Najlepsze nurkowania10 Najlepszych Miejsc Nurkowych - Jaskinie


Najlepsze nurkowania jaskiniowe: Cenoty – Meksyk

Na półwyspie Jukatan woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do ponad 10 km systemu jaskiń i otworów.

Istnieje wiele cenot, spośród których można wybierać, wciąż także powstają nowe. Mają one także swoje nazwy. Wiele osób zaczyna przygodę z nimi od miejsca zwanego Car Wash – Myjnia (nazwanego tak, ponieważ miejscowi myli tu kiedyś swoje samochody). Jest to miejsce łatwe do nawigowania i odpowiednie dla mniej zaawansowanych nurków.

Najbardziej chyba znaną cenotą jest Dos Ojos. Po upalnym powietrzu otaczającej dżungli, woda wydaje się lodowata, a jednocześnie jest krystalicznie czysta, co daje wrażenie wręcz wiszenia w powietrzu. Po zejściu do wielkiej, ziejącej jaskini, widok zapiera dech w piersiach. W ciemnych i mrocznych, niemal nieziemskich korytarzach mija się kruche formacje skalne. Światło słoneczne, wpadające przez szczeliny ze świata powyżej, podkreśla dziwne i wspaniałe kształty skał, z kolumnami i stalaktytami, a także mieniące się od minerałów ściany.

Warstwa słonej wody znajduje się tu pod warstwą wody słodkiej, co tworzy galaretowatą haloklinę w miejscu, w którym się mieszają. Dzięki temu żyją tu obok siebie gatunki słodkowodne i słonowodne. W niektórych jaskiniach żyją nietoperze. W większości cenot konieczne jest nurkowanie z przewodnikiem.

 

Chac-Mool

Wejście do tej cenoty znajduje się około 100 m na południe od Puerto Aventuras. Do tych samych pomieszczeń Chac-Mool prowadzą dwa wejścia z wody. Pierwsza podwodna komora jest stosunkowo duża, dociera tu także sporo światła słonecznego z otworu powyżej. W drugim pomieszczeniu część sufitu zawaliła się, a nurkowie mogą wynurzyć się tu na powierzchnię, a także podziwiać dwa poziomy wspaniałych stalaktytów. Główne wejście do cenoty otoczone jest bujną roślinnością – w kierunku wody zwisają tu pnie i gałęzie. To właśnie tutaj w słoneczne dni rozgrywa się spektakularny spektakl świetlny, kiedy promienie słoneczne wpadają do wody niczym wiązki laserowe. Chac-Mool jest także jedną z cenot, w których występuje haloklina – gdzie woda słona i słodka spotykają się tworząc piękny efekt wizualny. Ze względu na obszerne pomieszczenia i maksymalną głębokość 12m, Chac-Mool jest świetnym miejscem nawet dla niezbyt doświadczonych nurków kawernowych. Jest tu także możliwość dłuższej penetracji korytarzy, a także oglądania największych podwodnych stalaktytów na świecie!

 

Kukulkan

Będące częścią systemu Chac Mool wejście do Kukulkan znajduje się kilkaset metrów od cenoty Chac Mool. Do Kukulkan dostać się można przez piękną sadzawkę na jednym z końców cenoty. Na głębokości około 10m znajduje się haloklina. Polecamy poświecić latarką w miejsce, w którym spotyka się woda słodka ze słoną i podziwiać refleksy świetlne, jakie pojawiają się na ścianach kawerny. Dalej płynie się przez ogromną kawernę otaczającą cenotę. Efekty świetlne, kiedy słońce przedziera się przez ciemność, są tu zadziwiające. Warto także spojrzeć w górę w kierunku tafli wody, by dostrzec kolory tęczy.

Cenoty Kukulkan i Chac Mool połączone są korytarzem, jednak przepływanie przez niego jest zabronione dla nurków kawernowych.

 

Chikin Ha

Chikin Ha położona jest około 25 km od Playa del Carmen i jednocześnie jest pierwszą cenotą z liczącego ponad 10 km systemu połączonych ze sobą podwodnych korytarzy. Chikin Ha jest dogodnie położona, znajduje się tu toaleta oraz szlak prowadzący od wejścia do cenoty. Podczas nurkowania płynie się w kierunku pobliskiej Rainbow cenote (cenoty tęczowej). Na głębokości około 10 metrów woda słodka miesza się ze słoną tworząc haloklinę – ciekawe zjawisko wizualne. Jeśli zejdziesz jeszcze kilka metrów w dół, poczujesz przyjemną zmianę temperatury – woda słona jest bowiem cieplejsza niż słodka. W cenocie Rainbow można zaobserwować, jak roślinność poszukuje w dżungli wody – korzenie przedzierają się przez skały i zanurzają w wodzie. Zawsze warto popatrzeć w kierunku wejścia dla podziwiania spektakularnych efektów świetlnych.

