Najlepsze nurkowaniaNurkowanie w Meksyku


Nie ma porównywalnego doświadczenia do nurkowania. Pod wodą czas spowalnia, zaczynasz dostrzegać każdy mały ruch – czy to wystawiająca głowę z jamki murena czy to jasno skrzący się bujającym prądzie koralowiec. Teraz wyobraź sobie odkrywanie zjawiskowych podwodnych krajobrazów tętniących niezliczoną ilością życia i różnorodnych terenów. To jest dokładnie to co obiecują zanurzenia w wodach Meksyku. 

 
Dla większości nurków, Meksyk znany jest jako hub wypełniony po brzegu pięknymi białymi piaszczystym plażami, oszałamiającą scenerią i co najważniejsze oszałamiającymi miejscami nurkowymi. Przez wiele lat karaibskie wybrzeże Meksyku służyło jako wspaniałe miejsce nurkowe dla turystów przybywających do Cancun, dalej do Playa del Carmen czy udających się promem do Cozumel. Jednak przez ostatnią dekadę wielu nurków zdecydowało się zostać na Riwierze Majów aby odkrywać ukryte miejsca nurkowe Meksyku. Zaczynając od standardowych nurkowań na rafie poprzez ukryte w dżungli,  intrygujące cenoty (zapadnięte leje krasowe tworzące studnie), znajdzie się tu coś dla każdego nurka. Bez względu na to czy są to zatrzymujące akcję serca nurkowania w klatce z żarłaczami, łagodne nurkowania w dryfie czy pływanie z dużymi pelagicznymi gatunkami na dramatycznych pinaklach. Meksyk ma to wszystko.
 
 

Topowe miejsca nurkowe Meksyku

Cozumel

Największa wyspa Meksyku znajduje się na Morzu Karaibskim, około 19 km od Półwyspu Jukatan. Jest częścią Wielkiej Majańskiej Rafy Barierowej i jest oddzielona od lądu głębokim oceanicznym rowem, który przemierzają bogate w składniki odżywcze prądy, co oznacza, że Cozumel odwiedzane jest przez wielu dzikich tropikalnych gości. Na uwagę zasługują miejsca nurkowe Rafy Palancar, nazwane przez samego Jacquesa Cousteau  jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Ponieważ jest to nurkowanie płytkie z dobrą widocznością, jest bezpieczną opcją dla początkujących nurków, ale nadal oferuje szansę zobaczenia mnóstwa rzadkich gatunków, w tym orleni, nurse sharks i całej plejazdy ryb tropikalnych.

Revillagigedo Islands

Rezerwat morski Wysp Revillagigedo uznawany jest przez UNESCO za dziedzictwo światowe.Wyspy położone są 390 km od wyprzeży półwyspy BajaCalifornia po zachodniej stronie Meksyku. W obrębie archipelagu znajduje się mnóstwo fantastycznych miejsc nurkowych, z pośród których najbardziej wymagające znajdują się wokół wyspy Socrro. Cały archipelag jednak znany jest z możliwości spotkania dużych bestii – waleni (Socorro znane jest na całym świecie z unikalnej możliwość pływania z humbakami), delfinów, rekinów młotów a także mant. Największy kocioł odbywa sięwokół słynnej pinakli przy wyspie San Benedicto. Jest to stacja czyszczenia dla mant i delfinów, która skupia liczne jaskrawo pomarańczowe clariony. Wyspy Revillagigedo najlepiej odwiedzać od listopada do maja, kiedy zimowe miesiące przynoszą łagodniejsze wody wypełnione po brzegi większością spotykanych tu gatunków pelagicznych.

Cenoty Jukatanu

Meksyk jest wręcz nakrapiany cenotami – są to zapadliska po lejach krasowych zalanych przez słodką wodę. Wody te są często wypełnione rybami, żółwiami a także egzotyczną roślinnością wodną. Wiele z nich tworzy jaskinie z rozległą siecią podwodnych kanałów. Jukatan słynie z jego dostępnych dla nurków cenot! Najbardziej znanym są Dos Ojos, w odległości 15 minut jazdy od Tulum, zawdzięcza swoją nazwę dwóm wodnym „oczkom”, jedno jest krystalicznie turkusowe idealne dla snorkelingu a drugie jest głęboko granatowe, wpadające w czerń idealne dla nurków.  Jaskinia sama w sobie rozciąga się na co najmniej 61 km długości i posiada najgłębsze znane podwodne przejście na głębokości 118 m. Smugi światła przebijają się przez taflę wody rozświetlając czeluści kawerny, sięgają do nawet 40 m w głąb, rozświetlają skrzącą się chmurę wodorosiarczanową i podwodne stalaktyty.

