Najlepsze nurkowania

Nautilus Belle Amie


Wygodna łódź oferująca safari nurkowe z dreszczykiem emocji. Jeśli marzyłeś o nurkowaniu w klatce z rekinami ludojadami to właśnie znalazłeś cos dla siebie. Polecamy!


Opis

Nautilus Belle Amie to nowa siostrzana łódź Nautilus Explorera, od 2015 będzie oferowała rejsy po Meksyku. 42-metrowa łódź oferuje wyprawy do Meksyku na Socorro i na żarłacze białe na wyspie Guadalupe.

 

W listopadzie, marcu i kwietniu Nautilus Belle Amie pływa z Cabo San Lucas (Baja California) w rejsy 8 nocy na wyspy Socorro. Od lipca do listopada oferuje trwające 5 nocy rejsy na białe żarłacze przy wyspie Guadalupe w Meksyku. Wyprawa zaczyna się i kończy w San Diego w USA.


Wyposażenie

Ten komfortowy statek oferuje miejsce dla ponad 30 gości, zwykle zabieranych jest 28 nurków. Przy pełnym czarterze możliwe jest zakwaterowanie większej liczby osób. Na dolnym pokładzie znajduje się 8 przytulnych podwójnych kabin i 1 kabina czteroosobowa, na pokładzie głównym znajdują się 2 Premium Suity, które można połączyć s Suitę Platinum. Na pokładzie górnym zlokalizowanych jest 5 Suit Superior. Wszystkie kabiny posiadają indywidualnie regulowaną klimatyzację i własne łazienki z prysznicem i WC. Suity są nieco większe i mają okno panoramiczne.

 

Na pokładzie głównym znajduje się klimatyzowany salon z barem oraz restauracja, w której serwowane są posiłki - mix kuchni meksykańskiej i międzynarodowej. Do dyspozycji gości pozostaje także biblioteczka oraz TV ze sprzętem stereo. Na pokładzie słonecznym można wygrzewać się w słońcu lub schować się w cieniu, a także zrelaksować przy barze lub w jacuzzi.

 

Na rufie położony jest pokład nurkowy, zapewniający wystarczającą ilość miejsca dla nurków i ich sprzętu. Łódź spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa. Do wyposażenia łodzi należą także 3 łodzie nurkowe.


Nurkowanie

W dni nurkowe odbywa się do 5 nurkowań dziennie, przeprowadzanych z 3 komfortowych szybkich łodzi towarzyszących. Nurkowania prowadzone są przez przewodnika - divemastera, doświadczeni nurkowie mogą nurkować samodzielnie w systemie partnerskim. Briefingi odbywają się po angielsku. Dostępne są 12l butle aluminiowe z zaworami DIN lub INT. Po wcześniejszej rezerwacji można także wynająć butle 15l. Nitrox dostępny za dopłatą.

 

Na pokładzie nurkowym znajdują się prysznice z ciepłą wodą i toaleta dla nurków, a także osobne baseniki na płukanie sprzętu i kamer/ aparatów. Znajduje się tu także osobny stolik z gniazdkami do ładowania sprzętu (110V i 220V).

 

Podczas trwających 8 nocy rejsów na Socorro przewidzianych jest 6 dni nurkowych i płynie się do 3 różnych wysp archipelagu. Łącznie w programie są 22 nurkowania i 1 nocne snurkowanie z żarłaczem jedwabistym.

 

Przy rejsach na Guadalupe wykonuje się nurkowania w klatce. Na wyposażeniu łodzi jest 5 klatek - 3 klatki znajdują się na 9 metrach głębokości - z doświadczenia wynika, że na tej głębokości spotkania z żarłaczami białymi są najbardziej emocjonujące. Dodatkowo jedna klatka znajduje się na głębokości 4m, a jedna przy powierzchni. Taka ilość klatek gwarantuje, że każdy gość będzie miał możliwość zanurkowania w klatce umieszczonej na 9 m 3 razy w ciągu dnia. Nurkowanie w pozostałych klatkach jest nielimitowane i jest możliwe, jeśli tylko jest miejsce w klatce.

