Najlepsze nurkowania

Camiguin Action Geckos - Camiguin

Filipiny - Camiguin i Leyte


 

Mały przytulny ośrodek idealny aby zrelaksować się. Położony z dala odf turystycznych ośrodków z ekscytującymi wycieczkami lądowymi.

 

Mały przytulny ośrodek idealny aby zrelaksować się. Położony z dala odf turystycznych ośrodków z ekscytującymi wycieczkami lądowymi.

Położenie

Camiguin Action Geckos to mały, przytulny ośrodek dla pasjonatów nurkowania, prowadzony przez szwajcarsko - niemiecką parę instruktorów Michele i Uli. Ośrodek położony jest w północnej częsci wulkanicznej wyspy Camiguin, bezpośrednio przy piaszczystej plaży Agoho.

 
Wyspa Camiguin należy do dystryktu Mindanao, jednak transfer najwygodniej jest zrobić przez Cebu i Bohol.
 
Dotarcie do Camiguin nie jest łatwe, ale istnieje kilka możliwości, a my postaramy sie znaleźć najlepszy możliwy sposób.
 
Obecnie można wybrać prom z Camiguin do Balbagoan, kursujący obecnie w każdy piątek (noc) i docierający w sobotni poranek. Powrót  wieczorem w niedzielę, dociera do Cebu w poniedziałek rano. Wybierając podróż z Boholu mamy do wyboru szybki (2 godz.) i wolny prom (4 godz.) kursujący cztery razy w tygodniu z Jagny. Samolotem dostaniecie się tu z Manili lub Cebu do Cagayan de Oro z Mindanao a następnie prosto do ośrodka. Całkowicie nowa możliwościa jest latający z Camiguin 3 razy w tygodniu mały samolot (45 minut). Ta informacja może ulegac częstym zmianom dlatego każdorazowo będziemy potwierdzać możliwości.

Wyposażenie

 

Ten niewielki obiekt posiada 10 wygodnych bungalowów dla maksymalnie 20 gości. Cztery z nich są wolnostąjące, pozostałe bungalowy są typu bliźniak. Znajdują się również bungalowy 4-pokojowe - budżetowe. 
 
Bungalowy posiadają wentylator, łóżka małżeńskie, prywatne taras oraz łazienki wyłożone kamieniem prysznice z ciepłą wodą. Dwa pokoje w podwójnych bungalowach są nieznacznie mniejsze ale posiadają taras z pięknym widokiem na morze, na życzenie klimatyzacja. Cztery pokoje budżetowe posiadaja wspólną łazienkę, 2 z nich posiadają łóżka typu twin (dwa pojedyncze) a pozostałe dwa łózka podwójne.
 
Restauracja oferuje skromny wybór dań spośród kuchni europejskiej oraz lokalnej filipińskiej. Ponad restauracją znajduje się taras słoneczny z hamakami, krzesłami, odtwarzaczem DVD, niewielka biblioteczka oraz darmowy dostęp do bezprzewodowego internetu.
 
Poza nurkowaniem ośrodek oferuje wycieczki do gorących źródeł oraz wodospadu, wspinaczkę na wulkan Hibok - Hibok wznoszący się na wysokośc 1320 m oraz wycieczki wgłąb wyspy. Dla osób szukających jeszcze większych wrażeń proponujemy program kanioningu  i rappelingu Action Geckos z wodospadem Katibawasan w roli głównej.

