających Siau, czy wraki Makassar. Znajdziemy tu także nieskażone turystyką atole Tukangbesi (Wakatobi), czy stosunkowo łatwe nurkowania na rafach w rejonie Donggala.

 

Polecane miejsca nurkowe: Na Sulawesi, należy nastawić się na strome ściany z nieprawdopodobną ilością korali i innych stworzeń. Widoczność jest zwykle bardzo dobra – 20-30 m, często nawet większa, choć bywają okresy, kiedy plankton sprawia, że zmniejsza się do 10-15 m. Nurkuje się tu w kilku głównych obszarach – północ Sulawesi to Park Narodowy Bunaken, w którego skład wchodzi najbardziej znana wyspa Bunaken i okoliczne – Manado Tua, Siladen, Montehage i Nain.

 

Bunaken

Podwodny Park Narodowy Bunaken zaliczany jest do najlepszych miejsc nurkowych w całej Indonezji.Korale występują tu do głębokości 40-50m, a w głębszych partiach można zobaczyć rekiny, raje i napoleony. Zachodnia strona wyspy to rozciągająca się na 2 km ściana – uwaga na pływy – przy odpływie mogą tu występować silne prądy, jednak przypływ oferuje wspaniałe nurkowania w prądach. Występują tu żółwie, węże morskie, orlenie, napoleony, tuńczyki i rekiny rafowe, a także wiele gatunków makro. Do najciekawszych miejsc należą:

 

Bunaken Timur - osłonięty od sztormów, a więc oferujący wspaniałe ogrody koralowe.

Sachiko’s Point – oferujący wspaniałe korale miękkie oraz rekiny i inne pelagiczne gatunki.

Fukui - jest miejscem zdecydowanie różniącym się od pozostałych – delikatny spadek oferujący nurkowanie z różnymi stworzeniami, od makro po pelagiczne. Występuje tu także kolonia małż Tridacna. Jest to popularne miejsce na zdjęcia.

 

Lembeh Strait

Cieśnina Lembeh to miejsce naprawdę wyjątkowe, mekka fotografów podwodnych i biologów, oferujące niezapomniane nurkowania makro, gdzie przy każdym nurkowaniu można odkryć nowe, nieznane do tej pory gatunki. Lembeh słynie przede wszystkim z miejsc nurkowych z ciemnym piaskiem, tzw. muck diving i różnorodnych nurkowań – łagodne zbocza, bogactwo korali twardych i miękkich, wychodnie, ściany, szczyty i rumowiska, wraki, a także mix tego wszystkiego sprawia, że słowo „nuda” tu nie istnieje. Żabnice, ślimaki nagoskrzelne, kraby, krewetki, mątwy, ghost pipe fish, skorpenowate, a czasem wszystkie te gatunki naraz są niemalże gwarantowane podczas każdego nurkowania.

 

Sangihe Islands

Wyspy Sangihe położone na północy Sulawesi, dostępne są tylko z łodzi safari. W tym rejonie na nurków czekają wspaniała widoczność, piękne i zdrowe ogrody koralowe, jak i ławice dużych ryb, rekiny młoty, wieloryby czy przy odrobinie szczęścia nawet diugonie. Na miłośników makrofotografii czekają ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby oraz płazińce. Atrakcją regionu jest również aktywny, podwodny wulkan.

 

Togian Islands

Wyspy Togian dostępne są tylko z łodzi safari. Regiony Togian uraczą nas pięknymi rafami, różnorodnością gatunków ryb rafowych oraz wyjątkowymi ogrodami koralowymi, wśród których znajdziemy wszystko to, co miłośnicy makrofotografii lubią najbardziej, wiele gatunków ślimaków, ghost pipefish, żabnice, krewetki, żagiewki i kraby.

