Najlepsze nurkowania10 najlepszych miejsc nurkowych do odkrycia w 2021 roku!


Zapewne większość z nas ma swoją listę rzeczy do zrobienia choć raz w życiu. Zatem dlaczego by nie zrobić takiej listy miejsc, w których koniecznie trzeba zanurkować choć raz w życiu a najlepiej już w tym roku? Zrobiliśmy więc w redakcji burzę mózgów i wspólnie stworzyliśmy wstępną listę 50 miejsc nurkowych, których nazwy najczęściej pojawiały się w naszych rozmowach. Następnie poprosiliśmy naszych znajomych i sympatyków o zagłosowanie na najlepsze. Takim oto sposobem wyłoniliśmy najlepszą dziesiątkę. Sprawdź czy twoje wymarzone miejsce nurkowe znajduje się na tej liście.

 

10. Richelieu Rock – Tajlandia

Nazwa miejsca pochodzi od szkarłatnej barwy koralowców porastających pinaklę, wokół której spotkasz mnóstwo życia morskiego. Richelieu Rock to całkiem spore miejsce nurkowe, na które spokojnie możesz poświęcić dwa lub trzy zejścia pod wodą. Jeśli marzysz o spotkaniu łagodnego olbrzyma to Richelieu Rock jest najlepszym miejscem w całej Tajlandii na nurkowanie z rekinem wielorybim!

Poziom trudności

Nurkowanie wokół Richelieu Rock może być czasem bardziej wyzywające gdyż znajduje się na otwartym morzu a prądy bywają silne.

Kiedy zanurkować?

Najlepsze warunki pogodowe są od października do maja. Jednak największe szanse spotkania rekina wielorybiego oraz mant na Richelieu Rock będziesz miał od lutego do kwietnia.

Jak tam zanurkować?

Najlepiej wybrać się na kilkudniowe safari nurkowe z  Khao Lak ale podczas jednodniowych wypłynięć z również jest możliwość zanurkowania na Richelieu Rock, choć wtedy czeka Cię kilkugodzinna przeprawa bez przerwy na odpoczynek.

Richelieu Rock oferujemy z następujących baz nurkowych i łodzi safaryjnych

 

9. Alimathaa Pier – Vaavu Atoll na Malediwach

Alimathaa Pier to jedno z najsłynniejszych miejsc na Malediwach gdzie spotkasz bez mała dziesiątki rekinów wąsatych i jeszcze więcej płaszczek. Nurkowanie odbywa się nocą na piaszczystym dnie przy pomoście hotelowej restauracji, z której resztki jedzenia zwabiają głodne zwierzaki. Nurkując na Alimathaa Pier masz niepowtarzalną okazję wejść w kontakt i poocierać się z ciekawskimi płaszczkami i rekinami. Choć nie jest to naturalne zjawisko to przyznajemy, że cała akcja jest bardzo efektowna i pozostawia piorunujące wrażenie.

Poziom trudności

Miejsce dosyć płytkie bo ma 5 do 15m głębokości ale nurkuje się w nocy więc potrzebujesz już troszkę doświadczenia aby komfortowo czuć się w tych warunkach, spotęgowanych rzecz jasna przytłaczającą wręcz liczbą bardzo ruchliwych zwierzaków skoncentrowanych na zdobyciu pokarmu.

Kiedy zanurkować?

W zasadzie możesz nurkować w tym rejonie przez cały rok. Trochę gorsze warunki pogodowe na lądzie pojawiają się od maja do października ale nie wpływają znacząco na warunki podwodne w tym miejscu.

Jak tam zanurkować?

Na Alimathaa Pier zanurkujesz albo podczas kilkudniowego safari nurkowego albo z brzegu wypoczywając w jednym z hoteli atolu Vaavu.