 

El Eden

Znana także pod nazwą Ponderosa, cenota ta położona jest 3 km na południe od Puerto Aventuras i 25 km na południe od Playa del Carmen. Jest to duża i piękna cenota – jak basen w samym środku dżungli. Na dnie cenoty znajdują się skały pokryte mchami i roślinami, będące domem dla różnorodnych ryb i słodkowodnych węgorzy. Wszystko to sprawia, że Ponderosa jest świetnym miejscem do pływania i snurkowania, a także kursów nurkowych w dni, w które ocean jest zbyt niespokojny.

Cenota ta jest także idealna dla mniej doświadczonych nurków kawernowych, gdyż jej pomieszczenia są przestronne. Podczas nurkowania przepływa się do pobliskiej cenoty Coral Garden. Tutaj czeka na nurków wspaniały spektakl świetlny. Na głębokości 10 m znajduje się haloklina. Nurkowie jaskiniowi znajdą tu wiele różnych korytarzy do badania, często prowadzących do innych cenot.

 

Tajma Ha

Cenota ta doskonale nadaje się zarówno dla nurków jaskiniowych, jak i kawernowych, i położona jest 26 km na południe od Playa del Carmen i 5 km na południe od Puerto Aventuras.

Nurkowanie zaczyna się tu przepłynięciem przez szerokie pomieszczenie - częściowo tylko zalaną wodą pieczarę nietoperzy. Światło słoneczne wpada tu przez otwory w sklepieniu i w letnich miesiącach wpada do wody jak światło lasera. Na podłodze kawerny leżą setki stalaktytów. Następnie wpływa się do Sugar Bowl – niewielkiej cenoty, w której także podziwiać można świetlny spektakl. Tajma Ha udekorowana jest stalaktytami i stalagmitami, uważne oko dostrzeże tu nawet ukryte skamieniałości. Haloklina w głębszych partiach tworzy interesujące efekty podobne do lustrzanej tafli, kiedy nurkowie wpływają w warstwę wody słodkiej znajdującej się poniżej.

Nurkowie jaskiniowi mogą tu płynąć zarówno w górę, jak i w dół strumienia wody. Najlepiej poprosić przewodnika nurkowego o wycieczkę do Chinese Garden.

 

 

Dos Ojos 

Wejście do tej słynnej i popularnej cenoty usytuowane jest kilometr na południe od Xel Ha oraz około 48 km na południe od Playa del Carmen. Z autostrady do kawerny i jaskiń prowadzi czterokilometrowa piaszczysta droga.

Nazwa „Dos Ojos” oznacza „dwoje oczu” – cenota została tak nazwana, ponieważ znajdują się tu dwie cenoty o okrągłym kształcie, położone jedna obok drugiej. Dos Ojos, znana z możliwości odbywania płytkich nurkowań, daje nurkom dużo czasu na podziwianie pięknego systemu.

W pierwszej cenocie zaczynają się i kończą 2 różne nurkowania.

Jedno z nich prowadzi wzdłuż wejścia do „drugiego oka”, dokąd wpada mnóstwo światła słonecznego. Jest tu także wystarczająco dużo miejsca, by swobodnie popływać wokół ogromnych kolumn i stalaktytów. Należy przygotować się na emocjonujące niespodzianki! Warto także spojrzeć czasem w kierunku wejścia, by zobaczyć piękną grę świateł. Ze względu na płytkie nurkowania, krystalicznie czystą wodę i wspaniałe dekoracje, Dos Ojos jest wspaniała do nurkowania kawernowego, a także jaskiniowego.


Dos Ojos – Bat Cave

Nurkowanie w Bat Cave jest zdecydowanie tym ciemniejszym z dwóch nurkowań w systemie „Dos Ojos”. Składa się z serii komnat i korytarzy położonych pod jaskinią częściowo wypełnioną powietrzem, dokąd dociera niewielka ilość światła. Warto się tu wynurzyć, by podziwiać zapierające dech w piersiach naturalne ozdoby na ścianach oraz nietoperze chowające się pomiędzy stalaktytami. Wymagana jest dobra kontrola pływalności, ponieważ płynie się przez korytarze wypełnione pięknymi i kruchymi naciekami krasowymi.

