Najlepsze nurkowania10 Najlepszych Miejsc Nurkowych - Rekiny


Nurkowania z rekinami w zimnych wodach: Galapagos/ Cocos Island / Malpelo - (Ekwador/Kostaryka/Kolumbia)

 

Wysepki te słyną ze spotkań z różnymi rekinami, przede wszystkim zaś z głowomłotami tropikalnymi. Spotkać tu można też żarłacze jedwabiste, żarłacze galapagoskie, a także black tip shark i white tip shark, czasem nawet rekiny wielorybie  Ze względu na dalekie położenie od stałego lądu, dostępne są wyłącznie podczas rejsów nurkowych. Warunki do nurkowania nie należą do najłatwiejszych – wartkie prądy, ograniczona widoczność i duża odległość od komory dekompresyjnej oraz pomocy medycznej sprawiają, że są to miejsca dla doświadczonych nurków. Pogoda bywa tu kapryśna i trudno jest przewidzieć, co zastaniemy pod wodą. Z tego względu warto zadbać o to, by uważnie zaplanować nurkowanie i mieć przygotowany plan na wypadek odłączenia się od grupy lub zgubienia.

 

Galapagos – Ekwador

Galapagos to wyspy położone prawie 1000 km od wybrzeża Ekwadoru. Pierwotnie nazwane zostały Las Encantadas (czyli Zaczarowanymi), ponieważ we mgle wydawało się, że całkiem znikają i pojawiają się ponownie. Później zasłynęły jako wyspy, które pomogły Darwinowi sformułować teorię ewolucji.

Wolf Island – tysiące wielkich głowomłotów, każdy mierzący 3 m długości, to niewątpliwie najwspanialszy pokaz dzikiego życia w całym wszechświecie. Ich budowa ciała przejmuje grozą, gdy podpływają na tyle blisko, że można ich dotknąć. Niezależnie od celu, w jakim się zebrały, czy to jest parzenie się, czy odwiedzanie stacji czyszczenia, widok jest uzależniający, choć jest to krótkie spotkanie: parada trwa zazwyczaj zaledwie 10 minut. Głowomłot wyłaniający się znienacka z wodnej toni z pewnością jest w stanie znacznie przyspieszyć rytm serca. Oprócz rekinów spotyka się tu orlenie, delfiny i żarłacze galapagoskie.

Darwin’s Arch – Po pokonaniu pierwszego strachu przed szalejącymi prądami, przypływami i falowaniem, i po szybkim dopłynięciu do skalnej półki leżącej 20 m pod poziomem morza, wystarczy czekać na mieszkańców morskiej toni przepływających obok. Półka nie nazywa się „Teatrem” bez przyczyny – ławice ostroboków, tuńczyków, orleni, żarłaczy galapagoskich, głowomłotów tropikalnych, a czasem delfinów to popularny widok. Jednakże większość ludzi nurkuje tu, aby spełnić marzenie życia o zobaczeniu rekina wielorybiego, którego spotyka się tu na prawie wszystkich nurkowaniach podczas sezonu.

 

Cocos Island – Kostaryka

Wyspa Kokosowa to bezludna wulkaniczna wysepka leżąca prawie 500 km na południowy zachód od stałego lądu Kostaryki. Dzięki tej izolacji stała się legendą dla piratów, a jej ekosystemy – zarówno lądowe jak i wodne, pozostały niemal nietknięte – utworzono tu więc Morski Park Narodowy i uznano to miejsce za obiekt Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Spotyka się tu, oprócz głowomłotów tropikalnych, żarłacze  białobrzeżne, żarłacze jedwabiste i żarłacze galapagoskie.

Baja Alcyone – Wyspa Kokosowa znana jest przede wszystkim z zachwycających ławic głowomłotów. Alcyone, nazwane tak na pamiątkę osławionego statku, którym wyprawiał się Jacque Couteau, jest podstępnym miejscem. Silne prądy i fakt, że szczyt rafy znajduje się na głębokości 30 m czynią to miejsce jeszcze bardziej emocjonującym. Aby stanąć oko w oko ze wspaniałymi rekinami, szczególnie głowomłotami, należy przede wszystkim trzymać się nisko i oddychać w sposób kontrolowany, ponieważ gwałtowne ruchy i bąbelki powietrza odstraszają rekiny i nie podpływają one do stacji czyszczenia. Regularnie widuje się tutaj rekiny wielorybie, rafowe żarłacze białobrzeżne oraz mobule, delfiny, tuńczyki i manty.

 

Malpelo - Kolumbia

Wysepka Malpelo leży około 500 km od wybrzeży Kolumbii i, podobnie jak Wyspa Kokosowa, jej pochodzenie jest wulkaniczne. Powierzchnię wyspy tworzą nieprzystępne skały o stromych urwiskach wysokich na niemal 100 m, na których nie rośnie nic oprócz mchów i porostów, alg i paproci, dla których „glebą” są ptasie odchody. Pod powierzchnią wody spotyka się głowomłoty w budzących podziw ławicach 300 osobników. Często dołączają do nich żarłacze jedwabiste. Ponadto, Malpelo to jedno z niewielu miejsc, w których można podziwiać small tooth sand tiger, znanego także jako spotted ragged-tooth shark (Odontaspis ferox).

Inne często widywane rekiny to white tip shark, żarłacz galapagoski, rekin wielorybi, spotka się tu też ustniczki, Creole fish, ostroboki, tuńczyki, manty, a nawet humbaki.