Najlepsze nurkowaniaAntarktyda program rejsu: Półwysep Antarktyczny oraz Południowe Szetlandy


 Półwysep Antarktyczny oraz Południowe Szetlandy

 

Dzień 1 Popołudniem rozpoczynamy wyprawę z Ushuaia (Ziemia Ognista, Argentyna).

Dzień 2 i 3 Podczas tych dwóch dni płyniemy przez Cieśninę Drake’a. Statek kontynuuje rejs przez Antarctic Convergence, barierę biologiczną, gdzie zimne wody z rejonów polarnych przenikają do strefy cieplejszego oceanu. W tym rejonie możemy wypatrywać wędrownych, szarogłowych i czarnobrewych albatrosów , oceanników żółtopłetwych, petreli oraz południowych fulmarów. W pobliżu Południowych Szetlandów wypatrywać będziemy pierwszych gór lodowych.

Dzień 4- 8 Typowy plan podróży do Południowych Szetlandów I Półwyspu Antarktycznego jest następujący. Jest to jednak jedynie przykładowy plan i końcowa wersja zależy od decyzji Lidera Ekspedycji na pokładzie. Płyniemy w kierunku Wyspy Zwodniczej w celu odbycia długiego spaceru I wycieczki kajakami, które będą uzależnione jednak od warunków pogodowych. Następnie skierujemy się do „High Antarctica” przez Kanał Gerlach płynąc w pobliżu Wysp Brabant. W Porcie Orne mamy nadzieję wylądować by zdobyć Szczyt Spigot. Występuje tutaj otoczenie górskie, spacer wyniesie nas na poziom 300m n.p.m. Widok ze szczytu jest fantastyczny. Kajakarze będą mieli czas by odbyć wycieczki eksploracyjne w pobliżu brzegu. Na Wyspie Cuvervilee, małej urwistej wysepce, wciśniętej pomiędzy górami a Półwyspem Arktycznym I Wyspą Danco, znajdziemy dużą kolonię pingwinów białobrewych, oraz pary wydrzyków. Na wyspie Danco możemy obserwować pingwiny maskowe i prawdopodobnie również foki Weddell’a oraz krabojady. W Porcie Neko będziemy mieli okazję postawić krok na Antarktydzie w przepięknym otoczeniu dużych lodowców. Inne lądowania na kontynencie to na przykład Portal Point. Podczas wyprawy oferujemy wyprawy zodiakami to Portu Foyn na Wyspie Nansen i do Portu Neko.

Żeglując przez Zatokę Paradise z niezliczoną liczbą gór lodowych I pociętych fiordów, będziemy mieli możliwość przesiąść się w zodiaki by spenetrować wewnętrzna stronę fiordów. Tutaj będziemy mogli spotkać humbaki oraz płetwale karłowate Po przepłynięciu przez Kanał Neumayer, odwiedzimy brytyjską stację badawczą i pocztę w Port Lockroy na wyspie Goudier. W pobliżu Port Lockroy możemy wylądować na Jougla Point by zobaczyć pingwiny białobrewe oraz kormorany niebieskookie. Następnie płyniemy wzdłuż Kanału Lemaire do wyspy Pleneau i Petermann, gdzie znajdziemy pingwiny białookie i ponownie niebieskookie kormorany. W tym rejonie mamy duże szanse na spotkanie z humbakami, finwalami oraz płetwalami karłowatymi. W dalszej części podróży planowana jest wizyta w stacji Antarktycznej. Dalej na południe postaramy się odwiedzić ukraińską stację Vernadsky, której załoga zgotuje nam na pewno ciepłe przywitanie. Płynąc na północ przez Kanał Neumayer dotrzemy do Wysp Melchior z pięknym krajobrazem i ponownie będzie możliwość odbycia wyprawy zodiakami pomiędzy górami lodowymi, gdzie całkiem możliwe spotkamy lamparty morskie, krabojady i walenie.

Dzień 9 - 10 Ponownie w Cieśninie Drake’a będziemy mogli spotkać wiele ptaków morskich .

Dzień 11 Rano przybywamy z powrotem do Ushuaia.

Czytaj więcej:

> Antarktyda i Arktyka - opis regionu

> Rejsy nurkowe na Antarktydzie i Arktyce