Najlepsze nurkowaniaArtykuł: Bohol – filipińska „wyspa skarbów”


Bohol – filipińska „wyspa skarbów”

Moja pierwsza wizyta na Filipinach wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jadąc na Filipiny by ponurkować wyobrażałem sobie, że w najlepszym razie nurkowania będą takie jak w Morzu Czerwonym. Nie spodziewałem się nurkowań na poziomie Indonezji czy Malezji. Wyobrażałem sobie, że połowy z dynamitem są częste co doprowadziło do przetrzebienia ryb i zdewastowania rafy – w jakim ja byłem błędzie! Jako pierwszy cel wyprawy wybrałem wyspę Bohol z dwoma najpopularniejszymi spotami nurkowymi: Panglao i Cabilao. Bohol słynie z czekoladowych wzgórz, wapiennych pagórków wypiętrzonych nad poziom morza i uformowanych przez potoki oraz najmniejszych małp – wyraków Tarsius syrichta z ogromnymi oczami nieproporcjonalnymi do reszty ciała. Bohol posiada również przepiękne, białe piaszczyste plaże. W centrum wyspy znajdują się góry oraz porastające je lasy deszczowe. Największym miastem jest portowy Tagbilaran (posiadający też lotnisko i połączenia z Manilą), miasto nie jest ciekawe do zwiedzania, ale można zrobić w nim zakupy w ogromnym centrum handlowym, wymienić walutę. Około 2 km na południe od Tagbilaranu znajduję się wyspa Panglao połączona z Boholem groblą i mostem biegnącym wzdłuż pasa namorzynów. Moim pierwszym celem jest Alona Beach z dużą ilością hoteli w różnym standardzie oraz z licznymi centrami nurkowymi.

 

Alona Beach - nurkowania na światowym poziomie.

Panglao bogate jest w ciekawe miejsca nurkowe. Od wielu lat stanowi mekkę dla nurków, na wyspie znajduje się mnóstwo hoteli z basenami. Pionierem nurkowań na Pangloao i pierwszym instruktorem w Alona Beach i założycielem centrum nurkowego Sea Explorers jest Chris Heim. To za jego namową postanowiłem przyjechać na Filipiny. Najciekawsze miejsca nurkowe leżą wzdłuż południowej części wyspy wokół Alona Beach oraz wokół wysepek: Balikasag, Pamilacan i Pungtud. Nurkowania nie są głębokie i oscylują w granicach 5 do 30 metrów. Na większości miejsc nurkowych brak bardzo silnych prądów co powoduję, że początkujący nurkowe mogą próbować tu swoich sił.

Miejsca nurkowe to przede wszystkim ściany, przepięknie porośnięte koralami. Nurkując plecami do rafy możemy zobaczyć spektakl formujących tornado ławic ostroboków czy barakud. Miejsca nurkowe odwiedzane są przez rekiny głównie white tip reef shark. Nie można jednak nastawiać się tylko na oglądanie „dużej ryby” nie jest jej tak dużo jak na Malediwach czy Palau, ale ilości porównywalne są z hitami Morza Czerwonego takimi jak Elphistone, Brother Istands, St. John’s.

Największa atrakcję stanowią małe koralowe ryby i „makro” - począwszy od najmniejszych koników morskich zwanych pigmejami (Pygmy sea horse) o długości od 0,5 do 1 cm ukrywających się zręcznie pośród plątaniny „ramion” gorgoni, poprzez niezliczone gatunki ślimaków, małży po skorupiaki, skorpenowate, ustniczkowate, rogatnicowate, głowonog. Płycizny obfitują w różne gatunki korali twardych i miękkich, gorgonie (sea fan), szkarłupnie, liliowce, ukwiały, gąbki. To prawdziwy raj dla fotografów podwodnych. Warto ze sobą zabrać obiektyw lub konwerter makro.

Nurkując z wprawnym przewodnikiem zobaczymy prawdziwe bogactwo rafy koralowej. Robi to niesamowite wrażenie, na każdym wręcz nurkowaniu można zobaczyć coś nowego, jakiś gatunek którego przedtem nie widzieliśmy, lub znamy go tylko z książek. Balicasag ma kilka miejsc, które przyprawiają nurków o szybsze bicie serca. Najpiękniejsze znajdują się na drop off opadającym na głębokość 40 metrów. Legendarny jest już Black Forrest z ogromną ilością korali, czy Divers Heaven i Marine Sanctuary. Barakudy i żółwie nie stanowią tutaj rzadkości, a na otwartych można zobaczyć stada makreli. Świat korali wokół wyspy jest w dobrym stanie.

