Najlepsze nurkowania

Ocean Hunter III

Palau


Nurkowie, którym zależy na indywidualnej obsłudze i komforcie powinni koniecznie wybrać się na rejs na Ocean Hunter III.


Opis

Ocean Hunter III to 30-metrowy australijski statek, wykorzystywany poprzednio do prac badawczych. Po przebudowie statek od kwietnia 2009 będzie wypływał regularnie z Koror w 7- i 10-dniowe safari nurkowe po Palau. Planowane jest również wprowadzenie dłuższych rejsów. Będzie on odwiedzał oddalone najbardziej na południe wyspy Palau jak również zewnętrzne wyspy Yap.


Wyposażenie

Ten stalowy statek dysponuje 8 podwójnymi kabinami dla maksymalnie 16 nurków. Wszystkie kabiny mają klimatyzację i własny prysznic/toaletę. 3 kabiny Standard i 3 kabiny Deluxe znajdują się na dolnym pokładzie. 2 kabiny Master znajdują się na górnym pokładzie. W klimatyzowanej restauracji z wystarczającą ilością miejsca dla 18 osób. Jedzenia jest dużo i jest bardzo smaczne. Salon i bar wyposażone są w sofy i dysponują centrum rozrywki z telewizorem, odtwarzaczem DVD, CD i wideo. Na statku znajduje się pokój komputerowy gdzie można korzystać z internetu oraz obrabiać filmy i zdjęcia. Na pokładzie słonecznym znajduje się jacuzzi. Na statku dostępna jest pralka i suszarka. Do dyspozycji gości jest duży pokład nurkowy. Wyposażenie zgodne z najnowszymi osiągnięciami techniki.


Nurkowanie

Oferowane jest nurkowanie bez ograniczeń- do 5 nurkowań dziennie. Zazwyczaj nurkuje się bezpośrednio z platformy. Na 2 pontonach można się dostać do trudno dostępnych miejsc. Bardzo brane są pod uwagę życzenia fotografów podwodnych. Nitroks dostępny za opłatą.


Miejsca nurkowe

Bardzo piękne miejsca nurkowe usytuowane są na zewnętrznej rafie na południe od Koror do Peleliu. Wzdłuż tych raf znajdują się także Blue Holes. Te otwory w dachach raf prowadzą pionowo w dół aż do zewnętrznej rafy. Tu możliwe są spotkania z dużymi rybami. Występuje też niezwykłe bogactwo małych ryb, korali i innych zwierząt. Na Palau znajduje się wiele wraków zatopionych w czasie II wojny światowej, które z biegiem lat przemieniły się w sztuczne rafy. Jedyne w swoim rodzaju jest nurkowanie z fajką w Jellyfish Lake, w którym znajdują się niezliczone ilości meduz, które nie parzą.


Naszym zdaniem

Nurkowie, którym zależy na indywidualnej obsłudze i komforcie powinni koniecznie wybrać się na rejs na Ocean Hunter III.


Cena od: 15653 PLN

(rejs 7 nocy w kabinie DBL, nurkowanie, pełne wyżywienie, transfer)Cena za osobę od 01.09.2017-31.08.2019 :
7 nocy w kabinie Standard DBL (2,5)15653 PLN
7 nocy w kabinie Deluxe DBL (3,4,6,9)16101 PLN
7 nocy w kabinie Master DBL (7,8)17892 PLN
10 nocy w kabinie Standard DBL (2,5)22348 PLN
10 nocy w kabinie Deluxe DBL (3,4,6,9)22998 PLN
10 nocy w kabinie Master DBL (7,8)25842 PLN

Cena zawiera:
transfer z/na statek, zakwaterowanie w kabinie DBL, wyżywienie FB, nurkowanie z butlą i balastem.