 

Selayar

Region wyspy Selayar wyróżnia się sporą ilością jaskiń i przewieszeń. Rafy pokryte są pięknymi koralami miękkimi, gorgoniami, kolorowymi gąbkami wśród których liczyć możemy na spotkania z różnorodnymi gatunkami ryb rafowych. Pozostałych 15 nurkowisk to głównie pięknie pokryte koralami strome ściany. Możemy liczyć na spotkania z rekinami rafowymi, orleniami, granikami, ławicami barakud, murenami, jak i przedstawicielami różnorodnych, mniejszych gatunków.

 

Wakatobi

Niesamowite bogactwo i różnorodność raf  Tukang Besi Islands przyciąga w te rejony wielu nurków poszukujących dziewiczych raf, których jest tu pod dostatkiem. Rafy tu, to głównie strome ściany, ale również podwodne góry i jaskinie oraz niewielki wrak. Główną atrakcją Wakaktobi jest rafa przydomowa, na którą składa się aż sześć nurkowisk. Rafa wokół wyspy uważana jest za najpiękniejszą rafę przydomową w całej Indonezji, a miłośnicy makrofotografii jak i fotografowie „wide angle” z pewnością nie będą znudzeni tym podwodnym rajem, nurkując nawet kilka razy dziennie.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon nurkowy na Sulawesi trwa cały rok, ze szczytowym okresem przypadającym na lipiec i sierpień. Południe Sulawesi warto odwiedzić w miesiącach od października do kwietnia. Rekomendowane miesiące na wyjazd na Bunaken to okres od marca do listopada. Na Lembeh Strait piękne nurkowania będziemy mieć przez cały rok.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca.

 

Komory dekompresyjne znajdują się w Manado i Makassar.

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.



Kraj i ludzie

Sulawesi (Celebes) leży po obu stronach równika między Kalimantanem a Molukami. Sulawesi jest wyspą interesującą z kilku powodów – ciekawy jest jej kształt i krajobrazy, a także mieszkańcy i ich zwyczaje, jak również niezwykłe i niespotykane nigdzie indziej zwierzęta. W krajobrazie dominują strome góry i głębokie wąwozy, wartkie rzeki i strumienie, górskie jeziora, bujne lasy deszczowe, a także sawanny z palmami i białymi piaszczystymi plażami, a przy brzegu rafy koralowe. Występują tu endemiczne zwierzęta – makaki czarne, babirusy, bawołki anoa, nogale hełmiaste (maleo), tarsiery (wyraki upiory) i wiele gatunków kolorowych motyli. Warto zwrócić uwagę na rytuały śmierci plemiona Toradża w centralnej części Sulawesi i znane rafy północnego Sulawesi.

 

Tana Toraja, to region w południowej części wyspy Sulawesi. Zamieszkały jest on przez chrześcijańska grupę etniczną Toradżów. Region ten przyciąga odwiedzających niepowtarzalną architekturą w postaci drewnianych domów z dachami w kształcie łodzi, barwnymi, hucznymi i trwającymi nawet po kilka dni obrzędami pogrzebowymi oraz niecodziennymi metodami pochówków.



Rejsy nurkowe

Wybór rejsów nurkowych wokół rejonów Bunaken i Lembeh jest spory. Trasy rejsów dość często zawierają również wyprawy do Bangka Island jak również Sangihe Islands. Możliwe są rejsy łodzi wokół Wakatobi oraz Halmahery.



Wycieczki lądowe

Wyspa Sulawesi oferuje niezliczone możliwości wycieczek. Od jednodniowych wycieczek do wielodniowych, kulturowych wypraw. Wycieczka Toraja prowadzi gości do świata mitów i rytuałów śmierci. W Parku Narodowym Tangkoko można zobaczyć najmniejszą małpę południowo-wschodniej Azji - Tarsius.



Galeria

Nurkowanie

Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Raja Ampat

Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.

 

Halmahera

Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.

 

Ambon

Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.

 

Banda

Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.

 

Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.



Kraj i ludzie

Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.

 

Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.



Rejsy nurkowe

Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, Batanta



Wycieczki lądowe

W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.