Na wschód od Balicasang i południe od Panglao leży wyspa Pamicalan, zwana miejscem odpoczynku mant, przy odrobinie szczęścia można tam spotkać te ogromne ryby. W pobliżu Alona Beach znajdują się wspaniałe miejsca nurkowe na które dopływa się bangką lub szybką łodzią. W 10 minut znaleźć się można na Arco Point gdzie przez tunel położony na głębokości od 8 do 18 metrów dotrzeć można do wspaniałego świata miękkich korali. Potrzeba 30 minut, by dostać się na zachodnią część wyspy do Doljo Point. Od lutego do marca spotkać tu można rekiny młoty i white tip sharks. Bezpośrednio przy plaży znajduje się idealna do nauki rafa, opadająca na głębokość 24 metrów. Tuż obok położony jest też pełen życia Kalipayan. Na głębokości 8 metrów położony jest Cervera Shoal – podwodna wyspa znana z biało-czarnych węży, miejsce znane również jako Snake Island. Należy jednak uważać na silne prądy.

 

Najciekawsze miejsca nurkowe Boholu:

Black Forest

Położenie: Balicasang Islands, 10 km od Alona Beach Wymagania: nurkowie posiadających OWD i dla osoby snurkujące. Widoczność:15 – 30m Głębokość: 8 – 40m Opis: Duża ilość mozaiki korali twardych i miękkich w płytszej części, las korali czarnych (Antipathes) na głębokości 35-45 m. Duża ilość ryb rafowych: strzępielowatych Serranidae, wargaczowatych, garbiwatych, hajdukowarych Holocentridae, skorpen, papugoryb, anemonek, Chyba najlepsze miejsce nurkowe wokół Panglao

 

Rudy’s Rock

Położenie: Balicasang Islands, 11 km od Alona Beach Wymagania: nurkowie posiadających OWD i dla osoby snurkujące. Widoczność:12 – 20m Głębokość: 3 – 35m Opis: ściana zaczynająca się na 3 metrach kończąca na 35. Ładnie porośnięta miękkimi i twardymi koralami, poprzecinana kanionami z licznymi małymi jaskiniami. Widoczne ławice ostrobokowatych Carangidae (Jacks and Trevallies), zakręcające w kóło jak tornado ławice Lucjany Macolor macularis i oraz czekające na zabiegi pielęgnacyjne na „cleaning station” łuszczowate Haemulidae(Sweetlips).

 

Diver’s Heaven i Cathedral 

Położenie: Balicasang Islands, 10 km od Alona Beach Wymagania: nurkowie posiadający OWD. Widoczność:12 – 25m Głębokość: 3 – 45m Opis: ściana zaczynająca się od 3 m i łagodnie opadająca na dno na 30 – 40 metrach. Miejsca obfitują w gąbki, z ściany wystają kolorowe Ellisella (sea fans) i gorgonie, pomiędzy nimi można spotkać antenicowate (frog fishes). Na płyciźnie można spotkać skubacze Kyphosus cinerascens, poniżej unosi się całe „akwarium” obfitujące w ryby rafowe, ślimaki, skorupiaki.

 

Arco Point

Położenie: Libaong, Panglao Islands, 4 km od Alona Beach Wymagania: nurkowie posiadający OWD. Widoczność: 10 – 25m Głębokość: 4 – 27m Opis: ściana z jaskiniami. Dużo tu muren, węgorzy, skorpen, antenariusów ( frog Fish). Wokół ściany dużo ryb z rodziń: strzępielowatych Serranidae, wargaczowatych, garbiwatych.

 

Na wyspie znajdują się wspaniałe miejscowe restauracje, w których można idealnie zaspokoić głód między nurkowaniami. Bezpośrednio na plaży Alona Beach znajduje się 5* Star Gold Palm Padi baza Sea Explorers, położona przy Alona Vida Beach Resort. Wyróżnienia nie dziwią, baza funkcjonuje wspaniale, od razu widać że nic nie jest pozostawione przypadkowi i nie ma tu miejsca na improwizację. Charakterystyczne dla bazy jest wysoki standard obsługi klienta. Wszystkie rzeczy pakowane i przenoszone są przez obsługę, klient jeśli ma życzenie jest ubierany i rozbierany ze sprzętu nurkowego, a po powrocie z nurkowań czeka na nas poczęstunek z owoców.

