Najlepsze nurkowania

Kilimanjaro: trekking 5 dni - trasa Marangu

Tanzania i Kenia


Wejście na najbardziej znany szczyt w Afryce. Najprostsza trasa zwana Coca-Cola Route gwataruje maximum wrażeń i minimum wysiłku.


Opis

Marangu Route

Trasa Marangu jest również znana jako trasa ”turystyczna” lub “Coca- Cola” ponieważ jest najłatwiejszą i najkrótszą drogą wiodącą na szczyt. Jest to również jedyna droga która zapewnia możliwość zakwaterowania w chatkach na każdym obozowisku, chatki wyposażone są w komfortowe łóżka. Są one wspólne a łóżka mają gąbkowe materace i poduszki. W Mandara i Kibo jest po 60 łóżek, a w Horombo 120 łóżek. Łazienki i bieżąca woda dostępne są w dwóch niższych obozach. W ostatnim obozie toalety są bardzo proste. Wszystkie wspinające się grupy, często z różnych krajów jedzą wspólne posiłki, dzięki czemu powstaje wspaniała atmosfera. W obozach kupić można napoje, butelkowaną wodę mineralną i piwo. Proszę zabrać ze sobą drobne na zakupy (ceny wzrastają wraz z wysokością). Trasę można z reguły pokonać w 5 dni, ale można też w 7 dni, dla lepszej aklimatyzacji. Dodatkowy dzień można spędzić odpoczywając w Horombo lub wspinając się na mały szczyt Mawenzi. Polecamy zabranie ze sobą takich rzeczy jak: buty do wspinaczki, grube skarpetki, wodoodporne spodnie i kurtkę, grube rękawiczki, grubą zimową kurtkę, wodę mineralną, gatory- sztylp (pokrywające górę butów i dół spodni), mały plecak na rzeczy osobiste, duży plecak na ubrania, gruby śpiwór, czapkę/ kapelusz chroniący twarz i szyję przed słońcem, latarkę, aparat fotograficzny, suszone owoce i batony energetyczne, krem przeciwsłoneczny, tabletki przeciw malarii, tabletki do uzdatniania wody, dmuchane poduszki, ubrania.


Naszym zdaniem

Wejście na najbardziej znany szczyt w Afryce. Najprostsza trasa zwana Coca-Cola Route gwataruje maximum wrażeń i minimum wysiłku.


Program

Dzień 0

Przyjazd

Odbiór z lotniska Kilimanjaro i transfer do hotelu Arusha Crown Hotel na nocleg ze śniadaniem.

 

Dzień 1

Wejście Marangu do obozu Mandara 1700 m do 2740 m

Czas przejścia: 7 km, 4 do 5 godzin

Środowisko: las górski

Po śniadaniu w hotelu w Arusha i krótkim wprowadzeniu, przejazd do wejścia do Parku Narodowego Kilimanjaro (ok. 3 godzin), rejestracja i początek wspinaczki. Przejście przez las do obozu Mandara, położonego na wysokości 2740 metrów. Dodatkowa wycieczka do krateru Maundi oferuje dobrą sposobność do zobaczenia okolic północnej Tanzanii i Kenii. W lesie wypatrujcie drzew eukaliptusowych, ptaków i małp Colubus.

 

Dzień 2

Obóz Mandara do obozu Horombo 2700 m do 3700 m

Czas przejścia: 6-8 godzin

Środowisko: wrzosowiska

Po około godzinie opuścicie strefę lasu i podążając ścieżką wiodącą przez wrzosowisko dotrzecie do obozu Horombo. Widok na Mawenzi i szczyt Kibo zapewnia niezapomniane wrażenia. Wypatrujcie dużych lobelii i innych roślin Zaczniecie odczuwać skutki wysokości. Jeżeli chcecie rozszerzyć swój program możecie spędzić dodatkowy dzień odpoczywając w obozie Horombo lub wspinając się na szczyt Mawenzi.

 

Dzień 3

Obóz Horombo - Obóz Kibo 3700 m do 4700 m

Czas przejścia: 6-8 godzin

Środowisko: pustynia alpejska

Wspinając się mijamy ostatni wodopój, wchodząc na przełęcz Kilimanjaro pomiędzy szczytami Kibo i Mawenzi. Roślinność to początkowo wrzosowiska, następnie bardziej “krajobraz księżycowy”. Po kolacji odpoczynek i przygotowanie do zdobywania szczytu.

