Najlepsze nurkowaniaArtykuł: Malediwy - szmaragdowy archipelag


Malediwy - szmaragdowy archipelag

Ponad 1192 wyspy rozłożone na 26 atolach wyglądają z powietrza jak szmaragdowy naszyjnik na kobaltowym morzu. Malediwy znajdowały się na szlaku handlowym wczesnych plemion arabskich, w związku z czym ich historia sięga 15 wieków wstecz.

Szmaragdowy archipelag na Oceanie Indyjskim

Archipelag składa się z niezliczonej ilości zatopionych raf, zwanych w miejscowym języku (dhivehi) thila, rozciągniętych na długości 760 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. Niebieska woda, spektakularne podwodne życie i łatwość nurkowania sprawiły, że Malediwy stały się mekką dla Europejczyków.

95 ośrodków i pokaźna liczba łodzi, sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tak samo jak standard ośrodków, różne są też warunki na jachtach – od starych, przerobionych jednostek rybackich, do wysokiej klasy statków. Należy liczyć się z ceną od 700 euro za tydzień (Hammerdead) do przeszło 2000 euro na Ocean Dancer – luksusowej łodzi przygotowanej z myślą o Amerykanach. 1100 euro to średnia cena porządnej jednostki poza szczytem sezonu. W ostatnich latach zwiększyła się zauważalnie oferta różnych rejsów. Sprawdziłem Nautilus One, Nautilus Two, Mariana i Black Pearl i przekonałem się, że są one odpowiednie dla prawdziwych nurków. W większości jednostki są ładnie wykończone, mają przestronne kabiny z łazienkami, ciepłą wodą i klimatyzacją. Część z nich posiada umywalki do płukania aparatów fotograficznych, miejsca do pracy i przechowywania sprzętu. Akumulatory można ładować w kabinach i salonie. Lepsze łodzie są nawet wyposażone w studia cyfrowe, gdzie można obrobić swoje zdjęcia i filmy.

Malediwskie Dhoni

Unikalne dla nurkowania na Malediwach jest to, że nurkuje się z dodatkowych łódek – dhoni, które towarzyszą głównej łodzi. Kompresor, butle i sprzęt pozostają na dhoni przez cały rejs. Działa ona jako platforma nurkowa i zbiera też ludzi po nurkowaniach. Jest to świetny pomysł, jednak trudny do powtórzenia w innych miejscach. Jeżeli nie zostało to inaczej zaplanowane, większość rejsów zaczyna się i kończy na lotnisku.

 

Odwiedziny w Male 

Ci, którzy wylatują wieczorem, mogą dodatkowo po południu zwiedzić Male, stolicę kraju. Pamiętaj, by na Malediwy nie przywozić żadnego alkoholu, bo zostanie on skonfiskowany na lotnisku. Nie uda ci się też kupić alkoholu w Male, jednak większość łodzi posiada pozwolenie na serwowanie piwa i drinków.

 

Moje spotkanie z mantami 

Kiedy zdecydowałem się pojechać na Malediwy, chodziło mi głównie o robienie zdjęć mantom. Spakowałem swoje obiektywy 12–24 mm i 10,50 mm. Jeżeli coś nie było duże, nie miałem zamiaru tego fotografować. Manty to największe z płaszczek, występują we wszystkich tropikalnych wodach na całym świecie, z reguły w okolicach raf. Ich oczy umieszczone są na płetwach głowowych po obu stronach głowy. Płetwom tym manty zawdzięczają swoją potoczną nazwę – „diabeł morski”, służą one również do nakierowywania planktonu do jamy gębowej. Jak inne płaszczki, posiadają one 5 par szczelin skrzelowych położonych na dolnej części ciała. Żywią się głównie planktonem.

