Najlepsze nurkowaniaRelacja z Indonezji - wyprawa na Bali


Opinia Anny:

Bali jest jedną z najbardziej znanych wysp w Indonezji. Sławę swą zawdzięcza przede wszystkim wspaniałym świątyniom, tarasom ryżowym, gościnnym mieszkańcom, a także miejscom nurkowym. W czasie swojej podróży po tej niezwykłej wyspie miałam okazję poznać miejsca zarówno na północy jak i na wschodzie i południu. Północna część wyspy Nosal pozostaje jedynie w nieznacznym stopniu turystycznie. Inaczej niż na południu nie znajdziemy tu ogromnych kompleksów hotelowych, lecz jedynie niewielkie hoteliki o różnorodnym standardzie. Od prostych kwater po luksusowe hotele jak 5* Matahari Beach Resort & Spa położony w Permuteran.

Pod względem nurkowym północ słynie przede wszystkim z Wyspy Menjangan (Wyspa Jeleni) i Secret Bay. Miejsca te stanowią raj dla fotografów makro i miłośników ścian. Można tu spotkać takie gatunki jak różne koniki morskie, ghost pipe fish, frog fish, lirowate, napoleony, żółwie i manty. Na szczególną uwagę zasługuje projekt sztucznej rafy. Znajduje się on na rafie przybrzeżnej przy hotelu Pondok Sari Beach Resort. Dzięki pracy wielu osób, zniszczona przez tsunami rafa ma szansę na odbudowę i zachęca wiele osób do przyjazdu. Dzięki swojemu położeniu blisko brzegu oraz niewielkiej głębokości stanowi idealne miejsce do nurkowania z fajką. Można podziwiać rozrastające się korale i żyjące tam gatunki fauny morskiej, m.in. żółwie, ślimaki nagoskrzelne, koniki morskie.

    

   Na początku sezonu deszczowego (listopad- grudzień) pogoda z reguły jest nadal dobra i umożliwia nurkowanie. Widoczność nadal jest wystarczająca a deszcz pada stosunkowo rzadko. W późniejszych miesiącach temperatura wody i widoczność spada. Przemieszczając się z zachodu na wschód warto zwiedzić kilka niezwykłych świątyń, źródła termalne, a także dawne kolonialne miasto Singaraja. We wschodniej części wyspy położone są kolejne miejsca, które przyprawiają o szybsze bicie serca każdego nurka. Są to m.in. Coral Garden, Drop Off, rafy wokół Amed, a przede wszystkim wrak U.S. Liberty, który został ostatecznie zatopiony w 1963 roku. Najlepszy dostęp do tych miejsc zapewnia hotel Tauchterminal Tulamben. Baza oferuje możliwość odbycia aż do 5 nurkowań dziennie. Wystarczy z plaży wejść do wody, by znaleźć się na niezwykłych, bogatych w życie rafach Coral Garden. Pójście plażą w prawą stronę zaprowadzi nas do Drop Off. Na lewo zaś znajduje się wrak U.S. Liberty. Z niesieniem sprzętu pomogą nam mieszkanki wioski, które na swoich ramionach potrafią nieść nawet 2 butle naraz. Pod wodą zobaczyć można m.in. blue spotted stingray, black tip reef shark, bumphead parrot fish, żółwie, ślimaki nagoskrzelne, koniki morskie i wiele innych.

    

   Dalsza podróż zaprowadziła mnie do miasta Candi Dasa. Miejscowość ta jest już znacznie bardziej turystyczna, jest w niej wiele knajpek z których usług można skorzystać, sklepy z pamiątkami, agencje proponujące różne wycieczki. Miejsce to stało się dla mnie punktem wypadowym do odwiedzenia nurkowisk południowej części wyspy, a także do jej zwiedzenia. W ciągu kilka dni udało mi się zobaczyć miejsca ważne dla kultury rzemiosła balijskiego jak Ubud i Celuk, Park Ptaków Taman Burung Bali, Monkey Forrest, wulkan Mt. Agung, tarasy ryżowe, świątynie, a także prezentacje tradycyjnych tańców (Barong, Kecak). Jeśli chodzi o nurkowanie to ta część wyspy zapewnia spotkania z dużymi rybami. Spotkać tu można m.in. samogłowy, manty I różne gatunki rekinów.

    

   Swoją podróż zakończyłam w najbardziej turystycznym miejscu jakim, poza Nusa Duą, jest Kuta. Miasto pełne jest hoteli o różnym standardzie, sklepów z wieloma towarami (w tym wyrobami miejscowych rzemieślników) oraz restauracji serwujących dania wszelkich możliwych kuchni. Po spokojnej północy, trochę bardziej ożywionym wschodzie, południe wydało mi się zbyt gwarne I hałaśliwe. Wiele naganiaczy próbujących zachęcić nas do kupna towarów lub skorzystania z usług, taksówkarze próbujący trąbieniem zwrócić na siebie naszą uwagę sprawili że cieszyłam się, że zdecydowałam się poświęcić na to miejsce tylko jeden dzień. Jednym z ważnych miejsc jest pomnik ku pamięci ofiar ataku terrorystycznego z grudnia 2002 roku. Na wielkiej czarnej tablicy umieszczone są nazwiska 202 ofiar, w tym jedno polskie- Beaty Pawlak. Bali posiada swój niepowtarzalny urok i jest jednym z tych miejsc, które na pewno warto odwiedzić.

    

   Coś dla siebie znajdzie na pewno każdy nurek, gdyż można tu spotkać wszystko, od organizmów makro, przez wraki a na dużych rybach kończąc. Również osoby, które nie nurkują będą zachwycone mogąc zwiedzić ten niezwykły kawałek Indonezji.

    

   Anna Maciejewska (Najlepsze Nurkowania)


Powiązane ofertyHotele

Pondok Sari Beach Resort Bali - Pemuteran

Indonezja - Bali

Idealny hotel dla gości, którzy chcą spędzić atrakcyjny urlop z dala od masowej turystyki balijskiej. Położenie w stosunku do miejsc nurkowych Parku Narodowego Menjangen jest bardzo dobre. Cały kompleks oferuje bardzo dobry stosunek ceny do usługi.

Tauchterminal Tulamben Resort Bali - Tulamben

Indonezja - Bali

Niewielki, prywatny i znakomicie zlokalizowany ośrodek oferujący najlepsze miejsca nurkowe na Bali. Ośrodek został całkowicie odrestaurowany w 2008 roku.


Bazy nurkowe

Tauchterminal Tulamben Bali - Tulamben

Indonezja - Bali

Profesjonalna, świetnie zorganizowana baza, oferująca aż do 5 nurkowań dziennie w najlepszych miejscach południowo- wschodniej części Bali, w tym na słynnym wraku Liberty

Werner Lau Diving Center - Pondok Sari

Indonezja - Bali

Profesjonalna baza z długoletnim doświadczeniem organizująca nurkowania w północno- zachodniejj części Bali oraz wypłynięcia na inne miejsca