Najlepsze nurkowania

Tanzania: Afrykańskie safari 5 dni: Serengeti i Krater Ngorongoro

Tanzania i Kenia


5-dniowa podróż do słynnego Parku Narodowego Serengeti będącego jednym z największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie połączona z wizytą w Kraterze Ngorngoro zamieszkałego przez ponad 30 000 zwierząt.

Opis

Safari obejmuje wizyty na terenie dwóch najsłynniejszych obszarów Tanzanii.

 

Park Narodowy Serengeti to jeden z najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie, obejmujący ogromną równinę Serengeti, zamieszkałą przez wiele gatunków dzikich zwierząt, w tym Wielką Piątkę. Dla obszarów parku charakterystyczne są migracje. Tu można zaobserwować wielotysięczne stada antylop gnu przemierzające rzekę Grumeti.

 

Krater Ngorongoro to wygasły wulkan, nieaktywny prawdopodobnie od ponad 20 mln lat. Na powierzchni 260 km² zamieszkuje ponad 30 000 zwierząt, w tym osobniki "wielkiej piątki". Ten największy kocioł wulkaniczny na świecie jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie istnieje dzikie życie niezakłócone przez człowieka.


Naszym zdaniem

5-dniowa podróż do słynnego Parku Narodowego Serengeti będącego jednym z największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie połączona z wizytą w Kraterze Ngorngoro zamieszkałego przez ponad 30 000 zwierząt.


Program

Dzień 1:

Arusha/Park Narodowy Serengeti

Wyjazd z hotelu w Arusha około godz. 08:00 rano. Przejazd z zapakowanym prowiantem do Parku Narodowego Serengeti brzegiem Krateru Ngorongoro z możliwością obserwacji dzikiej zwierzyny. Park jest ostoja dla lwa, czarnego nosorożca, lamparta, słonia, geparda, bawołu, zebry, elanda, antylopy gnu, likaona, gazeli, krokodyla i wielu innych. Wiele ptaków to gatunki, które przywędrowały z obszarów Eurazji. Kolacja i nocleg na Kempingu Seronera.

 

Dzień 2:

Dzień w Parku Narodowym Serengeti

Po śniadaniu, poranne i popołudniowe safari w Parku Narodowym Serengeti. Przejazdy są uzależnione od miejsc pobytu stad wybranych zwierząt, które przewodnik zna bardzo dobrze. Wszystkie posiłki są serwowane na terenie kempingu.

 

Dzień 3:

Park Narodowy Serengeti/brzeg Krateru Ngorongoro

Pobudka o godz. 06:00, poranne safari w parku Serengeti. O 09:00 powrót na kemping, śniadanie. Wykwaterowanie, przejazd z zapakowanym prowiantem brzegiem Krateru Ngorongoro w celu obserwacji zwierzyny. Kolacja i nocleg na Kempingu Ngorongoro Simba ''A''.

 

Dzień 4:

Dzień na dnie Karteru Ngorongoro [opcjonalnie Krater Embakai]

Pobudka wczesny rankiem na śniadanie. O 07:30 zjazd na dno krateru. Opcjonalnie przejazd do Krateru Embakai, który jest ostoją wielu gatunków ptaków. Po lunchu kontynuacja safari, o 17:00 wyjazd z krateru. Kolacja i nocleg na Kempingu Ngorongoro Simba ''A''.

 

Dzień 5:

Dno Krateru Ngorongoro/Arusha

Pobudka wcześnie rano na śniadanie. O 07:30 przejazd do Krateru Ngorongoro - zjazd na dno krateru. Wielka piątka nosorożec, lew, lampart, bawół i słoń zamieszkują ten wielki kocioł. Inne żyjące tu zwierzęta to: zebra, hipopotam, antylopa gnu, hiena i wiele innych. Do ptaków zamieszkujących obszar krateru należą flamingi, gęsi, bociany, sępy i wiele innych. Przerwa na lunch w Ngoitok Spring Picnic Sites będzie niezapomnianym przeżyciem. Po lunchu - kontynuacja safari, wyjazd z dna krateru i przejazd do Arusha na nocleg w hotelu.
CAMPING SAFARI
Noclegi w pokoju 2-osobowym, za osobę5545 PLN
Noclegi w pokoju 4-osobowym, za osobę4299 PLN

