Najlepsze nurkowania

Adriatic Diving Center - Vrsar

Europa - Chorwacja


Baza Adriatic Diving Centre jest dobrze prowadzona przez pasjonatów nurkowania oraz miłośników Chorwacji. Polskojęzyczna obsługa i świetne wyposażenie zagwarantują wspaniałe nurkowania w dobrym towarzystwie.


Opis

Baza Adriatic Diving Center znajduje się na terenie kempingu Valkanela mniej więcej w połowie drogi pomiędzy miasteczkami Funtana oraz Vrsar. Posiada bezpośredni dostęp do mariny, z której codziennie organizowane są wypłynięcia łodzią na nurkowanie. Baza jest prowadzona przez Polaków. Jest dobrze wyposażona w nowy sprzęt. Na wynajem jest 50 butli o pojemności 7l, 10l, 12 oraz 15l, które ładowane są za pomocą nowej sprężarki Coltri Sub z bankiem powietrza. Dostępny jest również Nitrox. 

W bazie wypożyczysz również sprzęt nurkowy takim marek jak Scubapro, Tusa, Aqualung czy Cressi. Do wyboru jest 20 kompletów składających się z kombinezonów, automatów oddechowych, jacketów, masek, płetw, komputerów nurkowych oraz latarek nurkowych. Na miejscu znajduje się również serwis sprzętu nurkowego. 

Goście nurkujący z własnym sprzętem mogą skorzystać z przechowalni sprzętu, znajdującej się na terenie bazy. Dostępne są również szafki zamykane na kluczyk.

W bazie Adriatic Diving Centre możesz rozpocząć lub kontynuować swoją nurkową przygodę. Realizowane są kursy nurkowe PADI Open Water Diver, PADI Advanced Open Water Diver, PADI Rescue Diver, PADI Divemaster, a także specjalizacje Nitrox, Deep Diver, Wraki, Doskonała pływalność, Nawigacja, Nocne nurkowanie. Osoby, które nigdy nie miały okazji spróbować nurkowania, mogą zamówić Intro nurkowe, podczas którego wykonają płytkie nurkowanie w towarzystwie instruktora nurkowania.

Poza wycieczkami nurkowymi baza organizuje również wycieczki widokowe łodzią na Limski fjord, do Vrsar, Proec, Rovinji czy na spotkania z delfinami.


Nurkowanie

Baza codziennie organizuje wypłynięcia do pobliskich miejsc nurkowych.  Wygodna 12 metrowa łódź nurkowa z dwoma silnikami o mocy 400KM stacjonuje w marinie na terenie kempingu. Posiada wygodne fotele, sporo przestrzeni do trymowania sprzętu oraz platformę z drabinką. Została ona również wyposażona w toaletę oraz profesjonalny sprzęt nawigacyjny i ratunkowy. 

Standardowy dzień nurkowy składa się z 2 nurkowań. W zależności od odległości miejsc nurkowych w przerwie między nurkowaniami łódź wraca do mariny lub nurkowie relaksują się 


Miejsca nurkowe

W zasięgu bazy znajduje się 7 wraków, a także liczne ścianki i jaskinie. Trudność miejsc jest zróżnicowana. Znajdują się tu nurkowiska zarówno dla osób początkujących jak i tych, które lubią zejść głębiej, zajrzeć do wraku lub nurkują technicznie.

 

Przyroda:

Banjole - jaskinia, głębokość 3 - 18m, dla początkujących i zaawansowanych

Koversada - ścianka z małymi jaskiniami, głębokość 3 - 30m, dla początkujących i zaawansowanych 

Saline - ścianka (świetna na nocne nurkowanie) + polanki, koniki morskie, homary, głębokość 3 - 25m, dla początkujących i zaawansowanych

Eufemia - tarasy wokół wyspy, kraby, homary, kongery, głębokość 2 - 18m, dla początkujących i zaawansowanych

Piruzi - skały, kraby, gąbki, głębokość 5 - 27m, dla początkujących i zaawansowanych

Sturago - skały, kaniony, labirynty, kraby, muszle, ośmiornice, głębokość 5 - 15m, dla początkujących i zaawansowanych

Sv. Ivan - głazy, tarasy, skorpeny, homary, kraby, langusty, głębokość 5 - 25m, dla początkujących i zaawansowanych

