Najlepsze nurkowania

Peters Dive Shop - Lungsodaan

Filipiny - Camiguin i LeyteOpis

Baza znajduje się bezpośrednio w Peters Dive Resort i wyposażona jest w butle aluminiowe o pojemności 12 l z zaworami DIN oraz INT. Nitrox dostępny jest za niewielką opłatą (ok. 1 EUR za napełnienie butli). Można tu także robić kursy nurkowe, m.in. nitroksowy.


Nurkowanie

Dziennie odbywa się do 4 nurkowań. Na nurkowania wypływa się 2 dużymi łodziami, każda wyposażona jest w toaletę oraz sprzęt ratunkowy - apteczkę pierwszej pomocy, radio oraz tlen. Na pokładzie dostępne są także przekąski, woda do picia, herbata, kawa. Do najbliższych miejsc nurkowych dopływa się w max. 45 minut łodzią motorową. Istnieje także możliwość nurkowania bezpośrednio z bazy.


Miejsca nurkowe

W południowym Leyte znajduje się ponad 30 rezerwatów morskich, dwa z nich istnieją od około 5 lat, inne nawet od 10. Najbliższe z nich znajdują się zaledwie kilka minut drogi od ośrodka, najbardziej znane miejsca nurkowe znajdują się w pobliżu wysp Limasawa Island, a obszar chroniony Napantao przy wyspie Panoan.

 

Można tu liczyć na różnorodne nurkowania - strome ściany, gładko opadające rafy, wraki, nurkowania makro, nurkowania w prądach, przy nawisach skalnych i w jaskiniach. Rafy koralowe są tu nietknięte i można tu podziwiać korale twarde, miękkie, gorgonie i anemony. Spotyka się tu różnorodne ryby rafowe, np. papugoryby, luszcze, strzępiele, żółwie, makrele i rogatnice. Niektóre miejsca oferują spotkania z niezwykłymi antenariusami, wężorybami i konikami morskimi i mątwami. Przez cały rok można tu spotkać przy odrobinie szczęścia manty, orlenie i rekiny wielorybie.

 

Miłośnicy makro i małych stworzonek muszą tu spróbować nurkowania nocnego, by spotkać ośmiornice, także Blue Ring, różne skorupiaki i skabery.

 

Od grudnia do maja trwa tu sezon na rekiny wielorybie, szczególnie często spotyka się te giganty w 2 zatokach, w których można z nimi snurkować. Peters Dive Resort organizuje wyprawy na rekiny wielorybie, przedpołudniowe wypłynięcie to spotkanie z tymi wielkimi rybami, po południu zaś wykonuje się 1 nurkowanie.


Cena od: 5056 PLN

(10 nocy w pokoju DBL, 6 dni nurkowych (do 3 nurów dziennie), wyżywienie FB, transfery z/do Cebu)Nurkowanie jest uwzględnione w pakiecie nurkowym, który zakupuje się przy rezerwacji hotelu.

Ceny w terminie 01.01.2017-31.12.2017 od osoby:
5 nocy w pokoju DBL Master Bedroom z pakietem nurkowym (do 3 nurów dziennie)2481 PLN
Dodatkowa noc w pokoju DBL Master Bedroom, z nurkowaniem543 PLN
5 nocy w pokoju DBL Master Bedroom, bez nurkowania1635 PLN
Dodatkowa noc w pokoju DBL Master Bedroom, bez nurkowania246 PLN
5 nocy w pokoju SGL Master Bedroom z pakietem nurkowym (do 3 nurów dziennie)3298 PLN
Dodatkowa noc w pokoju SGL Master Bedroom, z nurkowaniem638 PLN

Dodatkowe opłaty, płatne na miejscu:
Opłaty parkowe, za osobę, za nurkowanie, (100 PHP, ok. 2 EUR)9 PLN
Opłaty parkowe za snorklowanie z wielorybami, za osobę, za dzień, (250 PHP, ok. 5 EUR)24 PLN
Nitrox za nurkowanie, (100 PHP, ok. 2 EUR)14 PLN
Nurkowanie
Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom  nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.

Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili, Batangas i Cebu.
 
NURKOWANIE WOKÓŁ CAMIGUIN
 
SIPAKA POINT - silne prądy sprawiają, że można tu odbyć dziką przejażdżkę, dlatego miejsce to jest odpowiednie dla bardziej doświadczonych nurków. Prądy przynosza tu substancje odżywcze i cała rafa wręcz tętni życiem. Występują tu ogromne korale, masywne gąbki o różnych kształtach, wielkie wachlarze gorgonii, a także liliowce. Warto poszukać tu stingrays kryjących się w piaszczystych zakamarkach, a także popodglądać graniki, lucjany, napoleony, pokolce, papugoryby i ustniczki oraz wiele innych gatunków migoczących pośród skał. Jest to raj dla fotografów, czasem aż trudno zdecydować się, czy fotografować makro, czy używać szerokiego kąta.
 
JIGDUP SHOAL - jedno z najlepszych miejsc w okolicy; gratka dla wielbicieli fotografii szerokokątnej. Bujne korale, wspaniała widoczność przez cały rok, niezwykłe bogactwo tropikalnych ryb rafowych, a także gatunki pelagiczne i makro sprawiają, że jest to ulubione miejsce wielu nurków. Spotyka się tu barakudy, tuńczyki, kilka gatunków rekinów i rai, a także wargacze i ustniczki oraz pokolce, lucjany i graniki. Należy uważać na prądy, bo mogą tu być silne.
 