Galeria

Nurkowanie

Komodo, podobnie jak Bali, należy do archipelagu Nusa Tenggara. Pozostałymi miejscami należącymi do archipelagu są m.in. Lombok, Flores, Alor i Timor. Komodo to jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych w Indonezji, głównie ze względu na bogactwo raf pod względem zarówno ogrodów koralowych jak i wielu gatunków ryb. Komodo światową sławę zyskało między innymi dzięki żyjącemu tu waranowi z Komodo, największemu i najbardziej niebezpiecznemu jaszczurowi na ziemi. Utworzono tu także Narodowy Park Morski i wpisano wyspę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Najciekawsze miejsca nurkowe

 

Cannibal Rock – bardzo urozmaicone miejsce z mini-ścianami, wielkimi głazami i dolinami, a także ogromnymi tarasami na głębokości 30m. Warto tu przyjrzeć się wielkim ponad dwumetrowym czerwonym gorgoniom, jako że, szczególnie podczas zimnego przypływu, kryją się na nich, również czerwone, pygmy seahorses i ghost pipefish. The Rock pokryta jest rzadkimi i jaskrawymi sea apples w odcieniach fioletu, zieleni, błękitu, czerwieni i żółci. Spotyka się tu także trzy gatunki jadowitych jeżowców. Kiedy szaleją tu prądy, widuje się duże ławice ryb, a także manty, duże żarłacze oraz płetwale karłowate.

 

Current City (Batu Bolong) – jedno z topowych miejsc nurkowych w tym rejonie. Ściany rafy pokryte są niemal całkowicie koralami i kolorowymi gąbkami, pośród których znaleźć można mnóstwo podwodnych gatunków w stylu makro, jednak prawdziwym rarytasem jest to, co dzieje się w błękicie: od ogromnych ławic ryb czekających w prądzie na pożywienie, po ścigające się i polujące w toni rekiny rafowe, przepływające niby przypadkiem żółwie, ryby toczące walki ze sobą, składające i strzegące jaj, ławice tuńczyków czy snapperów… na Batu Bolong zawsze coś się dzieje.

 

Yellow Wall – to właściwie 2 ściany, jedna nad drugą, niższa z nich jest nawisem opadającym 50 metrów do dna. Miejsce to pokryte jest żółtymi koralami miękkimi i bogate w podwodne organizmy – żółte pygmy seahorses, niebieskie osłonice żyjące w koloniach, tysiące ślimaków nagoskrzelnych i ośmiornic blue-ringed.

 

Karang Makassar (Manta Point) – jak sama nazwa wskazuje jest to wspaniałe miejsce do obserwowania mant. Jest to raczej podłużne dno niż rafa, usiane połamanymi koralami i niewielkimi blokami koralowymi. Nurkowanie najczęściej odbywa się dryfując z prądem obserwując manty, które zatrzymują się przy blokach koralowych aby dać się wyczyścić rybkom czyścicielom z rodziny wargaczowatych, lub szukają pożywienia pływając tuż pod powierzchnią wody. Oprócz mant zobaczyć tu możemy również orlenie, płaszczki oraz rekiny rafowe.

 

Gps Point – uważane przez wielu za najlepsze miejsce nurkowe północnego Nusa Tenggara, miejsce to leży przy wyspie Banta. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie regularnie widywane są rekiny i podczas jednego nurkowania zobaczyć można 5 ich gatunków. Ze względu na występowanie silnych prądów można tu spotkać ostroboki, tuńczyki, barakudy i pokolce. Z pewnością warto poświęcić chwilę na poszukiwania pygmy seahorses ukrytych na gorgoniowych wachlarzach oraz w głębi wypatrywać orleni i mant.

 

Najlepszy czas na wyjazd: istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:

Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 20 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 25 do 30°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 25 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Zalecamy zabranie cieplejszej pianki nurkowej, 5 lub 7mm., rękawic, haków rafowych, bojek, warto rozważyć również rezerwację butli 15L.