 

8. Apo Island – Negros na Filipinach

Apo Island to niewielka wysepka położona zaledwie parę kilometrów na wschód od południowego krańca Negros Oriental.Często mylona z Apo Reef, które położone jest pomiędzy Mindoro i Palawanem, po drugiej stronie Filipin!Wokół Apo Island masz do wyboru aż dwanaście miejsc nurkowych. Każde jest inne, unikatowe i o zupełnie innej intensywności prądów. Na Coconut Point silne prądy zwabiają barakudy, białe rekiny rafowe oraz duże ławice ostroboków. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Rock Point, którego bajeczny krajobraz tworzą spektakularne formacje skał porośniętych koralowcami chyba każdego rodzaju!

Poziom trudności

Poziom trudności nurkowania wokół Apo Island jest dosyć różnorodny więc nietrudno wybrać takie, które będzie odpowiadało twojemu doświadczeniu.  Jeśli lubisz adrenalinę to koniecznie wybierz się na nurkowanie w prądzie przy Coconut Point.

Kiedy zanurkować?

Nurkowanie wokół Apo Island jest możliwe przez cały rok, jednak najlepsze warunki pogodowe są od października do czerwca. W pozostałych miesiącach silne monsuny mogą namieszać w przebiegu twoich wakacji.

Jak tam zanurkować?

Zanurkujesz tutaj podczas wakacji w hotelu na wybrzeżu Dauin ale są też jachty, które w grafiku rejsu nurkowego uwzględniają Apo Island. Apo Island obsługiwane jest przez nasze łodzie Philippine Siren i łódkę safaryjną Atlatnis Azores. Obydwie sa dostępne w ofercie Najlepszych Nurkowań

 

7. Manta Alley - Komodo

Manta Alley to jedno z najbardziej wysuniętych na południe miejsc nurkowych wysp tworzących Komodo. Woda jest tu też znacznie zimniejsza niż na północy (20-21’C SIC!) a podróż zajmuje kilka dni, jednak spotkania z tak dużymi stadami mant są warte każdej niedogodności!

Stopień trudności

Średni. Wschodnia część rozpoczyna się od piaszczystej areny na głębokości 15m gdzie raczej nie ma silnego prądu ale spotkasz tu kilka młodych mant zataczających kręgi. Jeśli wybierzesz zachodnią stronę wyspy to nurkowanie rozpoczyna się stromą ścianą a następnie docierasz do kanałów na głębokości 15m, które tworzą właściwą aleję mant. Możesz spotkać tu nawet 10 do 20 osobników w jednym momencie. Wody przeciskające się przez te kanały mogą mieć dosyć silny prąd więc warto zaopatrzyć się w hak.

Kiedy zanurkować?

Na Komodo możesz nurkować przez cały rok gdyż każdy okres oferuje pod wodą coś ciekawego. Choć manty spotyka się cały rok to ich największa liczba pojawia się w okresach od grudnia do lutego, czyli poza porą suchą! Te południowe rejony Komodo to również jedne z najchłodniejszych obszarów, woda może mieć temperaturę 21’C, dlatego koniecznie zadbaj o ciepły skafander nurkowy.

Jak tam zanurkować?

Rejsy nurkowe z reguły rozpoczynają się na północy więc dotarcie do Manta Alley zajmuje kilka dni. Wybieraj te rejsy, które trwają 10 dni.

Manta Alley dostępna jest zarówno z safari nurkowego na łodziach liveaboard płynących na Komodo, jak również z bazy nurkowe w hotelu.

 

6. Blue Corner – Palau

Położone na południowy wschód od Koror Blue Corner jest obowiązkowym miejscem nurkowym każdego odwiedzającego Palau. Kształt rafy sprawia, że uderzająca o ścianę masa wody wypiera z głębin plankton ku górze gdzie gromadzą się zwabione pożywieniem liczne gatunki zwierzaków morskich. Spotkasz tu liczne grupy żarłaczy rafowych, żółwie szylkretowe i zielone, makrele, papugoryby, wahoo, snappery, barakudy a także raje.

Poziom trudności

Blue Corner znane jest z tego, że mieszają się tu prądy horyzontalne jak i wertykalne a ich nasilenie również jest nieprzewidywalne. Miejsce raczej dla nurków posiadających już pewne doświadczenie.

Kiedy zanurkować?

Na Blue Corner możesz nurkować przez cały rok!

Jak tam zanurkować?

