Najlepsze nurkowaniaChuuk - Nurkowanie, wraki i historia


„Nurkowania na lagunie Truk było czymś najlepszym na co się zdecydowałem w życiu”

Takim określeniem zaczęli swój artykuł specjaliści w podróżowaniu i nurkowaniu na wrakach Claus Peter Stoll i Udo Kefrig. Każdy, dostępny dla wytrenowanych nurków, wrak jest unikatowy, ze swoją historią i bogatą fauną i florą.  Jak wykazują Stoll i Kefrig, wiele z tych statków stanowi idealną sztuczną rafę będącą domem dla niezliczonej liczby gatunków ryb w każdej wielkości i kształcie. Można śmiało powiedzieć, że wiele naturalnych raf pozostaje w cieniu. 

Co więcej większość tych wojennych reliktów jest nadal w doskonałym stanie. 

Rekiny we wrakach, płaszczki wokół nich, oraz barakudy i tuńczyki nad nimi. Każdy wrak jest bogato porośnięty koralami wokół których grasują ryby tropikalne. Trudno wyobrazić sobie wspanialsze... akwarium.

Widoczność w lagunie jest więcej niż dobra. Waha się od 15 do ponad 30 metrów, przy całorocznej temperaturze wody wynoszącej ok. 29ºC i to od powierzchni aż do głębokości 70 metrów (polecane są pianki o grubości 3-5 mm). Prawie nie występują tu prądy i wiry. Tylko w pobliżu 5 kanałów prowadzących do wnętrza laguny występują silniejsze prądy.

Część wraków leży na głębokościach dostępnych również dla nurków rekreacyjnych.  Większość zatopionych statków, od wielkich liniowców przez frachtowce, aż do łodzi podwodnej i samolotów, znajduje się na średniej głębokości 15 do 35 metrów. Wszędzie natykamy się na relikty z tych niespokojnych czasów, pozostałości mienia okupantów, broni, amunicji, oraz wyposażenia statków jak telegrafy, kompasy, miny zapalniki i wiele innych przedmiotów. Faktem jest, że bitwa w wyniku, której zatonęła prawie cała flota, była piekłem, które pochłonęło życie ponad 4000 Japończyków. Obecnie wraki można bezpiecznie zwiedzać. Do dyspozycji są miejscowi przewodnicy, którzy znają każdy nit i śrubkę ich statków i są je w stanie opisać nawet wyrwani ze snu.

 

Wraki i nie tylko

Atol Chuuk ma poza swoimi wrakami także coś do zaoferowania dla nurkujących miłośników natury. Ogromna rafa oferuje wiele możliwości nurkowania, a pelagiczne ryby krążą wokół wejść do kanałów, gdzie występują silniejsze prądy oraz gdzie zobaczyć można gorgonie, dużo miękkich i twardych korali (wręcz gigantycznych).

Laguna Truk jako miejsce nurkowe oferuje nurkom, zarówno specjalistom od wraków jak i fotografom i filmowcom zainteresowanym historią wrażenie, że nawet tygodniowy pobyt tam z 4 nurkowaniami dziennie nie jest wystarczający, by poznać całe spektrum ponad 60 wraków. Eksperci przypuszczają, że jest tam nawet 260 zatopionych statków, które nie zostały do tej pory jeszcze w pełni odkryte. Jeżeli ktoś może sobie na to pozwolić, powinien zdecydować się 2-tygodniowy pobyt, również z powodu długiej podróży samolotem z Europy. Dla takiego pobytu odpowiedni jest SS Thorfinn, Odyssey oraz Truk Master.

Przykładowo na SS Thorfinn ,na statku, napędzanym nadal parą wodną, oferowane są indywidualne nurkowania. Na jego 4 szybkich łódkach (maksymalnie 8 nurków na łódź) odwiedzanych jest dziennie 5 różnych miejsc w okolicy, z reguły są to wraki, ale na życzenie także zewnętrzna rafa. Nurkowania odbywają się o stałych godzinach: 8, 11, 14, 17 i 20. Każde nurkowanie odbywa się pod opieką jednego lub większej ilości przewodników, którzy starają się zaspokoić indywidualne życzenia gości. Za dodatkową opłatą możliwe jest także skorzystanie z nitroksu. O dobrą mieszankę powietrza dbają dwa kompresory Bauer K 15. Również nurkowie techniczni mogą oddawać się tutaj swojemu hobby, odpowiedni sprzęt do głębokich nurkowań czeka przygotowany.

 

SS Thorfinn

SS Thorfinn jako pływający hotel i baza nurkowa stanowi idealną bazę wypadową do udanego safari przez świat wraków laguny Truk. Stalowy statek, stworzony dla potrzeb maksymalnie 22 nurków, przekonuje szczególnie swoją przestronnością, niezależnie czy przebywa się w salonie, na pokładzie słonecznym czy w dwuosobowej kabinie z prysznicem, oddzielną toaletą, klimatyzacją, wideo i odtwarzaczem DVD. Do tego dochodzi jacuzzi z temperaturą wody wynoszącą ponad 40ºC, wspaniałe miejsce do wypoczynku po nurkowaniach, chociaż temperatura wody jest niewiele niższa i wynosi 29ºC. Jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i wymagania nurków, łódź została perfekcyjnie wyposażona. Niesamowita jest również czystość na pokładzie, kompetencja załogi i jej kapitana Lance’a Higgsa, jak również miejscowych przewodników (maksymalnie 6), ale również wspaniałe wyżywienie, które nie pozostawia wiele do życzenia w kwestii urozmaicenia, jakości i ilości. Serwowanie przekąsek między trzema głównymi posiłkami i po nurkowaniach jest tak samo oczywiste jak podawane talerze z owocami tropikalnymi. Perfekcyjna jest również organizacja safari. Statek pływa w tygodniu do 2 lub trzech różnych miejsc, skąd na mniejszych, specjalnie dla nurków zbudowanych łódkach odwiedzane są pobliskie wraki i inne miejsce. Zarówno załoga jak i kapitan bardzo dbają o taką organizację, by naturze nie została wyrządzona żadna szkoda. SS Thorfinn napędzany jest parą wodną.

 

Warunki nurkowania w Lagunie Truk

Należy przedstawić aktualny certyfikat nurkowy, brevet i logbook. Należy mieć również odpowiednie ubezpieczenie. Nurkowie nitroksowi muszą również przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Nie ma określonej maksymalnej głębokości nurkowania. Długie nurkowania deko są tu regułą a każdy nurkuje na własną odpowiedzialność. Należy mieć ze sobą także bojkę.

 

Adam I.

 

  

Czytaj więcej:

Truk - opis regionu

Rejsy nurkowe na Truk

> Bazy nurkowe na Truk

Hotele nurkowe na Truk


Powiązane ofertyHotele

Truk Blue Lagoon Resort

Truk / Chuuk

Dobrej klasy ośrodek oferuje nurkowania na najlepszych wrakach świata


Rejsy

Odyssey

Truk / Chuuk

Duży, komfortowy statek z bardzo dobrą obsługą.

Thorfinn

Truk / Chuuk

Rejs na statku Thorfinn jest obowiązkowy dla każdego miłośnika nurkowań wrakowych.

Truk Master

Statek o doskonałym, wysokim standardzie gwarantowanym przez renomę floty Siren.