 

 

Dzień 4

Obóz Kibo - szczyt - Horombo 4700 m do 5895 m i w dół do 3700 m 

Czas przejścia: 10- 15 godzin

Środowisko: Alpejska pustynia

Bardzo wczesnym rankiem (ok. 2 w nocy), początek wspinaczki na szczyt po stromym usypisku lub śniegu aż do punktu Gilmana położonego na brzegu krateru na wysokości 5861 metrów (ok. 4 do 7 godzin). Kontynuując dotrzemy do Szczytu Uhuru, który jest najwyższym szczytem w Afryce: 5895 metrów (1-2 godziny). Niewiarygodne widoki na każdym kroku. Pamiętajcie, żeby zrobić sobie zdjęcie na szczycie, by pokazać znajomym i rodzinie. Od tego momentu zaczynamy schodzić, zatrzymując się na lunch i odpoczynek w Kibo zanim udamy się do obozu Horombo na kolację i odpoczynek po wspaniałym wysiłku (1-2 godziny). Początek wspinaczki odbywa się w ciemności i wymaga latarek czołowych i błyskowych. Będzie bardzo zimno aż do momentu rozpoczęcia schodzenia więc będą potrzebne wszystkie ciepłe ubrania. Jest to najcięższa część wspinaczki, głównie ze względu na duże zmiany wysokości. Dzień 6: Obóz Horombo do obozu Mandara Po śniadaniu dalsza podróż w dół. Lunch, kolacja i nocleg w obozie Mandara.

 

 

Dzień 5

Obóz Mandara - Arusha 3700 m do 1700 m  

Czas przejścia: 5-7 godzin

Środowisko: wrzosowiska, las górski

Po śniadaniu, dalsza podróż przez wrzosowiska, a później przez las do wejście do Parku Narodowego w Marangu (1830 m). W niższych partiach może być mokro i błotniście. Samochód spotka się z Wami w wiosce Marangu, by zabrać Was do hotelu w Arusha, na nocleg ze śniadaniem. Nie zapomnijcie nagrodzić napiwkami waszych przewodników i bagażowych. Teraz jest czas na świętowanie.


Cena od: 5765 PLN

(5- dnbiowa wspinaczka na Kilimanjaro trasą Marangu, na każdych 2 uczestników przypada 1 profesjonalny przewodnik, 3 tragarzy i 1 asystent przewodnika)



Cena za przy 2 osobach uczestniczących w wycieczce
Cena za osobę6180 PLN

Cena zawiera:
- wszystkie opłaty wejściowe do parku - wszystkie opłaty za obozy, opłaty za przewodników i bagażowych - transfer z/do miejsca wejścia na górę - 3 posiłki dziennie - kucharza i wszystkie sprzęty kuchenne, na każdych

Cena nie zawiera:
- przelotów międzynarodowych - napojów i napiwków - sprzętu do wspinaczki
Nurkowanie

Zanzibar Najlepszym okresem do nurkowania na Zanzibarze jest zima, kiedy temperatura wody dochodzi do 27°C – 28°C a morze jest spokojne. W zależności od pory dnia widoczność utrzymuje się w granicach 25m. Zdecydowanie najciekawszymi miejscami do nurkowania są ogrody koralowe na północy, ściana na Leven Bank oraz atol Mnemba. W Zatoce Delfinów gwarantowane są spotkania z delfinami. Dla bardziej wymagających i zaawansowanych nurków interesującą propozycją okaże się wyspa Pemba. Do znanych i polecanych miejsc nurkowych należą: Hunga Reef (koralowce, żółwie morskie, barakudy), Chakatuni, Haji i Katchafi (łagodnie opadające ściany na głębokość ok. 20 m).



Kraj i ludzie

Tanzania Tanzania to republika federacyjna powstała z połączenia kolonii niemieckiej – Tanganiki oraz kolonii brytyjskiej – Zanzibaru. Nazwa kraju pochodzi z połączenia pierwszych sylab nazw tych koloni -„Tan” i „Zan”. Pomimo posiadania złóż diamentów, szafirów, złota, uranu oraz gazu ziemnego to kraj ten należy do najbiedniejszych krajów Afryki oraz świata. Ludność głównie utrzymuje się tutaj z turystyki oraz rolnictwa. Tanzania, położona we wschodniej części Afryki, jest chyba najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo krajem tego kontynentu. Zarówno wielbiciele wspinaczek wysokogórskich jak i safari, znajdą coś dla siebie. W Tanzanii znajduje się wiele ciekawych parków narodowych. Kenia Republika Kenii leży na zachodzie Afryki nad Oceanem Indyjskim. Występuje tu różnorodność etniczna i wyznaniowa.Region ten ma duże znaczenie rolnicze dla Afryki. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, iż występują tu liczne gatunki zwierząt.



