Najlepsze nurkowania10 najlepszych kierunków rejsów nurkowych na świecie


Nurkowanie staje się coraz bardziej popularnym sportem. Globalna oferta wakacji nurkowych i wycieczek nurkowych codziennie staje się coraz szersza ale najlepsze nurkowe kierunki są często bardzo turystyczne. Najlepsze rejony do nurkowania na ziemii są osiągalne wyłącznie podczas rejsów nurkowych. Wakacja „jedz, śpij, nurkuj” zabierają nurków poza utarte szlaki turystyczne takie jak Wyspy Socorro w Meksyku, Zatoka Cenderwasih w Indonezji czy Rafy Tubbataha na Filipinach. 

 
Poniżej znajdziesz 10 najlepszych kierunków jakie możesz odwiedzić podczas safari nurkowego w 2021 r.:
 

1. Bahamy

Bahamy znane są wśród nurków całego świata jako słynne miejsce nurkowania z rekinami, ale nie daj się zwieźć, ten kraj oferuje mnóstwo innych ciekawych nurkowań. Bahamy w rzeczywistości są trzecią co do wielkości rafą barierową na ziemi pokrywającą blisko 470 000 kilometrów kwadratowych iskrzącego się Oceanu Atlantyckiego.
 
Bahamy posiadające ponad 700 wysp i zatok mają wiele do zaoferowania. Nurkowie mogą oddać się rozpuście na licznych miejscach nurkowych rozpoczynając od wraków, jaskiń po blue hole i oczywiście wspaniałą akcję rekinów – tu zawsze znajdzie się coś dla każdego!
 
Jeśli przybyłeś na Bahamy by zobaczyć duże ilości rekinów to nie zawiedziesz się. Zanurkuj i spotkaj rekiny takie jak karaibskie rafowe rekiny, cytryny, rekiny wąsate, rekiny tępogłowe, tygrysie, głowomołoty olbrzymie czy oceaniczne żarłacze białopłetwe.
 
Odwiedź słynne miejsca nurkowe takie jak Tiger Beach, Fish Tales, The Lighthouse, Sugar Wreck, wyspy Bimini i wiele innych. Jeśli chciałbyś odwiedzić Bahamy w najbardziej optymalnym sezonie, to polecamy podróż w okresie od listopada do maja.
 
 

2. Kajmany, Karaiby

Kajmany są zdecydowanie idealnym miejscem nurkowym dla każdego nurka gdyż może się pochwalić blisko 350 miejscami nurkowymi pełnymi historycznych wraków, barwnych ogrodów koralowych i zjawiskowych ścianek. Liczący 196 kilometrów kwadratowych Grand Cayman jest największą wyspą spośród całej grupy Kajmanów, Cayman Brac jest uważany za miejsce pełne dramatycznych krajobrazów, zaś Little Cayman za raj dla miłośników przyrody.
 
Nurkowanie u wybrzeży Kajmanów jest wyjątkowe dzięki unikatowym krajobrazom podwodnym. Wszystkie trzy wyspy są częścią podwodnego łańcucha gorskiego znanego jako Grzebiet Kajmański zapewniający światowej sławy nurkowania na krystalicznych drop offach oraz ścianach. Brak rzek oraz strumieni na Kajmanach sprawia, że otaczające je wody są niezwykle czyste i krystaliczne z niespotykaną widzialnością wynoszącą zwykle 30 metrów a czasem nawet i 45 metrów. Obszar Kajmanów zapewnia schronienie dużej liczbie gatunków, dzięki czemu nurkowania tutaj są niezwykle owocne. 
 
 
 

3. Wyspa Kokosowa, Kostaryka

Wyspa Kokosowa, „Isla del Coco” w lokalnym języku Kostarykańczyków oznacza zapierający dech w piersi tropikalny raj. Położona 500km od głównego lądy Kostaryki jest to bujna, zielona, niezamieszkana wyspa jest domem dla szerokiego spektrum flory i fauny. Skaliste pinakle otaczające Wyspę Kokosową są wabikami na duże zwierzęta i dużo akcji podwodnej. Jej krystaliczne turkusowe wody tętnią życiem morskim i ogrodami kolorowych korali. U schłylku lat 90’ wyspa została uznana przez UNESCO za Miejsce Światowego Dziedzictwa.
 
