Najlepsze nurkowania

Manta Ray Bay Resort - Colonia

Mikronezja - Yap


Tu spotykają się nurkowie z całego świata, co wprowadza wspaniałą atmosferę. Ceny dodatkowe na Yap są wysokie. Według nas należy zaraz po przyjeździe zarezerwować częściowe lub pełne wyżywienie na cały okres pobytu za stałą cenę. Później można szaleć do woli.


Tu spotykają się nurkowie z całego świata, co wprowadza wspaniałą atmosferę. Ceny dodatkowe na Yap są wysokie. Według nas należy zaraz po przyjeździe zarezerwować częściowe lub pełne wyżywienie na cały okres pobytu za stałą cenę. Później można szaleć do woli.


Położenie

Ten trzypiętrowy hotel nurkowy zbudowany przez Billa Ackera, pioniera nurkowań, położony jest w stolicy bezpośrednio przy plaży.


Wyposażenie

23 pokoje wyposażone są komfortowo w meble z trzciny oraz w łazienkę, klimatyzację, barek, sejf. 13 pokoi Oceanview( widok jest bezpośrednio na morze jest jednak trochę ograniczony przez cumujący statek- restaurację Mnuw ), 9 Gardenview ( widok na parking i ulicę ) i jeden luksusowy pokój Deluxe Oceanview, który ma własny taras na dachu i jacuzzi. Na terenie hotelu znajduje się znakomita restauracja serwująca lokalne i międzynarodowe potrawy. Od października 2002 przy hotelowej kei cumuje Mnuw, 40-metrowy odrestaurowany szkuner. Na jego pokładzie znajduje się bar, restauracja i mały browar. Nurkowanie w bazie Yap Divers. Hotel posiada basen.


Cena od: 822 PLN

(1 noc w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem i nurkowaniem (przy pobycie 14 nocy))Cena od osoby w terminie 01.01.2020 - 31.12.2021
7 nocy w pokoju Standard DBL, śniadanie, transfery, 10 nurkowań6427 PLN
10 nocy w pokoju Standard DBL, śniadanie, transfery, 16 nurkowań8917 PLN
14 nocy w pokoju Standard DBL, śniadanie, transfery, 22 nurkowania11535 PLN

Cena od osoby w terminie 25.04.2020 - 20.11.2020 / 10.04.2021 - 19.11.2021
7 nocy w pokoju Standard DBL, śniadanie, transfery, 10 nurkowań6096 PLN
10 nocy w pokoju Standard DBL, śniadanie, transfery, 16 nurkowań8501 PLN
14 nocy w pokoju Standard DBL, śniadanie, transfery, 22 nurkowania11408 PLN

Cena pakietu zawiera: zakwaterowanie w standardowym pokoju dwuosobowym, śniadanie, transfery lotniskowe, nurkowania (butla, balast)

DOPŁATY
Dopłata do pokoju Oceanview, za noc, przy pakiecie 7 nocy76 PLN
Dopłata do pokoju Oceanview, za noc przy pakiecie 14-dniowym47 PLN
Dopłata do pokoju Deluxe Oceanview, za noc , przy pakiecie 7 nocy293 PLN
Dopłata do 3-ego nurkowania, Nitrox i Lunch przy pakiecie 7 nocy1073 PLN
Dopłata do 3-ego nurkowania, Nitrox i Lunch przy pakiecie 10 nocy1696 PLN
Dopłata do 3-ego nurkowania, Nitrox i Lunch przy pakiecie 14 nocy2320 PLN

Dopłata do pokoju Standard SGL 30%
Nurkowanie

Niewielu ludzi trafia na Yap. Są to przede wszystkim nurkowie, chcący oglądać manty, które pojawiają się tutaj przez cały rok. Jednak manty nie są jedyną atrakcją Yap. Rafy koralowe są zdrowe i obfitują w ryby. Wokół wyspy jest bardzo dobra widoczność pod wodą i jest tu bardzo wiele interesujących miejsc nurkowych. NIezwykla atrakcja, z której słynie Yap jest również karmienie rekinów. Oprócz praktycznie gwarantowanych mant, na Yapie można podziwiać rózne gatunki rekinów (whitetip, blacktip, grey reefshark).

