Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe na Jukatanie - Cenoty - Rafy - Meksyk


Najlepsze rafy i cenoty Jukatanu

Rafy

Cerebros

Głębokość 10-12 m Płytka rafa z nieziemsko wyglądającymi koralami „mózgowcami’’, wspaniała atmosfera odrobinę inna niż na pozostałych rafach. Nie występują prądy. Miejsce nadaje się dla nurków o różnym poziomie, idealne do specjalizacji nawigacyjnej. Często odbywa się tu drugie nurkowanie po Los Arcos lub Green Wall.

 

Los Arcos

Głębokość 30 m Prądy średnie do mocnych Płaska rafa opada od 22 do 30 metrów pozostawiając ścianę ze wspaniałymi formacjami. 2 zapierające dech w piersiach łuki. Ściana bogata w życie, duże szanse na spotkanie żółwia czy bull shark.

 

Xcalacoco / Pared Verde

Głębokość 30 m Prądy średnie do mocnych Green Wall- pionowa ściana od 20 do 30 m. Wspaniałe nurkowanie w prądach, zaczyna się końca ściany na 30 metrach, a później przenosi się na górę rafy na głębokości 20 metrów. Spotkać można mureny i żółwie i wiele innych zwierząt przy tej kolorowej rafie. W chłodniejszych miesiącach spotkać można także bull sharks.

 

Moc Che

Głębokość 12 metrów Nurkowanie odpowiednie dla każdego nurka, łagodne prądy, różnorodność ryb i innych stworzeń- m.in. mureny, angelfish, kraby, parrotfish. Spotkać można często żółwie pływające wokół góry rafy.

 

Chun zumbul

Głębokość 10-12 m Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

 

Shangri La

Głębokość 10-12 m Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

 

Jardines

Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

 

Sabalos 

Głębokość 14 metrów Prądy słabe do silnych. Imponująca rafa z licznymi nawisami, dziurami i półkami- wspaniałe miejsce do wypoczynku dla muren, homarów, często spotkać można barakudy polujące u szczytu rafy. Należy także wypatrywać skorpen i i ogończy

 

Barracuda

Głębokość 14 m Prądy słabe do silnych. Imponująca rafa z licznymi nawisami, dziurami i półkami- wspaniałe miejsce do wypoczynku dla muren, homarów, często spotkać można barakudy polujące u szczytu rafy. Należy także wypatrywać skorpen i i ogończy

 

Tortuga

Głębokość 16-30 metrów Prądy średnie do silnych. Wspaniały dywan z korali i gąbek. Zazwyczaj zatrzymujemy się na 16-18 metrach. Spotkać tu można Filefish, Trunkfish, Angelfish, Cornetfish, Porcupinefish, Reef Squid, ale przede wszystkim należy wypatrywać żółwi hawksbill, które żyją wzdłuż tej rafy. W miesiącach letnich spotkać można ławice gigantycznych tarpoon. W zimniejszych miesiącach spotkać można bull sharks.

 

Mama Viña Wreck

Głębokość 28 m Prądy średnie do silnych Zatopiono umyślnie dla nurków Mama Vina to pasażerski prom długi na ok. 30 m. Wspaniała zabawa dla bardziej doświadczonych nurków, ze względu na silny prąd. Mimo że wraku nie można spenetrować, jest tu jednak dużo pomieszczeń przez które można przepłynąć. Znajduje się tu wiele małych ryb jak również olbrzymich barakud.

 

Punta venados

Głębokość 22-30 m 25 minut na południe, znana niewielu nurkom znajduje się wspaniała rafa opadająca na głębokość od 22 do 30 metrów, średnie prądy sprawiają, że jest to idealne miejsce do nurkowań multi-level

 

Cenoty

Kukulkan

Położona 20 minut od Playa del Carmen jaskinia z dużą ilością naturalnego światła i otwartymi przestrzeniami. Wiele korali przyczepionych jest do ścian. Świetne miejsce dla początkujących nurków jaskiniowych. Haloklina na głębokości 11 metrów. Maksymalna głębokość 15 metrów

 

Chac Mool

Główną zaletą tego miejsca to pięknie ozdobiony teren ze sklepieniem z powietrzem na powierzchni. Można tu znaleźć skorpiony występujące tylko w jaskiniach w Meksyku. Haloklina na głębokości 11 metrów. Maksymalna głębokość 15 metrów.