 

Komora dekompresyjna znajduje się na Bali

 

Według nas Komodo to doskonałe miejsce na safari nurkowe, ze wspaniałymi miejscami nurkowymi pełnymi zdrowych korali, dużych ławic ryb oraz licznymi gatunkami makro.

 

dj

 

Komodo - Indonesia - wide angle

dj

 

 

 



Kraj i ludzie

Nusa Tenggara (Małe Wyspy Sundajskie) to wspólna nazwa dla wysp, które rozciągają się na wschód od Bali. Poza dużymi wyspami takimi jak Sumbawa, Flores, Komodo, Alor i Sumba są tu też małe i bardzo małe wyspy. Jest to jeden z najbiedniejszych i najmniej urodzajnych terenów Indonezji.

Komodo jest najbardziej suchą z nich i w ogóle jednym z najbardziej suchych rejonów w Indonezji, rosną tu nawet palmy odporne na brak wody. Największą atrakcją wyspy, poza nurkowaniem, są długie na 3 metry warany. Te największe jaszczurki na świecie zostały ponownie odkryte w 1912 roku. Aby chronić tego wielkiego gada ustanowiono tu Park Narodowy. Komodo ma niewielu mieszkańców, w jedynej wiosce żyje około 1000 osób, zajmujących się głównie rybołówstwem i rzeźbieniem figurek waranów, które są później sprzedawane turystom.



Rejsy nurkowe

Rejsy nurkowe na Komodo pozwalają najpełniej korzystać z uroków Parku Narodowego. Park wpisany został w 1991 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i odznacza się nieprawdopodobną różnorodnością – ponad 260 gatunków korali, 70 gatunków gąbek, mięczaków, szkarłupni i skorupiaków, ponad 1000 gatunków ryb, morskich gadów i ssaków. Wody roją się od rekinów rafowych, mant, kałamarnic, a także koników morskich pygmy seahorses, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, graniki, karanksy i żabnice. Nurkowanie tu jest różne – od płytkich nurkowań muck, opadających raf i ciemnego piasku wulkanicznego, podwodnych szczytów i stromych ścian. Prądy mogą być tu silne, ale zarazem przynoszą to, co najbardziej zachwycające.



Wycieczki lądowe

Park Narodowy Komodo oferuje liczne wycieczki, w ramach których można wybrać się na spotkanie z waranem z Komodo. Do wyboru są różne rodzaje tras w głąb wyspy, którą zamieszkują nie tylko warany, ale i węże, nietoperze i różne gatunki ptaków. W ramach safari nurkowego można zwiedzać również liczne inne wyspy rejonu, na których znajdziemy rajskie plaże czy tarasy widokowe. Organizowane są również trekkingi w głąb poszczególnych wysp.


Nurkowanie

Indonezyjskie rafy należą do jednych z najlepszych miejsc nurkowych świata i zachwycają nurków przede wszystkim największą na świecie różnorodnością gatunków stworzeń morskich, są jednak nadal stosunkowo mało znane - dopiero od kilku lat można nurkować poza Bali.

 

Każdy region nurkowy ma do zaoferowania nieco inne atrakcje, a także charakteryzuje się innym klimatem, warto więc zastanowić się przed podróżą, co chciałoby się zobaczyć pod wodą i wziąć pod uwagę, kiedy najlepiej to zrobić.

 

Poza niesamowitą mnogością podwodnego życia na rafach koralowych ze wszystkimi maleńkimi stworzonkami, koralami i gąbkami Indonezja oferuje także wraki (Bali), spotkania z dużymi rybami (w tym mola mola – sunfish), rekinami, orleniami i barakudami, a także mantami, żółwiami oraz diugoniami. Istnieje także wiele miejsc, w których można zanurkować w prądach (także silnych) i przy stromych skałach, jak również w płytkich ogrodach koralowych. Wyjątkowym miejscem jest Kakaban, gdzie znajduje się jezioro pełne nieparzących meduzami oraz podwodny wulkan.