Programy

Zanzibar

Wyspa położona na Oceanie Indyjskim jest największą wyspą Tanzanii. Słynący przede wszystkim ze wspaniałych miejsc turystycznych były sułtanat, bogaty w uprawy palmy kokosowej i goździkowca, a także wspaniałych przypraw. Kurorty i miejsca nurkowe usytuowane są w większości w północnej części wyspy. Wartym zwiedzenia jest niewątpliwie Stone Town - kamienne miasto będące jednocześnie częścią starówki stolicy wyspy i wpisane jest na listę UNESCO. Z pozostałych atrakcji lądowych warto odwiedzić park narodowy Jozani Chwaka Bay słynący z dziko żyjących małp. Dla amatorów mocnych wrażeń polecamy wyprawy kitem lub na quadach.

 

Kilimandżaro

Na północy kraju znajduje się Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), pokryty śniegiem, najwyższy szczyt Afryki będący pozostałością po wulkanie, znany również jako Biały Dach Czarnego Lądu. Wśród mieszkających u podnóża plemion góra budziła grozę, niektóre plemiona (np. Masajów) oddawały jej boską cześć jako Górze Światłości. Na wysokości powyżej 2700 m n.p.m. utworzono Rejon Parku Narodowego Kilimandżaro, który zamieszkują lamparty, słonie, bawoły oraz elandy. Wejście na górę jest typową turystyczną wycieczką, na którą rocznie wyrusza ok. 13 tys. osób. Chociaż nie jest to trudne technicznie podejście to nie wszyscy docierają na szczyt. Trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to długa i wymagająca aklimatyzacji wyprawa.

 

Serengeti

Zlokalizowany w północno-zachodniej części kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to największy i najbardziej znany obszar chroniony na świecie, zajmujący powierzchnię prawie 15 tys. km2. W języku Masajów nazwa „Serengti” oznacza „nieskończona równinę” i tak w rzeczywistości jest. W porze suchej rozpościera się tu widok na bezkresną, pożółkłą od słońca sawannę z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych, zaś w porze deszczowej porośniętą soczyście zieloną roślinnością. Serengeti słynie z migrujących sezonowo (w porze suchej od października do maja) wielomilionowych stad głośnych gnu, zebr, gazeli, eland „wspieranych” przez wygłodniałe, wypatrujące łatwej zdobyczy hieny, sępy, lwy oraz szakale. Nawet poza porą suchą spotkać tu można wielkie stada bawołów, mniejsze grupy słoni i żyraf, eland, Topi, kongoni, impali oraz gazeli Granta.

 

Jezioro Wiktorii

Największe jezioro Afryki i drugie największe na świecie, zajmujące powierzchnię 68,8 tys. km2 położone jest na granicy trzech państw Kenii, Ugandy i Tanzanii. Głębokość jeziora nie przekracza 80m i zamieszkuje je ok. 200 bajecznie kolorowych gatunków ryb. Obfitość tę, prawdopodobnie można wytłumaczyć jako skutek wyschnięcia jeziora i podzielenia się go na kilka mniejszych zbiorników, w których ewolucja poszczególnych ryb przebiegała odrębnie.

 

Park Narodowy Jeziora Manyara

Uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Obszar parku rozpościera się na powierzchni ponad 330 km2 północnej Tanzanii i obejmuje jezioro Manyara (230 km2) wraz z terenami przyległymi. Teren parku poprzecinany jest licznymi strumieniami, porośnięty sawannami oraz wieloma gatunkami palm. Spotkać tu można guźce, pawiany, żyrafy, słonie, liczne gatunki ptaków, hipopotamy oraz lwy. Na suchych stokach Manyara żyje jadowita Czarna Mamba oraz liczne kolorowe jaszczurki. 

