Najlepsze nurkowania

Orca Dive Club - Cabo Verde - Sal

Europa - Wyspy Zielonego Przylądka


Nurkowie szukający nowych wrażeń będą zachwyceni różnorodnością miejsc nurkowych od raf po wraki, jaskinie z dużą ilością gatunkow oceanicznych. Bardzo dobrze zorganizowana baza Orca Dive Club kładzie przede wszystkim nacisk na bezpieczeństwo nurkowania.


Opis

UWAGA BAZA JEST NIECZYNNA DO ODWOŁANIA

Baza Orca Dive Club Cabo Verde znajduje się w mieście Santa Maria na wyspie Sal. Położona jest na przepięknej piaszczystej plaży przy restauracji Atlantis. Osobom nurkującym z tą bazą polecamy rezerwację pobytu w hotelach Morabeza, Belohrizonte oraz Novohrizonte, które znajdują się w odległości jedynie 2 minut spaceru. Do centrum miasta jest zaledwie 5 minut pieszo. Baza otwarta jest przez cały rok, 7 dni w tygodniu od 8:00 rano do 6:00 wieczorem.

 

Baza posiada bardzo dobrze zorganizowane zaplecze nurkowe. Na wyposażeniu posiadają jedną łódź typu RIB (ponton z dwoma silnikami motorowymi), która może zabrać do 14 osób nurkujących i jest wyposażona w niezbędny system nawigacyjny, apteczkę pierwszej pomocy oraz tlen medyczny na pokładzie. W razie potrzeby można zorganizować większą łódź za dopłatą na całodzienną wycieczkę nurkową.

 

W bazie do dyspozycji nurków jest 20 pełnych kompletów sprzętu marki Scubapro, Aqualung oraz Mares więc bez problemu można odciążyć bagaż lotniczy i wypożyczyć część sprzętu na miejscu. Na stanie bazy jest 70 stalowych butli w rozmiarach 12l i 15l z zaworami DIN/INT. Zgodnie z zasadą obowiązującą w bazie "Pierwszeństwo dla bezpieczeństwa" wszystkie butle są regularnie serwisowane i posiadają aktualne atesty. W przestronnej kompresorowni znajduje się kompresor marki Bauer KAP500.

 

Dla wygody wszystkich nurków korzystających z usług bazy Orca Dive Club, przygotowano osobno wydzielone pomieszczenie z półkami, gdzie każdy nurek posiada przydzielone miejsce do przechowywania swojego sprzętu między nurkowaniami. Dry Room otwarty jest wyłącznie w godzinach pracy bazy, na noc jest zamykany na klucz.  Kuwety z czystą słodką wody do płukania sprzętu są duże i umożliwiają nurkom wygodne płukanie sprzętu. 

 

Baza posiada również osobny pokój medyczny gdzie w razie potrzeby znajduje się podstawowe wyposażenie ratunkowe: bandaże, plastry, leki i inne środki medyczne itp. W razie poważniejszych sytuacji baza współpracuje z lekarzem oraz pobliskim szpitalem w Santa Maria.


Nurkowanie

Nurkowanie na Wyspach Zielonego Przylądka to całkowicie nowe wrażenia podwodne. Można się tu spodziewać ogromnych ławic ryb oraz wielu przedstawicieli gatunków oceanicznych. Dodatkowo pasjonaci nurkowań na wrakach, w jaskiniach i grotach również znajdą coś dla siebie.

Rejon nurkowy wokół Sal można podzielić na dwie strefy. Na północnym zachodzie - Palmeria i Mudeira oraz na południu Santa Maria. Do miejsc na północy dojazd traw zwykle ok. 30 - 40 minut i odbywa się małym busem i dalej łódką lub z brzegu, natomiast miejsca w południowej części wyspy dostępne są bezpośrednio z plaży przy bazie. Do niektórych, bardziej wysuniętych w morze nurkowie podwożeni są RIB'em.


Miejsca nurkowe

Morrinho das Pedras - 18 - 30m; czas dojazdu to 35 minut. Miejsce to tworzą trzy wieże wyrastające z dna oceanu. Jest to małe miejsce nurkowe, prądy mogą być silne ale dzięki temu praktycznie ciągle są tu duże ilości ryb. Duża różnorodność pięknych korali.

 

Ilhéu - 12 - 21m: czas dojazdu 40min. Miejsce tworzone przez skaliste formacje z dużą ilością ciekawych nawisów i przepłynięć wśród których pływają spore ławice ryb.
 
Palmeira I, jaskinia - 18 - 21m, czas dojazdu ok 20min; Szerokie wejście do tej jaskini znajduje się na głębokości 18m i jest porośnięte miękkimi koralami oraz uroczymi żółtymi polipami. Miejsce to nadaj się dla osób o dobrej pływalności. Widoczność zależy tutaj w dużej mierze od opanowania pracy płetwami, gdyż nieostrożne ruchy mogą podnieść piasek z dna ograniczając widoczność do zera. Po około 20m jaskinia zwęża się do około 4m szerokości. Jest to atrakcyjne miejsce odpoczynku dla rekinów i rai. Spotkać tu można również homary, różne gatunki krabów i duże ilości kolorowych ślimaków nagoskrzelnych, w szczególności w pobliżu wejścia do jaskini.
 
