Najlepsze nurkowania

Kilimanjaro: trekking 7 dni - trasa Machame

Tanzania i Kenia


Wejście na Kilimandżaro najpiękniejszą u najbardziej widowiskową trasą. 3 dodatkowe dni powyżej 3500 metrów ułatwią aklimatyzacje.


Opis

Treking siedmiodniowy na szczyt Kilimanjaro to najlepsza opcja by bez problemu zaaklimatyzować się i wejść na sam szczyt.


Naszym zdaniem

Wejście na Kilimandżaro najpiękniejszą u najbardziej widowiskową trasą. 3 dodatkowe dni powyżej 3500 metrów ułatwią aklimatyzacje.


Program

Dzień 0:

Przyjazd

Przylot na lotnisko Kilimanjaro/Jomo Kenyatta. Transfer busem do Arusha (o godz. 8.00 lub 14.00) do hotelu na nocleg - Arusha Crown Hotel lub Impala)

 

Dzień 1:

Arusha - Machame Camp

Machame Gate (1490m) - Machame camp (2980m)
Czas trekingu: 7 hours
Odległość: About 18 km's
Habitat: Montane forest

O 07:30 transfer do Machame Gate (na wysokości 1815 m). Po wypełnieniu stosownych formularzy zaczynamy wspinaczkę przez bujny las. Uczestnicy usłyszą wiele egzotycznych ptaków. Może uda się spotkać białe i czarne małpy Colobus oraz małpy Sykes wspinające się po drzewach. Po 6-7 godzinach powinniśmy dotrzeć do Machame Camp (na wysokości 3000 m) tuż nad granicą lasu. Trasa jest dosyć długa ale niezbyt stroma. Kolacja i nocleg w Machame Camp (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Dzień 2

Machame Camp - Shira Camp 

Machame camp (2980m) - Shira camp (3840m)
Czas trekingu: 6 hours
Odległość: About 9 km's
Habitat: Moorland

Dzisiejszy odcinek prowadzi przez przepiękny krajobraz wrzosowisk z niezwykłym widokiem na szczyt Kilimanjaro. Bardziej stromy odcinek prowadzi przez sawannę wysokiej trawy, giant heather i Erica. Wspinaczka na duże bloki skalne oznaczone lobelia i seneca plants i wulkaniczne skały udrapowane brodaczką kępkową, które chronią dzikie alpejskie kwiaty porastające ten teren. Kolacja i nocleg w Shira Camp (na wysokości 3840 m) (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Dzień 3

Shira Camp- Barranco Camp

Shira (3840m)-Lava Tower (4630m)-Barranco camp (3950m)
Czas trekingu: 7 hours
Odległość: About 15 km's
Habitat: Semi desert

Śniadanie. Zbliżamy się do Lava Tower a tym samym do szczytu. Wspinaczka staje się trochę trudniejsza za sprawą bardziej stromego podłoża. Lawa Tower to 100-metrowy czop wulkaniczny. Po południu zejdziemy do Great Barranco Valley. Barranco Camp położony jest na płaskiej przestrzeni i otoczony z 3 strony stromymi ścianami i masywem Kibo. Lodowiec lśni w słońcu i podziwiać można wspaniałe dendrosenecio i endemiczne lobelie. Następnie spokojnie wspinamy się do Barranco Camp (na wysokości 3947 m, 5-6 godzin) Ten i następny dzień przeznaczamy na aklimatyzację. Kolacja i nocleg w Barranco Camp (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Dzień 4

Barranco Camp- Karanga Valley Camp 

Barranco camp (3950m) - Karanga Valley Camp  (4034m)
Czas trekingu: 5 hours
Odległość:  5,1 km
Habitat: Alpine desert

Śniadanie. Dzień zaczyna się zejściem do wąwozu zanim rozpoczniemy wspinaczkę wschodnią ścianą, gdzie podziwiać możemy pola lodowe Kilimanjaro, prawdziwa równikowa anomalia. Kontynuujemy wspinaczkę aż dotrzemy do Karanga Valle Camp (na wysokości 4236 m, 4-5 godzin wspinaczki). Kolacja i nocleg w Karanga Valley Camp (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Dzień 5 