Moje pierwsze nurkowanie na Malediwach

Odbyło się ono w miejscu zwanym Aquarium na North Male Atoll. Tylko pierwszego dnia zobaczyłem ok. 10 mant w 3 różnych miejscach. Na rafie Langkan, nazywanej również Manta Point – co brzmi bardzo obiecująco – znajduje się cleaning station. Te wielkie płaszczki przypływają do cleaning station na zabiegi pielęgnacyjne, gdzie małe rybki, głównie z rodziny wargaczowatych i pomakantowatych (ustniczkowate), pływają pomiędzy nimi, uwalniając skórę od pasożytów oraz zjadając obumarły naskórek. W takim miejscu wystarczy zejść na głębokość 12–15 metrów i spokojnie czekać. Kiedy dotarliśmy do Hani Faru na Baa Atoll, moje marzenia się spełniły. Zobaczyłem stado mant żywiących się na powierzchni i prezentujących swój niezwykły taniec. Większość przebywała na głębokości 6–8 metrów, ja zszedłem trochę głębiej i robiłem im zdjęcia, kiedy kręciły się nad moją głową.

 

 

Safari nurkowe na Maledwiach  

Chociaż większość miejsc nurkowych na Malediwach nadają się nawet dla niedoświadczonych nurków, to pojawiające się nagle i nieprzewidywalne prądy doprowadziły w ciągu ostatnich kilku lat do wielu wypadków. Bojka z liną o długości 8 metrów powinna być obowiązkowym wyposażeniem każdego nurka. Szczególnie nurkując w miejscach o dużym natężeniu ruchu łódek, należy pamiętać, by wypuścić bojkę na głębokości 5 metrów. Ostrzeże to przepływające tam jednostki, informując o obecności nurków pod wodą, a jednocześnie zwróci uwagę łodzi, która ma ich zabrać.

Z wyjątkiem kilku miejsc nurkowanie na Malediwach to głównie pływanie w prądach, które można podzielić na nurkowanie poza atolem i w atolu. Pierwsze odbywa się z reguły podczas odpływu, kiedy widoczność jest lepsza. Zazwyczaj jest to strome zbocze lub ściana opadające w dół. Są to miejsca, gdzie spotkać można duże ryby: rekiny młoty, orlenie i rekiny wielorybie. Należy się trzymać blisko rafy, chyba że chcesz dotrzeć do Birmy lub Afryki. Nurkowanie w atolu oznacza przebywanie wewnątrz rafy lub na zatopionych rafach. Generalnie są to bezpieczne schodzenie pod wodę nawet dla mało doświadczonych. Można tu spotkać niesamowitą ilość ryb. Nurkowanie w kanałach jest bardzo ekscytujące. Ocean wpływa i wypływa przez nie z atolu. Każdy nadchodzący prąd przynosi czystą wodę, a wychodzący zabiera brudną. Oczywiście najlepszą porą na nurkowanie w kanałach jest czas przypływu, kiedy widoczność jest optymalna. Prądy na Malediwach zaskakują nawet najbardziej doświadczonych nurków. Trudno przewidzieć zmiany i kierunki prądów. Pływy zalewające kanały przynoszą stałą ilość pożywienia do atoli, dzięki czemu korale mogą się odżywiać i występuje tu wiele rybek rafowych.

Ogrom życia podwodnego w każdym kształcie i kolorze to znak rozpoznawczy Malediwów. Żadne inne miejsce nie może rywalizować z tym krajem. Dla nas, Europejczyków, najważniejsze jest to, że lot trwa ok. 7–10 godzin, więc jest to najbliższe miejsce nurkowe światowej klasy, zaraz po Morzu Czerwonym, mające znacznie ciekawsze oferty za tę samą cenę. Największym minusem jest cena przelotu.

 

 

 

Malediwskie TOP 10 miejsc nurkowych 

10 miejsc nurkowych, których nie należy przegapić podczas safari na Malediwach:

1. Rainbow Reef lub HP Reef. North Male Atoll

Najbliższy ośrodek – Four Seasons Kuda Huraa. Miejsce to zawdzięcza swoją popularną nazwę ogromnej ilości kolorowego życia na rafie. Pomiędzy pływami przybywają tu mieszkańcy oceanu, m.in. jacks, blue striped snapper, groupers i fusilers. Wśród korali spotkać można red coral groupers, napoleony i skorpeny. Orlenie widywane są często, gdy pływają majestycznie w pobliżu powierzchni.

