Najlepsze nurkowania10 Najlepszych Miejsc Nurkowych - Rafy


   Rafa Koralowa: Tubbataha - Filipiny/ Sipadan - Malezja /Bunaken – Indonezja

    

   Tubbataha – Filipiny

   Główne atrakcje: rekiny, raje, gatunki pelagiczne

   Rafa Tubbataha to formacja koralowa leżąca dokładnie pośrodku Morza Sulu. To wspaniałe miejsce, stanowiące część parku narodowego, oferuje krajobraz od płytkich piaszczystych terenów z koralowymi wychodniami do stromych spadków, a jednocześnie jest miejscem, w którym jaja składają żółwie.

    

   Bird Island –Piaszczyste łaty pełne są kolorowych ryb rafowych, żółwi, rekinów white tip reef i rai. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć można zebra shark i inne żarłacze oraz orlenie. Poniżej, na spadku, leniwie pływają szare rekiny rafowe i młoty, podczas gdy barrakudy, karanksy i wielkie marble ray wyglądają na zajęte. Płynąc z prądem, dociera się do rogu, w którym wielkie barakudy i karanksy przepływają zaledwie centymetry obok.

    

   Sipadan – Malezja

   Główne atrakcje: papugoryby, barakudy

   Sipadan to mała wysepka na północno-wschodnim wybrzeżu Borneo, kiedyś pełna była ośrodków dla nurkujących, teraz zaś założony jest tu rezerwat, rozmnażają się tu żółwie i na samej wyspie nie można nocować. Na otaczającej całą wyspę rafie występuje 3000 gatunków ryb i setki gatunków korali, tak więc nie ma tu złego miejsca do nurkowania.

    

   Barracuda Point – bardzo często odwiedzane miejsce, oferujące nurkowanie w prądach. Wzdłuż stromej ściany mija się bajecznie kolorowe korale miękkie i gąbki, a także falujące gorgonie. Żółwie są wszędzie, odważne i ciekawskie. Spotyka się tu także wielkie ławice plataksów długopłetwych (longfin spadefish), może także zaskoczyć liczące 200 sztuk stado papugoryb (bumphead parrotfish), które pędzą z oszałamiającym hukiem wzdłuż rafy. Chwilę później można stanąć oko w oko z rekinami white tip reef shark, by po chwili zostać otoczonym przez ogromną ławicę karanksów szerokich (horse-eye jacks). Morze zasrebrzy się także od wirujących i migoczących barrakud czarnopłetwych (blackfin barracuda), które raz po raz rozdzielają się, by po chwili zbić się w wirującym okręgu, kuli lub słupie. Na większej głębokości (ok. 40 m) dostrzec można rekiny tygrysie. Spotyka się tu też manty i orlenie, a także całe bogactwo mniejszych mieszkańców raf – mureny, skorpeny, ślimaki nagoskrzelne, kraby, ustniczki i wiele innych.

    

   Bunaken – Indonezja

   W skład Parku Morskiego Bunaken wchodzą 4 wyspy – Manado Tua, Montehage, Nain i Siladen. Okoliczne rafy są w dobrej kondycji. W Parku Narodowym Bunaken żyje około 390 gatunków korali i 90 gatunków ryb – między innymi ustniczek cesarski, almaco jack, spotted seahorse, pinkish basslet, lucjan kaszmirski i two-lined monocle bream. Z mięczaków występuje tu przydacznia olbrzymia, horned helmet shells i chambered nautilus, jak również żachwy.