Filipińczycy są bardzo przyjaźni a do tego prostolinijni, brak fałszu czy komercyjnego nastawienia do klienta. Klient czyje się tutaj naprawdę Panem. W bazie mówi się w pięciu językach, wyposażona jest w nitroks, rebreathery, można zrobić wszystkie kursy PADI. By skorzystać z bazy można zakwaterować się w pobliskich hotelach: Sun Apartelle, Alona Tropical, Alona Palm Beach, Alona Vida Beach Resort, na drugim krańcu wyspy dodatkowo można zakwaterować się przepięknym luksusowych hotelu Ananyana Beach Resort posiadającym swoje własne centrum nurkowe i SPA.

 

Cabilao: światowej sławy makro

Bez przesady można powiedzieć, że rafy tej trójkątnej, 7-kilometrowej wyspy, położonej na zachód od Boholu zaliczają się do najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach. W pobliżu ośrodka znajduje się Light House i Shark View Point. Na południu znajduje się opadający na 22 metry uskok na którym bytują ghost pipe fish, skorpeny, stargazer i wiele innych niesamowitych stworzeń. Trzeba tu odbyć chociaż jedno nurkowanie nocne.

Przy Shark Point View znajdują się gorgonie, na których odnaleźć można całą rodzinę koników morskich (Pygmy sea horse). Udało mi się zobaczyć w tym miejscu trzy gatunki Pygmy sea horse: czerwony, różowy i żółty. Przy odrobinie szczęścia można tu w marcu spotkać także rekiny młoty. Prawdziwa stroma ściana to South Point. Korale znajdują się na głębokości od 3 do 12 metrów i są to najpiękniejsze twarde korale na wyspie. W różnych dziurach znaleźć można white tip shark.

Najlepiej nurkować tu po południu, wtedy rafa jest wspaniale podświetlona. Jeszcze głębiej opada uskok przy Cambaquiz, na północno- wschodnim krańcu wyspy. Trochę ryb, mało koralów, ale za to czasem spotkać można żółwie i małe rekiny. Przy nurkowaniu w prądach ze wchodu na zachód odwiedza się też Fallen Tree opadające delikatnie na głębokość 12 metrów, a później przechodzące w formacje skalne. Cezje pływają wśród korali i gorgonii. T

o co najlepsze na Cabilao to miejsca znajdujące się tuż przy bazie Sea Explorers, głównie na głębokości 15 metrów, nie wchodzi się wtedy w dekompresję, a za każdym razem można znaleźć coś nowego i interesującego. Bobet to sympatyczny szef przewodników, należący niewątpliwie do najlepszych przewodników na świecie. To wspaniałe co potrafi on znaleźć pod wodą i pokazać nurkom. Miejsca wokół Cabilao zna lepiej niż własną kieszeń, dlatego warto mieć go przy sobie podczas nurkowań. Przyjaznym instruktorom również niczego nie brakuje, co dla fotografów jest już połową sukcesu. Przy wypełnianiu logbooka pod koniec pobytu, może się nawet okazać, że robiło się do 5 nurkowań dziennie.

 

 

Najciekawsze miejsca nurkowe Cabilao:

Light House South

Położenie: Pantudlan, ½ km od Polaris i 6 km od Cabilao Beach Club Wymagania: nurkowie posiadających OWD i dla osoby snurkujące. Widoczność: 10 – 30m Głębokość: 5 – 50m Opis: Spokojnie opadajace dno, powoli przechodzące w ścianę opadającą do50m. Przepiękne, korale, gorgonie, mnóstwo małych ryb takich jak Zanclus connutus( Moorish idol), chetokinki, amfipriony. Niesamowite bogactwo ślimaków, skorupiaków.

 

Three Coconuts

Położenie: Cabacongan, 1 km od Polaris i ok. 10 km od Cabilao Bach Resort Wymagania: nurkowie posiadających OWD. Widoczność: 10 – 20m Głębokość: 7 – 25m Opis: zanurzenie przyciana na głębokość 25m i powolne wynurzenie do 5 metrów. Nieesamowite ogromne gorgonie z dużą ilością drobnych ryb, ślimaków i skorupiaków. Podczas nocnego nurkowania można zobaczyć rozgwiazdę Astoboa nuda (Basket star)

 

Shark Cave

Położenie: Cabacongan ,3 km od Polaris i ok. 5 km od Cabilao Bach Resort Wymagania: nurkowie posiadających OWD. Widoczność:12 – 20m Głębokość: 3 – 45m Opis: Zespół 5 jaskiń na 22-25m obfitujących w korale, ślimaki. W jaskiniach Moz spotkać czasem małe rekiny white tip shark. Na 8-12m przepiękny koralowy ogród.