 

Do klatek dostarczane jest powietrze, goście nie potrzebują więc własnego wyposażenia, wystarczy pianka i maska. Do klatki znajdującej się przy powierzchni może wejść każdy, do głębiej położonych klatek dostęp mają jedynie osoby z certyfikatami nurkowymi.

 

Podczas rejsów na łodzi obecnych jest 3 naukowców, którzy badają zachowania żarłaczy białych. Goście mają możliwość pomóc w prowadzeniu badań, np. w identyfikowaniu rekinów. Część opłaty za rejs przeznaczana jest na dofinansowanie White Shark Conservation Fund, organizacji powstałej, by chronić te piękne ryby.

 

Guadelupe jest obecnie najlepszym miejscem na nurkowania z żarłaczami białymi.


Miejsca nurkowe

Dopłynięcie do archipelagu Revillagigedo, którego jedną z wysp jest Socorro, trwa około 24 godziny. W kierunku archipelagu płynie się z reguły przyjemnie, droga powrotna bywa bardziej wzburzona, ze względu na to, że płynie się na przeciw falom. Wyspy Socorro oferują najlepsze spotkania z dużymi rybami na wodach Meksyku. Ze względu na swoje położenie, na wyspach można nurkować jedynie od listopada do maja.

 

Trudy długiej podróży z pewnością wynagrodzą wspaniałe nurkowania z różnymi rekinami. Socorro słynie z ławic głowomłotów, żarłaczy galapagoskich, rekiny blacktip, whitetip i silvertip, a także rekiny wielorybie. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć tu można żarłacza białopłetwego oraz żarłacza tygrysiego.

 

Kolejną atrakcją są duże pacyficzne manty, które spotyka się podczas czyszczenia przy San Benedicto. Manty są tutaj bardzo ufne i uwielbiają zabawy z nurkami. Żyjące tu delfiny nauczyły się tego od nich i teraz podpływają do nurków i dają się głaskać.

 

Od lutego do kwietnia do wysp przypływają humbaki, spotkania z nimi są wtedy bardzo częste (zarówno pod wodą, jak i na powierzchni).

 

Temperatura wody wokół Socorro sięga około 28°C w listopadzie, w styczniu spada do 23°C, by w lutym wynieść 20°C zanim w marcu ponownie zacznie wzrastać. Informacje te podajemy z doświadczenia załogi łodzi, przy powierzchni woda jest nieco cieplejsza, więc raczej nie powinno być zimno podczas snurkowania z humbakami. Na archipelagu Revillagigedo zabronione jest nurkowanie z lampami i nożami, a także w rękawiczkach.


Naszym zdaniem

Wygodna łódź oferująca safari nurkowe z dreszczykiem emocji. Jeśli marzyłeś o nurkowaniu w klatce z rekinami ludojadami to właśnie znalazłeś cos dla siebie. Polecamy!


Cena od: 10511 PLN

(rejs 7 nocy w kabinie czteroosobowej, wyżywienie FB, napoje bezalkoholowe, transfery z/do San Diego (rejsy Guadalupe), nurkowania z butlą i balastem)REJSY NA SOCORRO

Cena od 01.01.2015 do 31.12.2016 od osoby:
8 nocy w kabinie DBL14192 PLN
8 nocy w kabinie Superior DBL16413 PLN
8 nocy w kabinie Premium DBL19078 PLN
8 nocy w kabinie czteroosobowej12415 PLN

