Najlepsze nurkowania

Palau Siren

Palau


Palau Siren z pewnością sprosta wymaganiom wielu nurków oferując bardzo komfortowe warunki podróży.


Opis

Palau Siren jest 40 metrową łodzia budowaną w tradycyjnym indonezyjskim stylu z teku i żelazai. Swoje pierwsze rejsy odbędzie latem 2012 na trasach wokół Palau. Ponieważ jest to siostrzana, identyczna łódź dla Philippine oraz Indo Siren to ich techniczne opisy są zaadoptowane. Na Palau SIren oferowane będę rejsy do najlepszych miejsc nurkowych wokół Palau trwające 7 oraz 10 nocy. Planowane są również specjalne rejsy trwające 6 nocy w połączeniu z Visayas.


Wyposażenie

Ta duża, komfortowa łódź posiada 8 kabin w których znajduje się miejsce dla 16-18 nurków. Wszystkie kabiny są bardzo przestronne i wyposażone w indywidualnie regulowaną klimatyzację, komputer i mają widok na morze. Do wyposażenia należą też szlafrok, suszarkę do włosów ściemniacz światła, aby zmienić oświetlenie w kabinie. W 3 większych kabinach umiejscowione są 3 pojedyncze łóżka. Dodatkowo wszystkie kabiny posiadają łazienkę z ciepłą wodą i toaletę. Atrakcja dla fotografów i operatorów filmowych jest system audiowizualny z 19-calowym płaskim monitorem podobnie jak w innych łodziach floty Siren. W kabinach znajdują się też gniazdka 220V. W dużym, klimatyzowanym salonie znajduje się bar, automat do kawy, telewizor, mała biblioteczka i przytulny kącik wypoczynkowy. W zewnętrznej części, przy półokrągłym stole serwowane są w formie bufetu smaczne dania kuchni europejskiej i azjatyckiej. Z przodu statku znajduje się pokład słoneczny z leżakami. Za drobną opłatą można spróbować jazdy na nartach wodnych lub wakeboardzie. Bezpłatnie można wypożyczyć kajaki. SPA i pralnia również są do dyspozycji gości.


Nurkowanie

Nurkowania odbywają się w małych grupach max. po 6 nurków, zgodnie z wytycznymi PADI. Na życzenie nurkowanie w grupie Buddyteam, nurkowanie z przewodnikiem jest ograniczone w czasie do 1 godziny. Nurkowania odbywają się codziennie. Do miejsc nurkowych dopływa się łódką. Dla każdego nurka znajdzie się miejsce na pokładzie łodzi, a następnie płynie się do miejsc nurkowych, może to trwać do 60 minut w zależności od odległości od miejsca nurkowania. Odprawa odbędzie się w języku angielskim.


Miejsca nurkowe

Palau jest jednym z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Ponad 60 miejsc nurkowych do odwiedzenia. Oprócz różnego rodzaju spektakularnych raf znajdują się tu słynne Blue Holes, a także wiele wraków z II wojny światowej. Spotkania z dużymi rybami są na porządku dziennym, a różnorodność mniejszych ryb, koralowców i innych podwodnych zwierząt jest ogromna.

Do dobrze znanych miejsc nurkowych należą Palau Peleliu, Blue Corner, Blue Hole,  German Channel, ULONG Channel, Devilfish City, Manta Point lub Chandelier Cave. W Palau jest też kilka wraków, które w ostatnich latach zaczęły tworzy sztuczne rafy.


Naszym zdaniem

Palau Siren z pewnością sprosta wymaganiom wielu nurków oferując bardzo komfortowe warunki podróży.


Cena od: 15944 PLN

(rejs 6 nocy w kabinie DBL, nurkowanie, pełne wyżywienie, transfery)Cena zawiera:
zakwaterowanie w kabinie DBL, wyżywienie FB, przekąski, owoce, kawa, herbata, woda, napoje bezalkoholowe i piwo. Od 3 do 4 nurkowań dziennie z butlą i balastem. Nitroks dla certyfikowanych nurków.

DODATKOWE OPŁATY
Opłaty parkowe i portowe przy rejsie 7 nocy (200 USD)896 PLN
Opłaty parkowe i portowe przy rejsie 10 nocy (270 USD)1209 PLN
Nurkowanie

Piękny archipelag Palau składa się z 307 wysp, stworzonych głównie ze skał wulkanicznych oraz wapieni, co daje idealne podłoże pod rozległe rafy koralowe i liczne systemy światowej sławy jaskiń. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych miejsc nurkowych na świecie.  Jest tam ponad 60 regularnie odwiedzanych punktów, gdzie można wspaniale zanurkować na rafach, w błękitnych studniach czy olbrzymich jaskiniach. Znajduje się tam również znane na całym świecie Blue Holes oraz wiele wraków z okresu drugiej wojny światowej. Spotkania z wielkimi rybami nie należą tu do rzadkości, a obfitość małych ryb, korali i makro-organizmów jest zdumiewająca.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Blue Corner

większość czasopism nurkowych opisuje Blue Corner jako najlepsze miejsce nurkowe na świecie. Formacje rafowe, strome ściany i niezliczona ilość ryb sprawiają, że nurkowanie w tym miejscu to wyjątkowe doświadczenie. Obszar wyznaczają trzy boje cumownicze usytuowane wzdłuż rafy. Można nurkować z dwóch różnych kierunków, w zależności od kierunku prądu. Miejsce to omywają silne prądy, a nurkowie przypinają się hakami do rafy na skraju urwiska w celu obserwowania rekinów. Niesamowity spektakl, szczególnie, że widoczność w tym miejscu wynosi od 18 do 45 metrów.

