Najlepsze nurkowania

Pomene Lodge

Mozambik


Pomene Lodge to wspaniałe miejsce dla miłośników natury. Zakwaterowanie jest raczej skromne, ale czyste i wygodne. W restauracji serwowane są raczej potrawy rybne i kilka dań mięsnych. Obsługa może być powolna, ale za to bardzo przyjazna. Otoczenie i wspaniałe nurkowania jednak sprawiają, że zapomina się o wszystkich niedogodnościach. Polecamy pobyt tutaj przez 10 lub więcej dni.
Pomene Lodge to wspaniałe miejsce dla miłośników natury. Zakwaterowanie jest raczej skromne, ale czyste i wygodne. W restauracji serwowane są raczej potrawy rybne i kilka dań mięsnych. Obsługa może być powolna, ale za to bardzo przyjazna. Otoczenie i wspaniałe nurkowania jednak sprawiają, że zapomina się o wszystkich niedogodnościach. Polecamy pobyt tutaj przez 10 lub więcej dni.

PołożeniePomene Lodge położony jest około 150 km na północ od Tofo. Można się tam dostać jedynie autem 4x4. Transfer trwa około 4 godzin. Pierwsze 100 km prowadzi po brukowanej drodze (ok. 2 godzin), pozostałe 50 km po drodze piaszczystej (ok. 2 godzin). Trasa prowadzi przez prawdziwie mozambijskie tereny. Podczas podróży podziwiać można tradycyjne wioski i piękne florę tego rejonu. Pomene Lodge usytuowane jest po prawej stronie laguny między nieskończonym błękitem Oceanu Indyjskiego a czystą wodą lasu namorzynów. Miłośnicy przyrody będą zachwycenie urokiem i pięknem Pomene.

WyposażenieW budynku głównym znajduje się recepcja, bar I restauracja. Basen jest w tej chwili w budowie. Prąd dostarczany jest z generatora między 7 a 10 rano i 4 a 10 po południu. Do Pomene warto przywieźć ze sobą latarkę. Woda dostarczana jest ze zbiornika w ziemi. Jedyną komunikację z Pomene Lodge stanowi radio połączone z Barra Lodge, jest ono używane tylko w nagłych przypadkach. Gniazdka są południowo- afrykańskie. W barze podawane jest piwo, napoje orzeźwiające, południowo- afrykańskie wino, soki owocowe, woda. W restauracji serwowane są świeże ryby, kraby, krewetki. Podawane są także dania mięsne. Owoce i warzywa dostępne są jedynie sezonowo. Czas oczekiwania na posiłek jest długi, więc warto zamówić kolacje już w porze obiadu. Śniadania podawane są od godziny 7 rano. Pierwsze nurkowanie odbywa się o 8. Możliwe są zmiany tych godzin po uzgodnieniu z managerem. Akceptowane są karty Visa. Bungalowy: W Pomene Lodge oferowane są dwa rodzaje zakwaterowania: Den Cabin- 4 kabiny w stylu domu. W domku mieszczą się dwie osoby. Każda kabina ma salon z małym aneksem kuchennym, sypialnie jak i łazienkę z prysznicem. W kabinach jest prąd, szafki, moskitiery i ręczniki. Domki oddalone są o 500 metrów od głównego budynku. Chalet Praia- 10 szałasów na plaży, w każdym może mieszkać od 3 do 8 osób. W każdym szałasie jest tylko jedna łazienka. Dostępne są moskitiery i ręczniki. Baza nurkowa Baza nurkowa PADI usytuowana jest przy restauracji po stronie z lasem namorzynów. W bazie korzysta się z 2 zodiaków, dla maksymalnie 10 osób. Dotarcie do miejsc nurkowych trwa od 15 do 45 minut. Ze względu na wiatr, fale i wielkość zodiaków dopłynięcie do określonych miejsc może być trudne. Nie odbywają się tu nurkowania dekompresyjne. Inne rozrywki Jazda konna, spacer w lesie namorzynów, wędkarstwo, kajaki.Cena na zapytanie
Nurkowanie

Mozambik oferuje jedne z najlepszych miejsc nurkowych w południowej Afryce. Miejsca nie są zatłoczone a morskie życie bardzo bogate i różnorodne. Można tu spotkać m. In. Manaty, rekiny wielorybie i żółwie. Warunki porównywalne są do tych na Karaibach i Wielkiej Rafie. Temperatura wody wynosi od 22ºC w zimie do 31ºC latem, a widoczność sięga od 5 do 35 metrów. W Ponto do Ouro jest 5 miejsc nurkowych. Można tu spotkać rekiny młoty i barakudy. Na wyspie Benguerra znajduje się rafa chroniąca wąski kanał między Bazaruto i Benguerrs z wieloma wspaniałymi miejscami nurkowymi. Znajdują się tu liczne miękkie i twarde korale, rybki rafowe, snappery.Kraj i ludzie

Mozambik położony jest w południowej Afryce, od wschodu graniczy z Oceanem Indyjskim, od południa z Republiką Południowej Afryki i Suazi od zachodu z Zimbabwe, Zambią, Malawi i Tanzanią od północy. Przez kraj przechodzi równoleżnik Koziorożca. Wybrzeże rozciąga się na długość 2600 km. Ludność to ok. 18 milionów osób w tym 16 różnych grup etnicznych. Religia: 40% chrześcijan (głównie na południu) 20% islam (na północnym wybrzeżu) 40% lokalne wierzenia


Pogoda i klimat

Klimat: Klimat jest ciepły przez cały rok, ale istnieje podział na dwie pory roku: suchą od kwietnia do listopada i deszczową od grudnia do marca. Temperatura waha się od 24º do 27º C podczas pory suchej i ok. 27º do 31º C podczas pory deszczowej. Opady wynoszą ok. 800mm/na rok. Nawet podczas pory deszczowej dni pozostają słoneczne. Burze przechodzą dosyć szybko. Mogą się zdarzyć porywiste wiatry w grudniu i styczniu. Temperatura wody: w styczniu 29º, kwietniu 27º, w lipcu 20-22º, w październiku 26º C.


Wjazd

Wizy są obowiązkowe i kosztują ok. 30 USD. Można je załatwić w Ambasadzie przed wyjazdem lub na lotnisku. Polecamy jednak zająć się tym jeszcze przed wyjazdem, gdyż na lotnisku czas oczekiwania może być znaczny.


Język

Językiem oficjalnym jest portugalski. Jest tu wiele lokalnych dialektów. Rzadko mówi się po angielsku lub francusku.


Waluta

Oficjalną walutą jest metical. Dolary i Euro można wymienić w bankach lub części sklepów. Korzystanie z karty kredytowej nie stanowi problemu. W Inhambane znajdują się 3 banki. Karty Maestro, Visa i MasterCard są akceptowane. Z bankomatu można pobrać za jednym razem maksymalnie 100 EUR dlatego zaleca się zabranie gotówki.


Wyjzad

Opłaty wyjazdowe z Inhambane do Johannesburga 20 USD z Inhambane do Joburg przez Maputo 15 USD.


Zdrowie

Ryzyko malarii występuje przez cały rok, należy stosować kuracje antymalaryczne. Poleca się spanie w moskitierze. Woda nie wszędzie jest zdatna do picia więc należy korzystać z mineralnej.


Prąd

Prąd ma 220 V, kontakty są takie same jak w Europie.

22 213 18 31