Cena za osobę w terminie 01.01.2017 - 31.12.2017
8 nocy w kabinie DBL14192 PLN
8 nocy w kabinie Superior DBL16413 PLN
8 nocy w kabinie Premium DBL19078 PLN
8 nocy w kabinie czteroosobowej12411 PLN
10 nocy w kabinie DBL16861 PLN
10 nocy w kabinie Superior DBL19526 PLN
10 nocy w kabinie Premium DBL22324 PLN
10 nocy w kabinie czteroosobowej14640 PLN

REJSY NA GUADALUPE

Cena za osobę w terminie 25.07.2017 - 15.11.2017 :
5 nocy w kabinie DBL133265 PLN
5 nocy w kabinie Superior DBL15524 PLN
5 nocy w kabinie Premium DBL18189 PLN
5 nocy w kabinie czteroosobowej11971 PLN

Cena zawiera:
zakwaterowanie w kabinie, wyżywienie FB, napoje bezalkoholowe, transfery z/do San Diego (rejsy Guadalupe), nurkowania z butlą i balastem

DODATKOWE OPŁATY
Opłaty portowe (65 USD)291 PLN
nitrox, za dzień nurkowy (20 USD)90 PLN

Napiwki - oczekiwana 10% wartości rejsu
Nurkowanie

Nieustannie rosnąca popularność Meksyku związana jest z głównie z faktem, że w Meksyku znajdziemy wszystko to, czego można potrzebować do realizacji wymarzonych wakacji, nie tylko nurkowych. Zapierające dech w piersiach wody Pacyfiku i jego rajskie plaże, wyspy i zatoki Morza Karaibskiego, a pod wodą nurkowania, którymi zachwycać się będzie każdy nurek, niezależnie od doświadczenia. Znajdziemy tu relaksujące nurkowania na łagodnie opadających rafach, światowej sławy nurkowania jaskiniowe czy popularne wyprawy na oglądanie rekinów wielorybich.

 

 

Polecane miejsca nurkowe:

 

Morze Karaibskie

Myśląc o Meksyku, z pewnością myśleć powinniśmy o idyllicznych plażach, naturalnych rafach i krystalicznie czystej wodzie. Większość miejsc nurkowych znajduje się na Wybrzeżu Morza Karaibskiego, na półwyspie Jukatan, pomiędzy Cancun i Tulum, a do najlepszych na wybrzeżu zaliczyć można wyspę Cozumel i okolice miasteczek Playa del Carmen, Tulum, Cancun, Puerto Morelos oraz Akumal. Rafy na Morzu Karaibskim mogą pochwalić się wspaniałą różnorodnością flory i fauny, występuje tu całe bogactwo korali i ryb Karaibów, a przy odrobinie szczęścia między połową czerwca a wrześniem można spotkać rekiny wielorybie.

 

Jukatan

Słynie przede wszystkim z cenot - woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się tu przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do wielokilometrowego systemu jaskiń i otworów.

Cenote Dos Ojos - Najsłynniejsza chyba cenota Meksyku, którą tworzą dwie studnie położone bardzo blisko siebie, przypominające parę oczu, stad też nazwa „dos ojos”. Znajdziemy tu wiele jaskiń, komnat i korytarzy, które oferują różne stopnie trudności, natomiast wszystkie uraczą nas niezapomnianym widokiem efektów świetlnych, kolorowych komór udekorowanych stalaktytami, a to wszystko podziwiać będziemy w doskonałej widoczności sięgającej 90 metrów!

Cenota Angelita - Nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość – najczęściej nurkuje się tu do 40m. Na głębokości 30m znajduje się mistycznie wyglądająca warstwa siarkowodoru, wyglądająca jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Sceneria tej cenoty pozostawia niezapomniane wrażenie.

 

Cancun

Manchones Reef - To niezwykłe miejsce położone u brzegu wyspy Isla Mujeres w Cancun. Bardzo popularne, płytko położone nurkowisko (ok. 9-10 metrów), słynie z ponad 60 zatopionych rzeźb tworzących sztuczną rafę. W podwodnym muzeum zobaczyć można między innymi naturalnej wielkości figury ludzi, rzeźbę Człowieka-w-Ogniu (Man on Fire) na którym rośnie koralowiec wyglądający jak płomienie, a także ważącą 8 ton replikę Volkswagena garbusa. Instalacje stały się domem dla homarów, muren i barakud.