German Channel

Sztucznie utworzony kanał jest  jedynym w okolicy miejscem gdzie woda z wewnętrznej laguny swobodnie przepływa do oceanu. Powoduje to silne prądy w okolicach ujścia jak i w samym kanale. Najlepszym miejscem nurkowym jest jego południowe ujście, oraz licznie występujące „stacje czyszczenia” dla różnych gatunków ryb. Spotkać tu można przede wszystkim manty, rekiny i wiele ryb tropikalnych, jednak w tym miejscu można obserwować prawie każdy możliwy do spotkania gatunek występujący na Palau jak choćby barakudy, snapery i karanksy.

Blue Holes

Jest to system jaskiń z możliwością wydostania się na powierzchnię w każdej chwili. Jest to niemal pionowa ściana, w której znajduje się kilka dziur, przez które można schodzić do Blue Holes. Wewnątrz samego zagłębienia można znaleźć wiele miękkich korali zdobiących całe ściany. Piaszczyste dno natomiast jest siedliskiem wielu gatunków ślimaków. Duże skupiska barakud, tuńczyków i snapperów żerują zazwyczaj przy wejściu do Blue Holes. Wewnątrz można spotkać niemal każdy gatunek tropikalnych ryb i koralowców jaki można sobie wyobrazić.

Jelly Fish Lake

Niewątpliwie najsłynniejsze spośród słonych jezior, zamieszkiwane przez niezliczoną ilość meduz, które przez setki lat odosobnienia straciły zdolność parzenia. Należy do jednego z najczęściej fotografowanych nurkowisk na Palau, oprócz meduz możemy liczyć na spotkanie różnych gatunków ryb ławicowych, kraby, małże oraz gąbki.

Wraki: Bichu Maru, Zero i Hydroplan

Dla pasjonatów nurkowania wrakowego również znajdą się nie lada atrakcje, ponieważ dno wokół wysp Palau wręcz usiane jest pamiątkami po walkach między USA a Japonią podczas II wojny światowej.  Wrak Bichu Maru - 110 metrowy wojskowy frachtowiec, czy ciekawe okazy samolotów, znajdujące się na niewielkich głębokościach, jak choćby wrak Hydroplanu i myśliwca Zero, na których na pewno warto zanurkować.

 

Najlepszy czas na wyjazd:

Palau jest bardzo rzadko nawiedzane przez złą pogodę, która, jeśli już się zdarzy, zwykle trwa nie dłużej niż kilka dni. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne sezony:

Grudzień – luty: to doskonały sezon na manty

Luty – maj: w tych miesiącach można zaobserwować duże liczby rekinów gromadzących się, by łączyć się w pary. Zachowania te zależą od temperatury wody, oraz innych nieznanych czynników, dlatego też ich intensywność różni się każdego roku.

Czerwiec – lipiec: w lagunie panuje najlepsza widoczność, dzięki czemu w okresie tym panują idealne warunki do nurkowania wrakowego w Palau.

Sierpień – wrzesień: spotykane są duże szkółki młodych rekinów po narodzinach (wielkości 0,2m - 0,4m). W jednej grupie może być nawet do 100 osobników. Najczęściej spotykane są w okolicach Ngerchong, Turtle wall, German Channel oraz Short Drop Off.

Październik – listopad: mniejsze szanse na pogodę deszczową, pod wodą zobaczymy manty, rekiny.

Porady:

Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia oraz adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 26º do 30ºC. Pianka o grubości 3 mm, długa lub krótka będzie odpowiednia. Zalecamy zabranie haków rafowych i bojek.

Komora dekompresyjna znajduje się na PalauKraj i ludzie

Republika Palau leży około 900 kilometrów na wschód od Filipin. Spośród ponad 300 wysp tylko 8 jest zamieszkanych, a większość z 15 000 mieszkańców żyje w stolicy Koror. Na wyspach dominuje roślinność tropikalna, a same wyspy wyglądają jak grzyby wyrastające z morza. Dobrze znana Rock Island rozciąga się na obszarze 20 kilometrów wzdłuż brzegów głównej wyspy Koror. Codzienne wyprawy nurkowe przepływają obok tej chronionej grupy imponujących wysp.Rejsy nurkowe

7-dniowe rejsy w Palau odwiedzają te same miejsca, na które pływają jednodniowe wyprawy. Jako że nie ma potrzeby daleko płynąć z wyspy do miejsca nurkowego, dziennie można wykonać do 5 nurkowań. Są również rejsy 10-dniowe, i na nich można odwiedzić bardziej oddalone rafy.Wycieczki lądowe

Osobom nienurkującym polecamy wizyty na wodospadzie Ngardmau, przeloty helikopterem nad wyspami Rocky Island lub wyprawę na kajaki oraz wycieczki motorówką.  Ciekawymi miejscami są także farma aligatorów, i wspomniane wcześnie Jelly Fish Lake z niezliczoną ilością nieparzących meduz. Na północy można podziwiać kamienne monolity z wizerunkami twarzy. Wartym odwiedzenia jest także stolica Palau - Ngerulmud,  z pięknym gmachem parlamentu i niesamowitą biblioteką.Galeria

Pogoda i klimat

Na Palau panuje klimat tropikalny ze względnie stałymi temperaturami od 22º do 32ºC i wysoką wilgotnością.Nrowands


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 30-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.Język

Językiem oficjalnym jest język angielski. Dodatkowe na wyspie mówi się w kilku Mikronezyjskich dialektach.Waluta

Walutą kraju jest dolar amerykański. W wielu miejscach można płacić kartą kredytową i czekami podróżnymiUbezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia lub utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.Wyjazd

Obowiązuje opłata w wysokości 20 USD.Prąd

110V, wymagany adapter do amerykańskich gniazdek


22 213 18 31
od 15944 PLN