Blue Corner jest dostępne zarówno podczas całodziennej wycieczki motorówką z wybrzeża jak i podczas safari nurkowego. Jeśli lubisz intensywnie nurkować to najlepiej wybierz tę drugą opcję gdyż zwiększasz liczbę zejść pod wodę w ciągu jednego dnia z dwóch do aż czterech! Blue Corner jest tego warte.

Praktycznie każda łódź safaryjna liveaboard i każda baza nurkowa na Palu oferuje nurkowania na Blue Corner. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzgodnienia dogodnych terminów.

 

 

5. Barracuda Point – Sipadan w Malezji

Miejsca nurkowe wokół Sipadanu to w większości stromo opadające ściany z licznymi półkami skalnymi oraz łagodnie opadające stoki raf więc poziom trudności nurkowania możesz dopasować do siebie. Najsłynniejszym miejscem jest Barracuda Point, w którym ławice barakud  z niezwykła gracją i spokojem wirują nad głowami nurków tworząc ogromny hipnotyzujący lej. Oczywiście bardzo liczne rekiny czy żółwie są tu na porządku dziennym.

Poziom trudności

Łatwy choć można stracić głowę wpatrując się w niesamowite wirujące nad głową barakudy. Należy uważać na okazjonalne silne prądy.

Kiedy zanurkować?

Na Sipadanie zanurkujesz przez cały rok. Nie ma podziału na lepszy czy gorszy sezon pod wodą.  Warunki pod wodą są raczej stabilne.

Jak tam zanurkować?

Na Sipadanie zanurkujesz zarówno podczas wakacji w hotelu jak i podczas safari nurkowego. Rząd malezyjski od kilku lat utrzymuje limit 120 pozwoleń dziennie na wstęp do parku. Liczba obejmuje zarówno osoby nurkujące, snorklujące jak i te, które chciałyby tylko odwiedzić wyspę dlatego rezerwując wakacje zwróć uwagę czy otrzymujesz gwarancję nurkowania na Sipadanie.

Sipadan w tej chwili dostępny jest tylko z bazy nurkowej znajdującej się w hotelach na Mabulu i na Kapalai.

 

4. Cape Kri – Raja Ampat w Indonezji

Cape Kri znajduje się we wschodniej części Indonezji zwanej Raja Ampat. Jest to zaskakująco różnorodna rafa domowa tuż u wybrzeża wyspy Kri. Podczas jednego nurkowania zliczono rekordową liczbę 374 (SIC!) gatunków zwierząt morskich a wśród nich rekiny czarnopłetwe, żółwie szylkretowe, dorodne groupery wielkości samochodu, barakudy czy pigmejskie koniki morskie i manty.

Poziom trudności

Zmienne prądy wymagają już pewnego doświadczenia i kontroli pływalności w nieprzewidywalnym środowisku Cape Kri.

Kiedy zanurkować?

Nurkowanie jest możliwe przez cały rok.

Jak tam zanurkować?

Na Cape Kri zanurkujesz podczas pobytu w Papua Diving Resort ale miejsce to znajduje się również w grafiku wielu łodzi oferujących kilkudniowe safari nurkowe na Raja Ampat.

Bardzo łątwo się tam dostać ponieważ większość łódek robiących północna trasę Raja Ampat zawita w to miejsce.  Hotele położone wokół Manusuari też oferują to miejsce nurkowe.

3. Tiger Beach - Bahamy

Zapewne widziałeś te zdjęcia z ogromną rozwartą paszczą rekina tygrysiego a tuż przy nim pieszczącego go nurka? To właśnie Tiger Beach na Bahamach – jedno z dwóch miejsc na naszej planecie gdzie zanurkujesz z rekinem tygrysim, drugie to RPA, ale to na Bahamach masz najlepsze warunki by nawiązać tak bliski kontakt z tym majestatycznym zwierzakiem. Choć miejsce nosi nazwę od głównej gwiazdy show to spotkasz tu również rekiny karaibskie, cytryny, rekiny wąsate a od listopada do lutego także rekiny młoty.

