Najlepsze nurkowania

Palau Dive Adventures

Palau


Niewielka baza nurkowa z profesjonalną obsługą.


Opis
Palau Dive Adventures to małe centrum nurkowe z wyjątkową obsługą. Założone w 2013 roku, przez Chrisa Lubba i zamieszkałego na Palau Jasona Maluchluw, z myślą by zapewnić najwyższy standard nurkowania zarówno w zakresie usług jak i bezpieczeństwa.
 
Centrum nurkowe znajduje się w Hotelu Sea Passion. W bazie znajduje się mała recepcja i salon z kącikiem kawowym, oraz wystarczająco dużo miejsca na sprzęt do nurkowania. WC i prysznice są dostępne dla gości. Jeśli potrzebujesz wypożyczyć sprzętu, powiniemeś to wcześniej zgłosić. Butle są wyposażone w zawory INT, a adaptery DIN są dostępne. Palau Dive Adventures oferuje nurkowania z Nitroxem; nurkowie powinni zatem mieć certyfikat Nitrox. Tuż przy bazie znajduje sie niewielka rafa, gdzie goście mogą dokonać dodatkowych nurkowań za darmo.

Nurkowanie
Rejsy nurkowe oferowane są z łodzi mieszczącej maksymalnie 10 nurków. Pakiet pięciodniowy oferowany jest w okresie od poniedziałku do piątku, co wynika z harmonogramu tygodniowego i oferuje od 2 do 3 nurkowań dziennie. Dokładny rozkład omawiany jest w pierwszym dniu nurkowym, a jeśli nie wszyscy goście się z nim zgadzają, może być indywidualnie dostosowany do życzeń nurków.
 
Każdego dnia nurkowania prowadzone są z własnej łodzi nurkowej. Po szczegółowej odprawie w języku angielskim nurkuje się w małych grupach z aluminiowymi butlami 12 L.  Jeśli mamy więcej niż 8 osób, dla grupy przeznaczonych jest dwóch przewodników.
 
Podczas nurkowania i po nim zespół troszczy się o sprzęt - jest on transportowany, myty i składany przez obsługę. Goście, jeśli to możliwe, transportowani są do hotelu bezpośrednio po nurkowaniu 

Miejsca nurkowe
Program nurkowania rozpisany jest na podstawie schematu tygodniowego i obejmuje najlepsze miejsca do nurkowania Palau. Od poniedziałku do piątku jest planowane 13 nurkowań. Program obejmuje trzy dni po trzy nurkowania i dwa dni po dwa nurkowania z wizytą w Jelly Fish Lake i wycieczką do Peleliu. Jeśli warunki atmosferyczne utrudniają wypłynięcie do Peleliu nie będzie dodatkowego nurkowania prowadzonego w tym dniu.
 
To, które miejsca nurkowe będą uczęszczane zależy częściowo od warunków lokalnych, a z drugiej strony na życzenie grupy program może zostać zmieniony. Normalnie oferowany jest program "Best of Palau".
 
Dla grup, które przyjeżdżają na Palau po raz kolejny, ale także dla innych nurków, proponujemy specjalne nurkowania wrakowe bądź wyprawy na rekina. 

Naszym zdaniem

Niewielka baza nurkowa z profesjonalną obsługą.


Cena od: 4971 PLN

(Pakiet 5 dniowy / 13 nurkowań z łodzi, butlę i balast, wycieczkę do Peleliu & Jellyfish Lake, lunch, transfer, Nitrox - w zależności od dostępności)Cena w terminie 01.01.2017-31.12.2017 od osoby:
Pakiet 5 dniowy / 13 nurkowań4971 PLN

Cena zawiera:
13 nurkowań z łodzi, butlę i balast, wycieczkę do Peleliu & Jellyfish Lake, lunch, transfer, Nitrox - w zależności od dostępności

OPŁATY DODATKOWE:
Pozwolenie na nurkowanie w Koror (100 USD)448 PLN
Pozwolenie na nurkowanie w Peleliu (30 USD)134 PLN
Nurkowanie

Piękny archipelag Palau składa się z 307 wysp, stworzonych głównie ze skał wulkanicznych oraz wapieni, co daje idealne podłoże pod rozległe rafy koralowe i liczne systemy światowej sławy jaskiń. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych miejsc nurkowych na świecie.  Jest tam ponad 60 regularnie odwiedzanych punktów, gdzie można wspaniale zanurkować na rafach, w błękitnych studniach czy olbrzymich jaskiniach. Znajduje się tam również znane na całym świecie Blue Holes oraz wiele wraków z okresu drugiej wojny światowej. Spotkania z wielkimi rybami nie należą tu do rzadkości, a obfitość małych ryb, korali i makro-organizmów jest zdumiewająca.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Blue Corner

większość czasopism nurkowych opisuje Blue Corner jako najlepsze miejsce nurkowe na świecie. Formacje rafowe, strome ściany i niezliczona ilość ryb sprawiają, że nurkowanie w tym miejscu to wyjątkowe doświadczenie. Obszar wyznaczają trzy boje cumownicze usytuowane wzdłuż rafy. Można nurkować z dwóch różnych kierunków, w zależności od kierunku prądu. Miejsce to omywają silne prądy, a nurkowie przypinają się hakami do rafy na skraju urwiska w celu obserwowania rekinów. Niesamowity spektakl, szczególnie, że widoczność w tym miejscu wynosi od 18 do 45 metrów.

