Najlepsze nurkowaniaFidżi - Najlepsze Miejsca Nurkowe


North Save a Tack

W miejscu tym na głębokości 20 m widoczność wynosi ponad 45 m. Pierwszym etapem jest nurkowanie wzdłuż stromej ściany, opadającej na 30 m. Przy odpowiednim prądzie przypływają tu ławice dużych ryb. Na płaskowyżu grey reef shark obserwują wielkie ławice karanksów smugowych, ostroboków i barakud. Na dnie zaś czają się white tip sharks.
Dalej płynie się w kierunku rzędu wychodni wznoszących się niemal do samej powierzchni. Dwie z nich są połączone łukiem. Powierzchnia wychodni jest pełna kolorów – wachlarze gorgonii, czarne korale, miękkie korale i każda ryba rafowa, jaką można sobie wyobrazić. Jeszcze dalej znajduje się Kansas – mała wychodnia pokryta miękkim koralowcem Sinularia, który wygląda jak zboże poruszające się na wietrze. Jest to miejsce idealne do fotografii makro oraz szerokokątnej.


Barracuda Point

Ściana pokryta koralami i gorgoniowymi wachlarzami. Spotkasz tu ławice barakud złożone z 50-60 osobników. Można tu także wypatrzeć plataksy długopłetwe (long-fin batfish), czyszczone przez maleńkie wargacze. Przy odrobinie szczęścia spotkasz także młoty i ławice szpadelków.
Dreadlocks
Miejsce w samym środku zatoki Savusavu Bay dogodne dla wszystkich nurków. 2 wychodnie formują tu pocztówkowy krajobraz ogrodów koralowych. Czubki wychodni leżą na głębokości 5 metrów i pokryte są koralami twardymi. Przy schodzeniu niżej nie sposób nie zauważyć, że twarde korale ustępują miękkim, które mienią się wszystkimi odcieniami czerwieni, fioletu, pomarańczy i żółci. Wypatruj ślimaków nagoskrzelnych oraz robaków płaskich czających się wśród miękkich korali, a pod koralowymi nawisami poszukaj ukrywających się egzotycznych sweetlips i skrzydlic.


Nasonisoni Passage

W tym miejscu czeka Cię szalona przejażdżka w prądzie wzdłuż ściany, nie ma tu czasu na rozglądanie się dookoła lub zatrzymywanie się, by przypatrywać się krewetkom żyjącym w symbiozie z koralami. Jedyne co pozostaje, to zrelaksować się i poddać się prądowi. Ściana pokryta jest dywanem żywych purpurowych drzewek koralowych, a wokoło można spotkać karanksy, rekiny i barakudy. Ściana opada na głębokość ponad 50 metrów, należy więc uważać na to, na jakiej głębokości się obecnie znajdujemy. Przejażdżka kończy się w osłoniętej spokojnej zatoczce, gdzie można w końcu podziwiać świat przez dłuższą chwilę.


Great White Wall

Jedno z bardziej emocjonujących miejsc, jakie odwiedzisz, jedna z głównych atrakcji Taveuni. Wiele zależy od tego, w jakim czasie tu przypłyniesz – czy prądy i pływy będą dopisywały. Nurkowanie zaczyna się najczęściej w jaskini o kształcie rury na głębokości 15 m, porośniętej twardymi i miękkimi koralami, a także kolorowymi gąbkami i liliowcami. Można tu spotkać skrzydlice i mureny. Na głębokości około 25 m, po wypłynięciu z jaskini ujrzysz prawie pionową ścianę w całości pokrytą białymi koralowcami, a pomiędzy nimi znajdziesz plamy w kolorze pomarańczowym, zielonym i czerwonym, jednakże dominująca jest tu biel. Ta wielka biała ściana jest atrakcją samą w sobie, znajdziesz tu jednak dodatkowo square-spot anthias i babki (gobies). Ściana spada gwałtownie w przepaść, należy więc pilnować głębokości.


Fish factory

Miejsce oferujące wiele zarówno poczatkującym, jak I zaawansowanym nurkom. Już na 10 metrach szybując nad białym piaszczystym podłożem, podziwiać można otaczające wychodnie koralowe. Można tu zejść głębiej, jednak to, co najciekawsze, znajduje się na głębokości 15-20 metrów.
Dryfując z prądem, napotkasz ławice damselfish i anthias ścigających się wokół wychodni. Uważny obserwator dostrzeże tu także rozgwiazdy i ślimaki nagoskrzelne. Jest to także wspaniałe miejsce do oglądania muren, barakud, makrel hiszpańskich i karanksów, a nawet whitetip reef sharks. Szczęśliwcy mieli okazję ujrzeć tu piloty (grindwale krótkopłetwe, pilot whales). W dalszej części zaczynają dominować skalne wychodnie i koralowce twarde. Na ich tle korale miękkie lśnią pokrywając ścianę różami, purpurami, żółcieniami i pomarańczami. Często pływają tu żółwie i blue spotted rays.


Wakaya pass

Nurkowanie przy ścianie zaczynającej się na głębokości około 10 m. Płaskowyż i wyższe partie ściany pokryte są twardymi i miękkimi koralami o wielu barwach, jest tu tak wiele pięknych miejsc, że śmiało można nazwać je rajem dla fotografów. Spotyka się tu leaf fish – ryby udające liście, mureny wstążkowe, fire gobies i dartfish. Później ściana zmniejsza swoją wysokość i spotkać tu można barakudy w sporych ławicach, whitetip reef sharks, a nawet młoty.