Karanga Valley Camp- Barafu Camp

Karanga Valley Camp (4034m) - Barafu Huts (4662m)
Czas trekingu: 3 hours

Odległość:  3,4 km
Habitat: Stone scree and ice-capped summit

Śniadanie, wspinaczka przez Karanga Valley, trasa powoli wzbija się wyżej podążając za grzbietem zastygłej lawy do Barafu Camp. Temperatura zacznie spadać a krajobraz robi się rzadszy jak zbliżamy się do Barafu Camp. Jest on położony na małym, płaskim odcinku i stąd ruszymy na zdobycie szczytu o północy. Barafu Camp (na wysokości 4662 m). Kolacja i nocleg w Barafu Camp (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Dzień 6

Barafu Camp- Uhuru Peak- Mweka Camp

Karanga Valley Camp (4034m) -Uhuru Peak (5895m)-Mweka (3100m)

Odległość:  4,86 kmna szczyt , 11,5 km na zejście
Czas trekingu: 8 h na zdobycie Uhuru Peak 7/8 h do Mweka

Zaraz po północy rozpoczynamy wymagającą wspinaczkę (12-17 godzin). Początek między 00:30 a 01:00, przejście przez lodowiec Rebmann i Tarsal do Stella Point. Po północy temperatura wynosi ok. 0°C, następnie spada od –12°C do –23°C tuż przy szczycie. Wraz z nastaniem świtu dotrzemy na Uhuru Peak, najwyższy punkt w Afryce (5895 m). Jest to punkt kulminacyjny naszej 6-7 godzinnej wspinaczki. Następnie zejdziemy do Barafu Camp na krótki odpoczynek zanim zejdziemy do Mweka Camp (3-4 godziny). Kolacja i nocleg w Mweka Camp (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Dzień 7

Mweka Camp- Machame Gate

Śniadanie. Ostatnie zejście do wejścia do parku, trwające ok. 3-4 godzin. Po podziękowaniu naszym przewodnikiem udamy się do Arusha na śniadanie.


Cena od: 8034 PLN

(7 dniowa wspinaczka na Kilimanjaro drogą Machame. Na każdych 2 uczestników przypada 1 profesjonalny przewodnik, 3 tragarzy i 1 asystent przewodnika)


Cena za osobę przy 2 osobach uczestnikach8653 PLN

Cena zawiera:
- transfer z/do lotniska Kilimanjaro/Arushy - wszystkie opłaty wejściowe do parku - wszystkie opłaty za obozy, - na każdych 2 uczestników przypada 1 profesjonalny przewodnik, 3 tragarzy i 1 asystent przewodnika - opłaty za przewodników i bagażowych - 3 posiłki dziennie - kucharza i wszystkie sprzęty kuchenne
transfer z/na lotnisko w Ujung Padang, 3 lub 4 noclegi w Marante Toraja, wyżywienie FB, wycieczki lądowe w klimatyzowanym aucie, przewodnika

Cena nie zawiera:
- przelotów międzynarodowych - napojów i napiwków - sprzętu do wspinaczki
Nurkowanie

Zanzibar Najlepszym okresem do nurkowania na Zanzibarze jest zima, kiedy temperatura wody dochodzi do 27°C – 28°C a morze jest spokojne. W zależności od pory dnia widoczność utrzymuje się w granicach 25m. Zdecydowanie najciekawszymi miejscami do nurkowania są ogrody koralowe na północy, ściana na Leven Bank oraz atol Mnemba. W Zatoce Delfinów gwarantowane są spotkania z delfinami. Dla bardziej wymagających i zaawansowanych nurków interesującą propozycją okaże się wyspa Pemba. Do znanych i polecanych miejsc nurkowych należą: Hunga Reef (koralowce, żółwie morskie, barakudy), Chakatuni, Haji i Katchafi (łagodnie opadające ściany na głębokość ok. 20 m).Kraj i ludzie

Tanzania Tanzania to republika federacyjna powstała z połączenia kolonii niemieckiej – Tanganiki oraz kolonii brytyjskiej – Zanzibaru. Nazwa kraju pochodzi z połączenia pierwszych sylab nazw tych koloni -„Tan” i „Zan”. Pomimo posiadania złóż diamentów, szafirów, złota, uranu oraz gazu ziemnego to kraj ten należy do najbiedniejszych krajów Afryki oraz świata. Ludność głównie utrzymuje się tutaj z turystyki oraz rolnictwa. Tanzania, położona we wschodniej części Afryki, jest chyba najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo krajem tego kontynentu. Zarówno wielbiciele wspinaczek wysokogórskich jak i safari, znajdą coś dla siebie. W Tanzanii znajduje się wiele ciekawych parków narodowych. Kenia Republika Kenii leży na zachodzie Afryki nad Oceanem Indyjskim. Występuje tu różnorodność etniczna i wyznaniowa.Region ten ma duże znaczenie rolnicze dla Afryki. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, iż występują tu liczne gatunki zwierząt.Programy