CABUAN POINT - wspaniałe nurkowanie, szczególnie dla wielbicieli szerokiego kąta - znajdziesz tu oszałamiające wachlarze gorgonii, gałęzie korali i wielką różnorodność korali twardych i miękkich oarz gąbek. Z pewnością zobaczysz tu ustniczki, pokolce, papugoryby oraz mątwy. Widoczność waha się od 12 do 35 m, w zalezności od warunków pogodowych. Wspaniałe miejsce dostępne także dla początkujących nurków.
 
NURKOWANIE W LEYTE
 
NAPANTAW FISH SANCTUARY - to odpowiednie dla średniozaawansowanych nurków miejsce ma wiele nazw (np. Rio's Wall lub Toshi's Wall). Z wielu ścian w tym regionie, ta wyróżnia się tym, że oprócz ogromnych gorgonii, czarnych korali i miękkich korali bujnie kwitnie tu kolorowe życie morskie. Korale omywane odżywczymi prądami wystawiają swoje polipy, a wokół nich pływają graniki, batfish, sweetlips i wiele wiele innych. Często spotykane są także żółwie i barakudy. Warto zabrać latarkę, by zobaczyć rozświetloną jaskinię znajdującą się na głębokości 40 m.
 
PETER'S MOUND - ta podwodna góra położona zaledwie 200m od brzegu to wspaniała stacja czyszczenia dla dużych gatunków pelagicznych. Aby w pełni zapoznać się z urokami tego miejsca, warto zejść wtedy, gdy szaleją tu silne prądy. Rafa tętni rybami ścigającymi się w poszukiwaniu pożywienia, w tym spektaklu biorą udział napoleony, graniki, sweetlips, pokolce, cesje, tuńczyki oraz ostroboki.


Kraj i ludzie
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.
 
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.
 

Camiguin to uroczy tropikalny raj, jest tu wiele do zobaczenia, zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Ta leżąca na południe od Bohol wysepka jest wciąż stosunkowo rzadko odwiedzana przez turystów, dzięki czemu zachowała wiele ze swojego naturalnego uroku. Jej krajobraz jest przebogaty i zróżnicowany, podobnie jak na pozostałych wyspach, jednak wulkaniczna Camiguin nieco bardziej przypomina wyspy Hawajów. Poza nurkowaniem, snurkowaniem, piaszczystymi plażami, wodospadami oraz źródłami, także gorącymi, wyspa ma do zaoferowania także trekking po dżungli oraz wspinaczkę do wulkanu. Miejscowa ludność jest niezwykle przyjaźnie nastawiona do turystów i zajmuje się rybołóstwem. Na próżno szukać tu szalonego życia nocnego, wysepka jest oazą spokoju.

 

Leyte zaś to najnowsza nurkowa destynacja Filipin, może poszczycić się obecnością ihotiki - rekinów wielorybich. Najwięcej miejsc nurkowych znajduje się w zatoce Sogod Bay i wokół wyspy Limasawa. Mieszkańcy wiodą tu spokojne proste życie skoncentrowane na rolnictwie.Łodzie
Wokół Camiguin i Południowego Leyte nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Pływają tu także liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:
 

TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.

CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.

BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.

POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.

ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.Programy

W pobliżu Bonbon warto odwiedzić cmentarz zatopiony w 1871 podczas erupcji wulkanu – obecnie w miejscu, w którym się znajdował postawiono krzyż. Lata temu podczas odpływu widoczne były jeszcze nagrobki, obecnie jest to interesujące miejsce do nurkowania.

Camiguin jest wyspą z największą ilością wulkanów na m2, znajduje się tutaj aktywny wulkan Hibok-Hibok, mierzący 1250m. Na szczycie znajduje się krater z jeziorem, a widok, obejmujący wyspy Cebu, Negros i Bohol, zapiera dech w piersiach. Przy okazji wycieczki na wulkan warto także odwiedzić stację monitorującą aktywność sejsmiczną wulkanu, stąd także rozciąga się wspaniały widok na Camiguin oraz okoliczne wysepki.

Na wyspie znajdują się także przepiękne gorące i zimne źródła, a także wodospady Katibawasan (ok. 75m) i Tuasan (25m), tworzące doskonałą scenerię do piknikowania. Gorące źródło Ardent to naturalny basen z wodą o temperaturze 40°C, wydobywającą się z głębin Hibok-Hibok. Wokół znajdują się restauracje, domki i chatki piknikowe. Podróżni pragnący ochłody mogą popływać w towarzystwie rybek w krystalicznie czystej błękitnej wodzie jednego z zimnych źródeł – Macao lub Sto. Nińo.

 

Będąc w regionie Leyte szczególnie warto zobaczyć Park Narodowy Lake Mahagnao Volcanic National Park, położony na terenie poprzedniej aktywności wulkanu oraz szlak górski Leyte Mountain Trail, długi na 40 km. Szlak wiedzie przez las deszczowy, przy jeziorach i wodospadach i kończy w pobliżu Ormoc, w Parku Narodowym Lake Dapao lub Parku Tongonan.

Pogoda i klimat
Klimat jest gorący i wilgotny przez cały rok. Temperatury, w zależności od pory roku, wahają się od 25ºC w nocy do 35ºC w dzień.
 
Najgorętszy sezon jest od marca do kwietnia, natomiast pora deszczowa różnej intensywności opadów zależnie od regionu, trwa od czerwca do września. Podczas pory deszczowej mogą pojawić się tropikalne cyklony, szczególnie na terenie prowincji północnych (Luzon, Mindoro).

Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.


Waluta
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd
220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek

Powiązane ofertyHotele

Peters Dive Resort - Lungsodaan (południowe Leyte)

Filipiny - Camiguin i Leyte

Miły, prosty ośrodek, którego właściciel jest Australijczykiem. 

22 213 18 31
od 5056 PLN