Cena od: 1923 PLN

(7 nocy w bungalowie Beachfront z wentylatorem, wyżywienie HB, transfery z/do Camiguin)Cena w terminie 01.10.2016-30.09.2017 od osoby:
1 noc w pokoju traveler DBL 57 PLN
1 noc w pokoju DBL w bungalowie Beachfront 128 PLN
1 noc w Beach Cottage 151 PLN
1 noc w Beachfront Cottage 189 PLN

Dopłata do pokoju SGL 100%
śniadanie38 PLN
Wyżywienie HB80 PLN
Transfer z/do Camiguin od osoby, w jedną stronę, przy minimum 2 osobach19 PLN
Transfer z/do Balbagon od osoby, w jedną stronę, przy minimum 2 osobach28 PLN
Transfer z/do Benoni od osoby, w jedną stronę, przy minimum 2 osobach38 PLN
Transfer z/do Cagayan d.Oro od osoby, w jedną stronę, przy minimum 2 osobach378 PLN
Nurkowanie
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom  nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.

Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili, Batangas i Cebu.
 
NURKOWANIE WOKÓŁ CAMIGUIN
 
SIPAKA POINT - silne prądy sprawiają, że można tu odbyć dziką przejażdżkę, dlatego miejsce to jest odpowiednie dla bardziej doświadczonych nurków. Prądy przynosza tu substancje odżywcze i cała rafa wręcz tętni życiem. Występują tu ogromne korale, masywne gąbki o różnych kształtach, wielkie wachlarze gorgonii, a także liliowce. Warto poszukać tu stingrays kryjących się w piaszczystych zakamarkach, a także popodglądać graniki, lucjany, napoleony, pokolce, papugoryby i ustniczki oraz wiele innych gatunków migoczących pośród skał. Jest to raj dla fotografów, czasem aż trudno zdecydować się, czy fotografować makro, czy używać szerokiego kąta.
 
JIGDUP SHOAL - jedno z najlepszych miejsc w okolicy; gratka dla wielbicieli fotografii szerokokątnej. Bujne korale, wspaniała widoczność przez cały rok, niezwykłe bogactwo tropikalnych ryb rafowych, a także gatunki pelagiczne i makro sprawiają, że jest to ulubione miejsce wielu nurków. Spotyka się tu barakudy, tuńczyki, kilka gatunków rekinów i rai, a także wargacze i ustniczki oraz pokolce, lucjany i graniki. Należy uważać na prądy, bo mogą tu być silne.
 
CABUAN POINT - wspaniałe nurkowanie, szczególnie dla wielbicieli szerokiego kąta - znajdziesz tu oszałamiające wachlarze gorgonii, gałęzie korali i wielką różnorodność korali twardych i miękkich oarz gąbek. Z pewnością zobaczysz tu ustniczki, pokolce, papugoryby oraz mątwy. Widoczność waha się od 12 do 35 m, w zalezności od warunków pogodowych. Wspaniałe miejsce dostępne także dla początkujących nurków.
 
NURKOWANIE W LEYTE
 
NAPANTAW FISH SANCTUARY - to odpowiednie dla średniozaawansowanych nurków miejsce ma wiele nazw (np. Rio's Wall lub Toshi's Wall). Z wielu ścian w tym regionie, ta wyróżnia się tym, że oprócz ogromnych gorgonii, czarnych korali i miękkich korali bujnie kwitnie tu kolorowe życie morskie. Korale omywane odżywczymi prądami wystawiają swoje polipy, a wokół nich pływają graniki, batfish, sweetlips i wiele wiele innych. Często spotykane są także żółwie i barakudy. Warto zabrać latarkę, by zobaczyć rozświetloną jaskinię znajdującą się na głębokości 40 m.
 
PETER'S MOUND - ta podwodna góra położona zaledwie 200m od brzegu to wspaniała stacja czyszczenia dla dużych gatunków pelagicznych. Aby w pełni zapoznać się z urokami tego miejsca, warto zejść wtedy, gdy szaleją tu silne prądy. Rafa tętni rybami ścigającymi się w poszukiwaniu pożywienia, w tym spektaklu biorą udział napoleony, graniki, sweetlips, pokolce, cesje, tuńczyki oraz ostroboki.


Kraj i ludzie
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.
 
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.
 