Wśród najczęstszych rezydentów znajdują się liczne rekiny białopłetwe, manty, tuńczyki, rafowe ryby a także rekiny wielorybie. Jednak główna atrakcję są ogromne stada rekinów młotów patrolujących tutejsze wody. W dodatku do tych podwodnych krajobrazów I spektakularnego życia morskiego, Wyspa Kokosowa posiada niezliczone majestatyczne wodospady dostępne dla każdego, kto lubi wędrówki przez dżunglę.
 

4. Galapagos Islands, Ecuador

Nurkowanie na Galapagos jest marzeniem praktycznie każdego nurka. Jest to miejsce narodzin teorii ewolucji Charlesa Darwina oraz miejscem występowania unikatowych gatunków ssaków, gadów oraz ptactwa. Położone na zachodnim wybrzeżu Ekwadoru na Morzu Spokojnym, Wyspy Galapagos stanowią Park Narodowy i Morski Rezerwat. Jest to naprawdę jedno z najbardziej ekscytujących miejsc, w którym odwiedzający mogą spotkać przyjazne morskie ssaki, z lwami morskimi podpływającymi aby się przywitać.
 
Legendarne wody wokół wysp Darwin i Wolf zapewniają emocjonujące nurkowania z reknami młotami, rekinami wielorybimi, szkółkami tuńczyków i wieloma innymi. Wyspy Galapagos będą wspaniałym doświadczeniem i prawdziwą przygodą gdyż te odległe wyspy na Pacyfiku są najbardziej dziewiczymi obszarami, które jeszcze pozostały na naszej planecie i są żywą oazą dla nurków z całego świata.
 

5. Raja Ampat, Indonesia

Raja Ampat to niezwykle bogate morskie środowisko, które jest wprost stworzone do nurkowania. Rosną tu zdrowe rafy, które zachęcają rafowe życie a także gatunki pelagiczne. Na Raja Ampat możesz spotkać rekina wielorybiego krążącego wokół wraków z II Wojny Światowej w Zatoce Cenderawasih, albo manty na licznych stacjach czyszczenia. Jest to również miejsce gdzie znajduje się wiele unikatowych środowisk takich jak krystaliczne wody mangrowców, które posiadają koralowce rozwijające się w ich sąsiedztwie. Dodatkowo Raja Ampat oferuje niezniszczone miejsca nurkowe czekające tylko na odkrycie, idealne dla nurków szukających zabawy i porywających wrażeń.
 
Jednak to o co chodzi nurkom na Raja Ampat to nie unikatowe makro stworzenia i spotkania z rekinami, których tak naprawdę nie ma tu zbyt wiele. To co czyni to miejsce wyjątkowym to sceneria i obfitość morskiego życia. Rejony Mansuar oferują szereg niesamowitych miejsc nurkowych, które wyróżniają się będąc prawdopodobnie najlepszych miejscem nurkowym w całej Indonezji pod względem ilości ryb. Jeśli jesteś dużym fanem nurkowania jaskiniowego, wtedy Waigeo powinno się znaleźć na twojej liście. Jego zjawiskowo udekrowane koralowcami ściany z licznymi kawernami z pewnością wzbudzą twój zachwyt.
 
 

6. Malediwy

Piękne Malediwy leżą na południowy zachód od Indii, posiadając cały sznur wysepek porozrzucanych niczym perły po środku oceanu na wysokości równika.
Obszyte palmami obrzeża wysp, dziewicze białe plaże, turkusowe laguny i barwne rafy wypełnione różnorodnym życiem morskim sprawiają, że jest to tropikalny raj idealny na wakacje nurkowe. Wspaniałe nurkowania zapewnią bliskie spotkania z grouperami, lucjanami, węgorzami, papugorybami, ogromnymi napoleonami wargaczami, pokolcami i całą gamą skorupiaków.
 
Jednak gwoździem programu każdej wyprawy nurkowej na Malediwy są ławice ryb patrolujących rafy w wielobarwnych paczkach – barakud, plataksów, naso, ostroboków, cesjowatych a także większych mieszkańców raf jak rekiny, manty czy rekiny wielorybie. Wybierając się tu powinieneś pamiętać o występujących porach monsunowych. Podczas północno wschodniego monsunu od grudnia do kwietnia pogoda jest zwykle przyjemna z znaczącymi prądami, podczas południowo wschodniego monsunu od maja do października występują większe wiatry a prądy tracą na sile.
 