WILDLIFE LODGE SAFARI
Noclegi w pokoju 2-osobowym, za osobę7560 PLN
Noclegi w pokoju 4-osobowym, za osobę6046 PLN

SOPA/SERENA LODGE SAFARI
Noclegi w pokoju 2-osobowym, za osobę9965 PLN
Noclegi w pokoju 4-osobowym, za osobę8344 PLN

DODATKOWE OPŁATY
Transfer na Lotnisko Kilimandżaro, w jedną stronę , za pojazd314 PLN
Przelot balonem, za osobę2195 PLN
Wizyta w wiosce Masajów, za grupę269 PLN
Wiza do Tanzanii224 PLN

Cena zawiera:
transfery z/do hotelu, transport lądowy podczas safari w samochodach specjalnie przystosowanych i wyposażonych w tym celu, wyżywienie FB podczas safari, zakwaterowanie w dwuosobowych namiotach, wstępy do parków narodowych, podatki, usługi profesjonalnego przewodnika posługującego się językiem angielskim, safari według programu opisanego powyżej, namioty i materace, usługi kucharza, wodę pitną.

Cena nie zawiera:
śpiworów, napiwków, prania, napojów, przelotów międzynarodowych, wiz.

Co zabrać:
- pieniądze na własne wydatki;
- przybory toaletowe - papier toaletowy, mydło i ręczniki są dostępne w miejscach noclegu;
- klapki do kąpieli;
- środki na owady;
- aparat fotograficzny z wystarczającą ilością miejsca na karcie;
- cienkie ubrania do noszenia w ciągu dnia;
- ciepła kurtka, T-shirt, wełniany sweter na chłodne ranki i wieczory;
- wygodne buty (sandały, adidasy).
Nurkowanie

Zanzibar Najlepszym okresem do nurkowania na Zanzibarze jest zima, kiedy temperatura wody dochodzi do 27°C – 28°C a morze jest spokojne. W zależności od pory dnia widoczność utrzymuje się w granicach 25m. Zdecydowanie najciekawszymi miejscami do nurkowania są ogrody koralowe na północy, ściana na Leven Bank oraz atol Mnemba. W Zatoce Delfinów gwarantowane są spotkania z delfinami. Dla bardziej wymagających i zaawansowanych nurków interesującą propozycją okaże się wyspa Pemba. Do znanych i polecanych miejsc nurkowych należą: Hunga Reef (koralowce, żółwie morskie, barakudy), Chakatuni, Haji i Katchafi (łagodnie opadające ściany na głębokość ok. 20 m).Kraj i ludzie

Tanzania Tanzania to republika federacyjna powstała z połączenia kolonii niemieckiej – Tanganiki oraz kolonii brytyjskiej – Zanzibaru. Nazwa kraju pochodzi z połączenia pierwszych sylab nazw tych koloni -„Tan” i „Zan”. Pomimo posiadania złóż diamentów, szafirów, złota, uranu oraz gazu ziemnego to kraj ten należy do najbiedniejszych krajów Afryki oraz świata. Ludność głównie utrzymuje się tutaj z turystyki oraz rolnictwa. Tanzania, położona we wschodniej części Afryki, jest chyba najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo krajem tego kontynentu. Zarówno wielbiciele wspinaczek wysokogórskich jak i safari, znajdą coś dla siebie. W Tanzanii znajduje się wiele ciekawych parków narodowych. Kenia Republika Kenii leży na zachodzie Afryki nad Oceanem Indyjskim. Występuje tu różnorodność etniczna i wyznaniowa.Region ten ma duże znaczenie rolnicze dla Afryki. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, iż występują tu liczne gatunki zwierząt.Programy

Zanzibar

Wyspa położona na Oceanie Indyjskim jest największą wyspą Tanzanii. Słynący przede wszystkim ze wspaniałych miejsc turystycznych były sułtanat, bogaty w uprawy palmy kokosowej i goździkowca, a także wspaniałych przypraw. Kurorty i miejsca nurkowe usytuowane są w większości w północnej części wyspy. Wartym zwiedzenia jest niewątpliwie Stone Town - kamienne miasto będące jednocześnie częścią starówki stolicy wyspy i wpisane jest na listę UNESCO. Z pozostałych atrakcji lądowych warto odwiedzić park narodowy Jozani Chwaka Bay słynący z dziko żyjących małp. Dla amatorów mocnych wrażeń polecamy wyprawy kitem lub na quadach.