Camiguin to uroczy tropikalny raj, jest tu wiele do zobaczenia, zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Ta leżąca na południe od Bohol wysepka jest wciąż stosunkowo rzadko odwiedzana przez turystów, dzięki czemu zachowała wiele ze swojego naturalnego uroku. Jej krajobraz jest przebogaty i zróżnicowany, podobnie jak na pozostałych wyspach, jednak wulkaniczna Camiguin nieco bardziej przypomina wyspy Hawajów. Poza nurkowaniem, snurkowaniem, piaszczystymi plażami, wodospadami oraz źródłami, także gorącymi, wyspa ma do zaoferowania także trekking po dżungli oraz wspinaczkę do wulkanu. Miejscowa ludność jest niezwykle przyjaźnie nastawiona do turystów i zajmuje się rybołóstwem. Na próżno szukać tu szalonego życia nocnego, wysepka jest oazą spokoju.

 

Leyte zaś to najnowsza nurkowa destynacja Filipin, może poszczycić się obecnością ihotiki - rekinów wielorybich. Najwięcej miejsc nurkowych znajduje się w zatoce Sogod Bay i wokół wyspy Limasawa. Mieszkańcy wiodą tu spokojne proste życie skoncentrowane na rolnictwie.Łodzie
Wokół Camiguin i Południowego Leyte nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Pływają tu także liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:
 

TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.

CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.

BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.

POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.

ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.Programy

W pobliżu Bonbon warto odwiedzić cmentarz zatopiony w 1871 podczas erupcji wulkanu – obecnie w miejscu, w którym się znajdował postawiono krzyż. Lata temu podczas odpływu widoczne były jeszcze nagrobki, obecnie jest to interesujące miejsce do nurkowania.

Camiguin jest wyspą z największą ilością wulkanów na m2, znajduje się tutaj aktywny wulkan Hibok-Hibok, mierzący 1250m. Na szczycie znajduje się krater z jeziorem, a widok, obejmujący wyspy Cebu, Negros i Bohol, zapiera dech w piersiach. Przy okazji wycieczki na wulkan warto także odwiedzić stację monitorującą aktywność sejsmiczną wulkanu, stąd także rozciąga się wspaniały widok na Camiguin oraz okoliczne wysepki.

Na wyspie znajdują się także przepiękne gorące i zimne źródła, a także wodospady Katibawasan (ok. 75m) i Tuasan (25m), tworzące doskonałą scenerię do piknikowania. Gorące źródło Ardent to naturalny basen z wodą o temperaturze 40°C, wydobywającą się z głębin Hibok-Hibok. Wokół znajdują się restauracje, domki i chatki piknikowe. Podróżni pragnący ochłody mogą popływać w towarzystwie rybek w krystalicznie czystej błękitnej wodzie jednego z zimnych źródeł – Macao lub Sto. Nińo.

 

Będąc w regionie Leyte szczególnie warto zobaczyć Park Narodowy Lake Mahagnao Volcanic National Park, położony na terenie poprzedniej aktywności wulkanu oraz szlak górski Leyte Mountain Trail, długi na 40 km. Szlak wiedzie przez las deszczowy, przy jeziorach i wodospadach i kończy w pobliżu Ormoc, w Parku Narodowym Lake Dapao lub Parku Tongonan.

Pogoda i klimat
Klimat jest gorący i wilgotny przez cały rok. Temperatury, w zależności od pory roku, wahają się od 25ºC w nocy do 35ºC w dzień.
 
Najgorętszy sezon jest od marca do kwietnia, natomiast pora deszczowa różnej intensywności opadów zależnie od regionu, trwa od czerwca do września. Podczas pory deszczowej mogą pojawić się tropikalne cyklony, szczególnie na terenie prowincji północnych (Luzon, Mindoro).

Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.


Waluta
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek

Powiązane ofertyBazy nurkowe

Action Gecko Divers - Camiguin

Filipiny - Camiguin i Leyte

Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferująca nurkowania w najciekawszych miejscach rejonu.

22 213 18 31
od 1923 PLN