2. Okobe Thila. North Male Atoll 

Najbliższy ośrodek – Bandos Miejsce to składa się z 3 korali – największy ma długość 80 metrów i oddzielony jest od dwóch mniejszych gór przez kanion szeroki na 30 m i głęboki na 25 m.

   

3. Maaya Thila. North Ari Atoll    

Tu pojawiają się grupy rekinów młotów. Szanse na ich spotkanie są bardzo duże, jednak przy braku światła słonecznego trudno zrobić dobre zdjęcie. Reszta rafy nie jest wyjątkowa.

  

4. Nassimo Thila. North Male Atoll   

Najbliższy ośrodek – Paradise Największą atrakcją jest seria dużych pinakli rozciągających się przy rafie po północno-wschodniej stronie. Fioletowe, żółte i miękkie korale pokrywają w całości różne nawisy. W pobliżu często przepływają napoleony i jacks.

5. Guraidhoo Kandu i Embudhoo Express. South Male Atoll

Najbliższy ośrodek Fun Island, Kandooma i Embudhoo Village Ze względu na prądy o prędkości 4–6 węzłów miejsce to odpowiednie jest jedynie dla doświadczonych nurków. By zobaczyć duże ryby, należy nurkować podczas przypływu.

6. Kuda Giri. South Male Atoll

Najbliższy ośrodek Palm Tree Island Jest to świetne miejsce zarówno do nurkowania w dzień, jak i w nocy. Jest ono położone po zawietrznej stronie dużej rafy, występują tu niewielkie prądy. Koral jest niemal perfekcyjnie okrągły, z wertykalną ścianą sięgającą na głębokość 30 metrów.

7. Fotteyo, Felidhoo Atoll

Najbliższy ośrodek Alimathaa Najlepiej nurkować tu podczas przypływu. Miejsce to uznawane jest przez wielu nurków za najlepsze na Malediwach. Fotteyo ma dużo do zaoferowania: ostroboki, tuńczyki, rekiny, żółwie, napoleony, snappers. Ale to, co sprawia, że jest niezwykłe, to seria jaskiń położona na głębokości od 25 do 40 metrów, pokrytych miękkimi koralami niespotykanymi w takiej formie i ilości w żadnym innym miejscu na świecie.

8. Mayaa Thila, Ari Atoll

Najbliższy ośrodek Mayaafushi Występuje tu niesamowite bogactwo rybek rafowych. Thila szeroka jest na ok. 80 metrów, więc podczas jednego nurkowania można opłynąć ją całą.

9. Panettone, Ari Atoll

Najbliższy ośrodek Moofushi Panettone znajduje się na środku Kalhahandhi Kandu. Długi nawis na głębokości pomiędzy 12 a 25 metrami wzdłuż ściany pokryty jest wspaniałą powłoką wielokolorowych miękkich korali, gąbek i gorgonii.

10. Madivaru – Manta Point, Ari Atoll 

Najbliższy ośrodek Hilton Rangali Sezon na manty w tym miejscu jest od stycznia do kwietnia. Sceną jest zewnętrzna rafa w południowej części Rangali Kandu. Podczas północno-wschodniego monsunu jest to najlepsze miejsce na spotkanie z mantami na Malediwach.

 

A.M., B.C.

 

Czytaj więcej:

Malediwy - opis regionu

Rejsy nurkowe na Malediwach

Bazy nurkowe na Malediwach

Hotele nurkowe na Malediwach


Powiązane ofertyRejsy

Carpe Vita

Malediwy

Nowo budowana łódź Carpe Vita Explorer będzie niewątpliwie pięknym i luksusowym statkiem.

Sheena

Malediwy

Sheena odwiedza miejsca nurkowe, do których nie pływają inne łodzie. Jest alternatywą dla osób, które odwiedziły już inne części Malediwów. Rejsy są dobrze zorganizowane a osoby, które lubią odwiedzać miejsca dzikie i dziewicze z pewnością będą usatysfakcjonowane.