 

Jakość poszczególnych baz nurkowych w Indonezji bardzo się różni. Wybrane przez nas bazy stoją na dobrym lub bardzo dobrym poziomie jak na indonezyjskie warunki. Zasadą jest, że kto chce nurkować na Indonezji powinien umieć to robić samodzielnie.

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie w zupełności wystarczająca. Komora dekompresyjna znajduje się w Denpasar.

 

Naszym zdaniem: Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia. 

 

NURKOWANIE NA BALI

Nurkowanie jest oferowane na Bali w prawie każdym hotelu. Może się to jednak wiązać z bardzo długim czasem dotarcia do poszczególnych miejsc. Pozostająca pod ochroną wyspa Menjangan ze swoją piękną rafą na północno- zachodnim krańcu wyspy oferuje najlepsze miejsce makro na Bali. Pozostałe znane miejsca to wrak “Liberty” w Tulamben i strome skały w Amend w zachodniej części Bali. Południowe wyspy Nusa Penida i Nusa Lembongan oferują nurkowania w prądach na stromych skałach z możliwością spotkania dużych ryb. Wystepuje tu też rzadka moonfish.

Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Jednak najlepszy okres do nurkowania to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka 3 do 5 mm powinna być wystarczająca. Wokół Nusa Lemnongan i Nusa Penida może być wyraźniej chłodniej.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE NA KALIMANTANIE

Należąca do Maratua laguna połączona jest kanałem z otwartym morzem. Pływy powodują tu silne prądy i przyciągają rekiny, orlenie, ławice makrel i barakud, jak również żarłacze rafowe, a nawet rekiny młoty.
Na stromych skałach Kakaban często można spotkać stada barakud i makrel. W centrum wyspy znajduje się duże jezioro ze słoną wodą w którym pełno jest niegroźnych meduz. Podobne Jelly Fish Lake jest jeszcze tylko na Palau. Sangalaki znane jest ze swoich mant, spotkania z nimi są tu praktycznie zagwarantowane.

 

NURKOWANIE NA KOMODO

Miejsca nurkowe wokół Nusa Tenggara należą do najlepszych w Indonezji. Najłatwiej jest je odwiedzić w ramach safari nurkowego. Silne prądy dostarczają pożywienia i sprawiają że wody te są bardzo interesujące dla doświadczonych nurków. Miejsca nurkowe w Parku Narodowym Komodo przepełnione są życiem, praktycznie na każdym cm² roi się od miękkich korali, gąbek i innych zwierząt morskich. Bogactwo organizmów makro jest w tym miejscu ogromne. Właściwie podczas każdego nurkowania odkrywa się coś nowego. Miejsca przy Maumere we Flores należały do najlepszych w całej Indonezji. Niestety w 1992 roku większa część tej rafy została zniszczona przez morskie trzęsienia. Rafa wokół Alor jest równie piękna i bogata w różne gatunki jak rafa Komodo. Mogą tu jednak występować silne prądy uniemożliwiające nurkowania.

Panuje tu klimat tropikalny z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu. Najlepsza pora na rejsy to miesiące kiedy zmieniają się monsuny a mianowice kwiecień, maj i październik.

UWAGA!! istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:
Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 26 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;

 

NURKOWANIE NA LOMBOKU

Nurkuje się z reguły na wyspach Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air. Miejsca te są bardzo różnorodne od stromych skał do płytkich ogrodów koralowych. Można tu podziwiać całe bogactwo tropikalnych raf koralowych. Niestety w związku z połowami dynamitem i blaknięciem korali krajobraz został bardzo uszkodzony. Na południu wyspy sa wspaniałe miejsca gdzie można napotkać szkółki rekinów młotów i ławice barakud. Jednak ze względu na trudne warunki w miejscu tym powinni nurkować jedynie doświadczeni nurkowie.
Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Najlepszy okres na nurkowanie to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka o grubości 3-5 mm powinna być wystarczająca.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE – PAPUA I MOLUKI

Na odległym wschodzie Indonezji na amatorów nurkowania czekają rozległe obszary z wieloma nieodkrytymi jeszcze miejscami nurkowymi. W listopadzie 2010 cały region Raja Ampat należący do Papui został objęty ochroną rekinów na obszarze o powierzchni 46 000 km². Na terenie całego Raja Ampat łącznie z Misool, rekiny, manty, żółwie, diugonie ani rybki akwariowe nie powinny być wyławiane, połowy przy użyciu dynamitu, trucizny, sprzętu nurkowego itp. powinny być ściśle zabronione.