 

Kilimandżaro

Na północy kraju znajduje się Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), pokryty śniegiem, najwyższy szczyt Afryki będący pozostałością po wulkanie, znany również jako Biały Dach Czarnego Lądu. Wśród mieszkających u podnóża plemion góra budziła grozę, niektóre plemiona (np. Masajów) oddawały jej boską cześć jako Górze Światłości. Na wysokości powyżej 2700 m n.p.m. utworzono Rejon Parku Narodowego Kilimandżaro, który zamieszkują lamparty, słonie, bawoły oraz elandy. Wejście na górę jest typową turystyczną wycieczką, na którą rocznie wyrusza ok. 13 tys. osób. Chociaż nie jest to trudne technicznie podejście to nie wszyscy docierają na szczyt. Trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to długa i wymagająca aklimatyzacji wyprawa.

 

Serengeti

Zlokalizowany w północno-zachodniej części kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to największy i najbardziej znany obszar chroniony na świecie, zajmujący powierzchnię prawie 15 tys. km2. W języku Masajów nazwa „Serengti” oznacza „nieskończona równinę” i tak w rzeczywistości jest. W porze suchej rozpościera się tu widok na bezkresną, pożółkłą od słońca sawannę z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych, zaś w porze deszczowej porośniętą soczyście zieloną roślinnością. Serengeti słynie z migrujących sezonowo (w porze suchej od października do maja) wielomilionowych stad głośnych gnu, zebr, gazeli, eland „wspieranych” przez wygłodniałe, wypatrujące łatwej zdobyczy hieny, sępy, lwy oraz szakale. Nawet poza porą suchą spotkać tu można wielkie stada bawołów, mniejsze grupy słoni i żyraf, eland, Topi, kongoni, impali oraz gazeli Granta.

 

Jezioro Wiktorii

Największe jezioro Afryki i drugie największe na świecie, zajmujące powierzchnię 68,8 tys. km2 położone jest na granicy trzech państw Kenii, Ugandy i Tanzanii. Głębokość jeziora nie przekracza 80m i zamieszkuje je ok. 200 bajecznie kolorowych gatunków ryb. Obfitość tę, prawdopodobnie można wytłumaczyć jako skutek wyschnięcia jeziora i podzielenia się go na kilka mniejszych zbiorników, w których ewolucja poszczególnych ryb przebiegała odrębnie.

 

Park Narodowy Jeziora Manyara

Uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Obszar parku rozpościera się na powierzchni ponad 330 km2 północnej Tanzanii i obejmuje jezioro Manyara (230 km2) wraz z terenami przyległymi. Teren parku poprzecinany jest licznymi strumieniami, porośnięty sawannami oraz wieloma gatunkami palm. Spotkać tu można guźce, pawiany, żyrafy, słonie, liczne gatunki ptaków, hipopotamy oraz lwy. Na suchych stokach Manyara żyje jadowita Czarna Mamba oraz liczne kolorowe jaszczurki. 

 

Krater Ngorongoro

Ngorongoro to wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdujący się w północnej Tanzanii krater wygasłego wulkanu o średnicy 18 –22 km, powierzchni 8,3 tys. km2 i wysokości 1,8 tys. m n.p.m. Dno krateru znajdujące się 600 m poniżej są pastwiskami dla żyjących tam zwierząt. Jest to idealne miejsce do obserwacji szakali, serwali, czarnych nosorożców (!populacja ok. 20 osobników!), flamingów, słoni oraz hipopotamów. Zamieszkujące krater zwierzęta często nie opuszczają go natrafiwszy na obfitość pastwisk oraz licznych słodkowodnych jeziorek i strumyków. Rośnie tam również malowniczy las akacjowy zwany Lorelai. Częściowo zbocza krateru porasta zielony bujny las górski, który zamieszkują antylopy, jeżozwierze oraz lamparty. Park

 