Zanzibar

Wyspa położona na Oceanie Indyjskim jest największą wyspą Tanzanii. Słynący przede wszystkim ze wspaniałych miejsc turystycznych były sułtanat, bogaty w uprawy palmy kokosowej i goździkowca, a także wspaniałych przypraw. Kurorty i miejsca nurkowe usytuowane są w większości w północnej części wyspy. Wartym zwiedzenia jest niewątpliwie Stone Town - kamienne miasto będące jednocześnie częścią starówki stolicy wyspy i wpisane jest na listę UNESCO. Z pozostałych atrakcji lądowych warto odwiedzić park narodowy Jozani Chwaka Bay słynący z dziko żyjących małp. Dla amatorów mocnych wrażeń polecamy wyprawy kitem lub na quadach.

 

Kilimandżaro

Na północy kraju znajduje się Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), pokryty śniegiem, najwyższy szczyt Afryki będący pozostałością po wulkanie, znany również jako Biały Dach Czarnego Lądu. Wśród mieszkających u podnóża plemion góra budziła grozę, niektóre plemiona (np. Masajów) oddawały jej boską cześć jako Górze Światłości. Na wysokości powyżej 2700 m n.p.m. utworzono Rejon Parku Narodowego Kilimandżaro, który zamieszkują lamparty, słonie, bawoły oraz elandy. Wejście na górę jest typową turystyczną wycieczką, na którą rocznie wyrusza ok. 13 tys. osób. Chociaż nie jest to trudne technicznie podejście to nie wszyscy docierają na szczyt. Trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to długa i wymagająca aklimatyzacji wyprawa.

 

Serengeti

Zlokalizowany w północno-zachodniej części kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to największy i najbardziej znany obszar chroniony na świecie, zajmujący powierzchnię prawie 15 tys. km2. W języku Masajów nazwa „Serengti” oznacza „nieskończona równinę” i tak w rzeczywistości jest. W porze suchej rozpościera się tu widok na bezkresną, pożółkłą od słońca sawannę z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych, zaś w porze deszczowej porośniętą soczyście zieloną roślinnością. Serengeti słynie z migrujących sezonowo (w porze suchej od października do maja) wielomilionowych stad głośnych gnu, zebr, gazeli, eland „wspieranych” przez wygłodniałe, wypatrujące łatwej zdobyczy hieny, sępy, lwy oraz szakale. Nawet poza porą suchą spotkać tu można wielkie stada bawołów, mniejsze grupy słoni i żyraf, eland, Topi, kongoni, impali oraz gazeli Granta.

 

Jezioro Wiktorii

Największe jezioro Afryki i drugie największe na świecie, zajmujące powierzchnię 68,8 tys. km2 położone jest na granicy trzech państw Kenii, Ugandy i Tanzanii. Głębokość jeziora nie przekracza 80m i zamieszkuje je ok. 200 bajecznie kolorowych gatunków ryb. Obfitość tę, prawdopodobnie można wytłumaczyć jako skutek wyschnięcia jeziora i podzielenia się go na kilka mniejszych zbiorników, w których ewolucja poszczególnych ryb przebiegała odrębnie.

 

Park Narodowy Jeziora Manyara

Uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Obszar parku rozpościera się na powierzchni ponad 330 km2 północnej Tanzanii i obejmuje jezioro Manyara (230 km2) wraz z terenami przyległymi. Teren parku poprzecinany jest licznymi strumieniami, porośnięty sawannami oraz wieloma gatunkami palm. Spotkać tu można guźce, pawiany, żyrafy, słonie, liczne gatunki ptaków, hipopotamy oraz lwy. Na suchych stokach Manyara żyje jadowita Czarna Mamba oraz liczne kolorowe jaszczurki. 