Podczas ekspedycji nurkowych w tej okolicy stale są eksplorowane nowe, nieodkryte miejsca nurkowe. Obszary nurkowe, jak: Triton Bay, Fakfak czy Canderawasih Bay w niedalekiej przyszłości z pewnością zyskają uznanie wielu nurków.

Nietknięte rafy koralowe, ściany skalne i niezwykle urozmaicony gatunkowo świat ryb oczaruje każdego nurkującego na terenach Papui i Molukki. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich, będących przedstawicielami tego niezwykłego świata. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, nurkowanie z prądem dla najbardziej doświadczonych, manty i cuda świata makro. W okolicy wyspy Manokwari znajduje się kilka interesujących wraków pochodzących z okresu II Wojny Światowej. W pobliżu Ambon odbywają się nurkowania na pięknej rafie, obfitującej w liczne gatunki ryb z miejscem nurkowym Twilight Zone, jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania makro.

 

NURKOWANIE NA SULAWESI

Do Parku Narodowego Bunaken w północnym Sulawesi bardzo łatwo się dostać z Manado. Rafy te należą do najlepiej chronionych w Indonezji i są praktycznie niezniszczone. Nurkowania odbywają się z reguły na pięknie porośniętych stromych skałach i oferują dużą różnorodność gatunków. Miejsca wokół wyspy Sangihe, zwiedzane tylko podczas rejsu jedną łodzią nurkową z Manado oferują, poza wspaniałym nurkowaniem na rafie z częściowo silnymi prądami, także możliwość doświadczenia nurkowania na podwodnym wulkanie. Cieśnina Lembeh w pobliżu miasta portowego Bitung oferuje najlepsze nurkowania makro na świecie. Tu nurkowie odnajdą takie ilości morskich żyjątek jakie trudno odnaleźć gdziekolwiek indziej. Na południu i na południowym-wschodzie Sulawesi przy wyspie Selayar w atolu Take Bone Rate i Morskim Parku Narodowym Wyspy Tukang Besi nurkowie odnajdą jeszcze dziewicze miejsca nurkowe.
Generalnie rafy Sulawesi porośnięte są miękkimi i twardymi koralami, gorgoniami i gąbkami. Podczas każdego nurkowania napotyka się dużo gatunków ryb. Możliwe są spotkania z wężami morskimi, żółwiami, parrot fish, orleniami i żarłaczami rafowymi.

W północnej części Sulawesi leżą wyspy Sangihe. Tutaj nurkowie odnajdą dziewicze rafy na podwodnym wulkanie. Te wspaniałe miejsca mogę zostać odwiedzone jedynie w czasie rejsu łodzią.



Kraj i ludzie

Indonezja jest największym krajem wyspiarskim na ziemi. Fascynuje ona swych gości podzwrotnikowymi krajobrazami pochodzenia wulkanicznego i różnorodnością kulturową 360 grup etnicznych. Wyspy rozproszone są na długości 5000 kilometrów wzdłuż równika. Na wielu z nich rosną lasy tropikalne, pola ryżowe, a na przyjezdnych czekają wspaniałe, białe plaże, czynne wulkany i przyjaźni ludzie. W Indonezji przeszłość łączy się z przyszłością.

 

Stolica Dżakarta jest nowoczesną przemysłową metropolią zbudowaną na podobieństwo miast europejskich natomiast w dżunglach Kalimantan (na Borneo) i Irian Jaya (Nowa Gwinea) wciąż odkrywane są nowe prymitywne plemiona łowców głów.