Narodowy Tarangire

Położony na północy Tanzanii park o powierzchni 2,6 tys. km2. Nazwa parku pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez niego. Park ten różni się zdecydowanie od Ngorongoro czy Manyara. Występuje tu mniej zwierząt i są bardziej płochliwe, nie mniej jednak spotkamy tu żyrafy, zebry, bawoły, pantery i ptaki. To, co wyróżnia ten rezerwat to baobaby afrykańskie oraz kigelie. Baobaby afrykańskie to dożywające nawet 1000 lat drzewa zwane drzewami rosnący do góry nogami z powodu ich charakterystycznej korony. Owoce baobabu są przysmakiem pawianów, stąd ich nazwa małp chleb. Kigelia znana jako drzewo kiełbasiane swą nazwę zawdzięcza kształtowi owoców, wykorzystywanych w celach leczniczych jako wzmacniające żyły i tętnice oraz posiadające właściwości przeciwnowotworowe.

Pogoda i klimat

Tanzania

Klimat Tanzanii należy do strefy klimatu podrównikowego, zaliczana jest do krajów w klimacie gorącym i suchym. Najcieplej jest na wybrzeżu gdzie temperatury wahają się od 24°C do 28°C. W nocy temperatury spadają do 15°C - 18°C. Na Zanzibarze temperatury sięgają 30°C. Dosyć częstym zjawiskiem są tu występujące w środku części kraju burze.

 

Kenia

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego. Na wybrzeżu, w pasie 40 km oraz w górach, jest to klimat wilgotny, na pozostałym obszarze – suchy. Na nizinach na wschodzie kraju występuje jedna pora deszczowa od kwietnia do czerwca, w pozostałej części kraju występują dwie pory deszczowe od marca do maja, oraz od listopada do grudnia. Średnia temperatura miesięczna waha się w granicach 25°C – 28°C na wybrzeżu oraz 15°C-19°C w górach.


Wjazd

Tanzania

Wizę pobytową można nabyć w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (dla Polski w Berlinie) oraz na głównych przejściach granicznych (na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Paszport musi być ważny przez 3 miesiące od planowanego zakończenia pobytu. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub przedstawienie środków wystarczających na jego zakup lub pobyt

 

Kenia

Obywatele polscy zobowiązani są do nabycia wizy pobytowej po przylocie do kraju na lotnisku w Nairobi lub Mombasie, porcie w Mombasie lub każdym innym lądowym przejściu granicznym. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu. Nie ma konieczności ponownego wykupywania wizy po wizycie w Tanzanii lub Ugandzie.


Język

Angielski, Suahili


Waluta

Szyling Kenijski – KES, Szyling Tanzański - TZS. Wymiana dolarów (USD), euro oraz innych walut wymienialnych nie stanowi problemu. Wymiany można dokonać w bankach oraz zalegalizowanych kantorach. W niektórych kantorach istnieje możliwość wymiany czeków podróżnych. Honorowane są płatności kartami kredytowymi, chociaż bankomatów nie ma zbyt wiele i tak w Tanzanii znajdują się one przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).


Ubezpieczenie

Nie są honorowane zagraniczne polisy ubezpieczeniowe. W szpitalach wymagane jest pokrycie kosztów leczenia przez chorego lub rodzinę chorego. Wykupienie polisy jest jednak istotne w przypadku, gdy będziemy chcieli dochodzić zwrotu wydatków za leczenie.


Zdrowie

W Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze i żółtaczce zakaźnej, durowi brzusznemu i cholerze. Tego wymogu nie ma w Kenii w przypadku turystów z Europy. Na zachodzie Afryki istnieje zagrożenie malarią, AIDS i cholerą.


Prąd

220V W Tanzanii i Kenii gniazdka występują w standardzie brytyjskim.


Powiązane ofertyHotele

Serengeti Serena Safari Lodge

Tanzania i Kenia

Obiekt o wysokim standardzie, zlokalizowany w najbardziej znanym parku narodowym na świecie, słynącym ze spektakularnych migracji zwierząt, będącym miejscem zamieszkania zwierząt wielkiej piątki.

Ngorongoro Serena Safari Lodge

Tanzania i Kenia

Obiekt o bardzo wysokim standardzie, położony w bardzo atrakcyjnym miejscu, na krawędzi slynnego krateru Ngorongoro.


Imprezy

22 213 18 31