Palmeira 4, jaskinia - 15 - 22m, czas dojazdu ok 20min; Przepiękny system jaskiniowy, który jest bardzo łatwym miejscem nurkowym ze względu na dużą przestrzeń wewnątrz jaskini i cztery różne wejścia.. Jaskinia jest pełna żółtych polipów, skorupiaków takich jak ogromne kraby (spider crab), homary, krewetki i kolorowe ślimaki nagoskrzelne.
 
Buracona, jaskinia - 7-28m, czas dojazdu ok 25min; Najbardziej znane jaskiniowe miejsce nurkowe na Sal. Posiada trzy różne wejścia. To najłatwiejsze znajduje się na głębokości 26m. Dno jaskini jest usiane amunicją, która porzucili żołnierze. Tym co wyróżnia tę jaskinię to silna smuga światła dziennego wpadająca przez wybity szczyt jaskini, oświetlający całe jej wnętrze. 
 
Choclasse - 14 - 30m; czas dojazdu ok 15min; To przepiekne miejsce nurkowe znajduje się ok. 3km od brzegu plaży. Choclasse to plateau z dużym nawisem pokrytym żółtymi polipami, otoczony ławicami ryb. Innymi mieszkańcami tego miejsca są mureny oraz liczne mniejsze gatunki skorupiaków m.in kraby. W toni natomiast pojawiają się tuńczyki, żaglice atlantyckie oraz rekiny.
 
Santo Antao, wrak - 5 -11m; czas dojazdu 5min. 45 metrowy wrak, który zatonął w 1966 leży zaledwie 300m od bazy Orca Dive Club. Leży bardzo płytko więc dostęp jest również łatwy. Dziób i rufa zachowały się w dobrym stanie, natomiast ładownia uległa praktycznie całkowitemu zniszczeniu a jej elementy leżą rozrzucone po dnie. Wrak jest kryjówką dla wielu różnych gatunków muren a także rai. Wrak odwiedzany jest bardzo często przez szkółki barwen oraz szorstników, flądry rozdymki oraz skorpeny. Ze względu na małą głębokość widoczność tutaj może szybko się zmieniać od 5 do 30m w zależności od warunków pogodowych.
 
Farol Baixo - 7 -11m, czas dojazdu 5min. Miejsce leży bardzo blisko plaży i oferuje dużo rys i spękań do zbadania. Znajdziecie tu dużo ślimaków nagoskrzelnych, skorpeny, mureny, frogfishe a także duże szkółki ryb. Pod koniec nurkowania można zeksplorować pozostałości wraku na dnie, w tym starą kotłownię.
 
Trés Groutas - 9 - 18m, czas dojazdu 8min. Jest to piękne miejsce z małą rafą z trzema grotami. Leżą na dystansie 30m i porośnięte są małymi żółtymi polipami oraz miękkimi koralami. Zalecane jest zabranie latarki.
 
Kwarcit, wrak - 14 - 28m, czas dojazdu 8min. 50m rosyjski statek rybacki, który zatonął w 2006 tworzy sztuczną rafę na głębokości 28m.  Mimo, że jest to stosunkowo świeży wrak to koralowce zdążyły się tu zadomowić a ryby często go odwiedzają. Pod dziobem można często znaleźć raje i ogromne homary. Entuzjaści makrofotografii znajdą pięknie przystrojone flabeliny oraz firewormsy. Wrak jest również częstą kryjówką skorpen. 
 
Cavala - 25 -40m, czas dojazdu 9min. Ollśniewający drop-off z jasknią na głębokości 30m, która jest bardzo popularnym miejscem odpoczynku dla rai. Wyjście z jaskini jest bardzo łatwe w odnalezieniu gdyż jest tu bardzo dużo światła.
 
Pontinha - 15-20m, czas dojazdu 10min. Ładna rafa z porozrzucanymi blokami korali i opadającą ścianą. Dużo ładnych nawisów, które są placem zabaw dla ławic ryb. Spotkać tu można również homary, mureny oraz wielkie kraby atlantyckie.

Naszym zdaniem

Nurkowie szukający nowych wrażeń będą zachwyceni różnorodnością miejsc nurkowych od raf po wraki, jaskinie z dużą ilością gatunkow oceanicznych. Bardzo dobrze zorganizowana baza Orca Dive Club kładzie przede wszystkim nacisk na bezpieczeństwo nurkowania.


Cena od: 1446 PLN

(baza nieczynna do odwołania! pakiet 10 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik))baza nieczynna do odwołania!

Ceny za osobę w terminie 01.11.2015 do 30.04.2016:
Pakiet 3 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik)458 PLN
Pakiet 5 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik)747 PLN
Pakiet 6 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik)879 PLN
Pakiet 10 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik)1446 PLN
Pakiet 12 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik)1682 PLN
Pakiet 20 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik)2212 PLN
Kurs Open Water Diver PADI / SSI (4dni - pełen kurs)1446 PLN
Kurs Open Water Diver Referral PADI / SSI (2 dni - otwarte wody)808 PLN
Kurs AOWD PADI / SSI1106 PLN
Certyfikat284 PLN

Opłaty dodatkowe, płatne na miejscu:
1 nurkowanie z łodzi175 PLN
Osoba nienurkująca na łodzi38 PLN
Nurkowanie nocne z łodzi213 PLN
Nurkowanie poranne260 PLN
Dopłata do nurkowania w jaskini (Buracona / Palmeira)118 PLN
Dopłata za instruktora (dla osób mniej doświadczonych)24 PLN
Prywatny instruktor95 PLN
22 213 18 31
od 1446 PLN