German Channel

Sztucznie utworzony kanał jest  jedynym w okolicy miejscem gdzie woda z wewnętrznej laguny swobodnie przepływa do oceanu. Powoduje to silne prądy w okolicach ujścia jak i w samym kanale. Najlepszym miejscem nurkowym jest jego południowe ujście, oraz licznie występujące „stacje czyszczenia” dla różnych gatunków ryb. Spotkać tu można przede wszystkim manty, rekiny i wiele ryb tropikalnych, jednak w tym miejscu można obserwować prawie każdy możliwy do spotkania gatunek występujący na Palau jak choćby barakudy, snapery i karanksy.

Blue Holes

Jest to system jaskiń z możliwością wydostania się na powierzchnię w każdej chwili. Jest to niemal pionowa ściana, w której znajduje się kilka dziur, przez które można schodzić do Blue Holes. Wewnątrz samego zagłębienia można znaleźć wiele miękkich korali zdobiących całe ściany. Piaszczyste dno natomiast jest siedliskiem wielu gatunków ślimaków. Duże skupiska barakud, tuńczyków i snapperów żerują zazwyczaj przy wejściu do Blue Holes. Wewnątrz można spotkać niemal każdy gatunek tropikalnych ryb i koralowców jaki można sobie wyobrazić.

Jelly Fish Lake

Niewątpliwie najsłynniejsze spośród słonych jezior, zamieszkiwane przez niezliczoną ilość meduz, które przez setki lat odosobnienia straciły zdolność parzenia. Należy do jednego z najczęściej fotografowanych nurkowisk na Palau, oprócz meduz możemy liczyć na spotkanie różnych gatunków ryb ławicowych, kraby, małże oraz gąbki.

Wraki: Bichu Maru, Zero i Hydroplan

Dla pasjonatów nurkowania wrakowego również znajdą się nie lada atrakcje, ponieważ dno wokół wysp Palau wręcz usiane jest pamiątkami po walkach między USA a Japonią podczas II wojny światowej.  Wrak Bichu Maru - 110 metrowy wojskowy frachtowiec, czy ciekawe okazy samolotów, znajdujące się na niewielkich głębokościach, jak choćby wrak Hydroplanu i myśliwca Zero, na których na pewno warto zanurkować.

 

Najlepszy czas na wyjazd:

Palau jest bardzo rzadko nawiedzane przez złą pogodę, która, jeśli już się zdarzy, zwykle trwa nie dłużej niż kilka dni. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne sezony:

Grudzień – luty: to doskonały sezon na manty

Luty – maj: w tych miesiącach można zaobserwować duże liczby rekinów gromadzących się, by łączyć się w pary. Zachowania te zależą od temperatury wody, oraz innych nieznanych czynników, dlatego też ich intensywność różni się każdego roku.

Czerwiec – lipiec: w lagunie panuje najlepsza widoczność, dzięki czemu w okresie tym panują idealne warunki do nurkowania wrakowego w Palau.

Sierpień – wrzesień: spotykane są duże szkółki młodych rekinów po narodzinach (wielkości 0,2m - 0,4m). W jednej grupie może być nawet do 100 osobników. Najczęściej spotykane są w okolicach Ngerchong, Turtle wall, German Channel oraz Short Drop Off.

Październik – listopad: mniejsze szanse na pogodę deszczową, pod wodą zobaczymy manty, rekiny.

Porady:

Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia oraz adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 26º do 30ºC. Pianka o grubości 3 mm, długa lub krótka będzie odpowiednia. Zalecamy zabranie haków rafowych i bojek.

Komora dekompresyjna znajduje się na PalauKraj i ludzie

Republika Palau leży około 900 kilometrów na wschód od Filipin. Spośród ponad 300 wysp tylko 8 jest zamieszkanych, a większość z 15 000 mieszkańców żyje w stolicy Koror. Na wyspach dominuje roślinność tropikalna, a same wyspy wyglądają jak grzyby wyrastające z morza. Dobrze znana Rock Island rozciąga się na obszarze 20 kilometrów wzdłuż brzegów głównej wyspy Koror. Codzienne wyprawy nurkowe przepływają obok tej chronionej grupy imponujących wysp.Łodzie

7-dniowe rejsy w Palau odwiedzają te same miejsca, na które pływają jednodniowe wyprawy. Jako że nie ma potrzeby daleko płynąć z wyspy do miejsca nurkowego, dziennie można wykonać do 5 nurkowań. Są również rejsy 10-dniowe, i na nich można odwiedzić bardziej oddalone rafy.Programy

Osobom nienurkującym polecamy wizyty na wodospadzie Ngardmau, przeloty helikopterem nad wyspami Rocky Island lub wyprawę na kajaki oraz wycieczki motorówką.  Ciekawymi miejscami są także farma aligatorów, i wspomniane wcześnie Jelly Fish Lake z niezliczoną ilością nieparzących meduz. Na północy można podziwiać kamienne monolity z wizerunkami twarzy. Wartym odwiedzenia jest także stolica Palau - Ngerulmud,  z pięknym gmachem parlamentu i niesamowitą biblioteką.


Galeria

Pogoda i klimat

Na Palau panuje klimat tropikalny ze względnie stałymi temperaturami od 22º do 32ºC i wysoką wilgotnością.Nrowands


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 30-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem oficjalnym jest język angielski. Dodatkowe na wyspie mówi się w kilku Mikronezyjskich dialektach.


Waluta

Walutą kraju jest dolar amerykański. W wielu miejscach można płacić kartą kredytową i czekami podróżnymi


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia lub utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Obowiązuje opłata w wysokości 20 USD.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Palau malaria nie występuje. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi , chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocukie nsfdsdfześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

110V, wymagany adapter do amerykańskich gniazdek

22 213 18 31
od 4971 PLN