Stopień trudności

Łatwe ale ekscytujące więc dla opanowanych nurków. Nurkowanie odbywa się na głębokości 6-8m na piaszczystym dnie tworzącym swojego rodzaju arenę. Jedynym wyzwaniem dla Ciebie jest opanowanie emocji i kontrola oddechu (żeby cię nie zatkało!) gdy płynie na ciebie rekin tygrysi.

Kiedy zanurkować?

Nurkowanie z rekinami tygrysimi na Tiger Beach jest możliwe przez cały rok jednak w lecie (lipiec – sierpień) zdaje się być ich trochę mniej. Choć z drugiej strony pogoda na Grand Bahama latem jest łagodniejsza a dodatkowo możesz spotkać delfiny.

Jak tam zanurkować?

Na Tiger Beach zanurkujesz zarówno podczas pobytu w hotelu na Grand Bahama jak i podczas safari nurkowego. Upewnij się, że trasa wybranego przez Ciebie rejsu obejmuje to miejsce gdyż nie każdy jacht (a jest ich stosunkowo niewiele) ma go w grafiku rejsu.

Tiger Beach oferujemy z bazy nurkowej oraz z rejsu safari nurkowego.

 

2. Roca Partida - Socorro w Meksyku

Miejsce to tworzą dwie pinakle wyrastające z dna Oceanu Spokojnego. U ich podnóża toczy się niesamowita ilość akcji podwodnych z ogromnymi mantami pacyficznymi, rekinami młotami, żarłaczami, rekinem wielorybim, delfinami czy… humbakami. Nurkować możesz tu wielokrotnie i każde kolejne będzie całkowicie inne od poprzedniego! 

Stopień trudności

Raczej dla zaawansowanych nurków. Prądy od średnich do silnych, mogą być nieprzewidywalne.

Kiedy zanurkować?

Sezon nurkowy na Socorro rozpoczyna się w listopadzie i kończy w maju. Jeśli marzysz o zanurkowaniu z humbakiem to największe szanse masz w miesiącach zimowych od stycznia do kwietnia, wtedy też temperatura wody spada do 21-23’C. W pozostałych miesiącach zwiększa się liczba mant i rekinów.

Jak tam zanurkować?

Wyspy Socorro znajdują się 450km na zachód od portu Cabo San Lucas dlatego też zanurkujesz tutaj tylko podczas safari nurkowego na tych łodziach.

 

 

1. Wolf Island – Wyspy Galapagos w Ekwadorze

Nigdzie indziej na świecie nie doświadczysz tak przytłaczającej liczby zwierząt morskich w tak dużych stadach. Wolf nieustannie zaskakuje ogromnymi ławicami rekinów młotów, rekinów galapagoskich lub stadkami delfinów a jeśli to dla ciebie nadal za mało to co powiesz na spotkanie z rekinem wielorybim czy zabawę w berka z lwem morskim?

Stopień trudności

Wolf jest zdecydowanie przeznaczone dla zaawansowanych nurków. Większość nurkowań odbywa się w toni lub przy półkach skalnych, na możesz zaczepić się hakiem by obserwować podwodny spektakl z pierwszego rzędu. Jest to nurkowanie na otwartym oceanie dlatego nurek powinien mieć już doświadczenie w nurkowaniu w prądach. Samo wejście do wody czy wyjście z niej również może być trudniejsze przy wzburzonej powierzchni oceanu.

Kiedy zanurkować?

Na Galapagos można nurkować w zasadzie przez cały rok, z tym, że występuje podział na porę suchą (lipiec – grudzień) i mokrą (styczeń – czerwiec), która też rzutuje na to jakie zwierzęta zobaczysz pod wodą. W skrócie przez cały rok na Galapagos występują rekiny z gatunków whitetip, blacktip, delfiny, żółwie, koniki morskie oraz rekiny młoty. Największe szanse na spotkanie rekina wielorybiego, humbaka, grindwala czy rekina tygrysiego będziesz miał w sierpniu lub wrześniu. Natomiast od grudnia do kwietnia zwiększa się liczba mant, rai oraz rekinów młotów.

Jak tam zanurkować?