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 27º do 29º Celsjusza. Przeważnie pianka o grubości 3-5 milimetrów jest wystarczająca. Na Yap znajduje się również komora dekompresyjna

 

Naszym zdaniem: Nurkowanie na Yap to nie wyłącznie spotkania z mantami. Bogactwo gatunków i ryb jest ogromne. Warta zobaczenia jest także sama wyspa.Kraj i ludzie

Atol należący do Sfederowanych Stanów Mikronezji, część Archipelagu Karoliny na południowym Pacyfiku. Wyspy Yap to 4 główne wyspy, które leżą w lagunie. Atol jest w większej części pochodzenia wulkanicznego, górzysty i zalesiony. Jego całkowita powierzchnia wynosi około 101 km2. Głównym miastem archipelagu jest Colonia.

 

Mieszkańcy żyją z rolnictwa i rybołówstwa, uprawiana jest głównie kopra. Tradycyjna waluta to kamienne kawałki z dziurką pośrodku. Na wybrzeżu znajduje się las namorzyn i piękne piaskowe zatoczki.

 

Yap uważane jest za najbardziej oryginalną wyspę Mikronezji i ma wiele do zaoferowania gościom na swoich wybrzeżach, jak na przykład dżungle, tradycyjne kamienne pieniądze i wrażenia bliskie marzeniom Pacyfiku.

 

Kilka ciekawych faktów z historii Yapu:

1905 -  ukończono budowę niemieckiej stacji telekomunikacyjnej, łącząc Yap z Guam i Szanghajem. 
 
1938 -1939 - rozpoczęcie przygotowań militarnych na wyspie. Mieszkańcy zostali przymuszani do pracy w czynie społecznym. Otwarcie kopalni niklu w Gagil. Rozpoczęcie wydobycia Boksytu i fosforanów.
 
1941 -1942 - początek działań wojennych II wojny światowej. Budowa japońskiej latarni morskiej w Gagil, oraz rozpoczeli uprawę w południowej częśi Yap
 
1944 - wojska aliancie bombardują miejscowość Colonia - japońskie lotnisko na południu wyspy, oraz budowane lotnisko w Tomil.
 
1944 - Wojska 321 oddziału piechoty oraz 81 dywizja przejęła panowanie nad Ulithi. Wyspa szybko stała się areną głównych walk. Po zdobyciu ponad 1000 jednostek przycumowało w porcie w zatoce Ulithi. 
 
1945 - początek okupacji amerykańskiej po kapitulacji japończyków.


Łodzie

Na wyspie lub wokół nich nie oferuje się rejsów nurkowych (safari nurkowego)Programy

Zwiedzanie Yap to kontakt ze starożytną kulturą zamieszkującą od wieków rejon Pacyfiku, oraz obcowanie z tradycyjnym dla regionu trybem życia codziennego. Na Yap można na własne oczy zobaczyć jedną z ostatnich mikronezyjskich kultur w tradycyjnym wydaniu i bez naleciałości kultury zachodniej. We wtorki i soboty oferowane są wycieczki piesze w wiosce Kaday, połączone z pokazem tradycyjnego tańca.

 

Szlak Tamilyong

Najlepsze widoki można podziwiać podczas wycieczek pieszych i rowerowych. Wycieczka szlakiem Tamilyog przecina wyspę na całej długości przechodząc przez gęsty las i trawiaste wyżyny. Walory lokalnej fauny i flory można podziwiać podczas niemal 2 godzinnej wędrówki. Pozostałe wycieczki wokół miejscowości Colonia prowadzą przez stare kamienne ścieżki i zajmują zazwyczaj mniej niż godzinę. Drogi Yap są dobrze utrzymane, a wiele hoteli oferuje wypożyczalnię rowerów.
 