Nigali passage

Odpowiednia pora jest kluczowa w tym miejscu, ponieważ w ciągu dnia są tylko 4 godziny, podczas których warunki do nurkowania są szczególnie dobre. Kiedy trafisz w dobry moment, zobaczysz tu do 25 grey reef sharks, wielkie ławice karanksów, barakud, lucjanów i labraksów (red sea bass). Przy odrobinie szczęścia spotkasz orlenie, manty i młoty.


Great Astrolabe Reef (Kadavu Island)

Kadavu jest jedną z najmniej odwiedzanych wysp Fidżi i to jest powód, dla którego powinno się ją odwiedzić. Nie ma tu wielkich ośrodków, w zamian za to możesz tu posmakować prawdziwego Fidżi, gdzie najszybszy transport odbywa się łodzią, bazy nurkowe zespolone są z naturą, i widać tu prawdziwą kulturę Fidżi i ciepło mieszkańców.
Great Astrolabe Reef jest długa na około 100 km, co sprawia, że jest 4 co do wielkości rafą na świecie. Rozciąga się od południa Kadavu, niedaleko Vunisea, do wschodniego wybrzeża głównej wyspy, a po drodze biegnie przez południowe wybrzeże i zawija się wokół Ono Island.
Na rafie znajduje się różnorodność zachwycających twardych korali w cudownych kolorach, a także stromych uskoków porośniętych miękkimi koralami. Miejsca nurkowe oferują tu tunele, podwodne szczyty i stacje czyszczenia mant. Wszystko to razem sprawia, że Kadavu jest świetnym miejscem na kilkudniowe nurkowanie.
Do większości miejsc nurkowych w okolicy Kadavu można się łatwo dostać łodzią i przy okazji zobaczyć więcej niż umiarkowane prądy. Niezliczona ilość zatoczek leżących na wybrzeżu Kadavu zapewnia rajskie warunki do kajakowania, pływania i snurkowania.
Jednym z najbardziej znanych miejsc na Great Astrolabe Reef jest Eagle Rock. Znajdziesz tu zatopione głazy, szczyty, wąskie kanały, strome ściany i poszarpane skaliste dno morskie tworzy jedną z najciekawszych topografii, jakie możesz zobaczyć. Masz tu wielką szansę spotkać orlenie, a także wielkie ławice napoleonów, ale to właśnie zdumiewające twarde korale sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe.


Rakiraki (Viti Levu)

Do Rakiraki, najbardziej wysuniętej na północ części Viti Levu, można łatwo dostać się z Nadi. W przeciwieństwie do tłocznego wybrzeża koralowego, na Rakiraki można poczuć się jak na bezludnej wyspie.
Miejsca nurkowe Rakiraki są tak różnorodne, że początkujący będą zafascynowani, a bardziej doświadczeni będą mogli cieszyć się topografią podwodną i morskim życiem. Tutejsze miejsca nurkowe mają wiele do zaoferowania – tunele, korytarze i kaniony sprawiają, że widoki ciągle się zmieniają, odnajdziesz tu także wypełnione życiem ściany, wypłaszczenia rafowe i imponujące szczyty. Można spodziewać się wielu żywych kolorów i niezliczonej ilości ryb, co niewątpliwie stanowi gratkę dla podwodnych fotografów. Przypływają tu damsels, ryby motyle (butterfly fish), red emperors i idolki (Moorish idol). Można tu także zobaczyć większe ryby – barakudy, karanksy, rock cod i inne. Bardzo prawdopodobne, ze spotkasz tu także rekiny – black tip, żarłacz białopłetwy (white tip shark), żarłacze miedziane (bronze whalers) i żarłacze rafowe (grey reef sharks), jak również żółwie. Z malutkich stworzeń występują tu ślimaki nagoskrzelne, a wśród nich piękny Spanish dancer.


Beqa Lagoon

Jedno z najbardziej znanych miejsc do nurkowania na Fidżi. Beqa Lagoon leży na południu Viti Levu, głównej wyspy Fidżi. Znajduje się tu około 100 miejsc nurkowych ze szczytami, wychodniami, rafami, można tu nawet znaleźć wrak lub dwa.
Główną atrakcją Beqa Lagoon jest Rezerwat Morski, miejsce spotkań z rekinami. Często spotkać tu można rekiny siedmiu różnych gatunków, w tym żarłacze tępogłowe, żarłacze szare, rekiny wąsate, żarłacze białopłetwe, żarłacze cytrynowe, czarnobrzeżne i białobrzeżne.
Nierzadko rekiny są tu dokarmiane, co budzi wiele kontrowersji, jednak może stanowić dla niektórych nurków wielką atrakcję.


Powiązane ofertyRejsy

Naia

Fiji

Jedna z najlepszych łodzi nurkowych świata ze wspaniałą obsługą oferująca rejsy śladem humbaków a także nurkowanie na najpiękniejszych rafach koralowych Fidżi.


Bazy nurkowe

Dive Wananavu

Fiji

Baza nurkowa Dive Wananavu jest integralną częścią hotelu Wananavu Beach Resort. Polecamy dla osób, które lubia nurkowanie w kameralnym gronie.

Dolphin Bay Divers

Fiji

Baza polecana dla nurków spędzających wakacje w hotelu Taveuni Island Resort oraz Aroha Taveuni. Baza jest położona bardzo dobrze względem słynnej Tęczowej Rafy (Rainbow Reef), umożliwiając dotarcie tam w ciągu zaledwie kilkunastu minut.

Beqa Adventure Divers

Fiji

Baza oferująca najlepsze miejsca nurkowe w południowej części Fidżi

Waidroka Dive Center - Viti Levu

Fiji

Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferuje nurkowania w najlepszych miejscach rejonu.