Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe na Bali


PÓŁNOCNO - ZACHODNIE BALI (Menjangan, Permuteran)

Pos 1

Pos 1 oferuje spektakularne korale, otwory i szczeliny i małe jaskinie wzdłuż rafy. Nurkowanie można zacząć albo z łodzi nurkowej albo z brzegu sprzed nowego punktu straży przybrzeżna , gdzie szeroki kanał prowadzi na plażę. Prąd jest z reguły łagodny w tym miejscu. Podczas wejścia do wody nurkowie witani są z reguły przez batfish. Gorgonie umieszczone na drop off opadają na głębokość ponad 40 metrów. Jeżeli spojrzycie uważniej, zobaczycie śpiące groupers i wary bigeyes. Dach rafy to idealne miejsc na podziwianie anemonów i zamieszkujących je błazenków. Zobaczyć tu można także czarne korale i anthias. Wzdłuż dachu pojawiają się także sergeant majors i fusiliers. Dodatkowo znajdują się tu też surgeonfish, emperor angelfish, wargacze, pufferfish, giant sweetlips i wiele innych rafowych rybek. Dodatkowo pojawiają się tu także jacks. Największym rozczarowaniem jest to, jak bardzo rafa została zniszczona przez Nurków, którzy wyryli swoje imiona na dużych gąbkach. Obecnie bardzo się pilnuje, by do takich sytuacji więcej nie dochodziło

 

Menjangan/ wrak Anchor

Na zachodnim wybrzeżu Menjangan położony jest wspaniały wrak Anchor. Ułożony jest on na samy krańcu rafy, w pobliżu siedziby Straży Przybrzeżnej. Sam wrak znajduje się na głębokości 40-50 metrów i jedynie kilku przewodników zabiera nurków na taką głębokość. Większość zatrzymuje się przy przepięknie porośniętej kotwicy na 5 metrach i kontynuują swoją podróż wzdłuż rafy na wschód lub na zachód. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się zanurkować do wraku na pewno tego nie pożałuje. Już po drodze zobaczyć można white tip reef sharks i lizardfish. Na wraku spotkać można snappers, sweetlips, goatfihes, wargacze i moorish idols. Wrak porośnięty jest ogromnymi gorgoniami. W drodze powrotnej zobaczyć można żółwie i wspaniałe korale, jak również gąbki, gorgonie i twarde korale.

 

Secret Bay

Sekret został ujawniony. Ta mała zatoczka w pobliżu przystani promowej w porcie Gilimanuk jest domem dla wielu niezwykłych stworzeń. Miejsce to zostało odkryte przez Takamasa Tonozuka, jednego z najbardziej znanych biologów morskich i fotografów podwodnych na Bali. Płytkie, spokojne i przejrzyste wody zatoki są idealnym miejscem dla kogoś, kto jest zainteresowany życiem morskim. Niezwykłe małe istoty zamieszkujące to miejsce sprawiają, że jest to prawdziwa mekka dla fotografów makro. Zimny prąd który dostarcza pożywienie do tej zatoki przyciąga również stworzenia. Najlepsza widoczność jest podczas rannego przypływu. Rzeczy do podziwiania pojawiają się natychmiast po zanurzeniu. Trawa morska stanowi chronienie dla pipefish, fire urchin i tassled filefish. Pojawiają się tu żółte i czerwone koniki morskie oraz małe mątwy. W dzień spotkać tu można między innymi cassiopea jellyfish, młode lionfish, skorpeny, flatworms w różnych kolorach, ślimaki nagoskrzelne, tiger-stripe pipefish, bat fish, strzykwy, sand crabs, weedy scorpionfish, decorator crabs i wiele innych. Warto się tu zjawić także na nurkowanie nocne, gdyż wtedy zobaczyć można mandaryny, mimic octopus, frogfish i różne inne pojawiające się nocą stworzenia. Warto wynająć tutaj przewodnika, gdyż będzie on nam w stanie pokazać więcej niż wypatrzą nasze niedoświadczone oczy.

