Najlepsze nurkowaniaNajlepsze miejsca nurkowe Azji i Indopacyfiku- Malediwy


Najlepsze miejsca nurkowe Azji i Indopacyfiku - Malediwy

 

Wiele osób pisze do nas o prezentacje najciekawszych miejsc nurkowych które warto odwiedzić, dlatego stworzyliśmy dla Państwa 3 odcinkowy cykl opisujących najlepsze miejsca nurkowe Azji i Indo-pacyfiku. Wybór jest oczywiście subiektywny pierwsza część poświęcona jest Malediwom i Malezji, w pozostałych omówimy Tajlandię, Indonezje, Filipiny, Mikronezję i Papuę Nowa-Gwinea.

 

Obszar oceanu Indyjskiego i jego styk z Pacyfikiem obfituje w najbogatsze ekosystemy raf koralowych na świecie. Oczywiście najbogatszym obszarem jest tak zwany trójkąt koralowy położony pomiędzy Filipinami, Borneo a mająca za swoja podstawę linie od Jawy do Papui Nowej Gwinei. Kryje on ponad 650 gatunków koralowców (dla porównania na Karaibach jest ich „tylko” 70) oraz niezliczone bogactwo ryb, skorupiaków, ślimaków, ukwiałów, szkarłupni. Niestety ten najobfitszy na Ziemi rezerwuar rzadkich gatunków poprzez nadmierne połowy, zanieczyszczenia, zbyt duży przyrost naturalny ludności oraz niedozwolone metody połowów (z użyciem dynamitu) powodują, że wodny niegdyś obfitujące w ławice ryb, stada rekinów są dziś jedynie namiastką tego co widział jeszcze w latach 60 kapitan Cousteau. I.

 

Malediwy

Malediwy uznawane są za jedno z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Można nurkować niemal na terenie całego kraju, a życie związane jest z morzem, gdyż najwyższy naturalny punkt sięga jedynie 2,4 metra nad poziom morza. Kraj składa się z 26 atoli z 1190 wyspami rozciągających się na długości 800 km. Odległości między poszczególnymi atolami mogą być znaczne, więc najlepiej nurkować tu z pokładu łodzi nurkowej, co pozwoli na zobaczenie kilku atoli podczas jednego rejsu. Wszyscy goście zaczynają swój pobyt w Male, gdzie przesiadają się na powietrzną taksówkę lub łódź, by dotrzeć do pozostałych atoli. Warto poświęcić trochę uwagi stolicy, chociaż większość osób po prostu przesiada się tu na kolejny środek transportu nie zapoznając się z życiem mieszkańców. Tylko ok. 200 wysp pozostaje niezamieszkanych, a goście spędzą większość swojego czasu w jednej z 89 wysp-ośrodków. Są ta małe rajskie wyspy, które stanowią cały świat same w sobie. Mimo że Malediwy są islamskie na wsypach można wypić alkohol i zjeść wieprzowinę. Większość ośrodków ma dodatkowe małe wyspy, gdzie mieszka obsługa.

Na Malediwach są tysiące miejsc nurkowych, gdzie miejscowi stworzyli nowe słowa na opisanie raf i wysp. Faru, to np. rafa, która wynurza się z morza przy niskich pływach, falhu to rafa, która okrąża wyspę. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, a łodzie dopasowują swoje trasy w zależności od pogody i wiatrów. Z reguły jedna strona Malediwów ma świetną widoczność, a druga kiepską w zależności od sezonu. Ale to w tych ciemniejszych miejscach jest większa ilość planktonu, który przyciąga manty i rekiny wielorybie.

Malediwy maja bardzo dogodne dla nas połączenia samolotowe. Samolot z Berlina to tylko 7 godzin w samolocie i już możemy rozkoszować się białym piaskiem i prześlicznymi bogatymi w ryby rafami. Najlepszy sposób na zapoznanie się z podwodnym światem Malediwów to safari nurkowe. W ciągu tygodnia czasu łódka safaryjna jest w stanie opłynąć najciekawsze miejsca nurkowe.

 

 

1. Ihuru House Reef- Noth 

Male Atol Maksymalna głębokość 25 metrów, widoczność 10-25 metrów, prąd: brak do średniego Główne atrakcje: życie na rafie, mały wrak i program poprawy stanu rafy. Wiele ośrodków oferuje nieograniczone nurkowania na rafie przybrzeżnej, jednak w większości miejsca nie są warte tego wysiłku. Rafa przy Angsana Resort to wyjątek: nie tylko jest tu mnóstwo stworzeń ale znajduje się tu także mały wrak oraz organizowany jest program odnowy rafy, który przyciągnie nawet najbardziej wymagających nurków. Skacząc z małego pomostu do płytkiej wody spotkać można stonefish, ślimaki nagoskrzelne, skrzydlice (lionfish) i mureny ukryte wśród korali. Na piasku zobaczyć można małe gobies i węgorze ogrodowe (garden eel). Sztuczna rafa stała się teraz domem dla kilku rekinów rafowych i batfish. Sąsiedni ośrodek Banyan Tree również zasponsorował kilka projektów odnowy raf, które zniszczone zostały przez poprzedni El Nino. Użyto tu również metalowych ram z prądem, by przyśpieszyć wzrost korali. W 2003 roku projekt zakończył się sukcesem- pojawiły się nowe korale

