Najlepsze nurkowania

Yap Divers - Colonia

Mikronezja - Yap


Niezwykle profesjonalna baza organizująca wspaniałe nurkowania wokół Yapu. Miejsce to zasługuje na szczególna uwagę ze względu na niemal zagwarantowane spotkania z mantami.


Opis

Yap Divers, kierowane przez Billa Ackera, pioniera nurkowań na Yap, jest bardzo dobrze wyposażonym 5-gwiazdkowym centrum PADI, oferującym codziennie kilka wycieczek nurkowych. Oferują oni również kursy nurkowe, wynajem sprzętu, profesjonalny punkt fotograficzny i punkt napełniania butli nitroksem. Centrum nurkowe połączone jest z Manta Ray Bay Resort. We współpracy z bazą Yap Divers i ośrodkiem Manta Ray Bay Resort, Manta Vision organizuje tygodniowe, profesjonalne, obszerne kursy fotografii podwodnej.


Nurkowanie

Centrum dysponuje przynajmniej pięcioma szybkimi motorówkami na potrzeby trwających pół dnia wypraw z dwoma nurkowaniami do ponad 30 miejsc nurkowych. Wszystkie one wyposażone są w radio, tlen i dopływają do miejsc nurkowania w 30 do 60 minut. Na życzenie jest możliwość zorganizowania trzeciego nurkowania po południu lub w nocy. Instruktorzy i przewodnicy świetnie znają miejsca nurkowe.


Miejsca nurkowe

Yap znane jest z mant, spotykanym tutaj przez cały rok w różnych miejscach. Są tu też wspaniałe nurkowania na stromych ścianach. Wyspę otacza niezwykle obfita w ryby rafa z koralem w znakomitym stanie. Możliwe są spotkania z wielkimi rybami, jak na przykład z różnymi gatunkami rekinów (white tipped, black tippes oraz szary rekin rafowy). Jaskinie Yap tworzą prosty system jaskiń, w których można spotkać śpiącego żarłacza rafowego białopłetwego bądź ogromne hump headed parrot fish. Poza tym jest jeszcze wrak lotniskowca i japońskiego samolotu z czasów II wojny światowej.


Naszym zdaniem

Niezwykle profesjonalna baza organizująca wspaniałe nurkowania wokół Yapu. Miejsce to zasługuje na szczególna uwagę ze względu na niemal zagwarantowane spotkania z mantami.


 
Cena od: 3847 PLN

(4 noce w pokoju Standard DBL, 6 nurkowań)Koszt nurkowania zawarty jest w cenie pobytu w Manta Ray Bay Resort.
Nurkowanie

Niewielu ludzi trafia na Yap. Są to przede wszystkim nurkowie, chcący oglądać manty, które pojawiają się tutaj przez cały rok. Jednak manty nie są jedyną atrakcją Yap. Rafy koralowe są zdrowe i obfitują w ryby. Wokół wyspy jest bardzo dobra widoczność pod wodą i jest tu bardzo wiele interesujących miejsc nurkowych. NIezwykla atrakcja, z której słynie Yap jest również karmienie rekinów. Oprócz praktycznie gwarantowanych mant, na Yapie można podziwiać rózne gatunki rekinów (whitetip, blacktip, grey reefshark).

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 27º do 29º Celsjusza. Przeważnie pianka o grubości 3-5 milimetrów jest wystarczająca. Na Yap znajduje się również komora dekompresyjna

 

Naszym zdaniem: Nurkowanie na Yap to nie wyłącznie spotkania z mantami. Bogactwo gatunków i ryb jest ogromne. Warta zobaczenia jest także sama wyspa.Kraj i ludzie

Atol należący do Sfederowanych Stanów Mikronezji, część Archipelagu Karoliny na południowym Pacyfiku. Wyspy Yap to 4 główne wyspy, które leżą w lagunie. Atol jest w większej części pochodzenia wulkanicznego, górzysty i zalesiony. Jego całkowita powierzchnia wynosi około 101 km2. Głównym miastem archipelagu jest Colonia.

 

Mieszkańcy żyją z rolnictwa i rybołówstwa, uprawiana jest głównie kopra. Tradycyjna waluta to kamienne kawałki z dziurką pośrodku. Na wybrzeżu znajduje się las namorzyn i piękne piaskowe zatoczki.

 

Yap uważane jest za najbardziej oryginalną wyspę Mikronezji i ma wiele do zaoferowania gościom na swoich wybrzeżach, jak na przykład dżungle, tradycyjne kamienne pieniądze i wrażenia bliskie marzeniom Pacyfiku.

 

Kilka ciekawych faktów z historii Yapu:

1905 -  ukończono budowę niemieckiej stacji telekomunikacyjnej, łącząc Yap z Guam i Szanghajem. 
 
1938 -1939 - rozpoczęcie przygotowań militarnych na wyspie. Mieszkańcy zostali przymuszani do pracy w czynie społecznym. Otwarcie kopalni niklu w Gagil. Rozpoczęcie wydobycia Boksytu i fosforanów.
 
1941 -1942 - początek działań wojennych II wojny światowej. Budowa japońskiej latarni morskiej w Gagil, oraz rozpoczeli uprawę w południowej częśi Yap
 
1944 - wojska aliancie bombardują miejscowość Colonia - japońskie lotnisko na południu wyspy, oraz budowane lotnisko w Tomil.
 
1944 - Wojska 321 oddziału piechoty oraz 81 dywizja przejęła panowanie nad Ulithi. Wyspa szybko stała się areną głównych walk. Po zdobyciu ponad 1000 jednostek przycumowało w porcie w zatoce Ulithi. 
 
1945 - początek okupacji amerykańskiej po kapitulacji japończyków.