 

Wyspa Cozumel

Położona zaraz obok Playa del Carmen, rewelacyjne miejsce do nurkowania w morzu, słynne od kiedy Jacques Cousteau w 1961 r. ogłosił je jednym z ukrytych klejnotów świata. Palancar Reef to jedno z najpopularniejszych miejsc na Cozumel. Ta długa na blisko 5 km rafa ma do zaoferowania wiele zróżnicowanych nurkowisk, gdzie możemy liczyć na spotkanie z murenami, płaszczkami, żółwiami czy lucjanami.

 

Pacyficzne Wybrzeże Meksyku

Morze Corteza

Jacques Cousteau nazwał Morze Corteza akwarium świata i całkiem słusznie – wielka różnorodność morskiego życia przyciąga tu badaczy oraz wszystkich tych, którzy zwyczajnie pragną podziwiać podwodne stworzenia. Południe Zatoki Kalifornijskiej oferuje wiele miejsc nurkowych znanych szczególnie ze stad uchatek i fok. Miejsca te szczycą się także różnorodnością gatunków ryb i spotkaniami z wielkimi rybami.

 

Wyspy Socorro

To najlepsze nurkowania z wielkimi rybami w całym Meksyku. Trudy 28- godzinnej podróży zostaną nam wynagrodzone przez możliwość podziwiania wielu gatunków rekinów, jak również wielkich ławic rekinów młotów i wielkich pacyficznych mant z gatunku Mantas birostris - znanymi pod nazwą Manta rays, które nurkowie czesto mylą z mniejszym i pospolitym gatunkiem Mobula. Gigantyczne manty, które można spotkać w Socorro są największym z gatunków mantowatych, oraz najbardziej majestatycznym stworzeniem w tej części podmorskiego świata. Na Socorro, te olbrzymy są bardzo ciekawe interakcji z nurkami i podpływają bardzo blisko, często pływając wraz z nurkami płetwa w płetwę. Co jeszcze bardziej niezwykłe to fakt,  że miejscowa populacja delfinów butlonosych nauczyła się naśladować zachowanie mant. Jest więc bardzo prawdopodobne, że delfiny również będą poruszać się w pobliżu nurków.

Wyspa Socorro jest również bardzo dobrym miejscem do obserwacji rekinów z wielu gatunków: zarówno rekinów młotów jak i żarłacza białego i szarego. Rekiny wielorybie można zwykle spotkać na początku i w drugiej części sezonu. Licząca ponad 1200 osobników populacja humbaków przepływa w okolicach wyspy co roku w styczniu, więc zawsze o tej porze jest duża szansa by je spotkać. Ławice rekinów młotów można spotkać niemal w każdej chwili, ale najlepszą porą by zobaczyć je z bliska jest przełom kwietnia i czerwca.

 

Guadelupa

W okolicy Guadelupy gromadzi się ławica około 50 żarłaczy białych. Niemal zawsze nieopodal łódki pływa jakiś żarłacz biały, a często nawet więcej niż jeden. Widoczność jest zazwyczaj bardzo dobra. Do obserwowania rekinów w wodzie posłużą klatki. Przestronne klatki oferują miejsce dla 3 osób i są odpowiednie dla fotografów. Do nurkowania w klatkach niepotrzebna jest żadna dodatkowa licencja. Pod łodzią znajduje się kamera, dzięki temu można przez cały czas obserwować wszystko co dzieje się w wodzie na dużej plazmie w pokoju wypoczynkowym. Oglądaniu towarzyszy informacja o tym, co akurat dzieje się pod wodą. Na łodzi przebywają stale trzej naukowcy, którzy badają zachowania żarłaczy białych. Goście mają możliwość wspierania naukowców w ich badaniach, np. pomagając oznaczać żarłacze, dzięki czemu wyprawa staje się wyjątkowo interesującą.