 

Krater Ngorongoro

Ngorongoro to wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdujący się w północnej Tanzanii krater wygasłego wulkanu o średnicy 18 –22 km, powierzchni 8,3 tys. km2 i wysokości 1,8 tys. m n.p.m. Dno krateru znajdujące się 600 m poniżej są pastwiskami dla żyjących tam zwierząt. Jest to idealne miejsce do obserwacji szakali, serwali, czarnych nosorożców (!populacja ok. 20 osobników!), flamingów, słoni oraz hipopotamów. Zamieszkujące krater zwierzęta często nie opuszczają go natrafiwszy na obfitość pastwisk oraz licznych słodkowodnych jeziorek i strumyków. Rośnie tam również malowniczy las akacjowy zwany Lorelai. Częściowo zbocza krateru porasta zielony bujny las górski, który zamieszkują antylopy, jeżozwierze oraz lamparty. Park

 

Narodowy Tarangire

Położony na północy Tanzanii park o powierzchni 2,6 tys. km2. Nazwa parku pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez niego. Park ten różni się zdecydowanie od Ngorongoro czy Manyara. Występuje tu mniej zwierząt i są bardziej płochliwe, nie mniej jednak spotkamy tu żyrafy, zebry, bawoły, pantery i ptaki. To, co wyróżnia ten rezerwat to baobaby afrykańskie oraz kigelie. Baobaby afrykańskie to dożywające nawet 1000 lat drzewa zwane drzewami rosnący do góry nogami z powodu ich charakterystycznej korony. Owoce baobabu są przysmakiem pawianów, stąd ich nazwa małp chleb. Kigelia znana jako drzewo kiełbasiane swą nazwę zawdzięcza kształtowi owoców, wykorzystywanych w celach leczniczych jako wzmacniające żyły i tętnice oraz posiadające właściwości przeciwnowotworowe.

Pogoda i klimat

Tanzania

Klimat Tanzanii należy do strefy klimatu podrównikowego, zaliczana jest do krajów w klimacie gorącym i suchym. Najcieplej jest na wybrzeżu gdzie temperatury wahają się od 24°C do 28°C. W nocy temperatury spadają do 15°C - 18°C. Na Zanzibarze temperatury sięgają 30°C. Dosyć częstym zjawiskiem są tu występujące w środku części kraju burze.

 

Kenia

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego. Na wybrzeżu, w pasie 40 km oraz w górach, jest to klimat wilgotny, na pozostałym obszarze – suchy. Na nizinach na wschodzie kraju występuje jedna pora deszczowa od kwietnia do czerwca, w pozostałej części kraju występują dwie pory deszczowe od marca do maja, oraz od listopada do grudnia. Średnia temperatura miesięczna waha się w granicach 25°C – 28°C na wybrzeżu oraz 15°C-19°C w górach.


Wjazd

Tanzania

Wizę pobytową można nabyć w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (dla Polski w Berlinie) oraz na głównych przejściach granicznych (na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Paszport musi być ważny przez 3 miesiące od planowanego zakończenia pobytu. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub przedstawienie środków wystarczających na jego zakup lub pobyt

 

Kenia

Obywatele polscy zobowiązani są do nabycia wizy pobytowej po przylocie do kraju na lotnisku w Nairobi lub Mombasie, porcie w Mombasie lub każdym innym lądowym przejściu granicznym. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu. Nie ma konieczności ponownego wykupywania wizy po wizycie w Tanzanii lub Ugandzie.


Język

Angielski, Suahili


Waluta

Szyling Kenijski – KES, Szyling Tanzański - TZS. Wymiana dolarów (USD), euro oraz innych walut wymienialnych nie stanowi problemu. Wymiany można dokonać w bankach oraz zalegalizowanych kantorach. W niektórych kantorach istnieje możliwość wymiany czeków podróżnych. Honorowane są płatności kartami kredytowymi, chociaż bankomatów nie ma zbyt wiele i tak w Tanzanii znajdują się one przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).


Ubezpieczenie

Nie są honorowane zagraniczne polisy ubezpieczeniowe. W szpitalach wymagane jest pokrycie kosztów leczenia przez chorego lub rodzinę chorego. Wykupienie polisy jest jednak istotne w przypadku, gdy będziemy chcieli dochodzić zwrotu wydatków za leczenie.


Zdrowie

W Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze i żółtaczce zakaźnej, durowi brzusznemu i cholerze. Tego wymogu nie ma w Kenii w przypadku turystów z Europy. Na zachodzie Afryki istnieje zagrożenie malarią, AIDS i cholerą.


Prąd

220V W Tanzanii i Kenii gniazdka występują w standardzie brytyjskim.

22 213 18 31
od 8034 PLN