Stare lotnisko Japońskie

Na samym Yap znajduje się wiele pozostałości II wojny światowej, jak choćby wraki japońskich samolotów klasy Zero - niektóre wyeksponowane w dobrze widocznych miejscach, a niektóre ukryte w dzungli. Większość z nich znajduje się w pobliżu starego lotniska Colonia Airport. Samolot Zero był standardowym myśliwcem japońskim używanym na początku kampanii na Pacyfiku. Po raz pierwszy został użyty  w 1939 roku, lecz dopiero 2 lata później został użyty przeciwko Amerykano

 

Kamienne Pieniądze

Yap słynie także z kamiennych pieniędzy, znanych lokalnie jako Rai. Są to duże dyski ze skały kalcytowej z dziurą w 
środku. Niektóre znich dochodzą nawet do 4 metrów średnicy. Istnieje pięć typów kamiennych pieniędzy: Mmbul, Gaw, Fe lub Rai, Jar oraz Reng. Większość z nich zostało sprowadzone z innych wysp,w większości z Palau. Ich wartość opiera się na wielkości kamienia i jego historii. Ze względu na swój wygląd kamienne pieniądze były bardzo cenione, by w końcu stać się prawnym środniekm płatniczym na Yap. Trudności ich pozyskania sprawia że są tymbardziej cenne. Po wydobyciu i obróbce dyski musiały zostać transportowane z powrotem na Yap na tratwach holowanych przez łodzie żaglowe i kajaki. Chociaż dzisiaj dolar amerykański jest oficjalną walutą do codziennych transakcji na Yap, tarcze kamienne są nadal używane do bardziej tradycyjnej lub uroczystej wymiany. Dyski mogą zmienić właściciela podczas zawierania małżeństwa, nabycia gruntu lub jako rekompensata za szkody.
 
 

Kajaki

Odkrywaj Yap przemierzając go kajakiem i podczas półudniowych lub całodniowych wycieczek. Unikalne doświadczenie oraz doskonały sposób na zwiedzanie jednego z kilku ekosystemów na tej planecie, który pozostaje nietknięty przez człowieka. Najlepszy sposób na zwiedzanie lasów namorzynowych. Nie ma tu dróg, ani możliwości podpłynięcia łodzią motorową. Dla obsterwator ptaków to niesomowita okazja na zobaczenie endemicznych gatunków.
Uczestnicy wypraw kajakowych wraz z przewodniczką mogą zwiedzić w ten sposób niemal całą wyspę. Patricia z Manta Ray dzieli się swoją ogromną wiedzą o Yap, a także jej mieszkańcach, folklorze, jak również ich dawnych tradycjach ziołolecznictwa. Nie zapomnij zabrać ze sobą maski i fajki by obserwować także życie pod powierzchnią wody. Wszystkie kajaki są wygodne - posiadają regulowane fotele, i są proste w obsłudze. Wiosła firmy Warner z włókien węglowych to najlżejsze dostępne wiosła na rynku. Kajaki są sprawne, przewidywalne i bardzo stabilne.

 

 
Pogoda i klimat

Na Yap panuje klimat tropikalny z raczej stałymi temperaturami wahającymi się w granicach 25º do 32ºC i wysoką wilgotnością. Najlepszym sezonem jest okres od grudnia do kwietnia, gdy opady są mniej obfite i jest nieco chłodniej.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu oraz bilet powrotny. Na lotnisku przyznawana jest wiza turystyczna ważna przez 30 dni. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Angielski jest tutaj językiem kontaktów biznesowych. Poza tym mówi się tu w kilkunastu dialektach mikronezyjskich.


Waluta

Walutą obowiązującą na terenie Yap jest dolar amerykański. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe i czeki podróżne.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia i utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN).


Wyjzad

W chwili obecnej nie są pobierane żadne opłaty lotniskowe.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy Środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Yap nie ma malarii. Zalecamy skonsultowanie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

110V. Konieczny jest adapter do amerykańskich kontaktów.


Powiązane ofertyBazy nurkowe

Yap Divers - Colonia

Mikronezja - Yap

Niezwykle profesjonalna baza organizująca wspaniałe nurkowania wokół Yapu. Miejsce to zasługuje na szczególna uwagę ze względu na niemal zagwarantowane spotkania z mantami.

22 213 18 31
od 822 PLN