Los Islotes

Ta wyspa jest często umieszczana na liście najlepszych 10 miejsc na świecie i to nie bez powodu. Położona Morzu Korteza, pomiędzy Meksykiem a półwyspem Baja California, Los Islotes jest domem dla licznej kolonii lwów morskich. Wyspa jest zamknięta dla zwiedzających od 1 czerwca do 1 września a ostatnio również zakazano kursów lokalnych łodzi zaopatrzeniowych aby zminimalizować ich wpływ na kolonie
Nurkowanie tutaj daje fantastyczną możliwość by zanurkować pośród baraszkujących i chętnych do zabawy lwów morskich. Lwy morskie mogą na lądzie wyglądać trochę jak niezgrabne szare kiełbaski ale pod wodą są demonami szybkości, zwinności i uników.
 

Co zobaczyć pod wodą w Meksyku?

Zatoka Meksykańska posiada dużą różnorodność organizmów morskich, w tym wieloryby i delfiny, przybrzeżne manaty, ryby, w tym tarpony i lucjanowate, oraz bezkręgowce, takie jak skorupiaki, koralowce i robaki. W Zatoce Meksykańskiej mieszka 29 gatunków ssaków morskich, w tym takie ikony, jak delfiny butlonose, humbaki, płetwale karłowate (minke whale), kaszaloty i manaty karaibskie manaty. Wiele gatunków ssaków morskich jest tu zagrożonych wyginięciem.
 

Jachty nurkowe

Socorro Vortex
Socorro Aggressor
Nautilus Belle Amie
Nautilus Undersea
Rocio Del Mar
Nautilus Gallant Lady
Valentina
Nautilus Explorer
MV Horizon
Solmar V
El Mechudo
El Duque
Safari Endeavor
 
 

Porty

Dla wypraw na Wyspy Socorro
Zaokrętowanie: Cabo San Lucas
Wyokrętowanie:Cabo San Lucas
 

Dla wypraw na Guadelupę

Zaokrętowanie: Ensenada
Wyokrętowanie: Ensenada
 
 

Jak tu dotrzeć

Dla pasażerów podróżujących z Europy najłatwiej dostać się do lotniska międzynarodowego w Mexico City i stamtąd do wybranego miasta na wybrzeżu. W przypadku lotów na zachodnie wybrzeże najłatwiej skorzystać z połączeń przez Stany Zjednoczone. Wiele linii lotniczych oferuje również bezpośrednie loty do największego kurortu wybrzeża wschodniego Cancun.

Powiązane ofertyHotele

The Reef Playacar Resort & Spa 4* - Playa del Carmen

Meksyk

Hotel usytuowany w malowniczej scenerii; pośród egzotycznego ogrodu, przy plaży, kwadrans spacerem od centrum. Świetne miejce na relaks w karaibskim otoczeniu. 

The Reef Coco Beach 4* - Playa del Carmen

Meksyk

The Reef Coco Beach to świetny hotel na beztroskie wakacje; doskonale usytuowany przy piaszczystej plaży i jednocześnie niedaleko różnych atrakcji miejskich. Jest nieduży (jak na zwyczaje w tym regionie), kameralny, przyjazny rodzinom z dziećmi. Ciekawa architektura, niska zabudowa, spokojna atmosfera.

Catalonia Riviera Maya 4* - Puerto Aventuras

Meksyk

Świetny hotel tworzący wraz z siostrzanym Catalonia Yucatan Beach - wspaniały kompleks, pełen atrakcji dla gości w każdym wieku. Piękna plaża (niedaleko od brzegu niewielka rafa), egzotyczna roślinność, pocztówkowe widoki, karaibski wystrój, bogactwo kulinarne, dużo ofert  rekreacyjnych i sportowych.


Rejsy

Socorro Aggressor

Łodzie floty Aggressor znane są z najwyższej jakości obsługi oraz świetnej organizacji. Socorro Aggressor to nowa łódź w tym regionie oferująca rejsy na Socorro oraz Gudelupe w bardzo przystępnej cenie.

Solmar V

Meksyk

Cena w porównaniu z innymi statkami jest odrobinę wyższa ale jest to uzasadnione ogromnym doświadczeniem i znajomością nurkowisk na Guadelupe i Socorro Island, nie porównywalnym z żadnym innym statkiem.

Nautilus Belle Amie

Wygodna łódź oferująca safari nurkowe z dreszczykiem emocji. Jeśli marzyłeś o nurkowaniu w klatce z rekinami ludojadami to właśnie znalazłeś cos dla siebie. Polecamy!

Nautilus Explorer

Kanada i Alaska

Komfortowy statek, godny polecenia. Wspaniałe miejsca nurkowe i możliwość poznania przyrody sprawiają, że ten rejs to niesamowite przeżycie.


Bazy nurkowe

Pro Dive International - Playa del Carmen

Meksyk

Mimo, że ceny są nieznacznie wyższe w porównaniu do ofert innych baz to trzeba przyznać, że PRo Dive wywiązuje się z obietnicy komfortowego, bezpiecznego i bezproblemowego nurkowania wakacyjnego w 100%. Podejście do klienta jest tu na najwyższym poziomie. Marzy Ci się spotkanie z rekinem wielorybim, rekinem tępogłowym albo żaglicami? Dobrze trafiłeś.