Ambai

According to us, a great diving boat. It's comfortable, and at the same time climatic.

Emperor Atoll

A modest boat with a good price relation to other boats in the Maldives. A very good organization of diving is a guarantee of calm and unforgettable underwater experience.

Emperor Leo

Leo to komfortowa łódź z dobrą obsługą.

Emperor Orion

Malediwy

Orion to luksusowy statek, będący w stanie zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających osób.

Emperor Serenity

Doskonała oferta znanej floty Emperor, na nowo wybudowanej łodzi kursującej po najwspanialszych miejscach na Malediwach.

Emperor Virgo

Świetnie wyposażony, komfortowy statek, zapewniający idealne połączenie relaksu i nurkowania.

Emperor Voyager

Excellent diving briefings, delicious meals and an impressive selection of dive sites with great chances to meet pelagic species make it a boat worth a visit.

Maldives Aggressor II

Maldives Aggressor II zabiera pasażerów w rejs po Malediwach. Nurkowania na pewno dostarczą wielu emocji. Pod wodą można spotkać różne gatunki rekinów, majestatyczne manty, barakudy, tuńczyki. Szczęściarze zobaczą rekina wielorybiego, a może nawet rzadką mola mola.


Bazy nurkowe

Werner Lau - Bathala - North Ari Atoll

Malediwy

Bazy Werner Lau oferują wysoki standard usług i najlepsze miejsca nurkowe. Bathala będzie idealnym wyborem dla nurków ceniących sobie różnorodne nurkowania od spotkań z ławicami makreli po spotkania z rekinami i mantami, a także nurkowania w jaskiniach.

Euro Divers - Club Med Kani - North Male Atoll

Malediwy

Baza Euro Divers posiada bazy wyłącznie w najlepszych miejscach na Malediwach z najlepszymi hotelami oferując wyjątkowe połączenie luksusu i relaksu. Nurkowania wśród mant i zróżnicowanych pod względem ukształtowania miejsc nurkowych. Baza przyjazna dzieciom.

Euro Divers - Kandooma - South Male Atoll

Malediwy

Z Euro Divers macie możliwość zanurkowania na przepięknych miejscach nurkowych obfitujących w życie morskie. Zarówno amatorzy nurkowań makro jak i dużych pelagicznych znajdą coś dla siebie.

Euro Divers - Kurumba - North Male Atoll

Malediwy

Dobrze zorganizowana baza nurkowa, oferująca najlepsze nurkowania w rejonie.

Euro Divers - LUX* Maldives - South Ari Atoll

Malediwy

Dobrze zorganizowana baza położona w jednym z niewielu miejsc na Malediwach gdzie spotkania z rekinami wielorybimi oraz mantami są możliwe przez cały rok. Kolejną atrakcją wyróżniającą bazę są nurkowania Fluo, pozwalające spojrzeć na życie morskie w zupełnie innym wymiarze. 

Euro Divers Velidhu Island - Ari Atoll

Malediwy

Baza nurkowa o dobrym standardzie i wyposażeniu, oferuje najlepsze nurkowania w rejonie.

Euro-Divers - The Residence - Huvadhoo Atoll

Malediwy

Baza nurkowa z profesjonalną obsługą, położona w jednym z niewielu miejsc na Malediwach gdzie spotkania z rekinami wielorybimi oraz mantami są możliwe przez cały rok.

Euro-Divers Eriyadu - North Male Atoll

Malediwy

Z bazą Euro Divers macie możliwość zanurkowania na przepięknych miejscach nurkowych obfitujących w życie morskie. Zarówno amatorzy nurkowań makro jak i dużych pelagicznych znajdą coś dla siebie.

Werner Lau - Medhufushi - Meemu Atoll

Malediwy

Bazy Werner Lau oferują wysoki standard usług i najlepsze miejsca nurkowe. Medhufushi daje możliwość ekskluzywnego nurkowania na 30 miejscach nurkowych o zróżnicowanym stopniu trudności, które dodatkowo nie są zatłoczone.