 

7. Wyspa Socorro, Meksyk

Wyspa Socorro jest uważana jest za najlepsze miejsce do zanurkowania z dużym zwierzem takim jak delfiny, humbaki od stycznia do kwietnia, tuńczyki, rekiny wielorybie od listopada do grudnia, głowomłoty, co najmniej pozostałych gatunków rekinów oraz ogromne manty pacyficzne. Nazywamy je przyjaznymi gigantami nie tylko dlatego, że osiągają wielkość 7 metrów wzdłuż, ale słyną również z przyjacielskich, bliskich interakcji z nurkami. Mimo ich dużego rozmiaru, nie są agresywne i sprawiają wrażenie jakby nie przeszkadzała im obecność nurków pływających wokół nich. Podczas szczytowego sezonu na baitballe spodziewaj się również dużych ławic rekinów jedwabistych, a czasami nawet grindwali.
 
 
 

8. Palau

Mikronezja leży na północ od równika pomiędzy Filipinami a Hawajami i rozciąga się na szeroką część północnego Pacyfiku będąc częścią Oceanii. Składa się z tysięcy malutki wysp i atoli, wszystkie oddalone od siebie, posiadające różne kultury i tożsamość są idealnym kierunkiem dla niezapomnianej i zróżnicowanej podroży nurkowej. Jedną z najlepszych nurkowych wysp Mikronezji jest Palau.
 
Palau uważane jest przez wielu za najlepszy kierunek nurkowy na planecie z wielu powodów. Jest napakowane akcją rekinów w tym różnych gatunków rafowych zaczynając od szarych rekinów, białopłetwych i czarnopłetwych. W dodatku Palau obfituje w fascynujące podwodne krajobrazy. Wysepki w kształcie grzybków  zapewniają ogrom ekscytujących miejsc nurkowych, w tym wraki z czasów II Wojny Światowej, kanały wypełnione rekinami, blue hole a także kilka jaskiń czekających tylko na penetrację. Doświadczysz pasjonujących nurkowań na ścianach ozdobionych zdrowymi, miękkimi koralowcami i ogromnymi zawilcami. Najsłynniejszym miejscem nurkowym na Palau jest Blue Corner, na którym nurkowie zaczepiają się na hakach podziwiając paradujące wzdłuż krawędzi rekiny.
 
 

9. Filipiny

Posiadające ponad 7000 wysp Filipiny mogą poszczycić się niezwykle różnorodną kulturyą a w dodatku otaczające je wody są domem dla jednego z najbogatszych morskich ekosystemów. Uznawany przez wielu za jeden z wierzchołków Koralowego Trójkąta cieszy okiem każdego podwodnego odkrywcę. Filipiny mają wszystko od kwitnących koralowców, po unikalne gatunki ryb do ogromnej różnorodności miejsc nurkowych.
Możesz wybrać się na poszukiwania najmniejszych zwierzaków u raf wybrzeży, doświadczyć spektaklu migocących ławic sardynek, zanurkować na stromych ścianach odległych morskich pinakli a także złapać osobisty kontakt z największą żyjącą w głębinach rybą – rekinem wielorybim. Do odkrycia są majestatyczne rafy Tubbataha, Visayasy na Cebu, Rafy Balicasag, Wyspa Apo, Negros, Pescador oraz Malapascua. 
 

10. Morze Czerwone, Egipt

Morze Czerwone jest jednym z najsłynniejszych miejsc nurkowych na świecie a nurkowie z całego świata stadnie przybywają do Egiptu by tu zanurkować. Głównym powodem są piękne koralowe formacje, które można znaleźć w Morzu Czerwonym wypełnionym różnorodnymi organizmami morskimi w tym rybami, rekinami i innymi pelagicznym. Dodatkowo, jedne z najsłynniejszych wraków można nie tylko zobaczyć tu na własne oczy ale również zdobyć wiedzę historyczną na temat działań jakie miały miejsce w tej części świata podczas wojen. Obecnie wraki są porośnięte zdrowymi i bujnymi koralami sprawiając, że są to wyjątkowe miejsca nurkowe godne uwagi każdego nurka. 
 
