Najlepsze nurkowaniaFidżi - rejs z Fiji Siren


Poniższa trasa jest trasą przykładową, załoga łodzi dokłada wszelkich starań, abyście zobaczyli najlepsze miejsca nurkowe, jednakże pogoda, przypływy i odpływy, prądy oraz to, jak bardzo zatłoczone jest aktualnie miejsce mają wpływ na decyzję o tym, którędy dokładnie będzie przebiegała trasa rejsu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, jednak załoga zawsze stara się zapewnić alternatywne miejsca nurkowe.


Lomaiviti & Taveuni Islands, Fiji – 10 nocy
34 nurkowania włączając w to do 5 nurkowań nocnych

 

Dzień 1


Wejście na pokład, krótki briefing, zapoznanie z załogą. Czas na relaks, rozgoszczenie się i zaznajomienie z łodzią, w tym czasie łódź płynie do pierwszego miejsca nurkowego na check dive.


Dzień 2 – Namena Marine Reserve – 4 nurkowania


Dzień zaczyna się nurkowaniem na North Save a Tack. Miejsce to oferuje zróżnicowaną rafę i strome rafowe ściany. Schodzimy na głębokość 30 m, aby oglądać duże stworzenia pelagiczne. Zbierają się tu całe ławice karanksów smugowych, podobnie jak rożce (unicorn fish) i rogatnice. Kierując się wzdłuż rafy na południe, dopływa się do iglicy znanej jako Kansas, nazwanej tak ze względu na występowanie złotych korali, które upodabniają to miejsce do pól w Kansas w USA. Można tu spotkać dużą różnorodność ryb rafowych, antiasów i babek, jak również ośmiornice i węgorze ogrodowe (garden eels). Inne miejsca w obrębie rezerwatu to Two Thumbs Up, Grand Central Station, Magic Mushrooms, Ned’s Heads i Keenans. Pozostałe 3 nurkowania odbędą się w zależności od bieżących warunków, ale z pewnością można oczekiwać spotkania z gatunkami makro włączając w to ribbon eels, węgorze ogrodowe i Nemateleotris magnifica (fire gobies). Istnieje także możliwość spotkania kilku gatunków rekinów i ławic tuńczyków oraz karanksów. Pojawiają się tu także manty, ponieważ płytkie wody rezerwatu są domem dla zdrowych ogrodów twardych koralowców.
 

Dzień 3 i 4 – Savusavu – 8 nurkowań 


Nurkowanie w Zatoce Savusavu Bay stało się znakiem spotkań z młotami i podczas rejsu spędzimy tu 2 dni na różnych rafach, poszukując pełnych wdzięku stworzeń pelagicznych o dziwacznych kształtach. 8 miejsc nurkowych zostanie wybranych zgodnie z aktualnymi warunkami spośród:


Barracuda Point – oferuje zbocze i ścianę do 25 m, pokrytą koralami i wachlarzami gorgonii. Przy ścianie zbierają się duże ławice barakud, można także wypatrzeć plataksy długopłetwe (platax teira, long-fin batfish) podczas czyszczenia przez maleńkie wargacze.


Dreadlocks – dwie duże koralowe wychodnie wznoszące się na 5 m ozdobione koralami twardymi oraz obfitością korali miękkich w wielu kształtach i kolorach. Miejsce, w którym wśród koralowych gałązek czają się robaki płaskie i mięczaki, a także zobaczyć można Plectorhinchus (sweetlips), ryby motyle (butterfly fish) i skrzydlice.


Nasonisoni Passage – miejscówka nie dla bojaźliwych, to naprawdę szybkie nurkowanie dryfowe! Stroma ściana, opadająca studnią poniżej 50 m, przyozdobiona fioletowymi koralami miękkimi, które rozmazują się, gdy pędzi się za rekinami, karanksami i innymi pelagicznymi. Ta ekspresowa przejażdżka kończy się w małej zatoczce z pięknymi koralami i rybami rafowymi, które wprawiają w zachwyt.


Dreamhouse – Nietknięte różnorodne korale zapewniają schronienie małym i średnim rybkom szukającym osłony na tym dużym szczycie rafowym. Gdy przypływają prądy, łatwo się domyślić, dlaczego się chowają – przepływają tędy rekiny rafowe, młoty, a nawet rekiny tygrysie oraz ławice karanksów i tuńczyków.
Pozostałe miejsca to Hole in the Wall, Fingers, Goldilocks, Shark Alley.
 

Dzień 5 & 6 – Taveuni Island – 8 nurkowań 


Nurkowania na wyspie Taveuni są w dużej mierze zależne od aktualnych warunków i pływów morskich. Odpowiednia pora jest podstawą, aby nurkowania dawały rozrywkę i radość. Spokojny przypływ zapewnia często najlepsze warunki, aby podziwiać miękkie korale, gdyż wtedy właśnie się one otwierają. 8 miejsc nurkowych zostanie wybranych spośród:


Great White Wall – stroma ściana pokryta miękkimi koralami. Wpływająca nad ścianą woda zachęca koralowe polipy do otwierania się i żywienia, co sprawia, że wyglądają jak „krzaki” i przybierają fioletowawe odcienie. Zapierająca dech w piersiach sceneria korali daje schronienie Pseudanthias pleurotaenia (squarespot anthias) i babkom (gobies).


Rainbow’s End – podwodny szczyt otoczony prądami. Po zanurkowaniu szukamy schronienia, z którego można obserwować white tip sharks podczas czyszczenia, Caranx crysos (blue runner), rogatnice i rożce (unicorn fish). Ogrody z miękkich korali i nietknięte wychodnie z korali twardych przyciągają wiele gatunków.


