Najlepsze nurkowaniaRelacja z wyprawy Yap, Palau kwiecień 2003


Wyprawa Yap Palau

 

W kwietniu 2003 roku wybraliśmy się z wami na wyprawę grupową na rafy Palau i Yap. Długą podróż przez Singapur i Manilę udało nam się jakoś znieść dzięki noclegowi w Manili. Na Palau zostaliśmy serdecznie powitani przez Sam’s Tour i przewiezieni do naszego hotelu. Następnego dnia odebrał nas busikiem przewodnik nurkowy, który zajmował się nami przez następny tydzień. Wszystko było szczegółowo zaplanowane, nasze specjalne życzenia jak nitroks, terminy odbioru, poranne posiłki w bazie a także napiwki w restauracji, zorganizowane i spełnione.

 

Z reguły odbywały się 2 nurkowania (z godzinną przerwą na powierzchni). Późnym popołudniem mogło być zorganizowane 3 lub nawet 4 nurkowanie. Nie polecam wykupienia pakietu non- limit, gdyż po południu nie są odwiedzane już tak fajne miejsca. Nie ma tu nurkowań jak na Karaibach wg amerykańskich standardów, lecz nurkuje się aż butla będzie rzeczywiście pusta. Nurkowania o długości 80 minut były raczej regułą niż rzadkością. Sam' Tour to dobrze przemyślana baza spełniająca oczekiwania turystów z Europy. Mogę polecić wyprawy lądowe. Drogi poza miastem są w kiepskim stanie, dlatego należy wypożyczyć jeepa 4x4 z przewodnikiem.Palau to śpiąca wyspa, już o 22 część restauracji jest zamknięta. Taksówki jeżdżą tylko do 22:15.

 

Po tygodniu opuściliśmy wyspę i polecieliśmy na Yap. Tam zostaliśmy odebrani przez Yap Divers. Zgodnie z waszym poleceniem wybraliśmy hotel Billa Ackera, co okazało się fantastycznym pomysłem. Pokoje są przestronne i czyste oraz specjalnie urządzone dla nurków. Również tutaj przez cały tydzień towarzyszył nam ten sam przewodnik. Do miejsc nurkowych dociera się z reguły w ciągu 45 minut. Intra przeprowadzane są wspaniale, można sobie wyobrazić miejsca jeszcze zanim się tam zanurkuje. Nitroks jest wart polecenia. Zewnętrzne rafy porośnięte są twardymi koralami o zaczynają się dopiero na głębokości 20 metrów. Jest to wspaniałe miejsca dla fanów dużych ryb. Jednak również świat makro wart jest podziwiania. Tak jak na Palau, nurkuje się tu aż do opróżnienia butli, właściwie nie ma ograniczeń czasowych. To samo jeśli chodzi o nurkowania non- limit. Baza jest świetnie prowadzona, odpowiednie mieszanki nitroksu są rano przygotowane. Pracownicy są mili i pomocni. Palau i Yap to godne polecenia miejsca nurkowe. Byliśmy zachwyceni naszym urlopem.

 

Dziękujemy wam za pomoc.


Powiązane ofertyHotele

Manta Ray Bay Resort - Colonia

Mikronezja - Yap

Tu spotykają się nurkowie z całego świata, co wprowadza wspaniałą atmosferę. Ceny dodatkowe na Yap są wysokie. Według nas należy zaraz po przyjeździe zarezerwować częściowe lub pełne wyżywienie na cały okres pobytu za stałą cenę. Później można szaleć do woli.