Najlepsze nurkowania10 Najlepszych Miejsc Nurkowych - Wraki


Najlepsze nurkowania wrakowe: Truk - Chuuk Lagoon

 

Truk to miejsce, w którym jednocześnie można podziwiać wraki oraz bogactwo podwodnego życia. Laguna Chuuk (dawniej Truk) położona jest w Mikronezji, w stanie Chuuk. Od początku roku 1944 Japończycy mieli tu bazę dla swojej floty, która została zaatakowana w lutym przez samoloty amerykańskie. Podczas bombardowania trwającego do kwietnia zatonęło co najmniej 60 japońskich okrętów i uszkodzonych zostało 400 japońskich samolotów. Pod falami laguny Chuuk spoczywają ich pozostałości. Większość nurkowań to nurkowania głębokie, odpowiednie dla doświadczonych nurków, którzy doskonale kontrolują swoją pływalność.

 

Fujikawa Maru

Wrak Fujikawa Maru – wrak ten należy do najciekawszych, znajdują się tu świetnie zachowane, doskonałe do fotografowania fragmenty. Udekorowany koralami wrak wygląda imponująco. Imponująca jest także jego zawartość. Towarowiec pełen jest wojennego wyposażenia, w jego ładowniach znaleźć można myśliwce „Zero”, amunicję oraz setki butelek piwa Dai Nippon Beer, oglądać tu można także dobrze zachowane telegrafy. Wspaniała maszynownia ze sprężarkami powietrza i budką telefoniczną daje wyobrażenie, jak wyglądało codzienne życie na wojennej machinie.

 

Shotan Maru

Wrak Shotan Maru – nurkowanie na tym wraku daje poczuć, czym jest nurkowanie wrakowe. Chociaż korale i podwodne życie są tu wspaniałe, to jednak właśnie broń stanowi główną atrakcję tego miejsca. Mostek i pokład różnią się głębokością od 40 do 50 m. Zniszczenia lewej strony rufy pokazują siłę eksplozji, która zatopiła statek. Broń na rufie pokryta jest koralami, na których żyją bezkręgowce – obowiązkowy przystanek dla każdego fotografa. W okolicy pokładu żyją orlenie. Znajdują się tu także działa przeciwlotnicze – jedno spadło pod pokład, ale drugie porośnięte jest pięknie gąbkami i koralami, na których żyją małe rybki. W pierwszej ładowni znajduje się ciężarówka, a poniżej walec parowy. Między ładowniami można swobodnie przepływać. Ze względu na głębokość, nie jest to często odwiedzany wrak, jednak warto go zobaczyć, bo jest wspaniale zachowany.