Najlepsze nurkowania

Kawayan Holiday Resort - Siquijor

Filipiny - Negros


Kawayan Holiday Resort jest pięknym, nowym, komfortowym ośrodkiem, który zapewnia przyjemną atmosferę. Widok na morze jest stąd wspaniały, a wieczorem można oglądać zapierające dech w piersiach zachody słońca. Goście powinni jednak wiedzieć, że ceny tutaj są wyższe niż w innych hotelach na Filipinach, a także, że zakazane jest wnoszenie własnych napojów oraz jedzenia na teren ośrodka. Jeśli to nie stanowi przeszkody, to z pewnością można tu spędzić niezapomniany urlop.


Kawayan Holiday Resort jest pięknym, nowym, komfortowym ośrodkiem, który zapewnia przyjemną atmosferę. Widok na morze jest stąd wspaniały, a wieczorem można oglądać zapierające dech w piersiach zachody słońca. Goście powinni jednak wiedzieć, że ceny tutaj są wyższe niż w innych hotelach na Filipinach, a także, że zakazane jest wnoszenie własnych napojów oraz jedzenia na teren ośrodka. Jeśli to nie stanowi przeszkody, to z pewnością można tu spędzić niezapomniany urlop.


Położenie

Ukończony w 2011 roku ośrodek leży w południowej części wyspy Siquijor, w gminie San Juan. Zarządzany jest przez Szwajcarów – Barbarę i Silvio. Do ośrodka można dojechać na kilka sposobów. Najłatwiej jest dotrzeć samolotem z Manili do Dumaguete, stamtąd zaś szybkim promem (ok. 60 minut) na wyspę Siquijor. Jeżeli przylot jest do Cebu, można na wyspę Siquijor dotrzeć promem (ok. 5 godzin) lub małym samolotem (ok. 45 minut, trzeba wcześniej go zamówić). Czasem, w zależności od godziny przylotu, konieczne jest przenocowanie w Manili lub Cebu. Ośrodek zapewnia własny transport z przystani na wyspie Siquijor (ok. 30 minut).


Wyposażenie

Ośrodek oferuje gościom miejsca noclegowe w 7 komfortowo urządzonych willach. Każda z nich jest klimatyzowana i posiada wentylator, podwójne łóżko, sejf, TV oraz radio. Do dyspozycji gości jest także kawa, herbata i barek. Duże łazienki są otwarte od góry, skorzystać można z prysznica deszczowego lub zwykłego (jest ciepła i zimna woda), a także z suszarki.

 

Wille Deluxe i Prestige różnią się wielkością i położeniem. Wille Prestige to 70 m² wille, z łazienką i drewnianym tarasem, wybudowane na skalnym brzegu, co daje możliwość podziwiania malowniczego zachodu słońca. 40m² wille Deluxe położone są w samym centrum kompleksu, pomiędzy recepcją i restauracją.


Na nabrzeżnych skałach znajdują się częściowo zadaszone punkty widokowe. Na terenie ośrodka jest także taras widokowy, położony 8 metrów nad poziomem morza. Zaraz obok znajduje się dojście do podwodnej kapsuły, a także do niewielkiej, naturalnie uformowanej i otoczonej skałami piaszczystej laguny, wychodzącej na otwarte morze.

 

Restauracja serwuje tradycyjne oraz międzynarodowe posiłki. Na kolację przygotowywane są codziennie 4 dania do wyboru. Na życzenie gości istnieje możliwość przygotowania innego posiłku. Zaraz obok baru znajduje się basen z miejscami do siedzenia, wydzielonym basenikiem dla dzieci oraz głębokim na 3,5 metra basenem do nurkowania.

 

Ośrodek oferuje także inne usługi, m.in. pranie, opiekę nad dziećmi, Spa, wycieczki po wyspie, a także do filipińskich wiosek.


Cena od: 2344 PLN

(7 nocy w Deluxe Villa DBL, śniadania i transfery z/do Cebu)Cena w terminach 01.11.2015-31.05.2016 / 04.01.2016-31.05.2017 (nie wysoki sezon) od osoby:
1 noc w Deluxe Villa, śniadanie293 PLN
1 noc w Prestige Villa, śniadanie354 PLN

Dopłata w wysokim sezonie 18.12.2016-03.01.2017 + 17%

Dopłata w wysokim sezonie 21.03.2016-03.04.2016 & 10.04.2017-23.04.2017 + 12%

W okresie świątecznym najkrótsza możliwa rezerwacja to 7 nocy

Dopłata do pokoju SGL 100%

Transfer z/do Siquijor jest bezpłatny

Opłaty dodatkowe:
Transfer z/na lotnisko w Dumaguete, od osoby, w jedną stronę146 PLN
Transfer z/na lotnisko w Cebu od osoby, w jedną stronę468 PLN
Nurkowanie

Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom  nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.

 

NURKOWANIE W NEGROS

Nietknięty świat podwodny wokół wyspy Apo oferuje wiele – interesujące pejzaże podwodne z gorgoniowymi wachlarzami, koralami miękkimi i liliowcami na których widuje się kolorowe ślimaki nagoskrzelne, mureny, frogfish, koniki morskie, błazenki i morskie węże. Nurkowanie jest tu możliwe przez cały rok, jednak najlepszą porą jest listopad – maj. Temperatura wody waha się w granicach 25°C - 30°C, 3 lub 5 mm pianka będzie wystarczająca.