DODATKOWE OPŁATY (na łodzi)
Pozwolenie na nurkowanie na Koror (bez Jellyfish Lake), ważne przez 10 dni (50 USD)224 PLN
Pozwolenie na nurkowanie na Koror (z Jellyfish Lake), ważne przez 10 dni (100 USD)448 PLN
Pozwolenie na nurkowanie na Peleliu, ważne przez 14 dni (30 USD)134 PLN
nitrox/ za rejs 7 nocy (199 USD)891 PLN
nitrox/ za rejs 10 nocy (285 USD)1276 PLN

napiwki, oczekiwane 10% wartości rejsu
Nurkowanie

Piękny archipelag Palau składa się z 307 wysp, stworzonych głównie ze skał wulkanicznych oraz wapieni, co daje idealne podłoże pod rozległe rafy koralowe i liczne systemy światowej sławy jaskiń. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych miejsc nurkowych na świecie.  Jest tam ponad 60 regularnie odwiedzanych punktów, gdzie można wspaniale zanurkować na rafach, w błękitnych studniach czy olbrzymich jaskiniach. Znajduje się tam również znane na całym świecie Blue Holes oraz wiele wraków z okresu drugiej wojny światowej. Spotkania z wielkimi rybami nie należą tu do rzadkości, a obfitość małych ryb, korali i makro-organizmów jest zdumiewająca.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Blue Corner

większość czasopism nurkowych opisuje Blue Corner jako najlepsze miejsce nurkowe na świecie. Formacje rafowe, strome ściany i niezliczona ilość ryb sprawiają, że nurkowanie w tym miejscu to wyjątkowe doświadczenie. Obszar wyznaczają trzy boje cumownicze usytuowane wzdłuż rafy. Można nurkować z dwóch różnych kierunków, w zależności od kierunku prądu. Miejsce to omywają silne prądy, a nurkowie przypinają się hakami do rafy na skraju urwiska w celu obserwowania rekinów. Niesamowity spektakl, szczególnie, że widoczność w tym miejscu wynosi od 18 do 45 metrów.

German Channel

Sztucznie utworzony kanał jest  jedynym w okolicy miejscem gdzie woda z wewnętrznej laguny swobodnie przepływa do oceanu. Powoduje to silne prądy w okolicach ujścia jak i w samym kanale. Najlepszym miejscem nurkowym jest jego południowe ujście, oraz licznie występujące „stacje czyszczenia” dla różnych gatunków ryb. Spotkać tu można przede wszystkim manty, rekiny i wiele ryb tropikalnych, jednak w tym miejscu można obserwować prawie każdy możliwy do spotkania gatunek występujący na Palau jak choćby barakudy, snapery i karanksy.

Blue Holes

Jest to system jaskiń z możliwością wydostania się na powierzchnię w każdej chwili. Jest to niemal pionowa ściana, w której znajduje się kilka dziur, przez które można schodzić do Blue Holes. Wewnątrz samego zagłębienia można znaleźć wiele miękkich korali zdobiących całe ściany. Piaszczyste dno natomiast jest siedliskiem wielu gatunków ślimaków. Duże skupiska barakud, tuńczyków i snapperów żerują zazwyczaj przy wejściu do Blue Holes. Wewnątrz można spotkać niemal każdy gatunek tropikalnych ryb i koralowców jaki można sobie wyobrazić.

Jelly Fish Lake

Niewątpliwie najsłynniejsze spośród słonych jezior, zamieszkiwane przez niezliczoną ilość meduz, które przez setki lat odosobnienia straciły zdolność parzenia. Należy do jednego z najczęściej fotografowanych nurkowisk na Palau, oprócz meduz możemy liczyć na spotkanie różnych gatunków ryb ławicowych, kraby, małże oraz gąbki.