Nurkowie jaskiniowi mogą tu zaplanować wiele różnych nurkowań kilkaset metrów w każdym kierunku tego rozbudowanego systemu jaskiń – Dos Ojos jest bowiem jednym z najdłuższych systemów jaskiń na Jukatanie, do tej pory odkryto ponad 60 km korytarzy i połączenia z 25 cenotami!

Osobom nienurkującym Dos Ojos oferuje miejsce idealne do snurkowania lub po prostu pływania w otoczeniu wspaniałych formacji skalnych.

Ciekawostka: kręcono tu film w systemie IMAX - „Journey into Amazing Caves” z 2001 r.


Casa Cenote

Casa Cenote łączy jeden z najdłuższych podwodnych systemów jaskiń na świecie (Nohoch Na Chich) z oceanem. Znajduje się tu jedna z niewielu rzek powierzchniowych na Jukatanie. Zlokalizowana 10 km na północ od Tulum i 70 km napołudnie od Playa del Carmen, Casa Cenote daje nurkom niezwykłe wrażenie nurkowania pod dżunglą. Nurkowanie przebiega z biegiem rzeki na głębokości nie większej niż 8m. Dzięki połączeniu z oceanem, spotykają się tu masy wody słodkiej i słonej.

Nurkuje się wzdłuż porośniętych dżunglą brzegów, gdzieniegdzie między pokrytymi glonami korzeniami drzew namorzynowych sięgających wody. Dno udekorowane jest ogromnymi kamieniami porośniętymi mchami i zielonymi glonami. Jeśli wynurzysz się dyskretnie na końcu rzeki, dostrzeżesz różne gatunki ptaków, a przy odrobinie szczęścia także rybołowa zwyczajnego. Wzdłuż brzegów cenoty rozrzucone są także niewielkie jaskinie wciskające się w dżunglę, korzystają z nich czasem manaty zamieszkujące przybrzeżne rzeki i laguny.

 

Calavera

Calavera oznacza „jaskinię czaszek” znana jest także jako „świątynia zagłady”. Położona jest zaraz za Tulum, po drodze do Coba i całkowicie różni się od pozostałych kawern w rejonie. Wchodzi się do niej przez okrągły otwór w skale. Przygoda zaczyna się niemal natychmiast, ponieważ trzeba wykonać około 3 metrowy skok, by osiągnąć poziom wody. Sama kawerna jest wielkim pomieszczeniem z kopczykiem osadów i skał w samym środku. Nurkowanie rozpoczyna się powolną spiralą wokół tego kopca, wzdłuż ścian cenoty. Podczas tego nurkowania możliwe jest przekroczenie 3 różnych haloklin i odnalezienie wielu ukrytych skamieniałości. Do kawerny wpada sporo światła.

Po spojrzeniu w górę, w kierunku wejścia, przy odrobinie wyobraźni zobaczy się „czaszkę”. Światło wpadające przez otwory w sklepieniu wygląda, jakby wpadało przez dwoje oczu i usta.

Nurkom jaskiniowym jaskinia oferuje piękne korytarze po obu swoich stronach. Zapytaj swojego przewodnika o „The Fang”, wspaniałą kombinację wielkich stalaktytów i stalagmitów.

 
Gran Cenote 

Nazwa mówi sama za siebie… Gran Cenote uważana jest za jedną z najlepszych do snurkowania, nurkowania jaskiniowego i kawernowego na Riviera Maya. Cenota ta jest częścią systemu Sac Aktun, co w języku Maya oznacza „białą jaskinię”. Gran Cenote położona jest wzdłuż autostrady do Coba, zaledwie 4 km za miastem Tulum. Nurkowanie prowadzi wzdłuż krawędzi okrągłej cenoty o maksymalnej głębokości 10m.

Wymagana jest doskonała kontrola pływalności, ponieważ ściany jaskini i korytarzy są bogato udekorowane. Białe ściany, krystalicznie czysta woda i zapierające dech w piersiach formacje czekają tylko, by zahipnotyzować jakiegoś nurka :-)

Nurkowie jaskiniowi mają tu możliwość penetracji kilku ścieżek wewnątrz tej wspaniale ozdobionej jaskini.