 

Najlepszy czas na wyjazd na Socorro to okres pomiędzy listopadem a majem, kiedy morze jest spokojniejsze. Rekiny wielorybie można oglądać w dwóch pierwszych miesiącach sezonu. Miesiące zimowe zaś to dobry czas do oglądania ogromnych ławic (ponad tysiąc sztuk!) humbaków, które przypływają w te rejony. Manty oglądać można praktycznie przez cały rok.

Sezon nurkowy na Guadalupe trwa od sierpnia do października.

Rejsy nurkowe po Morzu Corteza organizowane są w miesiącach od sierpnia do listopada, jest to jednocześnie najcieplejszy okres. Wrzesień i październik to doskonałe miesiące na wyprawy na rekiny młoty.

W rejony Morza Karaibskiego wybrać się można przez cały rok. Najlepsze efekty świetlne w cenotach na Jukatanie będziemy mieć w miesiącach od maja do września.

Za okres szczytowy dla nurków uważa się miesiące od grudnia do marca.

 

Porady: Temperatura wody w Morzu Corteza waha się pomiędzy 19°C, w styczniu a 28°C w październiku. Na wyspie Socorro temperatura waha się w granicach 22°C i 28°C. Z powodu dosyć chłodnej wody przydatna będzie pianka o grubości 7 mm i kaptur. Temperatury Morza Karaibskiego wahają się pomiędzy 25°C a 29°C, w tych rejonach pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Warto zabrać ze sobą również bojki oraz latarki.

 

Komora dekompresyjna znajduje się na Cozumelu i w Cancun. Na wyspie Socorro nie ma komory dekompresyjnej. Najbliższa znajduje się na lądzie w Cabo San Lucas. Club Cantamar w La Paz ma swoją własną komorę. 

 

Według nas Meksyk to doskonałe, różnorodne miejsca nurkowe, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego nurka, oraz niezliczona ilość miejsc wartych zwiedzenia na lądzie.Kraj i ludzie

Meksyk to kraj niezwykle różnorodny, zarówno pod względem ukształtowania terenu, pogody, roślinności, ale także i pod względem kulturowym.

 

Półwysep Jukatan otoczony jest od wschodu morzem Karaibskim, a od północy i zachodu Zatoką Meksykańską. Plaże na Jukatanie są długie, białe i piaszczyste, charakterystyczne dla rejonu Karaibów. Meksykańskie stany Yukatan i Quintana Roo, zajmujące obszar półwyspu to kolebka cywilizacji Majów.

Baja California to wąski półwysep położony w Zachodnim Meksyku otoczony Oceanem Spokojnym od zachodu i Morzem Corteza od wschodu. Tu znajdziecie piękne krajobrazy i fenomenalne życie podwodne i nurkowania. Wyspa Socorro jest jedną z wysp archipelagu Revillagigedo – grupy wysp pochodzenia wulkanicznego i skalistych szczytów, znajdującego się około 300 mil na południowy zachód od Cabo San Lucas. Można się tu dostać jedynie z Baja California w czasie rejsu trwającego 22 godziny.

Większość ludności Meksyku stanowią Metysi – potomkowie konkwistadorów i Indian, dużą część populacji stanowią Indianie, a pozostałą – więcej niż 50 grup rdzennej ludności, z których część wciąż żyje w tradycyjny sposób, np. uprawiając niewielkie poletka, sprzedając ryby, naszyjniki z muszli lub plotąc ozdobne kosze i hamaki oraz wyznając tradycyjną religię i odprawiając obrzędy  z użyciem pejotlu – halucynogennego kaktusa.Rejsy nurkowe

Dostępne są rejsy na Socorro (na które można dostać się tylko na pokładzie łodzi) oraz po Morzu Corteza.