 

2. Guraidhoo Express- South

Male Atol Maksymalna głębokość 40 metrów +, widoczność 10-30 metrów, prąd- silny Główne atrakcje: rekiny Atol South Male posiada wiele wspaniałych miejsc nurkowych, ale to Guraidhoo Express zgarnia główną nagrodę. Najlepiej nurkować podczas przypływu, kiedy silne prądy wpływające do kanału przyciągają dużą ilość rekinów i ogończy, ale jednocześnie sprawiają, że powinni tu nurkować jedynie doświadczeni nurkowie. Nurkowanie zaczyna się przy wejściu do kanału, płynie się dalej do krawędzi atolu. Nurkowie muszą być szybcy, bardzo łatwo jest zostać wciągniętym przez prądy do kanału. Kiedy jest się już na dole najlepiej znaleźć odpowiednią skałę, złapać się jej i podziwiać wspaniały spektakl. Duża ilość dorosłych szarych rekinów rafowych, białopłetwych i tkwiących nieruchomo ogończy, wyróżniają to miejsce. Guraidhoo Express to jedno z najlepszych miejsc do oglądania rekinów na Malediwach, jednak jego głębokość I prady sprawiają, że można tu przebywać dosyć krótko. Jednak to nie koniec rozrywki. Rezydujące stado delfinów często towarzyszy nurkom podczas przystanku bezpieczeństwa.

 

3. Kuda Giri- South

Male Atol Maksymalna głębokość 30 metrów , widoczność 10-20 metrów, prąd- brak do delikatnego Główne atrakcje: antenariusowate (frogfish) Na północ od pełnego wrażeń regionu Guraidhoo znajduje się zupełnie inne miejsce nurkowe, Kuda Giri to mała rafa z wrakiem zatopionym w pobliżu. Chociaż Malediwy nie są raczej słynne z makro, odrobina czasu i badań ujawni różne wspaniałości, a Kuda Giri stanowi perłę jeśli chodzi właśnie o makro. Na pokrytym koralami dachu wraku lub maszcie spotkać można parę olbrzymich czarnych frogfish. Na dole w piasku ukrywają się garden eels i młode lionfish, próbujące przyciągnąć uwagę nurków. Przemieszczając się dalej na rafę zobaczymy, że miękkie korale i małe jaskinie stanowią dom dla hawkfish, ślimaków nagoskrzelnych, skorpen i różnych krewetek. Młode angelfish przemykają wśród korali, a groupers wśród niebieskich gąbek. Kuda Giri to miesce które nagradza spokojne i cierpliwe poszukiwania. Już w 20 minut można odnaleźć tyle stworzeń, że każdy fotograf będzie szczęsliwy.

 

Bartosz Cieślak

www.bartoszcieslak.com


Powiązane ofertyRejsy

Sheena

Malediwy

Sheena odwiedza miejsca nurkowe, do których nie pływają inne łodzie. Jest alternatywą dla osób, które odwiedziły już inne części Malediwów. Rejsy są dobrze zorganizowane a osoby, które lubią odwiedzać miejsca dzikie i dziewicze z pewnością będą usatysfakcjonowane.

Carpe Vita

Malediwy

Nowo budowana łódź Carpe Vita Explorer będzie niewątpliwie pięknym i luksusowym statkiem.

Scubaspa Yang

Jest to nowa i luksusowa łódź nurkowa. Jeśli chcesz połączyć nurkowanie z relaksem w salonie SPA to jest to najlepszy wybór.

Carpe Novo

Carpe Novo jest bardzo ładną i wygodną łodzią. Nawet początkujący nurkowie znajdą na niej coś dla siebie.

Amba

A simple but well-managed and well-groomed boat, offering scuba diving to beautiful places.

Sheena

Malediwy

Sheena odwiedza miejsca nurkowe, do których nie pływają inne łodzie. Jest alternatywą dla osób, które odwiedziły już inne części Malediwów. Rejsy są dobrze zorganizowane a osoby, które lubią odwiedzać miejsca dzikie i dziewicze z pewnością będą usatysfakcjonowane.

Emperor Atoll

A modest boat with a good price relation to other boats in the Maldives. A very good organization of diving is a guarantee of calm and unforgettable underwater experience.

Emperor Leo

Leo to komfortowa łódź z dobrą obsługą.

Emperor Orion

Malediwy

Orion to luksusowy statek, będący w stanie zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających osób.

Maldives Aggressor II

Maldives Aggressor II zabiera pasażerów w rejs po Malediwach. Nurkowania na pewno dostarczą wielu emocji. Pod wodą można spotkać różne gatunki rekinów, majestatyczne manty, barakudy, tuńczyki. Szczęściarze zobaczą rekina wielorybiego, a może nawet rzadką mola mola.