Snurkowie mogą podziwiać formacje z powierzchni.

Jako że Gran Cenote położona jest z dala od Playa del Carmen, zwykle tego samego dnia nurkuje się także w Angelicie lub Aktun Ha.


Aktun Ha

Lepiej znana pod nazwą „Car Wash” – „Myjnia”, choć już nie myje się tu samochodów. Aktun Ha położona jest 8 km od Tulum po drodze do Coba. Lustro wody znajduje się tu zaledwie kilkanaście centymetrów poniżej powierzchni, co sprawia, że dostęp do samej kawerny jest łatwy. Można tu nurkować z prądem lub pod prąd. Najbardziej popularną drogą jest ta pod prąd, gdzie występują kolumny w kolorze kasztanowym. Nurkowanie rozpoczyna się wejściem do wody pomiędzy korzeniami i zwalonymi drzewami, które zabierają nurków do dziwnego i innego świata. Gdy spojrzy się w górę, ma się wrażenie nurkowania pod chmurami – a to za sprawą małych glonów żyjących pod powierzchnią.

Wpadające pomiędzy korzeniami światło tworzy cudne widowisko, a duże pomieszczenie za korzeniami pięknie się podświetla.

Nurkowie jaskiniowi znajdą tu wiele możliwości dla siebie – poproś przewodnika, by pokazał Ci między innymi Room of Tears lub Adriana’s Room.


Angelita

Angelita oznacza „mały anioł”. Nurkowanie w niej to nie tylko niezwykłe nurkowanie – to nurkowanie, które pamiętać się będzie przez całe życie!

Położona 17 km od Tulum, jest też cenotą położoną najdalej od Playa del Carmen. Aby do niej dotrzeć należy przejść około 5 minut przez dżunglę, a po dotarciu na miejsce ukaże się malowniczy okrągły kształt cenoty. Schodząc w dół w krystalicznie czystej wodzie, dotrzesz do wyglądającej mistycznie warstwy siarkowodoru na głębokości 30m. Wygląda ona jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Jest tu też ciemno, można więc poczuć się jak w lesie w nocy.

W zależności od zużycia powietrza – wynurzenie może przebiegać powoli spiralnie wzdłuż ścian. Można tu podziwiać ogromne stalaktyty, które, zwisając z brzegów cenoty, wskazują, że poziom wody był tu kiedyś o wiele niższy.

Nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość – najczęściej nurkuje się tu do 40m. Miejsce to nadaje się też na nurkowania techniczne.

 

Czytaj więcej:

> Meksyk - opis regionu

> Rejsy nurkowe w Meksyku

> Bazy nurkowe w Meksyku

> Hotele nurkowe w Meksyku


Powiązane ofertyRejsy

Nautilus Belle Amie

Wygodna łódź oferująca safari nurkowe z dreszczykiem emocji. Jeśli marzyłeś o nurkowaniu w klatce z rekinami ludojadami to właśnie znalazłeś cos dla siebie. Polecamy!

Nautilus Explorer

Kanada i Alaska

Komfortowy statek, godny polecenia. Wspaniałe miejsca nurkowe i możliwość poznania przyrody sprawiają, że ten rejs to niesamowite przeżycie.

Solmar V

Meksyk

Cena w porównaniu z innymi statkami jest odrobinę wyższa ale jest to uzasadnione ogromnym doświadczeniem i znajomością nurkowisk na Guadelupe i Socorro Island, nie porównywalnym z żadnym innym statkiem.

Socorro Aggressor

Łodzie floty Aggressor znane są z najwyższej jakości obsługi oraz świetnej organizacji. Socorro Aggressor to nowa łódź w tym regionie oferująca rejsy na Socorro oraz Gudelupe w bardzo przystępnej cenie.


Bazy nurkowe

Pro Dive International - Playa del Carmen

Meksyk

Mimo, że ceny są nieznacznie wyższe w porównaniu do ofert innych baz to trzeba przyznać, że PRo Dive wywiązuje się z obietnicy komfortowego, bezpiecznego i bezproblemowego nurkowania wakacyjnego w 100%. Podejście do klienta jest tu na najwyższym poziomie. Marzy Ci się spotkanie z rekinem wielorybim, rekinem tępogłowym albo żaglicami? Dobrze trafiłeś.