Mramori - w pobliżu portu Vrsar, kraby, kalmary, ryby, gliniane antyczne amfory po winie, miodzie i oliwie, głębokość 3 - 18m, dla początkujących i zaawansowanych

 

Wraki: 

Baron Gautsch - wrak, głębokość 28 - 40m, długość wraku 84,5m - dla zaawansowanych

Coriolanus - wrak, głebokość 18 - 27m, długość wraku 49m - dla zaawansowanych

Istra Hans Schmidt - wrak, głębokość 28 - 42m, długość wraku 90m, dla zaawansowanych

Giuseppe Dezza - wrak, głębokość 22 - 35m, dla zaawansowanych

Maona - wrak, głębokośc 30 - 36m, długość wraku 40m, dla zaawansowanych

Varese - wrak, głębokość 32- 41m, długość wraku 65m, dla zaawansowanych

John Gilmour - wrak, głębokośc 35 - 42m, długość wraku 60m, dla zaawansowanych


Naszym zdaniem

Baza Adriatic Diving Centre jest dobrze prowadzona przez pasjonatów nurkowania oraz miłośników Chorwacji. Polskojęzyczna obsługa i świetne wyposażenie zagwarantują wspaniałe nurkowania w dobrym towarzystwie.


Cena od: 47 PLN

(1 nurkowanie z brzegu)



Nurkowanie w bazie można zarezerwować z pakietem pobytowym w Valkanela Camping

Baza jest czynna od kwietnia do września.
Nurkowanie

Turystyka nurkowa w Chorwacji z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Zjawisku temu towarzyszy proporcjonalny wzrost liczby centrów nurkowych oferujących profesjonalne zaplecze nurkowe. Obecnie liczba zarejestrowanych i licencjonowanych centrów przewyższa 100, z czego najwięcej zlokalizowanych jest w Istrii i Kvarner oraz centralnej części Dalmacji.

Aby móc nurkować w Chorwacji od turysty wymagane jest posiadanie pozwolenia wydane przez Chorwacki Związek Nurkowy na podstawie okazanego dokumentu poświadczającego uprawnienia nurkowe, wydanego przez międzynarodowa organizację. Legitymacja ta wydawana jest w kapitanatach portów lub w chorwackich klubach nurkowych. Jej koszt to 100 Kn (ok 60 zł) a okres ważności to rok.

 

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnymi miejscami nurkowymi na Adriatyku są podwodne klify oraz rafy, jaskinie i wraki statków i samolotów. Chorwackie krajobrazy uznawane są za jedne z najbardziej specyficznych: np. Dalmacja leży na krasie, pełnym rys, jaskiń oraz kanałów. Bazując na odkrytych do tej pory jaskiniach, szacuje się ich liczbę na co najmniej 1500 nadal nie odkrytych podwodnych jaskiń i pieczar. Dodatkowo występuje tu różnorodność roślinności oraz endemicznych gatunków zwierząt Adriatyku, będących bardzo poszukiwanymi celami safari fotograficznych.

Pasjonaci historii mogą odwiedzić skrywające ślad czasu lokalizacje stanowisk archeologicznych oraz podwodnych wraków. Część miejsc archeologicznych obejmuje wraki z czasów antycznych. Rozmieszczone są wzdłuż starożytnych szlaków handlowych prowadzących z Grecji na północ Włoch.

W średniowieczu połączenia handlowe z Włochami zyskały na znaczeniu, dlatego też miasta Chorwackie wzdłuż wybrzeża przeżyły intensywny rozkwit w tym okresie. Od czasów II Wojny Światowej z dna zostało wyciągniętych wiele wraków, jednak wzdłuż wybrzeża (głównie Istrii) nadal pozostało wiele wraków dostępnych dla fanów nurkowania. Część z tych znajdujących się na większych głębokościach nadal czeka na odkrycie.