Łodzie

Na wyspie lub wokół nich nie oferuje się rejsów nurkowych (safari nurkowego)Programy

Zwiedzanie Yap to kontakt ze starożytną kulturą zamieszkującą od wieków rejon Pacyfiku, oraz obcowanie z tradycyjnym dla regionu trybem życia codziennego. Na Yap można na własne oczy zobaczyć jedną z ostatnich mikronezyjskich kultur w tradycyjnym wydaniu i bez naleciałości kultury zachodniej. We wtorki i soboty oferowane są wycieczki piesze w wiosce Kaday, połączone z pokazem tradycyjnego tańca.

 

Szlak Tamilyong

Najlepsze widoki można podziwiać podczas wycieczek pieszych i rowerowych. Wycieczka szlakiem Tamilyog przecina wyspę na całej długości przechodząc przez gęsty las i trawiaste wyżyny. Walory lokalnej fauny i flory można podziwiać podczas niemal 2 godzinnej wędrówki. Pozostałe wycieczki wokół miejscowości Colonia prowadzą przez stare kamienne ścieżki i zajmują zazwyczaj mniej niż godzinę. Drogi Yap są dobrze utrzymane, a wiele hoteli oferuje wypożyczalnię rowerów.
 

Stare lotnisko Japońskie

Na samym Yap znajduje się wiele pozostałości II wojny światowej, jak choćby wraki japońskich samolotów klasy Zero - niektóre wyeksponowane w dobrze widocznych miejscach, a niektóre ukryte w dzungli. Większość z nich znajduje się w pobliżu starego lotniska Colonia Airport. Samolot Zero był standardowym myśliwcem japońskim używanym na początku kampanii na Pacyfiku. Po raz pierwszy został użyty  w 1939 roku, lecz dopiero 2 lata później został użyty przeciwko Amerykano

 

Kamienne Pieniądze

Yap słynie także z kamiennych pieniędzy, znanych lokalnie jako Rai. Są to duże dyski ze skały kalcytowej z dziurą w 
środku. Niektóre znich dochodzą nawet do 4 metrów średnicy. Istnieje pięć typów kamiennych pieniędzy: Mmbul, Gaw, Fe lub Rai, Jar oraz Reng. Większość z nich zostało sprowadzone z innych wysp,w większości z Palau. Ich wartość opiera się na wielkości kamienia i jego historii. Ze względu na swój wygląd kamienne pieniądze były bardzo cenione, by w końcu stać się prawnym środniekm płatniczym na Yap. Trudności ich pozyskania sprawia że są tymbardziej cenne. Po wydobyciu i obróbce dyski musiały zostać transportowane z powrotem na Yap na tratwach holowanych przez łodzie żaglowe i kajaki. Chociaż dzisiaj dolar amerykański jest oficjalną walutą do codziennych transakcji na Yap, tarcze kamienne są nadal używane do bardziej tradycyjnej lub uroczystej wymiany. Dyski mogą zmienić właściciela podczas zawierania małżeństwa, nabycia gruntu lub jako rekompensata za szkody.
 
 

Kajaki

Odkrywaj Yap przemierzając go kajakiem i podczas półudniowych lub całodniowych wycieczek. Unikalne doświadczenie oraz doskonały sposób na zwiedzanie jednego z kilku ekosystemów na tej planecie, który pozostaje nietknięty przez człowieka. Najlepszy sposób na zwiedzanie lasów namorzynowych. Nie ma tu dróg, ani możliwości podpłynięcia łodzią motorową. Dla obsterwator ptaków to niesomowita okazja na zobaczenie endemicznych gatunków.
Uczestnicy wypraw kajakowych wraz z przewodniczką mogą zwiedzić w ten sposób niemal całą wyspę. Patricia z Manta Ray dzieli się swoją ogromną wiedzą o Yap, a także jej mieszkańcach, folklorze, jak również ich dawnych tradycjach ziołolecznictwa. Nie zapomnij zabrać ze sobą maski i fajki by obserwować także życie pod powierzchnią wody. Wszystkie kajaki są wygodne - posiadają regulowane fotele, i są proste w obsłudze. Wiosła firmy Warner z włókien węglowych to najlżejsze dostępne wiosła na rynku. Kajaki są sprawne, przewidywalne i bardzo stabilne.

 

 
Pogoda i klimat

Na Yap panuje klimat tropikalny z raczej stałymi temperaturami wahającymi się w granicach 25º do 32ºC i wysoką wilgotnością. Najlepszym sezonem jest okres od grudnia do kwietnia, gdy opady są mniej obfite i jest nieco chłodniej.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu oraz bilet powrotny. Na lotnisku przyznawana jest wiza turystyczna ważna przez 30 dni. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Angielski jest tutaj językiem kontaktów biznesowych. Poza tym mówi się tu w kilkunastu dialektach mikronezyjskich.


Waluta

Walutą obowiązującą na terenie Yap jest dolar amerykański. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe i czeki podróżne.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia i utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN).


Wyjzad

W chwili obecnej nie są pobierane żadne opłaty lotniskowe.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy Środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Yap nie ma malarii. Zalecamy skonsultowanie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

110V. Konieczny jest adapter do amerykańskich kontaktów.


Powiązane ofertyHotele

Manta Ray Bay Resort - Colonia

Mikronezja - Yap

Tu spotykają się nurkowie z całego świata, co wprowadza wspaniałą atmosferę. Ceny dodatkowe na Yap są wysokie. Według nas należy zaraz po przyjeździe zarezerwować częściowe lub pełne wyżywienie na cały okres pobytu za stałą cenę. Później można szaleć do woli.

22 213 18 31
od 3847 PLN