 

Close Encounters

Miejsce to szczęśliwym nurkom może dostarczyć wielu emocji podczas nurkowania z mantami. Wiele innych dużych stworzeń także się tu pojawia, m.in. rekiny wielorybie (między grudniem a kwietniem), potato cod, napoleon wrasse, king mackarel, tuńczyki, grey reef sharks, a nawet walenie. Dodatkowo można tu zobaczyć wspaniałe ogromne korale pełne rafowych rybek. Przy odrobinie szczęścia napotkamy także bumphead parrotfish i leaf fish. Mały kanał w rafie rozdziela wschodnią część rafy od jej głównej części. Pojawia się tu bardzo wiele ryb wśród zdrowych twardych korali o gorgonii. W tej części zobaczyć można także wiele garden eels wynurzających się z piasku, należy uważać, gdyż stworzenia te są bardzo strachliwe i łatwo je spłoszyć.

 

WSCHODNIE BALI (Tulamben)

 

Wrak Liberty

Podczas II wojny światowej został storpedowany przez japońską łódź podwodną długi na 134 metry frachtowiec „Liberty” cumujący przy plaży, by uratować ładunek i ludzi. Na szczęście udało się to. Przez ponad 20 lat pusty frachtowiec cumował na plaży. W marcu 1963 roku pojawił się znak dla przyszłych nurków i wybuchł najwyższy wulkan na wyspie Gunung Agung (3142 metry). Lawa wepchnęła statek na morze i stworzyła przyszłą atrakcję nurkową pierwszej klasy. Wrak Liberty leży na sterburcie i można na nim nurkować na głębokości od 3 do 30 metrów. Przez ponad 40 lat rozwijało się na nim życie, którego nie sposób łatwo opisać. Fantastycznie kolorowe miękkie korale walczą z równie pięknymi scleractinia, różnymi gąbkami, kolorowymi algami i niesamowitymi żachwami o ostatnie wolne miejsca na tej sztucznej rafie. Mimo że Liberty jest najczęściej odwiedzanym przez nurków miejscem na Bali stanowi ona absolutnie konieczny punkt w programie każdego nurka. Wrak może znieść nawet wizytę kilkuset nurków dziennie. Występuje tu niesamowita różnorodność ryb, które przyzwyczaiły się już do bąbelków wypuszczanych przez nurków i pozwalają się im zbliżyć na niewielką odległość. Występują tu takie rarytasy jak frog fish, pygmy seahorse, leaf fish.

 

Tulamben Drop- Off

Nurkowie uwielbiają to miejsce, Wystarczy wejść do wody i popłynąć kawałek nad czarnym piaskiem, by się tam dostać. Miejscem charakterystycznym jest wynurzający się z wody na wschodzie kawałek skały. Kiedy docieramy do skały ilość stworzeń zwiększa się z każdym uderzeniem płetwy. Prądy przyciągają tu mnóstwo ryb, które zobaczyć można płynąc wzdłuż rafy. Ściana jest wspaniale porośnięta gąbkami i gorgoniami. Na 30 metrach prąd zmierza w kierunku południowym. Znajduje się tu jeden z najbardziej charakterystycznych znaków krajobrazu na Tulambenie- gorgonia Muricella. Na głębokości ujawnia się w kolorze ciemnego fioletu. Nawet najbardziej wymagający nurkowie będą zachwyceni jej wielkością. Ci, którzy mają lepszy wzrok z pewnością odnajdą tu pygmy sea horse. Gorgonie stanowią również dom dla wielu innych gatunków ryb także hawkfish. Można tu także spotkać różne duże ryby, w tym rekiny wielorybie, manty, rekiny młoty, samogłowy, rekiny i dogtooth tuna. Prawdopodobnie jednak największą atrakcją tego miejsca są ogromne gąbki w przeróżnych kolorach. Można wśród nich znaleźć także squat lobster- lauria siagiani nazwane na cześć sławnego balijskiego nurka- Wally Siagian, który odkrył je jako pierwszy. W pobliżu spotkać można także anemony z pederson shrimp i błazenkami. Podczas powrotu na powierzchnię ujrzeć można również angelfish, groupers i parrotfish. Miejsce to jest również świetne na nurkowanie nocne.

 

POŁUDNIOWE BALI (Candidasa, Nusa Penida)

 

Manta Point

Jest to bardzo łatwe nurkowanie, gdyż wystarczy dać ponieść się lekkiemu prądowi. Manty najczęściej zjawiają się od marca do maja (a nawet od lutego do czerwca), a pojedyncze okazy można tu oglądać przez cały rok. W trakcie sezonu jednocześnie zobaczyć można 17 sztuk naraz. Chociaż widoczność w tym miejscu może być całkiem dobra, to jednak przy gorszej widoczności, spowodowanej większą ilością planktonu, łatwiej o spotkania z mantami. Nawet jeśli nie zobaczycie mant, miejsce to warte jest odwiedzenia. W skalnych częściach rafy spotkać można lobsters i moray eels. Nad koralami unoszą się mątwy. Pojawiają się tu także największe na wyspie żółwie.