 

Na wyspie znajdują się trzy hotele: La Estrella Beach Resort Cabilao, Polaris Beach and Dive Resort, Cabilao Beach Club. Polaris posiada własna bazę nurkową z ogromna łodzią oraz własny generator. Pozostałe hotele korzystają z bazy Sea Explorers prowadzonej od wielu lat, która ma pełne wyposażenie, jest jednak trochę mniej okazała niż baza przy w Alona Beach. Infrastruktura na wyspie jest mniej rozbudowana, wszystko jest dużo prostsze. Na wyspie jest tylko kilka motorów, które służą do transportu. Problemem są przerwy w zasilaniu prądem, ponieważ generator na wyspie włączany jest rano i wieczorem. 3500 bardzo religijnych mieszkańców (katolicyzm) żyje głównie z rolnictwa i połowu ryb.

 

Bartosz Cieślak

www.bartoszcieslak.com

 

Czytaj więcej:

> Filipiny Bohol - opis regionu

> Rejsy nurkowe na Filipinach - Bohol

> Hotele nurkowe na Filipinach - Bohol

> Bazy nurkowe na Filipinach - Bohol


Powiązane ofertyHotele

Pura Vida Beach Resort - Dauin

Filipiny - Negros

Doskonały ośrodek idealny do wypoczynku dla nurków i nie tylko.

Alona Vida Beach Resort - Panglao

Filipiny - Bohol

Jest to niewielki, dobrze prowadzony szwajcarski ośrodek. Pokoje zlokalizowane są przy bardzo popularnej plaży Alona, gdzie wieczorem dostępna jest cała gama rozrywek. 

Amun Ini Beach Resort Hotel

Filipiny - Bohol

Hotel Amun Ini to bardzo ładny ośrodek, który jest idealny dla wszystkich, ze względu na położenie z dala od wielkich centrów turystycznych Panglao i Cabilao. Jeśli szukasz spokoju, ciszy, relaksu i dyskretnej atmosfery w połączeniu z ciepłą gościnnością, jest to doskonałe miejsce dla Ciebie. 

Blue Star Dive Resort - Anda

Filipiny - Bohol

To ośrodek w nieznanej jeszcze turystom części Filipin. Świetny dla tych, którzy chcą wypocząć, ponurkować i spędzić aktywnie czas.

Polaris Beach Resort - Cabilao

Filipiny - Bohol

Polaris Beach Resort jest dobrą bazą wypadową dla osób nurkujących będącą pod niemieckim kierownictwem.

Sunset Dive Resort

Filipiny - Bohol

 
Przytulny ośrodek z centrum nurkowym w małej turystycznej części Filipin. Przeznaczony dla osób które poza nurkowaniem szukają wypoczynku.

Rejsy

Atlantis Azores

Atlantis Azores is a modern dive ship with a wonderful crew that visits the best dive sites in the Philippines.

Philippine Siren

Długo czekaliśmy na tak komfortowy statek pływający po Filipinach. Pobyt na Philippine Siren zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.


Bazy nurkowe

Sea Explorers Alona Beach

Filipiny - Bohol

Niezwykle profesjonalna baza nurkowa organizująca nurkowania na najlepszych miejscach wokół Boholu

Sea Explorers Cabilao - wyspa Cabilao

Filipiny - Bohol

Niezwykle profesjonalna baza organizująca nurkowania w najlepszych miejscach wokół Cabilao

Amun Ini Divers

Filipiny - Bohol

Baza nurkowa o dobrym standardzie. Wspaniałe miejsce na wypoczynek z interesującymi nurkowiskami.

Blue Star Divers - Anda

Filipiny - Bohol

Baza nurkowa o dobrym standardzie, mogą z niej korzystać goście hotelu Blue Star Dive Resort

Polaris Dive Center - Cabilao

Filipiny - Bohol

Profesjonalnie prowadzona baza nurkowa, oferuje różnorodne nurkowania w rejonie.

Sunset Dive - Bohol

Filipiny - Bohol

Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferująca różnorodne nurkowania w rejonie Bohol.