Wśród obowiązkowych do odwiedzenia miejsc nurkowych Morza Czerwonych jest oczywiście Elphinstone, legendarna rafa. Elphinstone znane jest z jednych z najpiękniejszych raf Morza Czerwonego dzięki północnemu i południowemu plateau gdzie ściany pokryte są miękkimi koralowcami, czarnymi koralowcami oraz gorgoniami. Głowomłoty, oceaniczne żarłacze białopłetwe i szare rekiny rafowe również są tu spotykane. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest rafa Daedalus, będąca dużą formacją rafową, położoną około 180km na południe od Brothers Islands. Rafa otoczona jest zjawiskową ścianą z plateau na południu opadającym z 28 metrów na 40 metrów do krawędzi drop offu. Przy dobrej pogodzie, można dopłynąć daleko na północ i spłynąć z dryfem wzdłuż bocznych ścian rafy. Rekiny rafowe oraz głowomłoty są tu częstymi gośćmi. Dodatkowo życie morskie jest tu niezwykle bogate w ławice pokolców, cesjowatych i ostroboków

Powiązane ofertyRejsy

Sea Hunter

Kostaryka/Wyspa Kokosowa

Zapewniamy niezapomniane nurkowania. Wyspa Kokosowa jest jednym z najlepszych miejsc dla amatorów wielkich ryb. Wyprawy nie są jednak przeznaczone dla nurków początkujących.

Socorro Aggressor

Łodzie floty Aggressor znane są z najwyższej jakości obsługi oraz świetnej organizacji. Socorro Aggressor to nowa łódź w tym regionie oferująca rejsy na Socorro oraz Gudelupe w bardzo przystępnej cenie.

Nautilus Belle Amie

Wygodna łódź oferująca safari nurkowe z dreszczykiem emocji. Jeśli marzyłeś o nurkowaniu w klatce z rekinami ludojadami to właśnie znalazłeś cos dla siebie. Polecamy!

Solmar V

Meksyk

Cena w porównaniu z innymi statkami jest odrobinę wyższa ale jest to uzasadnione ogromnym doświadczeniem i znajomością nurkowisk na Guadelupe i Socorro Island, nie porównywalnym z żadnym innym statkiem.

Aqua Cat

Bahamy

A great opportunity to see the best dive sites in the Bahamas

Bahamas Aggressor

Jest to bardzo wygodna łódź nurkowa z obsługą na wysokim poziomie.

Cayman Aggressor IV

Cayman Islands

Bardzo wygodny statek o wysokim standardzie właściwym dla całej floty Aggressora.

The Junk

The Junk swoim wyglądem nie przypomina klasycznych statków do nurkowania, jednak doskonale wpisuje się w klimat Tajlandii. W swoim standardzie to doskonały balans między prostotą a przyjemnością podróży. W naszej opinii, otrzymujemy najlepszy stosunek jakości podróży do oferowanej ceny. 

Grand Sea Serpent

Egipt

Grand Sea Serpent to bardzo luksusowy statek. Jeśli chodzi o serwis, komfort i bezpieczeństwo jest jednym z najlepszych na całym Morzu Czerwonym.

Blue Pearl

Egipt

Flota Blue Planet Liveaboard oferuje łódź, którą trudno porównać z żadną inną. Oferuje wspaniały komfort i znakomitą obsługę.

Scubaspa Ying

Jest to nowa i luksusowa łódź nurkowa. Jeśli chcesz połączyć nurkowanie z relaksem w salonie SPA to jest to najlepszy wybór.

Scubaspa Yang

Jest to nowa i luksusowa łódź nurkowa. Jeśli chcesz połączyć nurkowanie z relaksem w salonie SPA to jest to najlepszy wybór.

Carpe Diem

Malediwy

Carpe Diem to piękny i komfortowy statek, który chętnie gości także początkujących nurków i miłośników salsy.

Atlantis Azores

Atlantis Azores is a modern dive ship with a wonderful crew that visits the best dive sites in the Philippines.

Palau Siren

Palau

Palau Siren z pewnością sprosta wymaganiom wielu nurków oferując bardzo komfortowe warunki podróży.

Rock Islands Aggressor

Palau

Tropic Dancer to komfortowa łódź, która spełnia nawet najbardziej wysokie wymagania.

Galapagos Aggressor III

Galapagos/Ekwador

Bardzo komfortowy statek o wysokim standardzie. Najważniejsze są nurkowania ale oferowane są także zejścia na ląd.