 

Crystal Bay

Ponieważ większa część tego miejsca znajduje się dosyć płytko jest ono odpowiednie dla wszystkich nurków. Do zatoki można się dostać z dwóch stron, a w środku znajduje się wielka skała. Należy uważać płynąc po zewnętrznej stronie skały, gdyż prąd może być silny i utrudniać nurkom utrzymanie się z dala od skały. W pobliżu drop off spotkać można orlenie, dogtooth tuna, rekiny i okazjonalnie bumphead wrasse, a także surgeonfish. Wewnątrz zatoki znajdują się wspaniałe korale stanowiące dom dla wielu morskich stworzeń. Duże ławice glassy sweepers tworzą żywe ściany przy nawisach. Należy zwrócić uwagę także na piękne miękkie korale, które się tu znajdują. Uważni nurkowie zobaczą na dnie również wspaniałe tridacna clamshell. Przy północnej stronie wybrzeża duże dziury tworzą jaskinie do których można ostrożnie wpłynąć, by zobaczyć rekiny.

 

SD- Point (Sekolah Desar)

Rafa otaczająca vNusa Penida rzadko odwiedzana jest przez nurków. Dzięki czemu zachowały się tu wspaniałe ogrody koralowe. Na świecie jest niewiele miejsc, które mogą temu dorównać. Przy silnym prądzie warto zakotwiczyć przy piaszczystym dnie skąd obserwować można wspaniałe morskie życie. Pojawiają się tu niezwykłe ślimaki nagoskrzelne, a także queen angelsgish, pufferfish. Wzdłuż tej rafy zobaczyć można także samogłowy, whitetip reef sharks, manty a nawet orki. Crinoids walczą o miejsce na wielkich gąbkach. Na wielu anemonach spotkać można percula clownfish. Te małe stworzenia wprawiają w zdumienie kiedy walczą z prądem by utrzymać się w ramionach anemonów. Okazjonalnie można tu zobaczyć także węże morskie. Podziwianie ich piękna może sprawić, że zapomnimy jak bardzo są jadowite. Lepiej ich nie zaczepiać.

 

Gili Tepekong

Krótka przejażdżka łodką z Buitan. Padangbai lub Candidasy dostarczy nas do Gili Tepekong, wulkanicznej wysepki wyrastającej z wody blisko brzegu. Pod woda teren ten pokryty jest wspaniałymi koralami o różnych rozmiarach i kształtach. Otoczone są czerwonymi gorgoniami, tunicates i gąbkami. W niektórych miejscach ich ilość jest ogromna, trudno odpoczywać na dnie w obawie przed zniszczeniem korali. W pobliżu wyspy głębokość wynosi 12 metrów i spokojnie opada do 30. Gili Tepekong to najczęściej nurkowanie w prądzie, wzdłuż ściany wyspy, często odwiedzanej przez duże ryby. W otwartej wodzie pojawiają się golden jacks i batfish, a w małych dziurach groupers i bigeyes. Blue lobsters spotkać można w niektórych dziurach, a w kanale zwróconym ku Nusa Penida pojawiają się samogłowy. Na północnej stronie wyspy warto wypatrywać grey reef sharks. Ciekawskie rekiny mogą towarzyszyć nurkom podczas całego nurkowania. Podczas dnia wypatrzyć można także white tip sharks odpoczywające w jaskiniach na zachodniej stronie. Silne prądy sprawiają, że widoczność jest bardzo dobra i sięga od 18 metrów wzwyż. tłumaczenie A.M.


Powiązane ofertyHotele

Two Fish Resort - Nusa Lembongan

Indonezja - Bali

Mały, cichy ośrodek w korzystnej cenie i nurkowanie z bardzo dobrą bazą będzie najlepszym wyborem dla osób chcących zanurkować w najlepszych miejscach nurkowych z mantami, mola mola i rekinami wokół Nusa Lembongan.