 

SUMILON ISLAND – wyspa ta była pierwszym morskim rezerwatem na Filipinach, w pewnym momencie jednak utraciła swój chroniony status, co zostało natychmiast wykorzystane przez rybaków. Połowy z użyciem dynamitu, sieci skrzelowej i włóczni były tu na porządku dziennym, w mgnieniu oka niwecząc wieloletnie wysiłki czynione w celu ochrony rafy. Obecnie rafa odbudowuje się i odżywa, spotkać tu można wiele gatunków pelagicznych, czasem, choć rzadziej niż kiedyś, widuje się młoty, manty i ogończe. Południowo-wschodnia część rafy jest w zdecydowanie lepszej kondycji, z wieloma gatunkami ryb rafowych.

 

TACOT – ta podwodna góra przyciąga wiele gatunków pelagicznych. Widoczność wynosi zazwyczaj ponad 20. Prądy są zawsze silne, dlatego nie jest to miejsce dla początkujących. Na samej rafie żyje wiele gatunków ryb – papugoryby, graniki, lucjany i rozdymki, a korale są zdrowe i spore, odżywiane przez bogate prądy. Jako że nurkowanie nie jest tu specjalnie głębokie, większość nurków ma wystarczająco wiele powietrza na dokładne zwiedzenie rafy, szczególnie jeśli zanurkuje się tu 2 razy.

 

APO ISLAND (nie mylić z Apo Reef) – od początku lat 70. wyspa Apo cieszyła się statusem obszaru chronionego. W przeciwieństwie do tego, co stało się na wyspie Sumilon, tutaj zasady były przestrzegane, a rezultat mówi sam za siebie – na Apo organizowane są wyprawy z całego regionu Visayas. Nurkuje się tu od grudnia do maja, w pozostałych miesiącach nurkowanie może nie być tak przyjemne, o ile w ogóle będzie możliwe. Rafa udekorowana jest mnogością sporych korali i gąbek, i żyją na niej prawie wszystkie gatunki rafowe – graniki, lucjany, babki, wargacze, pokolce, damselfish, ryby motyle i papugoryby. Częstymi gośćmi są tu także whitetip sharks oraz blacktip sharks. Występują tu również tuńczyki, ostroboki, barakudy, solandry i makrele.Kraj i ludzie

Negros położone jest między Cebu i Panay na południowy- zachód od Visayas. Negros to cukrowa wyspa na Filipinach, prawie połowa całkowitej powierzchni przeznaczona jest na uprawę trzciny cukrowej. Absolutnie jedyne w swoim rodzaju są stare lokomotywy parowe, które jeszcze do niedawna używane były zbiorach na polach trzciny cukrowej. Pierwotni mieszkańcy Negros to Negritos. Małe grupy tej kulturowej mniejszości żyją jeszcze w górskich regionach.

Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.

Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeepie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.Łodzie
Wokół Negros nurkuje się głównie z łodzi. Na Filipinach pływają także liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:
 

TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.

CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.

BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.

POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.

ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.Programy

Na wyspie Negros znajduje się najwyższe wzniesienie Visayas – wulkan Kanlaon. Ta prowincja oferuje także wiele możliwości wypoczynku i przygody. Największe miasto Negros, Bacolod City, charakteryzuje się ciekawym hiszpańskim budownictwem. Odbywa się tu kilkadziesiąt festiwali, w tym najbardziej znany Mass Kara Festival (masskara znaczy „wiele twarzy”), odbywający się w weekend najbliższy do 19 października. Całe miasto szaleje wtedy w rytm muzyki, a uczestnicy noszą wyszukane uśmiechnięte maski.


PARK NARODOWY TWIN LAKES – park znajduje się około 20 km na północny-zachód od stolicy regionu Negros Oriental – Dumaguete i oferuje najbardziej widowiskową wędrówkę w regionie Visayas. Szlak mierzy 15 km i wiedzie przez dziewiczy i pełen życia las – znajdziesz tu zarówno małpy, jak też wspaniałe orchidee. Ta okolica jest także domem dla miejscowej ludności Bukidnon.


PARK NARODOWY MT KANLAON – najlepszym czasem na wspinaczkę na ten czynny wulkan jest marzec-maj oraz październik-grudzień. Aby wejść na samą górę, należy otrzymać pozwolenie. Trasa z najpiękniejszymi widokami zaczyna się w Murcii, jednak każdy z trzech szlaków na wulkan prowadzi przez lasy z orchideami, zamieszkane przez poważnie zagrożone wyginięciem gołębie wyspiarki zbroczone i jelenie Rusa Alfredi.


SIPALAY – to nadmorskie miasteczko słynie z przepięknych plaż z białym piaskiem (szczególnie słynnej Sugar Beach), odizolowanych zatoczek, rozrzuconych wysepek, raf i wód, w których mieszkają merliny, tuńczyki i karanksy.
 

Pogoda i klimat

Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.

Waluta
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.


Powiązane ofertyBazy nurkowe

Kawayan Holiday - Siquijor

Filipiny - Negros

Niewielka baza nurkowa, prowadzona przez Szwajcarów, o dobrym standardzie.

22 213 18 31
od 2344 PLN