 

ISTRIA

Malownicze oraz tajemnicze piękno półwyspu Istrii wcale nie kończy się tam, gdzie zaczyna się morze. W rzeczy samej podwodny świat Istry oferuje jeszcze więcej wrażeń. Pod wodą czekają na nurków niezliczone wraki – statków pasażerskich, handlowych i towarowych, torpedowców oraz łodzi podwodnych. Większość z nich zatonęła podczas II Wojny Światowej i znajdują się na granicy rekreacyjnego nurkowania tj. na głębokości do 40 m. Schodząc pod wodę początkowo nurek dostrzega jedynie wielki błękit i zarysowującą się sylwetkę wraku, otoczonego ławicami ryb. Dopiero po zbliżeniu się do statku, jasnym staje się, iż podczas lat spoczynku na dnie, zatopiony statek stał się kolorową sztuczną rafą tętniącą podwodnym życiem, swoistą oazą na dnie wielkiego błękitu. Niektóre części poszczególnych statków dają możliwość wpłynięcia do środka i zwiedzenia wnętrza. Wśród najbardziej znanych wraków są: Baron Gautsch, Coriolanus, U-81, John Gilmore, Josephine, Flamingo, Giuseppe Dezza, Varesse, Hans Schmidt.

 

 

VIS
Vis to najbardziej wysunięta w morze chorwacka wyspa. Od włoskiego wybrzeża dzieli ją zaledwie 60 mil morskich. Wzdłuż wyspy rozciągają się trzy niewysokie łańcuchy górskie (najwyższe wzniesienie ma 585 m n.p.m.), między nimi zaś znajdują się skaliste pola.
 
Mieszkańcy wyspy od wieków zajmują się rolnictwem i rybołówstwem. Wyspa słynie przede wszystkim z przepięknej przyrody, zachowanej w nienaruszonej formie, ekologicznego rolnictwa oraz tradycyjnego budownictwa. Do zdecydowanych walorów zaliczyć należy także morze o krystalicznie czystej wodzie, przecudne ustronne plaże, sympatycznych i gościnnych mieszkańców. Wszystko to sprawia, że Vis jest ulubionym wakacyjnym miejscem dla każdego, kto pragnie doświadczyć niepowtarzalnego i niespotykanego nigdzie indziej śródziemnomorskiego sposobu życia.
 
Komiža
To małe urokliwe rybackie miasteczko jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych pereł Adriatyku. Na wybrzeżu Adriatyku znajdziecie z pewnością wiele miast i miasteczek, które oferują więcej zabytków i do których pływa więcej promów, jednak to właśnie Komiža należy do tych najbardziej romantycznych, zmysłowych, sielankowych i klimatycznych, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia.
 
To właśnie tu, na południowo-zachodnim krańcu wyspy, kończy się Ziemia. Dalej nie ma nic, tylko morze i wysepki rozrzucone w oddali. Żeglarze pływali stąd aż do końca chorwackiej części Adriatyku, do samotnej kamiennej wyspy Jabuka, nie wiedząc, czy wrócą żywi. O ich umiejętnościach szepczą fale i powstają legendy, które można usłyszeć na całym świecie.
Komiža zadba jednak nie tylko o zmysł wzroku, zjeść tu można bowiem pysznie! Specjalnością wyspy są owoce morza i ryby. Można tu spróbować ośmiornicy i homara. Siedząc w zacienionej knajpce, spoglądając na krystalicznie czystą wodę i wsłuchując się w szum fal, czując sól na ustach i smakując przysmaków dalmackiej kuchni poczujesz starą i opiewaną przez wielu duszę Dalmacji. 
 
Spragnieni zabytków odnajdą tu XIII-wieczny klasztor Benedyktynów, cytadelę z 1585 r. Oraz trójnawowy kościół Matki Boskiej Pirackiej budowany między XVI a XVIII wiekiem, położony malowniczo tuż nad morzem, na północno-zachodnim krańcu miasteczka.
 


Kraj i ludzie

Republika Chorwacka leży w południowo- wschodniej części Europy. Od strony północnej graniczy ze Słowenią i Węgrami od wschodu z Jugosławią oraz Bośnią i Hercegowiną, zaś od północnego- wschodu z Serbią. Południowo zachodnia część kraju ograniczona jest Morzem Adriatyckim. Północna Chorwacja jest niziną z rzadko występującymi niskimi górami. Tutaj też zlokalizowany jest w większości przemysł oraz rolnictwo. Południe Chorwacji charakteryzują tereny górzyste. Wybrzeże zdominowane jest przez turystykę, z której utrzymuje się cały region. Ze względu na dosyć dużą rozpiętość geograficznej, Chorwacja podzielona jest na dwie części pod względem kulturowym. Północna część kraju wyraźnie nawiązuje do kultury północnych sąsiadów, zaś południowa, nadmorska część Chorwacji wykazuje silne wpływy kultury śródziemnomorskiej, stąd popołudniowa sjesta i tętniące nocne życie. Chorwaci są bardzo spontaniczni i otwarci. W stosunku do Polaków są bardzo gościnni i życzliwi. Tolerancja jest na porządku dziennym, jednak nie należy przesadzać i liczyć na pobłażliwą cierpliwość. Mimo, iż wykazują wiele wspólnych cech z ludźmi południa (otwartość, hałaśliwość) to niestety nie są oni skłonni do targowania się, tak jak Egipcjanie bądź Turcy.