Purple Wall – stroma ściana z fioletowymi koralami miękkimi i wiosłogonami żmijowatymi (banded sea snakes).
Qamea freeway – rozszerzająca się rafa z piaszczystymi łatami, prąd zabiera na przejażdżkę nad piaskiem, podczas której podziwiać można wychodnie twardych koralowców, które przyciągają duże ławice ryb motyli i rożców (unicorn fish). Można także spotkać tu rekiny white tip reef shark.


Coral Gardens – liczne gorgonie i twarde korale tworzą schronienie dla anemonefish i damsel fish, regularnie można tu zobaczyć rekiny white tip sharks, a czasem manty.


Swirling Coconut – przyjemny dryf pełen ryb i bujnych korali oraz ławic barwnych ryb rafowych. 2 centralne szczyty pozwalają prądowi wirować dookoła żywiąc purpurowe korale miękkie i papużaki (orange anthias). Można tu spotkać rekiny white tip sharks.


Pozostałe miejsca to Barracuda Hole, Jerry’s Jelly, Annie’s Bommie, Fish Factory, Zoo.
 

Dzień 7 – Koro Island – 4 nurkowania


Nurkowanie 1 – Shark Fin Point, najlepiej tu nurkować w trakcie pływów, by zapewnić sobie spotkania z rekinami rafowymi, barakudami i eagle ray. Na rafie spotyka się także ryby motyle i angelfish, jak również skorupiaki.
Nurkowanie 2 – Koro Gardens, pełne twardych korali stanowi miłą odmianę od nurkowań z miękkimi koralami.
Nurkowanie 3 – dryf na Shark Fin Point z rekinami white tip reef sharks i grupami eagle rays. Można tu także wypatrzyć rekiny wielorybie.
Nurkowanie 4 – nurkowanie nocne na Shark Fin Point, gdzie mureny oraz skorupiaki, takie jak homary i krewetki, wychodzą na żer.
 

Dzień 8 – Gau Island – 4 nurkowania


Głęboki kanał Nigali Passage przyciąga z korzystnymi prądami ławice ryb pelagicznych. Barakudy i karanksy są często spotykane przy wejściu do kanału, podczas gdy grey reef sharks formują ławice na zaledwie 18 m. Podczas nurkowania zawisa się w kanale i ogląda podwodne życie, aby na koniec wypłynąć w płytkiej lagunie na końcu kanału. Warto zwrócić także uwagę na duże graniki (groupers), które tędy przepływają.
 

Dzień 9 – Wakaya Island – 4 nurkowania


Nurkowanie 1 – Manta’s Rock – nurkowanie w wielki błękit z podglądaniem młotów i mant.
Nurkowanie 2 – Wakaya Passage – nurkowanie przy ścianie wśród korytarzy i nawisów, pokrytych miękkimi koralami. Kolejne wspaniałe miejsce, aby oglądać manty i młoty.
Nurkowanie 3 – Blue Ribbon Eel Ridge – ta koralowa ściana przechodzi w płaskowyż na głębokości 18 m i 30 m, wychodnie koralowe zapewniają schronienie leaf fish, dart gobies i murenom wstążkowym.
Nurkowanie 4 – powrót do Wakaya Passage na nurkowanie nocne.
 

Dzień 10 – Naigani Island – 2 nurkowania


Nurkowanie 1 – Seven Peaks – w tym miejscu znajdują się koralowe głowy uformowane przez połączenia twardych i miękkich korali, gdzie odpoczywają skorpeny, czasem przepływają tędy rekiny white tip reef sharks i barakudy. Jest to także świetna okazja, aby zobaczyć korale Cirrhipathes oraz rozłożyste wachlarze gorgonii.
Nurkowanie 2 – Three Heads – jak wskazuje nazwa, w tym miejscu znajdują się 3 szczyty opadające na 15 m, gdzie znaleźć można bogactwo ślimaków nagoskrzelnych, robaków płaskich i pleurobranchus. Po ostatnich 2 nurkowaniach na Naigani Island łódź zawraca do Viti Levu z przystankiem na drodze do Moon Reef, które jest głównym punktem odpoczynku delfina długoszczękiego. Snorkelling i inne sporty wodne są na terenie Rezerwatu Morskiego zabronione, ale można oglądać delfiny z odległości.
 

Dzień 11 – koniec rejsu


Po śniadaniu zejście na ląd na wyspie Viti Levu przy ośrodku Volivoli Beach Resort.


Powiązane ofertyRejsy

Naia

Fiji

Jedna z najlepszych łodzi nurkowych świata ze wspaniałą obsługą oferująca rejsy śladem humbaków a także nurkowanie na najpiękniejszych rafach koralowych Fidżi.


Bazy nurkowe

Waidroka Dive Center - Viti Levu

Fiji

Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferuje nurkowania w najlepszych miejscach rejonu.

Dive Wananavu

Fiji

Baza nurkowa Dive Wananavu jest integralną częścią hotelu Wananavu Beach Resort. Polecamy dla osób, które lubia nurkowanie w kameralnym gronie.

Beqa Adventure Divers

Fiji

Baza oferująca najlepsze miejsca nurkowe w południowej części Fidżi

Dolphin Bay Divers

Fiji

Baza polecana dla nurków spędzających wakacje w hotelu Taveuni Island Resort oraz Aroha Taveuni. Baza jest położona bardzo dobrze względem słynnej Tęczowej Rafy (Rainbow Reef), umożliwiając dotarcie tam w ciągu zaledwie kilkunastu minut.