Wyspa Socorro– łódki pływają tu od listopada do początku czerwca z portu Cabo San Lucas. Rejsy trwają zazwyczaj 8 i 12 nocy. Wyspa Guadalupe – rejsy, podczas których ogląda się żarłacze białe, odbywają się od sierpnia do końca października. Zaczynają się i kończą w San Diego w USA.Wycieczki lądowe

Poza nurkowaniem, w Meksyku jest mnóstwo innych atrakcji – wylegiwanie się na białej plaży i pływanie w turkusowych wodach, a także kilka wyjątkowych miejsc. Osoby zainteresowane miejscami historycznymi z pewnością powinny wybrać się do Chichen Itza, Coba i Tulum, i również do piramid Teotihuacan niedaleko stolicy kraju.

 

Chichen Itza

Słynna strefa archeologiczna Chichen Itza – jeden z 7 cudów świata, gdzie podziwiać można sztukę Majów oraz Tolteków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te – cenoty były miejscem składania ofiar -  Majowie wrzucali tu rytualnie łamane przedmioty. Przy okazji warto zanurzyć się w jednej z piękniejszych cenot na półwyspie Jukatan – IK’KIL.

 

Tulum

Miasto Majów odkryte jako pierwsze przez konkwistadorów w wieku XVI. Miasteczko jest położone w wyjątkowy sposób - na klifie - i otoczone murem. Znane szczególnie z tajemniczych świątyń, miasteczko nasyci zmysły przepięknymi widokami turkusowych wód Morza Karaibskiego. Warto także odwiedzić strefę archeologiczną COBA, starożytnego miasta Majów, gdzie można wejść na najstarszą piramidę wybudowaną przez Majów w Meksyku.

 

X-Caret

Imponujący park ekologiczno-archeologiczny położony nad brzegiem morza. Oferuje rozmaite aktywności, podczas których zabawa miesza się z poznawaniem różnorodności kulturalnej i przyrodniczej Meksyku - oglądać tu można namorzyny, poznawać piękno dżungli, podglądać ptaki i płaszczki pływające w wodzie, a także zapoznać się z tradycyjnymi obrzędami Majów, jak również odbyć lekcje nurkowania i snurkowania po powierzchni.


Pogoda i klimat

Baja California ma klimat pustynny z niewielką ilością deszczu. Temperatury wahają się od 20°C w styczniu do 35°C we wrześniu. Na wyspach Socorro panuje klimat tropikalny, również z niewielką ilością opadów. Temperatura na wyspach Socorro to 24°C w styczniu aż do 35°C w sierpniu. Klimat Jukatanu jest gorący i wilgotny, temperatury wahają się między 25°C a 35°C w ciągu roku. W okresie od połowy sierpnia do końca października mogą występować huragany.


Wjazd

Wymaganym dokumentem przy wjeździe do Meksyku (wyspy Socorro) jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Przy przejściach lądowych pobierana jest opłata graniczna w wysokosci 30 USD.Język

Językiem narodowym jest hiszpański. W hotelach, bazach nurkowych oraz na pokładach łodzi safaryjnych można porozumiewać się również językiem angielskim.Waluta

Walutą oficjalną jest peso meksykańskie.1 MXN = 0,30 PLN. W wielu miejscach akceptowane są karty kredytowe. Polecamy wzięcie ze sobą dolarów amerykańskich w gotówce oraz czekach podróżnych.Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, łącznie z awaryjnym lotem do domu. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy (np. DAN).Wyjazd

Istnieje opłata przy przekraczaniu granicy w wysokości ok 30 USD (zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe). Opłata nie jest pobierana na lotniskach dlatego że jest ukryta w cenie przelotu.Prąd

110V. Wymagany jest adapter do amerykańskiego typu kontaktu.


22 213 18 31
od 10511 PLN