 

Ponderosa / El Eden

Ponderosa to wielka jaskinia połączona z El Coral. Dużo roślin spotkać można wzdłuż trasy do El Coral, tworzy to niesamowity efekt w połączeniu ze światłem słonecznym. Na otwartej powierzchni spotkać można wiele ryb. Haloklina na głębokości 11 metrów. Maksymalna głębokość 13 metrów.

 

Tajmaha

W tym miejscu można znaleźć wszystko, duże przestrzenie ze wspaniałymi roślinami, naturalne światło wyglądające jak laser i czacha pełna nietoperzy. Haloklina na głębokości 11 metrów. Maksymalna głębokość 15 metrów.

 

Dos Ojos

Jest to jedna z największych jaskiń w tym rejonie, można tu zrobić dwa nurkowania. Podczas pierwszego nurkowania można podziwiać naturalne kolumny nurkując cały czas przy świetle słonecznym Drugie nurkowanie prowadzi do jaskini z nietoperzami. Jest tu odrobinę ciemniej ale nadal przepięknie. Należy dobrze umieć kontrolować pływalność. Nie ma halokliny. Maksymalna głębokość podczas 1. nurkowania- 18 metrów, podczas 2. – 11 metrów

 

Calavera / Tempel of Doom

Żeby tu się dostać trzeba skoczyć z wysokości 3,5 metra. Pełno tu haloklin. Linia w jaskini idzie po 180º. Można wejść z dwóch stron.

 

Sac Actun / Gran Cenote

Linia w jaskini idzie po 180º. Przepiękna jaskinia. Wiele delikatnych dekoracji. Nie ma halokliny, maksymalna głębokość 11 metrów

 

Aktun Ha / Carwash

Ta jaskinia nie ma żadnej zamocowanej na stałe linii, więc przewodnik zainstaluje ją na czas trwania nurkowania. Duże dekoracje, szeroko otwarte wejście do jaskini. Miejsce to koniecznie muszą odwiedzić fotografowie. Nie ma tu halokliny, maksymalna głębokość 16 metrów.

 

Angelita

Przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Cenota o głębokości 60 metrów z halokliną na głębokości 33 metrów. Odrobinę przerażające miejsce, jedynie dla doświadczonych nurków.


Powiązane ofertyHotele

The Reef Coco Beach 4* - Playa del Carmen

Meksyk

The Reef Coco Beach to świetny hotel na beztroskie wakacje; doskonale usytuowany przy piaszczystej plaży i jednocześnie niedaleko różnych atrakcji miejskich. Jest nieduży (jak na zwyczaje w tym regionie), kameralny, przyjazny rodzinom z dziećmi. Ciekawa architektura, niska zabudowa, spokojna atmosfera.

The Reef Playacar Resort & Spa 4* - Playa del Carmen

Meksyk

Hotel usytuowany w malowniczej scenerii; pośród egzotycznego ogrodu, przy plaży, kwadrans spacerem od centrum. Świetne miejce na relaks w karaibskim otoczeniu. 

Catalonia Riviera Maya 4* - Puerto Aventuras

Meksyk

Świetny hotel tworzący wraz z siostrzanym Catalonia Yucatan Beach - wspaniały kompleks, pełen atrakcji dla gości w każdym wieku. Piękna plaża (niedaleko od brzegu niewielka rafa), egzotyczna roślinność, pocztówkowe widoki, karaibski wystrój, bogactwo kulinarne, dużo ofert  rekreacyjnych i sportowych.


Bazy nurkowe

Pro Dive International - Playa del Carmen

Meksyk

Mimo, że ceny są nieznacznie wyższe w porównaniu do ofert innych baz to trzeba przyznać, że PRo Dive wywiązuje się z obietnicy komfortowego, bezpiecznego i bezproblemowego nurkowania wakacyjnego w 100%. Podejście do klienta jest tu na najwyższym poziomie. Marzy Ci się spotkanie z rekinem wielorybim, rekinem tępogłowym albo żaglicami? Dobrze trafiłeś.