Wraki: Bichu Maru, Zero i Hydroplan

Dla pasjonatów nurkowania wrakowego również znajdą się nie lada atrakcje, ponieważ dno wokół wysp Palau wręcz usiane jest pamiątkami po walkach między USA a Japonią podczas II wojny światowej.  Wrak Bichu Maru - 110 metrowy wojskowy frachtowiec, czy ciekawe okazy samolotów, znajdujące się na niewielkich głębokościach, jak choćby wrak Hydroplanu i myśliwca Zero, na których na pewno warto zanurkować.

 

Najlepszy czas na wyjazd:

Palau jest bardzo rzadko nawiedzane przez złą pogodę, która, jeśli już się zdarzy, zwykle trwa nie dłużej niż kilka dni. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne sezony:

Grudzień – luty: to doskonały sezon na manty

Luty – maj: w tych miesiącach można zaobserwować duże liczby rekinów gromadzących się, by łączyć się w pary. Zachowania te zależą od temperatury wody, oraz innych nieznanych czynników, dlatego też ich intensywność różni się każdego roku.

Czerwiec – lipiec: w lagunie panuje najlepsza widoczność, dzięki czemu w okresie tym panują idealne warunki do nurkowania wrakowego w Palau.

Sierpień – wrzesień: spotykane są duże szkółki młodych rekinów po narodzinach (wielkości 0,2m - 0,4m). W jednej grupie może być nawet do 100 osobników. Najczęściej spotykane są w okolicach Ngerchong, Turtle wall, German Channel oraz Short Drop Off.

Październik – listopad: mniejsze szanse na pogodę deszczową, pod wodą zobaczymy manty, rekiny.

Porady:

Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia oraz adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 26º do 30ºC. Pianka o grubości 3 mm, długa lub krótka będzie odpowiednia. Zalecamy zabranie haków rafowych i bojek.

Komora dekompresyjna znajduje się na PalauKraj i ludzie

Republika Palau leży około 900 kilometrów na wschód od Filipin. Spośród ponad 300 wysp tylko 8 jest zamieszkanych, a większość z 15 000 mieszkańców żyje w stolicy Koror. Na wyspach dominuje roślinność tropikalna, a same wyspy wyglądają jak grzyby wyrastające z morza. Dobrze znana Rock Island rozciąga się na obszarze 20 kilometrów wzdłuż brzegów głównej wyspy Koror. Codzienne wyprawy nurkowe przepływają obok tej chronionej grupy imponujących wysp.Rejsy nurkowe

7-dniowe rejsy w Palau odwiedzają te same miejsca, na które pływają jednodniowe wyprawy. Jako że nie ma potrzeby daleko płynąć z wyspy do miejsca nurkowego, dziennie można wykonać do 5 nurkowań. Są również rejsy 10-dniowe, i na nich można odwiedzić bardziej oddalone rafy.Wycieczki lądowe

Osobom nienurkującym polecamy wizyty na wodospadzie Ngardmau, przeloty helikopterem nad wyspami Rocky Island lub wyprawę na kajaki oraz wycieczki motorówką.  Ciekawymi miejscami są także farma aligatorów, i wspomniane wcześnie Jelly Fish Lake z niezliczoną ilością nieparzących meduz. Na północy można podziwiać kamienne monolity z wizerunkami twarzy. Wartym odwiedzenia jest także stolica Palau - Ngerulmud,  z pięknym gmachem parlamentu i niesamowitą biblioteką.Galeria

Pogoda i klimat

Na Palau panuje klimat tropikalny ze względnie stałymi temperaturami od 22º do 32ºC i wysoką wilgotnością.Nrowands


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 30-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.Język

Językiem oficjalnym jest język angielski. Dodatkowe na wyspie mówi się w kilku Mikronezyjskich dialektach.Waluta

Walutą kraju jest dolar amerykański. W wielu miejscach można płacić kartą kredytową i czekami podróżnymiUbezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia lub utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.Wyjazd

Obowiązuje opłata w wysokości 20 USD.Prąd

110V, wymagany adapter do amerykańskich gniazdek


22 213 18 31
od 15653 PLN