Pogoda i klimat

Klimat Chorwacji należy do umiarkowanych. W części kontynentalnej jest zbliżony do klimatu panującego w Polsce. W górach występuje klimat górski, charakteryzujący się dużymi opadami śniegu w zimie. Wybrzeże Chorwacji to już klimat śródziemnomorski, ciepły jednak łagodny. W lecie średnia temperatura dochodzi do 30 stopni, zimą raczej nie spada poniżej 0 stopni. Występujące okresowo opady są krótkie ale obfite. Zmiany pogody są dosyć raptowne.


Wjazd

Obywatele Polscy mogą wjeżdżać oraz przebywać na terenie Republiki Chorwackiej bez wizy, jednak nie dłużej niż przez okres 90 dni. Ważność paszportu nie może być krótsza niż dozwolony okres pobytu. Osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców powinny posiadać oświadczenie sformułowane w języku angielskim z podpisem opiekuna prawnego z podanym adresem oraz numerem telefonu. Aby móc wjechać na teren Chorwacji należy posiadać ważny paszport i/lub dowód osobisty (dla obywateli krajów EOG). Kierowcy W Chorwacji uznawane jest Polskie prawo jazdy. Zaleca się wykupienie polisy autocasco. Autostrady są płatne.


Język

Chorwacki Niemiecki


Waluta

Kuna – HRK 1 HRK = 100 lip ~ 1PLN = 2HRK ~ 1EUR = 7,40HRK


Ubezpieczenie

Wskazane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), a w przypadku podróży samochodem, oprócz obowiązkowego OC także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC)


Zdrowie

Turyści z Polski są objęci w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającego pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.


Powiązane oferty



Hotele

Valkanela Camping - domki mobilne w Vrsar

Europa - Chorwacja

Ten nowoczesny kemping oferuje szeroki wybór domków wczasowych ze wszystkimi udogodnieniami takimi jak plaża, baseny, boiska sportowe, polska baza nurkowa, sklepy i bankomaty. Kemping jest przyjazny dla osób podróżujących z psami. Wysoki standard zakwaterowania w rozsądnej cenie będzie świetnym wyborem na wakacje nad Adriatykiem.


Imprezy

CHORWACJA: wakacje 2020 Valkanela Istria 2 GRUPA

Europa - Chorwacja | 15.08.2020 - 22.08.2020

5 WOLNYCH MIEJSC  - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Malowniczy Vrsar kusi porozrzucanymi po Adriatyku wysepkami oraz zatopionymi wrakami i urokliwymi ściankami zamieszkanymi krabami, krewetkami i innymi gatunkami morskimi. Jeśli potrzebujesz słońca, aby doładować baterie po zimie, to nie ma lepszej opcji. Zabierz rodzinę, nawet jeśli nie nurkuje, a nawet i Waszego pupila. Na miejscu możliwość skończenia kursów nurkowych.

CHORWACJA: WRZESIEŃ 2020 Valkanela Istria

Europa - Chorwacja | 26.09.2020 - 03.10.2020

OSTATNIE 2 WOLNE MIEJSCA  - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Malowniczy Vrsar kusi porozrzucanymi po Adriatyku wysepkami oraz zatopionymi wrakami i urokliwymi ściankami zamieszkanymi krabami, krewetkami i innymi gatunkami morskimi. Jeśli potrzebujesz słońca, aby doładować baterie po zimie, to nie ma lepszej opcji. Zabierz rodzinę, nawet jeśli nie nurkuje, a nawet i Waszego pupila. Na miejscu możliwość skończenia kursów nurkowych.

22 213 18 31
od 47 PLN