Lotus Bungalows Bali - Candidasa

Indonezja - Bali

Hotel jest idealnym miejscem wypadowym do wycieczek lądowych i nurkowania na południu Bali. W Candidasa znajduje się wiele sklepów i restauracji.

Alam Batu Dive Resort - Tulamben

Indonezja - Bali

Nowy ośrodek w zachwycającym otoczeniu. Oczarowani pobytem tutaj będą zarówno nurkowie jak i nie nurkowie.

Kubu Indah Dive & Spa Resort - Kubu

Indonezja - Bali

Nowy 3-gwiazdkowy obiekt oferuje korzystny stosunek ceny do oferowanych usług. Poza komfortowym zakwaterowaniem oferuje miłą obsługę i liczne dodatkowe atrakcje.

Pondok Sari Beach Resort Bali - Pemuteran

Indonezja - Bali

Idealny hotel dla gości, którzy chcą spędzić atrakcyjny urlop z dala od masowej turystyki balijskiej. Położenie w stosunku do miejsc nurkowych Parku Narodowego Menjangen jest bardzo dobre. Cały kompleks oferuje bardzo dobry stosunek ceny do usługi.

Siddhartha Ocean Front Resort & Spa - Kubu

Indonezja - Bali

Nasza perełka noclegowa na mapie hoteli nurkowych na Bali. Niezbyt oddalony od najbardziej znanych miejsc nurkowych  jest idealnym punktem wypadowym dla nurków, którzy cenią sobie wysoki standard.

Alam Anda Bali - Sambirenteng

Indonezja - Bali

Ten kompleks jest małym rajem i specjalną okazją dla tych wszystkich którzy szukają spokoju i relaksu nie chcąc jednocześnie rezygnować z nurkowania. Panuje tu nieformalna cicha i miła atmosfera.

Tauchterminal Tulamben Resort Bali - Tulamben

Indonezja - Bali

Niewielki, prywatny i znakomicie zlokalizowany ośrodek oferujący najlepsze miejsca nurkowe na Bali. Ośrodek został całkowicie odrestaurowany w 2008 roku.


Bazy nurkowe

Gangga Divers Bali

Indonezja - Bali

Świetna baza nurkowa organizująca nurkowania w południowo-wschodniej części Bali

Kubu Indah - Kubu

Indonezja - Bali

Baza oferuje nurkowania w ciekawych miejscach. W poblizu znajduje się rafa przybrzeżna.

Alam Batu Dive Center - Tulamben

Indonezja - Bali

Wspaniałe nurkowania na przepięknej rafie przybrzeżnej i miejscach we wschodniej części Bali

Werner Lau Diving Center Siddhartha - Kubu

Indonezja - Bali

Profesjonalna baza z długoletnim doświadczeniem organizująca nurkowania w południowo- wschodniej części Bali oraz wypłynięcia na inne miejsca

Werner Lau Diving Center - Pondok Sari

Indonezja - Bali

Profesjonalna baza z długoletnim doświadczeniem organizująca nurkowania w północno- zachodniejj części Bali oraz wypłynięcia na inne miejsca

Werner Lau Diving Center - Alam Anda

Indonezja - Bali

W bazie można zrobić kurs nurkowy z polskim instruktorem. Profesjonalna baza z długoletnim doświadczeniem organizująca nurkowania w południowo- wschodniej części Bali oraz wypłynięcia na inne miejsca

Tauchterminal Tulamben Bali - Tulamben

Indonezja - Bali

Profesjonalna, świetnie zorganizowana baza, oferująca aż do 5 nurkowań dziennie w najlepszych miejscach południowo- wschodniej części Bali, w tym na słynnym wraku Liberty

Two Fish Divers - Nusa Lembongan

Indonezja - Bali

Najlepszy wybór dla nurków mieszkających w Two Fish Resort na Nusa Lembongan i dla osób, które nie lubią długich dojazdów do miejsc nurkowych. 


Wycieczki

Indonezja: Wokół Bali

Indonezja - Bali

Szczególna atrakcja naszej wyprawy to fakt, że kierowca spełni wszystkie państwa życzenia, unikając jednocześnie zatłoczonych przez turystów popularnych atrakcji. Wystarczą 2 dni aby pojąć piękno wyspy.

Indonezja: Wschodnie Bali- Mother Temple

Indonezja - Bali

Świetna okazja do poznania jednej z najważniejszych świątyń na Bali