 

Krater Ngorongoro

Ngorongoro to wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdujący się w północnej Tanzanii krater wygasłego wulkanu o średnicy 18 –22 km, powierzchni 8,3 tys. km2 i wysokości 1,8 tys. m n.p.m. Dno krateru znajdujące się 600 m poniżej są pastwiskami dla żyjących tam zwierząt. Jest to idealne miejsce do obserwacji szakali, serwali, czarnych nosorożców (!populacja ok. 20 osobników!), flamingów, słoni oraz hipopotamów. Zamieszkujące krater zwierzęta często nie opuszczają go natrafiwszy na obfitość pastwisk oraz licznych słodkowodnych jeziorek i strumyków. Rośnie tam również malowniczy las akacjowy zwany Lorelai. Częściowo zbocza krateru porasta zielony bujny las górski, który zamieszkują antylopy, jeżozwierze oraz lamparty. Park

 

Narodowy Tarangire

Położony na północy Tanzanii park o powierzchni 2,6 tys. km2. Nazwa parku pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez niego. Park ten różni się zdecydowanie od Ngorongoro czy Manyara. Występuje tu mniej zwierząt i są bardziej płochliwe, nie mniej jednak spotkamy tu żyrafy, zebry, bawoły, pantery i ptaki. To, co wyróżnia ten rezerwat to baobaby afrykańskie oraz kigelie. Baobaby afrykańskie to dożywające nawet 1000 lat drzewa zwane drzewami rosnący do góry nogami z powodu ich charakterystycznej korony. Owoce baobabu są przysmakiem pawianów, stąd ich nazwa małp chleb. Kigelia znana jako drzewo kiełbasiane swą nazwę zawdzięcza kształtowi owoców, wykorzystywanych w celach leczniczych jako wzmacniające żyły i tętnice oraz posiadające właściwości przeciwnowotworowe.

Pogoda i klimat

Tanzania

Klimat Tanzanii należy do strefy klimatu podrównikowego, zaliczana jest do krajów w klimacie gorącym i suchym. Najcieplej jest na wybrzeżu gdzie temperatury wahają się od 24°C do 28°C. W nocy temperatury spadają do 15°C - 18°C. Na Zanzibarze temperatury sięgają 30°C. Dosyć częstym zjawiskiem są tu występujące w środku części kraju burze.

 

Kenia

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego. Na wybrzeżu, w pasie 40 km oraz w górach, jest to klimat wilgotny, na pozostałym obszarze – suchy. Na nizinach na wschodzie kraju występuje jedna pora deszczowa od kwietnia do czerwca, w pozostałej części kraju występują dwie pory deszczowe od marca do maja, oraz od listopada do grudnia. Średnia temperatura miesięczna waha się w granicach 25°C – 28°C na wybrzeżu oraz 15°C-19°C w górach.


Wjazd

Tanzania

Wizę pobytową można nabyć w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (dla Polski w Berlinie) oraz na głównych przejściach granicznych (na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Paszport musi być ważny przez 3 miesiące od planowanego zakończenia pobytu. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub przedstawienie środków wystarczających na jego zakup lub pobyt

 

Kenia

Obywatele polscy zobowiązani są do nabycia wizy pobytowej po przylocie do kraju na lotnisku w Nairobi lub Mombasie, porcie w Mombasie lub każdym innym lądowym przejściu granicznym. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu. Nie ma konieczności ponownego wykupywania wizy po wizycie w Tanzanii lub Ugandzie.


Język

Angielski, Suahili


Waluta

Szyling Kenijski – KES, Szyling Tanzański - TZS. Wymiana dolarów (USD), euro oraz innych walut wymienialnych nie stanowi problemu. Wymiany można dokonać w bankach oraz zalegalizowanych kantorach. W niektórych kantorach istnieje możliwość wymiany czeków podróżnych. Honorowane są płatności kartami kredytowymi, chociaż bankomatów nie ma zbyt wiele i tak w Tanzanii znajdują się one przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).


Ubezpieczenie

Nie są honorowane zagraniczne polisy ubezpieczeniowe. W szpitalach wymagane jest pokrycie kosztów leczenia przez chorego lub rodzinę chorego. Wykupienie polisy jest jednak istotne w przypadku, gdy będziemy chcieli dochodzić zwrotu wydatków za leczenie.


Zdrowie

W Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze i żółtaczce zakaźnej, durowi brzusznemu i cholerze. Tego wymogu nie ma w Kenii w przypadku turystów z Europy. Na zachodzie Afryki istnieje zagrożenie malarią, AIDS i cholerą.


Prąd

220V W Tanzanii i Kenii gniazdka występują w standardzie brytyjskim.

22 213 18 31
od 5765 PLN