 

Nikt nie jest w stanie stwierdzić ile wysp tak naprawdę należy do Indonezji. Zakłada się że jest ich w sumie 13677, z czego 6000 jest nazwanych, a 1000 zamieszkanych. Najbardziej znaną z nich jest Bali. Nie można się zrażać liczbą turystów, gdyż Bali jest jedną z najpiękniejszych wysp na ziemi i oprócz centrów turystycznych ma do zaoferowania wyjątkową kulturę i krajobraz. Hotele są na międzynarodowym poziomie i prezentują znakomity stosunek jakości do ceny. Goście, którzy podróżują później po innych wyspach są często zawiedzeni jakością hoteli w innych miejscach.

 

Wyspa Sulawesi w Toraya ze swymi wyjątkowymi rytuałami zmarłych jest kolejną atrakcją turystyczną. Główną wyspę Jawę najlepiej zwiedzić podczas rejsu dokoła niej. Wycieczka do Irian Jaya jest jak wyprawa w prehistorię.



Rejsy nurkowe

Oczywiście najlepszą metodą na zwiedzenie najciekawszych miejsc nurkowych są rejsy. Statki nurkowe to pływające hotele. Dzięki nim można wyeliminować ze swojego planu dnia uciążliwe codzienne podróże do miejsc nurkowych, a w przeciągu krótkiego czasu można zwiedzić ogromny teren i najlepsze miejsca.

 

Na dzień dzisiejszy rejsy, które oferujemy, wyruszają z Manado i odwiedzają wyspy Sangihe oraz z Bali na wyspy Sunda. Standardy statków bardzo się różnią: od bardzo prostych do niezwykle komfortowych.



Wycieczki lądowe

Każdemu turyście na Bali polecamy wycieczkę wokół wyspy. W czasie wyprawy zobaczyć można piękno wyspy, prawdziwe życie mieszkańców i różne świątynie. Można też wziąć udział w jednym z balijskich świąt.

Indonezja oferuje niesamowitą kulturę i niezwykłe krajobrazy. Wszystkie hotele mają w swojej ofercie interesujące całodzienne wycieczki. Szczególnie polecamy wycieczkę po Bali i Taraja. Chętnie zorganizujemy dla państwa wycieczkę po Jawie lub Bali albo wyprawę w prehistoryczny świat Irian Jaya do łowców głów na Wamenie.

 

Kalimantan to jedna z najbardziej tajemniczych wysp na świecie. Tylko tutaj można spotkać w rzece Mahakam słodkowodne delfiny i niezwykłe małpy. Pierwotni mieszkańcy wyspy znani są z tego, że jeszcze do niedawna byli łowcami głów. Wiele starożytnych rzemiosł plemiona Dayak wykorzystywanych jest nadal. Na targowiakch znaleźć można różne koszyki, maty, biżuteria z pereł. Inne godne obejrzenia rzeczy to kopalnia diamentów w Cempka, pływający targ w Banjarmasin i bardzo rzadka fauna i flora Parku Narodowego Kutai.

Na Komodo żyją długie na 3 metry warany. Te lądowe jaszczury zostały ponownie odkryte w 1912 roku i stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną.


Pogoda i klimat

Tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Sucha pora z ograniczoną ilością opadów trwa od kwietnia do października, większość opadów przypada na grudzień i styczeń.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.



Język

 

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

Panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.



Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

 

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


Pogoda i klimat

Indonezja charakteryzuje się podzwrotnikowym klimatem o bardzo dużej wilgotności. Temperatura waha się pomiędzy 25ºC a 32ºC. W nocy temperatura spada tylko nieznacznie. Klimat Borneo jest bez wątpienia tropikalny. Przeciętne temperatury wahają się od 28ºC w maju do 26ºC w grudniu. Południowa część Borneo ma wyraźnie wydzielona jedną porę suchą i deszczową. Północna część dwie pory suche i dwie pory deszczowe.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.



Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.



Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.



Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.



Wyjazd

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.



Prąd

220 V


22 213 18 31
od 6795 PLN