Wyspa Wolf oraz jej Brat Darwin dostępne są tylko podczas rejsów nurkowych i nie każda łódź nurkowa posiada pozwolenie na realizowanie ich w ramach grafiku. Zawsze sprawdzaj co kryje się pod nazwą trasy „Wyspy Galapagos” aby mieć pewność, że Wolf jest w niej uwzględniony.

Wolf Island dostepne jest tylko z łodzi nurkowych livaboard majacych pozwolenia na nurkowanie na Wolfie. Oto wykaz łodzi posiadających zezwolenia.

 

Malwina Barańska

 

Jesteś zainteresowany którymś z tych miejsc zapraszamy zorganizujemy indywidualny wyjazd dla Ciebie jak i całej grupy tel. 502201233.


Powiązane ofertyHotele

Raja Ampat Dive Lodge - Yenpapir Beach/ Mansuar Island

Indonezja - Papua i Moluki

Mały, przytulny ośrodek nurkowy, stanowiący korzystna alternatywę w stosunku do łodzi pływających w tym rejonie.

TAJLANDIA - COMBO Pakiet R&R

Tajlandia

Połączenie tego co najlepsze w Tajlandii: kilka dni na pięknej piaszczystej plaży Khao Lak, mini safari nurkowe po Morzu Andamańskim (Richelieu Rock, Koh Bon, Koh Tachai, Boonsung Wreck) lub na Similanach oraz kilka dni na imprezy i relaks w Phuket. Taka piguła dla każdego, kto chciałby spróbować życia na wybrzeżu Tajlandii.


Rejsy

Tambora

Tambora jest pięknym statkiem nurkowym z doskonałą obsługą. Podczas rejsów pływa w wiele miejsc nurkowych Indonezji m.in. Raja Ampat, Banda Sea, Triton Bay, Komodo, Borneo. Na każdej trasie nurkuje się w najlepszych miejscach.

Indo Aggressor

Komfortowy statek nurkowy z dużą ilością miejsca, miłą załogą, bardzo dobrym jedzeniem i zachwycającą obsługą.

Palau Siren

Palau

Palau Siren z pewnością sprosta wymaganiom wielu nurków oferując bardzo komfortowe warunki podróży.

Humboldt Explorer

Galapagos/Ekwador

Nowy statek nurkowy odwiedzający najlepsze miejsca nurkowe na Galapagos

Mantra

Mantra jest uroczym, małym jachtem dla nurków w umiarkowanej cenie. Polecamy w szczególności osobom ceniącym sobie prywatność i wakacje nurkowe w małych grupach.

Raja Manta Explorer

Tajlandia

Łódka wysokiej klasy organizująca nurkowania w najlepszych miejscach Indonezji. Trasy obejmują Raja Ampat, Lembeh, Misool, Sangalaki, Maratua, Banda.

Scubaspa Yang

Jest to nowa i luksusowa łódź nurkowa. Jeśli chcesz połączyć nurkowanie z relaksem w salonie SPA to jest to najlepszy wybór.

Sea Serpent Serena

Nowa łódź w katalogu floty Serpent Fleet. Idealna dla osób ceniących sobie niewielkie grupy nurkowe. Łódź o podwyższonym standardzie. Wykonuje praktycznie wszystkie trasy z Hurghady oraz Port Ghalib obejmujące Północ Morza Czerwonego, cieśninę Tiran, południe St. Johns, Fury Shoals a także bardziej wymagające rejony jak Wyspy Brothers, Daedalus oraz Elphinstone.

Galapagos Aggressor III

Galapagos/Ekwador

Bardzo komfortowy statek o wysokim standardzie. Najważniejsze są nurkowania ale oferowane są także zejścia na ląd.


Bazy nurkowe

Planet Divers - Dahab

Egipt - Dahab

Polska baza organizująca nurkowania w Dahabie

Sea Explorers Negros - Dauin

Filipiny - Negros

Niezwykle profesjonalna baza organizująca nurkowania w najlepszych miejscach południowo- wschodniej części Negros

Fish'n'Fins

Palau

Profesjonalnie prowadzona baza organizująca nurkowania na najlepszych miejscach wokół Palau